فهرست
پیشنهاد استیماچ: راه شکست السد چیست؟
پیشنهاد استیماچ: راه شکست السد چیست؟

پیشنهاد استیماچ: راه شکست السد چیست؟

آی اسپورت- آخرین بازی السد پیش از دیدار برابر استقلال در پلی آف لیگ قهرمانان برابر الشحانیه برگزار شد. دوئلی که برنده نداشت و یک بر یک مساوی شد. ایگور استیماچ، سرمربی فصل قبل سپاهان که یکی از گزینه های هدایت استقلال در ابتدای لیگ پانزدهم بود، حالا روی نیمکت الشحانیه می نشیند. این کروات درباره راه کنترل السد با ورزش3 گفتگو کرده است.

 

4-2-3-1

السد نیز مانند بسیاری از تیمهای دنیا با سیستم متداول 1-3-2-4 بازی می کند. در ترکیب این تیم در آخرین دیدار پیش از نبرد با استقلال، پدرو کوریا (در اصل دفاع چپ و متولد پرتغال ولی دارای تابعیت قطری) و ابراهیم عبالمجید در مرکز خط دفاعی قرار داشتند و حمد اسماعیل و عبدالکریم حسن در دو سمت خط دفاعی بازی می کنند. یاسر یحیی و سالم الحجری دو هافبک دفاعی این تیم بودند تا ژاوی به عنوان هافبک پشت مهاجم مثلث میانه میدان این تیم را تکمیل کند. علی اسد و حمزه سنحاجی بازیکن تازه وارد این تیم بالهای چپ و راست به شمار می روند و بغداد بونیاح تک مهاجم این تیم بود.

 

تاکتیک

سرمربی پرتغالی السد، خیلی اهل ریسک نیست. در حملات این تیم دو مدافع مرکزی و دو هافبک دفاعی اجازه حمله ندارند اما دو دفاع کناری با شعاع حرکتی بالایی که سرمربی برای شان در نظر گرفته، به حملات اضافه می شوند. یکی از اصلی ترین برنامه های حملات این تیم ارسال پاس قطری برای حمزه سنحاجی و حرکت او در سمت راست زمین است. در این حملات مهاجم مرکزی این تیم به سمتی که تمرکز بازیکنان است اضافه می شود و ژاوی وظیفه ایستادن در نقطه کور و شوت زنی را بر عهده دارد. نکته جالب توجه درباره این تیم قطری این است که دو دفاع کناری این تیم، نقش پررنگی در حملات دارند و از بازیکنان کلیدی این تیم محسوب می شوند.

 

ستاره های اصلی

ژاوی: بازیکنی است که برای ارسال پاس ها از پای راست خود استفاده می کند و به خوبی پاس های قطری را برای دیگر بازیکنان فراهم می کند. زمانی که ژاوی صاحب توپ شود، دو بال کناری این تیم به سمت فضای پشت دفاع بازیکنان حریف استارت می زنند.

بغداد بونیاح: یک مهاجم فیزیکی که قدرت حفظ توپ بالایی در زمین حریف دارد و مرتبا جلوی خط دفاعی حریف به دویدن مشغول است. این مهاجم در بازی بدون توپ نیز تبحر دارد و دیگر قابلیتش، شوت زدن با دو پا به سمت دروازه حریف است.

عبدالکریم حسن: دفاع چپ این تیم که از بازیکنان کلیدی السد به شمار می رود. بازیکنی بلندقد که قدرت حمل توپ بالایی دارد اما تنها از پای چپ خود استفاده می کند و پای راست ضعیفی دارد. سانترهای این بازیکن با درخواست سرمربی این تیم در 80 درصد مواقع با سرعت و ارتفاع کم و با هدف فرود در نقطه پنالتی ارسال می شود.

علی اسد: بال چپ این تیم که راست پاست و زوج موفقی با حسن در سمت چپ تشکیل داده است. اسد در زمان حملات بیشتر به سمت داخل محوطه متمایل می شود تا فضا برای ارسال های دفاع چپ این تیم فراهم شود. این بازیکن که تکنیک بسیار خوبی دارد پس از صاحب توپ شدن بیشتر به حرکت در عرض و بازی با توپ علاقه دارد.

حمزه سنحاجی: بازیکنی که اکثر گلهای السد را در بازیهای اخیر به ثمر رسانده است. در حملات شعاع حرکتی او بیشتر از علی اسد است. این بازیکن در محوطه جریمه جابجایی بسیار بالایی دارد و مقصد بسیاری از پاس های ژاوی به شمار می رود.

 

از اینجا ضربه می خورند

ضربات ایستگاهی، یکی از نقاط ضعف السد به شمار می رود که در این فصل گلهای زیادی را با توجه به این نقطه ضعف دریافت کردند. روزهای پیش از بازی السد و الشحانیه، تمرینات زیادی را در این باره پشت سر گذاشتیم تا بتوانیم با این حربه دروازه حریف را باز کنیم و موفق هم شدیم.

 

در فاصله 4 و 2

ژاوی در استفاده از فضای میان خط دفاعی و میانی تیمها تبحر بالایی دارد و اگر استقلال نتواند در این بازی نظم سازمان دفاعی خود را رعایت کند، قطعا توسط ژاوی تنبیه خواهد شد. ژاوی در اکثر دقایق بازی با استفاده از مهارت های حمزه سنحاجی در سمت راست، به این فضاها حمله می کند و آبی ها باید بسیار مواظب این موضوع باشند.

 

بازگشت پورعلی گنجی

مدافع اصلی السد که همواره از سوی رسانه ها و بازیکنان السد به دلیل مهارت های بالایش به او احترام گذاشته می شود. پورعلی گنجی بازیکنی است که غیبت او در ترکیب السد کاملا ملموس است و زمانی که مهره اصلی این تیم در خط دفاعی غایب است، السد بسیار آسیب پذیرهستند.

 

اگر کاسولا مصدوم باشد

کاسولا مهمترین مدافع این تیم است که تفاوت فنی او با دیگر مدافعان السد بسیار چشمگیر است. کاسولا در آخرین بازی السد به دلیل مصدومیت حضور نداشت و اگر برابر استقلال نیز به میدان نرود، آبی ها شانس زیادی برای برتری برابر السد دارند.

 

ترکیب احتمالی

حسن الهیدوس شماره 10 السد بعد از عمل جراحی در آلمان و پشت سر گذاشتن دوران نقاهت روز سه شنبه مرد تعیین کننده تیمش در ساختار تهاجمی خواهد بود. بازیکنی که به عنوان هافبک نفوذی پشت سر بغداد بونجاح به میدان می رود تا با هوش بالا و تکنیک نابی که دارد ساختار تهاجمی تیمش را تقویت کند. علاوه بر این فریرا به نسبت بازی با الشحانیه که جنجال های فراوانی در پی داشت دو تغییر عمده دیگر نیز در تیمش خواهد داشت بازگشت زوج پورعلی گنجی و کاسولا به میانه خط دفاع خواهد بود تا در کنار عبدالکریم حسن و حمد اسماعیل خط دفاع چهار نفره السد مقابل استقلال را تکمیل کنند.

 

توصیه آخر

استقلال باید صبور باشد و در خط دفاع با تمرکز عمل کند تا بتواند با ارایه یک بازی تاکتیکی از ضعف السد در سازمان دفاعی به ویژه فاصله میان خط دفاع و حمله استفاده کند. بازیکنان استقلال باید در زمین مانند یک جنگجو عمل کنند و اجازه ندهند که بازیکنان السد بازی را کنترل کنند. استقلالی ها باید با ارایه یک بازی غیرقابل پیش بینی و ندادن فضا و زمان، اجازه کنترل بازی را از هافبک های السد بگیرند.

۶ ۱  
آی اسپورت
2017-02-05 20:24:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
استرس
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵، ۰۱:۴۹
در میان واژه های آی اسپرتی ها موج میزنه ههههههههههههه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر