فهرست
چرخه‌ی منطقه‌ای رونی در چهارده سال
چرخه‌ی منطقه‌ای رونی در چهارده سال

چرخه‌ی منطقه‌ای رونی در چهارده سال

آی‌اسپورت – خیلی‌ها اعتقاد دارند سقوط وین رونی در دو سالِ اخیر به خاطر بازی نکردن در پست تخصصی‌اش بوده، اما حقیقت این است که رونی هرگز پست تخصصی نداشته و این مسئله مشکلی تا همین مقطعِ اخیر به وجود نیاورده بود.

وقتی رونی سالِ 2002 به عنوان پدیده‌ای 16 ساله به تیمِ اول اورتون رسید به عنوان مهاجمِ دوم، پشتِ سر کوین کمپبل که یک شماره‌یِ 9 کلاسیک بود و ضربات سر را می‌زد به بازی گرفته می‌شد. رونی در اورتون اجازه‌یِ عقب‌تر بازی کردن، یا هجوم بردن به باکسِ حریف را هم داشت.

در تیم ملی هم رونی کنار مایکل اوون، با اینکه مهاجمی کاملا متفاوت با کمپبل بود، همان نقشی که در باشگاهش داشت را بازی می‌کرد و معمولا با حرکت به سوی باکس حریفان در موقعیت‌های گل قرار می‌گرفت، تا اینکه در جریان بازیسازی باشد.

بعد از پیوستن به منچستر یونایتد در سال 2004، با توجه به حضور رود ون نیستلروی و حکومتش بر باکس شش قدم حریفان، رونی وظیفه‌یِ بازی در فضاهای خالی اطرافِ این باکس را به عهده گرفت و گاهی حتی وقتی یونایتد با سه مهاجم بازی می‌کرد توسط سر الکس فرگوسن به عنوان یک وینگر در زمین قرار می‌گرفت.

با این حال زوجِ رونی و نیستلروی هرگز به هارمونیِ بالایی نرسیدند. خود رونی بعدها حتی ادعا کرد ون نیستلروی از پیوستنِ او به یونایتد راضی نبوده، چرا که دیگر تیم حول محور او چیده نمی‌شد. دو سال بعد، پس از رفتنِ مهاجم هلندی، زوج رونی در اولدترافورد کریستیانو رونالدو شد.

در بازه‌یِ زمانیِ 2006 تا 2009 رونالدو از وینگری بدون تداوم بدل به یک ماشین گلزنی شد و رونی همچنان با قرار گرفتن در پست‌هایِ مختلف نقشِ دوم را برای تیمش بازی می‌کرد. او گاهی به عنوان مهاجم شماره‌یِ 9، گاهی شماره‌یِ 10 و حتی گاهی، به خصوص در بازی‌هایِ بزرگِ چمپیونز لیگ به عنوان بالِ راست دفاعی به زمین می‌رفت، پستی که تلاش زیاد و نظم تاکتیکیش در آن تحسینِ همه را برانگیخت. این دوران با پیوستنِ رونالدو به رئال مادرید در سال 2009 به پایان رسید.

از فصلِ 2010-2009 به بعد، پس از پنج سال زیر سایه‌یِ ون نیستلروی و رونالدو بودن، رونی بالاخره به مهره‌یِ اولِ یونایتد بدل شد. زوجِ رونی در این فصل دیمیتار برباتوف بود، اگرچه برخی از بهترین نمایش‌هایِ شماره‌یِ 10 اولدترافورد در بازی‌هایی که مهاجم بلغاری نیمکت‌نشین بود و هافبک‌های بیشتری پشتش بودند پدید آمد.

رونی در این فصل تبدیل به سرزنی عالی شد و با زدنِ مجموع 34 گل در رقابت‌های مختلف عنوان بهترین بازیکن فصلِ را از اف.ای دریافت کرد، برای اولین و آخرین بار. فصل بعد اما شرایط یک بار دیگر تغییر کرد. برباتوف آقایِ گل مشترک لیگ شد، اما از اسکوادِ نهاییِ یونایتد برای فینال چمپیونز لیگ جا ماند. ظهورِ پدیده‌ای به نام خاویر "چیچاریتو" هرناندز هم باعث شد تا رونی یک بار دیگر مجبور شود بیشتر در پست شماره‌یِ 10 بازی کند.

رونی در فصل 2012-2011 هم به عنوانِ شماره‌یِ 10، معمولا پشتِ سر دنی ولبک، بازی کرد و با زدنِ 27 گل، بالاترین آمارش در لیگ برتر را ثبت کرد. با این وجود رونی که بین خط بازی می‌کرد موقعیت‌های گلزنیِ زیادی برای همبازی‌هایش نساخت و در کل فصل فقط پنج پاسِ گل داد.

از منظری دیگر از این فصل به بعد بود که ضعفِ رونی در بعد دفاعی شروع به نشان دادنِ خودش کرد. مهمترین نمونه‌یِ این اتفاق ناتوانیِ او در یارگیریِ نفر به نفر با آندره‌آ پیرلو در یک چهارم نهاییِ یورو 2012 بود، جایی که جو هارت مدام سرش فریاد می‌کشید و وظیفه‌اش را یادآوری می‌کرد.

فصلِ بعد فرگوسن شینجی کاگاوا را خرید، یک شماره‌یِ 10 کلاسیک. در ضمن آمدنِ رابین ون پرسی هم باعث شد تا رونی عقب‌تر از قبل بازی کند، پستی که با موفقیت اجرایش کرد. حتی در فصلی که دیوید مویز مربیِ یونایتد بود هم رونی با وجود افت تقریبا تمام همبازی‌هایش 17 گل در 29 بازی لیگ زد.

نمایشِ رونی در جام جهانی 2014 بهتر از چیزی بود که به یاد می‌آوریم. او یک گل زد و یک پاس گل در سه بازی داد. اما نکته‌یِ مهم انتقالش به بالِ چپ در بازی مقابل ایتالیا بود، به یک دلیلِ ساده: روی هاجسون می‌دانست رونی از پس مهار پیرلو بر نخواهد آمد و این وظیفه را به رحیم استرلینگ داد. ولی مسئله اینجا بود که خطرناک‌ترین بازیکن ایتالیا در این بازی متئو دارمیان شد. یعنی قدرت ایتالیا دوباره منتقل شد به جایی که رونی بازی می‌کرد.

در دوران مربیگری ون گال در یونایتد پست رونی بیش از پیش نامعلوم شد. ون گال در ابتدا از او به عنوان مهاجم مرکزی استفاده می‌کرد، اما به تدریج پست رونی عقب‌تر آمد و کاملا بدل به یک هافبک میانی شد. با اینکه رونی پیش از این خودش اعلام کرده بود علاقه به بازی کردن در خط میانی دارد، خواسته‌هایِ ون گال از هافبک‌هایش مبنی بر یارگیریِ مستقیم و پرفشار با بازیکنان حریف، از توانِ کاپیتان یونایتد خارج بود و فرمِ او افت شدیدی کرد.

تصمیم هاجسون برای استفاده از رونی در خط میانی در سیستمِ 3-3-4 برایِ یورو 2016 هم خیلی ناگهانی بود و با شکست مواجه شد. رونی پاس‌های محتاطانه و ساده‌یِ زیادی می‌داد اما قادر به باز کردن دفاعِ عمیق حریفان، در جایگاه بازیساز عقب زمین نبود.

از اینجا به بعد داستان رونی وارد مرحله‌یِ عجیبی شد. مربیِ جدید یونایتد، ژوزه مورینیو، در ابتدا اعلام کرد هرگز از او در خط میانی استفاده نخواهد کرد، اما خیلی زود بعد از نمایش‌های ضعیفش در پست شماره‌یِ 9 دقیقا دست به همین کار زد.

سم آلردایس هم در اولین و آخرین بازیش به عنوان مربی انگلیس از رونی به عنوان هافبک میانی در سیستمِ 3-3-4 استفاده کرد و بعد در نیمه‌یِ دوم با تغییر سیستم به 1-3-2-4 او را به پست شماره‌یِ 10 منتقل کرد. پس از این بازی بود که آلردایس گفت پست بازیِ رونی کاملا تحت کنترل او نیست، اظهار نظری عجیب و البته بی ارتباط با چیزی که در زمین رخ داد.

رونی در 14 سال فوتبالش هرگز بیش از دو فصل پیاپی در یک پست بازی نکرده و در 12 سال حضورش در یونایتد سه دورانِ مختلف را تجربه کرده است. بینِ 2004 تا 2009 او بازیکنی پرتلاش و منظم در بعد تاکتیکی بود و بیشترین کمک را برای ساختن تیمش حول محور بازیکنان دیگر می‌کرد. رونی از سالِ 2009 تا 2014 بدل به مهاجم اول تیمش شد و در 150 بازیِ لیگ 93 گل زد. تاثیر رونی در این نقش به قدری بود که می‌شد بی انضباطیِ تاکتیکی و حضور کم رنگش در بعد دفاعی را با استفاده از بازیکنانِ کنارش نادیده گرفت و جبران کرد.

اما از سال 2014 بدین سو رونی دینامسیم بالایش را از دست داده و برای همین دیگر قدرت گلزنیِ سابقش را ندارد. از سوی دیگر پایین آمدن استقامت و انضباطش هم به این معنی است که دیگر نمی‌توان ازش به عنوان سلاحی تاکتیکی استفاده کرد.

«من به قدری به خودم اعتماد دارم که حاضرم هر جایی از زمین بازی کنم. حتی وقتی یونایتد با بحران مصدومیت مواجه بود من حاضر بودم به عنوان مدافع مرکزی یا مدافع کناری بازی کنم.»

در طول سال‌های اخیر گاهی به نظر می‌رسید مربیان انگلیس و یونایتد صرفا به خاطر اینکه رونی را در ترکیب اصلی داشته باشند دقیقا حاضر بودند او را در هر پستی به زمین بفرستند. اما با قضاوت بر اساس فرم کنونیِ او، رونی دیگر لیاقت بازی کردن را ندارد و چند پسته بودنش به جای اینکه دیگر مزیتی باشد، برایش تبدیل به یک نکته‌یِ منفی شده است.

۹    
آی اسپورت
2016-10-12 12:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر