فهرست
برشی از روسیه «۲۰۱۸»؛ فاجعه اعراب
برشی از روسیه «۲۰۱۸»؛ فاجعه اعراب

برشی از روسیه «۲۰۱۸»؛ فاجعه اعراب

آی اسپورت - هیچ کس انتظار نداشت مصر، مراکش یا عربستان سعودی قهرمان جام جهانی شود اما اینکه هر سه تیم در یک روز از مسابقات روسیه حذف شوند، یک فاجعه برای فوتبال جهان عرب است. این سه تیم بعد از انجام دو بازی حتی یک امتیاز هم کسب نکرده‌اند که بدترین عملکرد در جام جهانی محسوب می‌شود و روی هم یک گل زده‌اند که آن هم از روی نقطه پنالتی بوده. تنها تیم عرب که هنوز امید دارد، تونس است که با آزمونی بسیار سخت روبه‌رو است، این تیم بعد از باختن به انگلیس در بازی اول خود امروز باید بلژیک را شکست دهد که از نظر برخی یکی از شانس‌های قهرمانی است.

بعد از ناکامی‌های روز چهارشنبه واکنش‌ها در این منطقه ظاهرا دیوانه فوتبال خیلی سریع منتشر شد. بسیاری از هواداران به شبکه‌های اجتماعی رفته و به شوخی گفتند حالا می‌فهمند معنای «فوتبال برای عرب‌ها نیست» یعنی چه! برخی دیگر هم مدعی شدند: «تیم‌های عرب سال‌ها با اروپا و آمریکای لاتین فاصله دارند.» یکی دیگر نوشت: «کشورهای عرب در همه چیز با یکدیگر اختلاف دارند اما در ترک جام جهانی توافق دارند.»

عربستان سعودی ناامیدکننده‌ترین عملکرد را ارائه کرد. در بازی اول با 5 گل برابر روسیه در هم کوبیده شد و در بازی دوم به تیم نه چندان آماده اروگوئه با یک گل باخت. خوان آنتونیو پیتزی مربی آرژانتینی سعودی از سوی خبرنگاران با این سوال مواجه شد که چرا این تیم نتوانسته باعث خوشحالی هواداران خود شود. ترکی الشیخ رییس سازمان ورزش عربستان بعد از باخت به روسیه ویدئویی در توییتر گذاشت و این نتیجه را یک توهین شخصی توصیف کرد: «ما هر کاری می‌توانستیم برای بازیکنان تیم ملی کردیم اما آنها ما را روسیاه کردند.»

مصر برای این جام رویاپردازی می‌کرد اما با مصدومیت ستاره‌شان پایانی کابوس‌وار در انتظارشان بود و مراکش اگرچه مقابل ایران و پرتغال بازی خوبی انجام داد اما در حمله بی‌دندان بود. تیم‌های عرب با تجربه ناکامی غریبه نیستند اما عملکردشان در روسیه به طور خاص مورد توجه قرار گرفته چون جام جهانی 2022 برای نخستین بار در خاورمیانه برگزار می‌شود و نمایش اعراب به طور خاص زیر ذره‌بین خواهد بود. کشور میزبان، قطر، هرگز در جام جهانی بازی نکرده و بسیاری از منتقدان می‌گویند این تیم در ازای برگزاری رقابت‌ها بلیت رایگان مسابقات را به دست آورده است.

خیلی‌ها انتظار داشتند روسیه هم در این مسابقات عملکرد ضعیفی داشته باشد اما این تیم توانایی‌اش را ثابت کرد در حالی که عده‌ای پیش‌بینی می‌کنند قطر در جام آینده تاریخی می‌شود چون نخستین میزبانی خواهد بود که بازی افتتاحیه را می‌بازد. بعد از پیروزی بحث‌برانگیز قطر برای کسب میزبانی جام جهانی 2022، این کشور همواره اعلام کرده جام جهانی‌اش برای تمام کشورهای منطقه خواهد بود اما این ادعا حالا با خطر مواجه است. انتظار می‌رود اکثریت یک و نیم میلیون نفری که برای تماشای جام جهانی می‌آیند، از خاورمیانه و بخصوص کشورهای حوزه خلیج فارس باشند اما شرایط ملتهب سیاسی بین قطر و رقبایش از جمله عربستان و مصر این را تهدید می‌کند. سعودی‌ها و برخی دیگر از کشورهای منطقه در حال حاضر حق سفر به قطر را ندارند.

در جام جهانی 2026 آمریکای شمالی که برای نخستین بار با حضور 48 تیم برگزار می‌شود، تیم‌های عرب بیشتری به جام راه پیدا می‌کنند. تیم‌هایی مثل عربستان از طریق آسیا و امثال مراکش، مصر و تونس از مسیر آفریقا. یک هوادار مصری گفت در فوتبال «اول عرب‌ها، دوم آفریقایی‌ها».

هشت سال دیگر آسیا و آفریقا به جای 5/9 نماینده فعلی 17 نماینده خواهند داشت. نمایشی مشابه روسیه در سال 2026 البته منجر می‌شود به اعتراض کنفدراسیون‌های دیگر برای اینکه چنین کشورهایی چرا اینقدر سهمیه دارند. بنابراین با وجود حضور در جام جهانی که خود مایه افتخار است، چنین عملکردی باعث ناامیدی و بدگویی‌های بیشتری می‌شود.

یک هوادار عرب در توییتر نوشت: «ما باید صادقانه اعتراف کنیم که شایستگی بازی در تورنمنت‌های بزرگ را نداریم.»

 

ایران ورزشی

۷ ۱  
آی اسپورت
2018-06-23 13:10:00
نظر دهید

۱ نظر
رامین
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۵۸
تیترش به تنهایی فریاد میزنه نژادپرستانه است!
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر