فهرست
چرا تراکتور را دوست نداریم؟
چرا تراکتور را دوست نداریم؟

چرا تراکتور را دوست نداریم؟

آی اسپورت - تراکتورسازی امسال با ریخت‌وپاش‌های بی‌سابقه محمدرضا زنوزی، تخت‌گاز در مسیر قهرمانی حرکت می‌کند. آنها به معنی واقعی کلمه لیگ را جذاب کرده‌اند. قدرت کم‌نظیر این تیم، تجمع انبوهی از ستاره‌های سرشناس و البته سکوهای اغلب پر ورزشگاه یادگار، رنگ و لعابی مضاعف به لیگ هجدهم بخشیده؛ اما صدافسوس که همپای تمام این فاکتورهای ستودنی، سیاهه بلندبالایی از بهانه‌ها هم برای دوست نداشتن این تراکتور در کار است؛ چیزهایی که نمی‌توان ندید و نمی‌توان دید و نگفت.

یک مسئله به‌شدت آزاردهنده در مورد تراکتورسازی این است که این تیم به زبان «فوتبال» حرف نمی‌زند. جغرافیای فوتبال جهان براساس مرزبندی باشگاه‌ها، فلسفه و هویت تاریخی و اجتماعی آنها شکل می‌گیرد، اما بسیاری از عوامل مرتبط با باشگاه تراکتورسازی اصرار دارند این تیم را در تمامی زمینه‌ها دقیقا معادل شهر «تبریز» تفسیر کنند. چنین اتفاقی تقریبا هیچ کجای جهان رخ نمی‌دهد. همین پنجشنبه گذشته مس سونگون قهرمان لیگ برتر فوتسال شد، اما در مراسم قهرمانی این تیم، برخی از عوامل باشگاه با پرچم تراکتورسازی به جشن و پایکوبی پرداختند. مسئله طوری است که انگار اینها شهروند خارجی هستند و بعد از قهرمانی تنها با پرچم کشور خودشان حاضرند جشن بگیرند. این «فوتبال» نیست.

ماجرای دربی تراکتورسازی و ماشین‌سازی هم پرده‌ای دیگر از همین داستان است. بحث مالکیت مشترک دو تیم به کنار، اما اینکه هواداران یک باشگاه در دیگری ذوب شده‌اند و یک کل واحد را تشکیل داده‌اند، ابدا قابل درک نیست. گزارشگر همین دربی بی‌حال روز پنجشنبه، جایی از حرف‌هایش می‌گفت: «زمانی در مسابقات رودرروی 2تیم، هواداران تراکتور و ماشین به‌صورت نصف-نصف در ورزشگاه باغشمال می‌نشستند، اما امروز خبری از هواداران ماشین نیست.» چرا نیست؟ چطور چنین چیزی ممکن است؟ آنها چگونه تصمیم گرفته‌اند تیم‌شان را عوض کنند و هوادار باشگاه بزرگ‌تر باشند؟ مگر تجارت است؟

انگلیسی‌ها به‌عنوان مبدعان فوتبال در جهان می‌گویند: «یک مرد می‌تواند شغلش، حزبش، وطنش و حتی همسرش را تغییر بدهد، اما تیم فوتبالش را هرگز.» پس این چه فرهنگ غیرفوتبالی منحرفی بود که پایگاه اجتماعی ماشین‌سازی را رو به زوال برد و از این تیم، یک حیاط خلوت امن و کامل برای تراکتورسازی ساخت؟ تیمی که مثل آب خوردن میزبانی‌اش را به تراکتور می‌بخشد، بازیکنان مازاد برادر بزرگ‌تر را جذب می‌کند و مهره‌های کلیدی‌اش را در اختیار آن قرار می‌دهد. حتی غیبت مقطعی ماشین‌سازی در سطح اول فوتبال ایران هم توجیه درستی برای این اضمحلال و خودباختگی تاریخی نیست؛ مگر خود تراکتورسازی سال‌ها در دسته پایین‌تر توپ نزد؟ اصلا مگر همین حالا داماش گیلان با اسم و عنوانی عاریه‌ای در لیگ دسته دوم حضور ندارد؟ پس چرا داماشی‌ها از فرصت لیگ برتری شدن سپیدرود سود نمی‌برند و در دل این تیم هضم نمی‌شوند؟

شاید پرآشوب‌ترین منطقه به رسمیت شناخته‌شده در نقشه فوتبال جهان، ایالت باسک اسپانیا باشد؛ اما حتی در همین منطقه هم یک دربی بسیار جدی و خشن بین اتلتیک بیلبائو و رئال سوسیه‌داد برگزار می‌شود؛ همانطور که در کاتالونیا، اسپانیول برای بارسا، رقیبی به‌مراتب موذی‌تر از رئال مادرید به‌شمار می‌آید. این حرف‌ها، این رقابت و مبارزه ازلی و ابدی حتی به کوچکی و بزرگی تیم‌ها هم ربطی ندارد. در تورین هیچ‌گاه برای هواداران تورینو مهم نبوده که یوونتوس تبدیل به چه باشگاه بزرگی شده و شهرتش تمام عالم را فتح کرده است. آنها حاضرند همه مسابقات دنیا را ببازند، اما یووه را ببرند.

اینکه در تبریز شاهد مسخ شدن چنین فرهنگی هستیم و هواداران وسط دربی شعار «فرق‌المیر» سر می‌دهند، اتفاق خوبی نیست. این یعنی آنجا از اصول و استانداردهای فوتبال دور شده‌ایم و در کژراهه گام برمی‌داریم. این یعنی کنش معقول تیم‌محوری جای خودش را به رویکرد مضر شهرمحوری و قوم‌محوری داده؛ اما مگر این لیگ قدس است که استان‌ها با هم بجنگند؟ گویا عده‌ای نادان یا فرصت‌طلب، خواسته یا ناخواسته در تلاش‌اند تا تبریز را مقابل دیگر شهرها قرار بدهند و تراکتور را مثلا نماد بغض فروخورده این خطه به‌شمار بیاورند؛ اما به‌راستی کدام بغض؟ همه ما از تبعیض و نابرابری، از کمبود و بی‌عدالتی نالانیم، اما مگر همه کوتاهی‌ها و خبط و خطاها فقط برای تبریز است؟ به‌راستی در سیستان و بلوچستان چه می‌گذرد؟ مردم در آبادان و خرمشهر چه دارند؟ در انزلی چطور؟ اصلا شرایط جنوب شهر تهران چطور است و ساکنان مناطق فقیرنشین پایتخت چگونه روزگار می‌گذرانند؟ این وسط حتی پای برخی ناملایمات فرهنگی را هم نمی‌توان وسط کشید؛ چه اینکه اگر مثلا از سوی عده‌ای تفرقه‌انداز یا زشت‌طینت و بدفطرت، لطیفه یا جوک ناپسندی هم ساخته شده، این رویه کم و بیش مربوط به همه‌جای این سرزمین بوده و همه ما قربانی آن هستیم. اگر اینطور است پس چرا همه تیم‌های گیلان یک‌کاسه نمی‌شوند و مکتب مجعول درست نمی‌کنند؟ چرا آن قلیل هواداران ذوب‌آهن هنوز پای تیم‌شان هستند و دل به دریای زرد سپاهان نداده‌اند؟ آیا بازتولید خشم و خشونت قلبی و ذهنی کافی نیست؟ آقایان! خانم‌ها! به خدا این «فوتبال» است و آداب و سنت‌های خودش را دارد. مغلطه نکنید. تن به بازی زشت فرصت‌طلبان ندهید.

ماجرای این روزهای تراکتور اما به تراژدی دوست‌نداشتنی «محبت و خیانت» هم آلوده است. آرشیو بسیاری از رسانه‌های مکتوب شهادت می‌دهد سال‌هایی که تراکتور در دسته پایین‌تر توپ می‌زد، چه حجمی از مطالب در ستایش این تیم و هوادارانش نوشته شد و روزنامه‌نگارها چه ضجه‌ها زدند که جای تراکتور ریشه‌دار و پرشور در لیگ برتر خالی است. آن روزها حجم رسیدگی مطبوعات و برنامه‌ای همچون نود به تراکتورسازی دسته اولی، حتی از میزان توجه آنها به بسیاری از تیم‌های لیگ برتری هم بیشتر بود. روز صعود تراکتور، تبریز جشن گرفت و تمام ایران لبخند زد، اما از آن زمان به بعد کم‌کم شاهد مرزبندی مخربی بودیم که از سوی برخی عناصر جاهل یا نابه‌کار شکل گرفت و روزبه‌روز پررنگ‌تر شد.

امروز کار به جایی رسیده که سر هر بازی در ورزشگاه یادگار امام، ۱۰بار شعار «آذربایجان وار اولسون، ایستمین کور اولسون» سر می‌دهند. یعنی آذربایجان برقرار باشد و هر که خواهان آن نیست کور شود؛ آیا سوءظنی بالاتر از این ممکن است؟ این «کور باد» خطاب به کیست؟ برقراری و پایداری آذربایجان چه‌کسی را ممکن است آزار بدهد؟ ما شاید به جبر روزگار مردمان بدی شده باشیم، اما با کدام منطق سیاه و با کدام تفکر شوم می‌توان به این نتیجه رسید که خوشی مردم آذربایجان موجب ناخرسندی دیگران است؟ به شهادت کدام قرینه، کدام نشانه چنین شعارهایی آفریده می‌شود؟ این چه دروغ بزرگی است که برخی به بهانه فوتبال در تبریز می‌گویند و آنقدر بر آن اصرار می‌کنند که باورپذیر شود و یک سوءتفاهم به‌وجود بیاورد؟

در این سال‌ها به دفعات ثابت شده غم هر گوشه از ایران، اندوه همه مردمان این سرزمین است؛ همانطور که بسیج همگانی در زلزله اخیر کرمانشاه این یکپارچگی و دلدادگی روحی را ثابت کرد. زیاد و کم، همه ما نگران خشکی دریاچه ارومیه بوده‌ایم، به حال زاینده‌رود تأسف خورده‌ایم و گرد و خاک اهواز را در ریه‌هایمان حس کرده‌ایم. مگر در ماجرای زلزله ورزقان، جوشش و خیزش عظیم ملی برای تسلای آذربایجان اتفاق نیفتاد؟ مگر هرکدام از ما کم دوست و قوم و خویش آذری‌زبان داریم و مگر کم برایش حرمت و عشق و عاطفه قائلیم؟ پس پشت پرده این مرزبندی خائنانه چیست؟

داستان این است که برخی بدخواه اصرار دارند از معصومیت یک تیم ریشه‌دار سوءاستفاده کنند و وحدت ملی و اجتماعی مردمان این سرزمین -ارزشمندترین چیزی که داریم- را به یغما ببرند. هر آنکه گشتی در ائل‌گلی و آبرسان و چهارراه شهناز زده باشد، می‌داند که فرهنگ امروز تراکتورسازی فرهنگ تبریز نیست و خیلی از مردمان همین شهر هم از آن اعلام برائت می‌کنند. این یک آشفته‌بازار عجیب و پر از سوءتفاهم است. دروغ‌پردازان تفرقه‌جو کار را به جایی رسانده‌اند که برخی در ورزشگاه تبریز با چشم بسته به سنگباران تماشاچیان میهمان بپردازند و تصویر تاریخی مردمان یک شهر متمدن را مخدوش کنند. گاهی ناسپاسی و وهم‌اندیشی کار را به جایی می‌رساند که تراکتور را «قربانی» می‌نامند و داد تبعیض و مظلومیت سر می‌دهند؛ اما کدام ظلم؟ کدام ظالم؟ تراکتورسازی یکی از معدود تیم‌های تاریخ فوتبال ایران است که در جدول رده‌بندی لیگ سراسری آخر شد و سقوط نکرد. در پایان لیگ آزادگان فصل ۱۳۷۹ این تیم در قعر جدول ایستاد، اما با حکم فدراسیون راهی دسته پایین‌تر نشد و در نخستین دوره لیگ برتر حاضر بود. در این سال‌ها دومین ورزشگاه بزرگ ایران برای تراکتورسازی ساخته شد و حتی وقتی چمن آزادی -تنها زمین درست و حسابی پایتخت- در حال ترمیم بود، دربی تهران را به تبریز بردند. بعد از بازگشت تراکتور به لیگ برتر، این تیم تحت پوشش سپاه قرار گرفت و برخی از بهترین بازیکنان کشور به رایگان برایش توپ زدند. پس از آن هم پروسه خصوصی‌سازی تراکتورسازی ظرف یک روز به نتیجه رسید؛ گره‌ای که بیش از ۲۰ سال است برای سرخابی‌ها کور باقی مانده است. تیمی مثل پرسپولیس در جام‌جهانی ۲۰۱۴ و جام‌ملت‌های ۲۰۱۵ آسیا حتی یک ملی‌پوش هم نداشت، اما 4کاپیتان آخر تیم ملی برای تراکتورسازی توپ زده‌اند؛ از آندرانیک تیموریان تا اشکان و مسعود و حاج‌صفی. در ورزشگاه آزادی هرگز قانون ده درصد برای هواداران تراکتورسازی اجرا نشده و آنها حتی در حساس‌ترین بزنگاه‌ها گاهی تا نیمی از سکوها را پر کرده‌اند، در تبریز اما همان یکصدطرفدار دست از جان شسته پرسپولیس و استقلال هم ناچارند ۹۰ دقیقه زیر باران سنگ بازی را ببینند؛ بدون یک جلسه محرومیت، بدون یک خط توبیخ! در فصلی که ارزان‌ترین بلیت ورزشگاه آزادی ۱۵ هزار تومان قیمت دارد و هرگز خبری از وسایل ایاب و ذهاب رایگان نیست، تراکتوری‌ها با بلیت ۵۰۰ تومانی هر هفته رکوردی تازه می‌زنند. با این اوصاف از کدام تبعیض حرف زده می‌شود؟ اگر ظلم این است، کاش همه ما مظلوم بودیم.

بر خلاف تراکتور اورجینال که بسیار دوست‌داشتنی بود و سیمایی مهربان از یک دلدادگی پیر و پاک به‌نظر می‌رسید، این تراکتور را دوست نداریم؛ تیمی سقوط‌کرده در دامن افراطی‌گری که گزارشگر تلویزیونی‌اش را هم وامی‌دارد با دندان‌های فشرده راجع‌به تیم‌های حریف حرف بزند. حکایت این تراکتور شاید حکایت تاخت زدن کلبه خشتی عشق با کاخ بناشده بر نفرت باشد؛ تیمی که فلسفه‌اش بزرگ و باشکوه بود، قبل از اینکه بزرگی را در توهمات فانتزی و کثرت جمعیت تپه‌نشین جست‌وجو کند. در کشوری که با هزاران مصیبت ریز و درشت دست به گریبان است، فوتبال باید مفرح روح و بهانه دوستی باشد؛ همانطور که امروز نساجی قائمشهر و سپیدرود رشت و نفت آبادان و ملوان انزلی و سردار بوکان هستند. تراکتور قدیم هم بود. یادش به‌خیر. کاش راهی برای نجات آن همه نجابت وجود داشت.

همشهری ورزشی

۱۱۲ ۷۶  
آی اسپورت
2019-03-12 14:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷۶ نظر
علی
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۴:۴۸
امیدوارم حاشیه سازان دست از این کارهای بیهوده و احمقانشون بردارن.یاشاسین تیراختور.
jason
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۰۰
دوست عزیز با این مطلبی که شما نوشتین ، دروغ پرداز تفرقه جو بیشتر لایق خود شماست .
شاهین
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۰۰
ماجرای این روزهای تراکتور اما به تراژدی دوست‌نداشتنی «محبت و خیانت» هم آلوده است. آرشیو بسیاری از رسانه‌های مکتوب شهادت می‌دهد سال‌هایی که تراکتور در دسته پایین‌تر توپ می‌زد، چه حجمی از مطالب در ستایش این تیم و هوادارانش نوشته شد و روزنامه‌نگارها چه ضجه‌ها زدند که جای تراکتور ریشه‌دار و پرشور در لیگ برتر خالی است. آن روزها حجم رسیدگی مطبوعات و برنامه‌ای همچون نود به تراکتورسازی دسته اولی، حتی از میزان توجه آنها به بسیاری از تیم‌های لیگ برتری هم بیشتر بود. روز صعود تراکتور، تبریز جشن گرفت و تمام ایران لبخند زد، اما از آن زمان به بعد کم‌کم شاهد مرزبندی مخربی بودیم که از سوی برخی عناصر جاهل یا نابه‌کار شکل گرفت و روزبه‌روز پررنگ‌تر شد!

به امید روزی که انسانیت و اخلاق و شعور اجتماعی به تمامی امور حکومت کنه
هادی
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۰۲
نوشته اید که کدام ظلم؟ نوشته اید: که طی این سال‌ها به دفعات ثابت شده غم هر گوشه از ایران، اندوه همه مردمان این سرزمین است. اما آیا واقعا این طور است؟ هنگامی که در ورزقان زلزله شد آن شب نه تنها عزای عمومی نشد بلکه حتی آن شب خنده بازار نیز پخش شد!!!! هنگامی که برای قطار تبریز مشهد آن حادثه تلخ رخ داد برخی از پایتخت نشینان فقط به ما خندیدند! و صد ها حادثه ی دیگر که براحتی از کنار آن شدیم. میدانید چرا تراکتور را دوست ندارید؟ چون با تبریز و ما نمیدانیم چرا ولی مشکل دارید.
taaahaaa90tajii.
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۰۲
مطلب خوبي بود
تراكتور يه عده هوادارنما خراب كردن كه هر هفته هم شعارهاي عجيب غريب ميدن

تراكتور قبل كجا و تراكتور الان كجا..

تيمش الان قوي تر و باشخصيت تر
فقط اميدوارم بتونن اون هوادارنماهاي بيمعرفت رو از بازيها محروم كنن

زنده باد ايران اسلامي
محمد
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۱۹
من تا حالا اینجا کامنت نذاشتم ولی لازم دونستم که بگم دست مریزاد به شما آقای بهروش به خاطر مطالب فاخر و دور اندیشانه ای که مینویسید. از معدود ورزشی نویسای این سایت هستید که مطالبتون ارزش خوندن داره.
Amin
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۲۴
جناب نویسنده محترم نظرت محترم ولی تیم ما نیاز نداره که شما دوستش داشته باشی
اشکان۴
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۷:۳۳
همین تویی که کامنت گذاشتی صد در صد آدمی نیستی که کسی توی زندگیت دوستت داشته باشه
اخلاق گ ه ت کاملا معلومه
رسول
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۳۵
درود به شما اقای بهروش
بزرگ کردن کسانی که ظرفیتش رو نداشتن و حالا شدن بلای جان دیگران. یه زمانی لقب پرشور رو به بهشون وصله کردن و اینا جوگیر شدن.
هفته پیش منصوریان هادی محمدی رو به خاطر پستی که از تراکتور گذاشت از لیست خط زد فکر میکنم لازم نباشه بگم هوادارای تراکتور چه واکنشی داشتن و از عشق حرف زدن ولی برخلافش رو با علوان زاده انجام دادن.
وضعیت بغرنج تر از چیزیه که نشون میدن؛ درحال حاضر با قلدری درحال گسترش تفرقه افکنی و قومیت گرایی هستن، پرچم ایران اتش میزنن و شعار خلیج عربی میدن و هیچ اتفاقی نمی افته. زمانی برسه که دیگه قابل کنترل نباشن و تبدیل به اتفاق منفی بزرگ برای نه تنها فوتبال که کشور بشن.
neo
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۳۵
فوق العاده بود. اینا دارن تنفر رو همه گسترش میدن
علی علیپور
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۴۳
باید هم پایتخت نشین ها از این تراکتور خوششون نیاد!
چون تراکتور قبلی وقتی لیگ بود و سرخابی ها بازی داشت نصف استادیوم طرفدار سرخابی های پایتخت بود، ولی وقتی برگشته دیگه 100 تا طرفدار هم نداره تو تبریز!
تراکتوری که فوتبال ایران رو از دو قطبی بودن دراوورد و به همه شهرستانی ها فهموند که طرفدار تیم شهرتون باشین و کسایی که پول شمارو میبلعند و تهران رو آباد و شهرستان ها رو ویران میکنند معلومه باید ازش متنفر شد.تراکتور از وقتی از نظر شما دوست داشتنی نیست که حقوق قوم ها و اقلیت های دینی رو فریاد زد تا مرکزنشین ها بترسند از این همه حق خوری .بهتره سیستان بلوچستان و بوکان و بقیه جاهای محروم هم یه تیمی مثل تراکتور داشته باشند تااونا هم مثل هوادارای تراکتور حق و حقوقشونو تو استادیوم ها مطالبه کنند
فرهاد
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۳:۴۷
تراکتور فوتبال ایران را از دو قطبی دراورد؟ خخخخخخخخ فقط تهرانی ها نیستند از تراکتور خوششان نمی اید همه ایان خوشش نمی اید گزارشگر تبریز بعد سوت پایان بازی با سپاهان که با 2 گل مردود بازی را بردند داد زد تمام. مجری برنامه اصفهان ( برادر ساکت) گفت هیچی هم تمام نشده اخر فصل تمام می شود. مطلب نویسنده کاملا درست و منطقی بود
۵
حسین اهوازی
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۴۹
اگه پول جنوب را به تبریز ندن چی دارن واسه زنده موندن
سیامک
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۹:۰۳
اگه تورکها نبودند که الان به صدام میگفتین آقا جون ، به ملک فهد میگفتین خان دایی .
کریم
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۰۲:۰۰
به حسین اهوازی؛ با تمام احترامی که برای خوزستانی ها و برادران عرب زبانمون قائل هستم یه چیزی نوشتی که مجبورم جواب بدم. اولا تبریز یکی از مهمترین قطب های صنعتی کشور هست اونقدر کارخونه و شرکت های ریز و درشت داره که حد و حساب نداره. دوما در منطقه قره داغ آذربایجان نفت وجود داره. سوما یه آشنایی از خاطرات زمان جنگ برامون تعریف میکرد از گوسفندهایی که برای ارتش صدام قربونی میکردید میگفت یکی از همزباناتت بهش گفته بود چرا شما از آذربایجان بلند شدید اومدید اینجا بجنگید. ما هر اختلافی باهم داشته باشیم ترک فارس کرد لر عرب زبان سرو کله هم بزنیم یه دعوای خانوادگیه. در حفاظت و حراست از مرزهای کشور ما همه یه مشت میشیم بر دهان هرکسی که به خاک این کشور نظری داشته باشه. اتحاد ملت ایران اتحاد ترک و فارس و کرد و لر و بلوچ و عرب رو در بحرانها میسنجن نه با شعارهای چند نفر در استادیوم آزادی یا اینور اونور. ستارخان در پاسخ اون کنسول روس گفت: این یاوه ها در گوش من همسان باد است- تا خون ایرانی بجوشد در رگ من- دشمن در این پیکار خوار و نامراد است- من آنچنان خواهم که هفت اقلیم عالم- زیر لوای میهنم ایران درآیند- در زیر طاق آسمان روشن آن- یاران سرود شاد آزادی سرایند.
مهدی
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۵۹
با کلیات نظرتون موافقم که تراکتور شده نماد و کعبه برای قوم گرایی و هویت طلبی و اینکه عده ای از این آب گل آلود به ماهی ها گرفته اند و می گیرند به طول تاریخ بوده و در هر برهه زمانی بهانه ای را دستاویز کرده و نمادی را علم کرده و تقدس بخشیده اند تا تظلم خواهی کرده و بقول خودشان حق خورده شده مردمان مظلوم این جغرافیا را پس گیرند، جالب اینکه تمامی اقدامات افراط گرایانه این قشر هویت طلب تماما به ضرر مردم این منطقه تمام شده و بهانه ای شده دست حکومت تا خواسته های قانونی و مدنی مردم آذربایجان را با چسباندن مارک جدایی طلب و نگاه امنیتی پاسخ دهد و مطالبه های بحق چون تدریس زبان مادری برابر قانون اساسی، اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه و... برچسب جدایی طلبی بخورد و اجبار به لال شدن کند
در دنیایی که سخن از دهکده جهانی شدن و محو و کمرنگ شدن مرزها هست، ما مردمان جهان سوم بدلیل جهل و نداشتن سواد مدنی اجتماعی روز به روز غرق در تعصبات واهی می شویم و کار را جایی رساندیم که فوتبال و فلسفه اش را که همانا نزدیکی ملت ها و تقبیح تبعیض نژاد پرستی و قوم گراییست بهانه ای کردیم برای برپا کردن علم مبارزه‌ای علیه جفا هایی که توهم توطئه ای بیش نیست
ایکاش جای اینگونه گلو دریدن ها و نماد سازی قومی، همگی همت کنیم برای تحقق دمکراسی، تنهاو تنهاو تنها دوای دردمان دمکراسی است تا اراده و خواست هر قوم و ملتی تصمیم ساز سرنوشت شان شود
۹
محمد
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۰۴
بسیاااار عااالی، به نکته بسیار درستی اشاره کردید. احسنت به شما.
۵
وحید پرسپولیسی با ریشه آذری - زنجانی
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۰۷
من یادمه بچه که بودم اون تیم تراکتور که میومد تهران با استقلال بازی کنه همه پرسپولیسی ها میرفتن حمایتش چون سرخ بود و محبوب دوم پرسپولیسی ها بود .. اون تیم علی باغمیشه و یونس باهنر و داشت و دوست داشتنی بود و دروازه بانش دکتر بود..یادش بخیر تقی تخت کیانی و احد شخ لاریو حسین خطیبی داشت و همه ایران دوستش داشتن.. لعنت به پانترک ها که این تیم رو از وطن جدا کردنش و الان به نوعی دشمن تمامیت عرضی کشور هست و همه ایران آرزوی انحلالش رو دارن.. حتی تو زنجان واردبیل و ارومیه.. یاشاسین ایران آذربایجانیمیز
حمید
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۲۳
به همان علت که ما از تیم های پایتخت متنفریم
حمید
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۲۴
به همان علت که ما از تیم های پایتخت متنفریم
رامین
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۲۵
شکر خوریش به شما نیومده متوهمای بی اصالت
محمد
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۲۶
الان تراکتور تو بین سرخابیها که منفور هست که هیچ تو کل ایران هم منفور شده .اصولا هر کی میره تو تیم ترتر ادمیت هم از اون طرف میره نمونش همین مهاجری و نصیرزاده !!احمقها دیشب انگار وکیل مدافع تراکتور بودن تا ماشین!!الان سپیدرود یا هر تیم دسته چهاری بیاد با پرسپولیس و یا استقلال بازی کنه مدیر و مربیشون با اطمینان میگن میبریم و شاید هم بگن انشاا... که میبریم ولی نصیرزاده ی حرومی میگه شما چه انتظاری دارین که ما تراکتور رو ببریم!!پس با این تفاصیل جلوی ما هم بیاین برای باخت
۹
رسول خطیبی
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۳۳
شما غلط میکنید در مورد تراکتور نظر میدید. دوست ندارید چون نادان و نژاد پرست تشریف دارید
ریضا
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۴۳
قشر جوان تو آزربایجان طرفدار تراکتور هستن و طرفداران ماشین سازی اکثرا سنو سال بیشتری دارن که بنا به دلایلی نمیتونن بیان ورزشگاه.شعار های ما هم به هیچ عنوان جنبه منفی نداره اتفاقا کاملا قابل تقدیر هم هست چون تنها شهرستانی هستیم که جلوی زیادی خواهی های پایتخت ایستادیم.و تنها راهی که میتونیم صدای خودمونو به گوش بقیه مردم برسونیم تو ورزشگاه هست.
قاسم
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۰۰:۳۰
پس بفرمایید این شعارهای خلیج عربی - استقلال پرسپولیس محبوب افغانستان - همون شعار ذکر شده در مقاله فوق چیه؟ یا اینکه پرچم ایران اتش میزنید و بنر ضد ایرانی میارید و هوادارای تیم مهمان رو با سنگ در ورزشگاه و با کتک کاری بیرون ورزشگاه بدرقه میکنید اینا چیه قضیش؟شایدم توهم ما هست؟؟؟
۱
کریم
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۰۲:۱۶
به قاسم؛ دوست عزیز جایی که پرچم ایران رو اتیش زدن تهران بود درثانی دربالاهم عرض کردم معیار شما که به چندتا شعار در استادیوم استناد میکنید از پایه اشتباه هست. استادیوم های کشور با این وضعیت اسفناک فرهنگی چه طور میتونه معیاری برای قضاوت درباره جمعیت قابل توجه آذربایجانی ها و ترک زبانان باشه؟ مثل این میمونه که جمعیتی که میان آزادی معادل همه فارس زبانان بدونیم. شما این افرادی که مدنظرتون هست در فضای حقیقی جامعه هیچ جا نمیبینید الا داخل استادیوم اونم روزهای تعطیل که جمعیت زیادی هست از شهرهای مرزی میان از فضای استادیوم سواستفاده میکنن. کافیه شما فقط یک بار در سطح جامعه در شهرهای بزرگ و کوچک آذربایجان نشون بدید افرادی رو که این شعارهارو میدن؟ دوست عزیز اینا اونقدر اندک هستن که میرم استادیوم داخل جمعیت قائم میشن که شناسایی نشن. اما نمیدونن که تک به تک اونا زیرنظر هستن. این قوم گرایان هر روز صدتا فراخوان میدن 10 نفر هم نمیتونن بیارن بیرون یه نفرهم برای حرفاشون تره خرد نمیکنه.
امیر
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۴۸
به چپ اسب زورو که دوست نداری روزی که امثال تو خبر ناهارچرتپولیسی ، تراختور کبیر مقدس و دوست داشته باشند ما نباید دوست داشته باشیم چون شما دشمنان آذربایجان و عظمت و شکوه تراختور کبیر هستید
امیر
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۴۸
به چپ اسب زورو که دوست نداری روزی که امثال تو خبر ناهارچرتپولیسی ، تراختور کبیر مقدس و دوست داشته باشند ما نباید دوست داشته باشیم چون شما دشمنان آذربایجان و عظمت و شکوه تراختور کبیر هستید
T.T
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۵۰
لطفا تیتر را اصلاح کنید.
ترک ها چرا تراکتور را در حد پرستش دوست دارند ؟
چرا ترک ها با هم متحد هستند؟
ما اصلا نیازی به دوست داشتن تراکتور توسط شما نداریم و به راهمون ادامه میدیم.
این رو هم بدونید که تراکتوریا به غیر از تراکتور در وهله اول هیچ تیم دیگه ای رو دوست ندارند و تمامی شعارهایی که برای تیمهای ترک دیگه مثل ماشین، گسترش، سونگون و شهرداری داده میشه فقط برای حمایت و روحیه دهی به اونهاست. چون دوس داریم اگه تراکتور قرار نیس قهرمان بشه از ماشین حمایت کنیم. با این همه شوی تبلیغاتی که هر روز تلویزیون و روزنامه ها برای تیم ها دردانه پایتخت درست کردید نمیتونید هضم کنید که یه تیم شهرستانی این همه طرفدار واقعی داشته باشه و جالبه که از این موضوع به شدت واهمه دارید !!
لطفا نویسنده مثلا روشن فکری که این متن رو نوشته هم یه مقاله ای برای جواب به سوال های زیر بنویسه؟
1- چرا طی این همه سال فقط بازیهای پرسپولیس و استقلال پخش زنده شده و فرصت هوادارگیری به تیم های دیگه داده نشده؟
2- چرا مطبوعات همیشه در خدمت پرسپولیس و استقلال هست؟
3- چرا به مالکین مشترک تیم های وزارت ورزش و صنایع انتقادی وارد نیست و فقط ماشین و تراکتور مورد این همه هجمه قرار گرفتند؟
( هر چند که به شخصه معتقدم مالک تراکتور اگه امتیاز ماشین رو به یه سرمایه دار بزرگ تبریزی یا آذربایجانی بفروشه و پول اون رو صرف ساخت یه ورزشگاه و کمپ مجهز برای تراکتور کنه خیلی بیشتر به نفع تراکتور هست )
4- چرا به تیمی مثل پرسپولیس اون قدر قدرت دادید که در خلال جام جهانی ضربه ای جبران ناپذیر به تیم ملی و سرمربی اون بدند و بالاترین درجه از خیانت ملی رو به تیم ملی داشته باشند/ اگر تراکتور و هواداراش در مقابل کیروش و تیم ملی چنین موضعی میگرفتند چه لقب های وطن فروشانه ای که برای ما نمیساختید !!!
و چندین و چند سوال دیگه...
در پایان به این نکات توجه کنید که بعد ظهور مجدد تراکتوربه عنوان پرچمدار تیمهای شهرستانی به لحاظ محبوبیت در سطح اول فوتبال ایران، تعداد هوادارای ورزشگاه ها خیلی رشد کرد و هوادارهای تیم های شهرستانی با در صدر بیشتری به دنبال موفیقت تیم های شهر خودشون رفتند و دیگه مثل سابق استقلال و پرپسولیس تو شهرستان هایی مثل اصفهان، آبادان، رشت، ساری، بندرانزلی هوادار نداره.
Tohid
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۵۴
چه تیمی رو دوست دارید؟ تیم ‌‌‌‌‌‌هایی که داخل انواع فساد و تبانی دست و پا می‌زنند و بعد از گذشت سال‌ها هر روز شاهد افشاگری این فسادهای تاریخ ‌‌‌‌‌‌گذشته‌ایم؟
یا تیم‌هایی مثل پیکان و سایپا و نفت که تعداد تماشاگرشون کمتر از تعداد کادر تیم‌شونه؟
فوتبال ایران از یه دوقطبی تاریخی رنج می‌بره. سال‌ها با این استدلال که در صورت قوی بودن پرسپولیس و استقلال تیم ملی قوی خواهد بود تمام امکانات دولتی به پای این دردانه‌ها ریخته شد. در این مقطع تاریخ فوتبال ایران که تراکتور باعث شده این دوقطبی بشکنه باید هم از طرف امثال شما مورد تنفر واقع بشه.
امیر
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۶:۵۹
تراختور کبیر مدعی اصلی قهرمانی شد و دو باره شما خرابها شروع کردین به حاشیه سازی و اشک تمساح ریختن
بهروش خبرناهار چرتپولیسی خوب خودتو زدی به نفهمی بقیه رو هم نفهم فرض کردی
تراختور کبیر تیم آذربایجان است نه تنها آذربایجان در جای جای کشور هوادار داره حتی خارج از کشور
آذربایجان وار اولسون، ایستمین کور اولسون خطاب به کسانی است که چشم دیدن شکوه و عظمت آذربایجان مقدس و ندارند و در واقع دشمن عدالت و آزادی هستند
جمعه سیاه و یادته؟ این یه نمونه از تبیعیض است بر علیه تراختور
نا داوری ها و تبعیض های سالهای اخیر و همه میدونند و یادشونه که چند قهرمانی تراختور و تبدیل به نائب قهرمانی کردند. بد نیست کمی به سالهای قبلتر مثلا دهه هفتاد رجوع کنی و ببینی چجوری با ناداوری قهرمانی جام و حذفی و از تراختور گرفتن همون بازی معرف که بعدا سرمربی تیم حریف هم اعتراف کرد که قهرمانی حق تراختور بود و ناداوری باعث شد به حقش نرسه.
و خیلی حرفها و مسائل دیگه که از حوصله خارجه
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۷:۱۰
مگه آبی ها رو غیر از آبی ها و قرمزارو غیر از قرمزا و زرد ها را غیر از زردها دوست دارند که تراکتوری ها را غیر از هواداراش دوست داشته باشند.
دلیلت باید یا فنی باشه یا هواداری!
فنی که بد نیستند و هواداری هم خب ! مگه من و شما هوادارشیم؟
Masoud
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۷:۱۰
ای کاش اون زمانی که تماشاگرای تیم محبوبتون به صورت سازماندهی شده علیه آذری ها شعارهای نژادپرستانه سر می دادن این مطالب رو‌نگارش می کردید نه امروز که این تیم با بخش خصوصی داره رو به جلو حرکت میکنه. واقعا ۴۰ سال داره به بقیه تیم ها تبعیض می شه کل بودجه و حمایت از چند تا تیم داره می شه حالا ایشون بحث بلیط ۵۰۰ تومنی وسط کشیدن
قارتال
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۷:۱۰
مصداق بارز شعار آذربایجان وار اولسین ایستمین کور اولسین ،تویی بهروش ،حیف کلمه ی شما که میخواستم برا تو استفادش کنم.
امیدیار
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۷:۳۵
منم بعنوان یک فوتبالدوست بارها توهمین پیج گفتم آقا ، مشتی فوتبال و با مزخرف بهم پیوند ندید نزارید یه عده پانترک بی هویت دلداده به ترکیه و آذربایجان بین شما هوادارا و فرهنگتون رسوخ کنند دقیقا این روزها مثل روز برای خیلی ها روشن بود.گفتیم نگید خلیج عر عر عربی گفتید تو آزادی بما گفتند بالا چشمت ابروست گفتیم با پرچم کشورای دیگه قر ندید رو سکو ها گفتید اگه ما تو جام باشگاههای جهان نیستیم تقصیر شماست.همینقدر متوهم و از دست رفته. کجای دنیا کری و کل کل هوادارا به یه تیم مساوی میشه با دشمن خونی شدن با کلیه آدمهای یک شهر و حتی یک قوم؟؟ گفتید تراکتور سوراخه معادله با شنیع ترین فحشها به کلیه ترک زبانها.کلا هم یه عده از هوادارای تراکتور میان فحش های بسیار زشت و ناموسی به همه میدن و قومهای مختلف از جمله خواهر خونده هاشونو به سگ و وباقی حیوانات تشبیه میکنن بعد گروه دوم با ادبیاتی به خیال خود فاخر و مودبانه میان که گند و جمع کنند.
۳ ۱
رضا
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۱۳:۵۴
به امیدیار؛ دوست عزیز یه چیزی میگم ناراحت نشو. رسوخ به اصطلاح قوم گرایان پان ترک بی هویت که به جرات میگم از هر 100 هزار نفر در آذربایجان بپرسید یه نفر هم پیدا نمیشه که بگه در فضای جامعه چنین چیزی به گوشش خورده، تقصیر شماهاست. تقصیر اون هواداران متعصب و جاهل استقلال و پرسپولیس که تیم خودشون رو از حتی تیم ملی هم بزرگتر میدونن. اون هوادار نادانی که در استادیوم وقتی تیمش داخل زمین حرفی برای گفتن نداره به هموطن خودش میگه اشح. تا وقتی که تراکتور قهرمان نشده قوم گرایان به بهانه اینکه نمیذارن تراکتور قهرمان شه آویزان این تیم خواهند بود. سه ار با اتفاقات عجیب و غریب مانع قهرمانی تراکتور شدن. اگر همون بار اول تراکتور قهرمان میشد این جو هیچوقت به وجود نمیومد و بهتر مسئولان به خودشون بیان مگر اینکه خودشون دنبال تفرقه افکنی و ضربه به وحدت ملی باشن!
۵
اصغر
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۷:۳۶
طبق پیگیری های صورت گرفته چند روز آینده توسط دادستانی تبریز و نمایندگان آذربایجان علیه روزنامه همشهری و نویسنده اعلام جرم خواهد شد. احتمالا چند ماه آینده بهروش میره پیش رفیقش مانا نیستانی البته اگه زود فرار کنه و دستگیر نشه
فرید
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۱۰
نمایندگان آذربایجان بهتره یه فکری به حال دریاچه رو به موت ارومیه کنن به جای تلف کردن وقتشون برای این مسائل پیش پا افتاده.
۲
پیام
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۷:۴۲
عالی بود، دو کلمه حرف حساب
۳
تراختور بایراقی
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۷:۵۰
بعد از موضوع مالکیت که بهانه ای شده بود برای تهمت زنی و حاشیه سازی بر علیه تراختور و در این چند روز با تمام توان و هر کاری که از دستتون بر میومد انجام دادین و در واقع پرده ها را کنار زدید و باز هم دشمنی تان با آذربایجان را بصورت آشکار نمایان کردید ولی جواب نداد!
حالا دوباره مثل قبل برگشتین به دشمنی غیر مستقیم! و حرفهای چرت و بی ربط که انگار فراموش کردید در قرن بیست و یکم هستیم و مردم همه چیز را تجزیه و تحلیل میکنند و با یه مش مزخرفات از روی دشمنی وکینه نمیشه افکار عمومی و فریب داد!
چه کسی گفته تو و امثال توکه فوقش یه ناهارنگار لنگی هستی باید تراختور و دوست داشته باشی؟ یک ملت پشت تراختور است تراختور چه نیازی به دوست داشتن تو و امثال تو دارد؟ تراختور مانند پیراهن سفید و تمیزی است و امثال تو مانند لکه های سیاه!که با دوست داشتنش مانند لکه های سیاه کثیفش میکنید! و روزی که تو و امثال تو تراختور و دوست داشته باشید در واقع این پیراهن سفید و تمیز را کثیف میکنید با دوست داشتنتان!
تراختور مردمی است و پاک. و شما بهتر همون تیمهای غرق در فساد خودتونو دوست داشته باشید که یک نقطه سفید و روشن در انها دیده نمیشه و تو امثال تو دوزاری هم جیره میگیرد و دوست دارش میشید براش قلم میزنید. تیم مردمی تراختور بگذار بماند برای مردم و مردم دوستش داشته باشند شما جیرتو بگیر و با پول بیت المال کاغذ سیاه کن و بده بیرون. حیف این پول بیت المال وحیف این تریبونها ها که دست ناپاکانی مثل تو افتاده
گوزن نر
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۷:۵۵
واضحه.چون قهرمانی پوشالی و کثیف پرسپولیس رو به چالش کشیده.
اشنا
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۷:۵۸
فوتبال اذربایجان همیشه یکی از قطبهای فوتبال ایران بوده است . اما اکنون که به این تیم نگاه می کنم بازیکن اذری در ان نمی بینم . این اتفاق فقط بعد از مالکیت سپاه افتاده . سوال این است که سپاه از این مالک شدن چه مقصودی داشته جز تفرقه میان اقوام ایرانی !حالا نیز که مالک جدیدی انرا تصاحب کرده که شاید فردا خاطره هدایتی را تکرار کند . و شاید برای محاکمه می خواهد از مردم اذربایجان سدی برای اعمال خلاف قانون خود بسازد . ایا کسی خبر دارد که جناب زنوزی چقدر از رانتهای مختلف و و وامهای بانکی استفاده کرده است ؟
۶ ۱
یاسر
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۱۴
احسنت و تشکر از نکته سنجی فوق العاده جنابعالی. چیز قابل داری نیست بدهی در حدود 12 هزار میلیارد تومن هست با سه بار بازداشت و پرونده مفتوح که هر دفعه گرفتن یه مقداری داده اومده بیرون. این رقم آخرین رقمی هست که محسنی اژه ای تایید کرده. فعالیت زنوزی به اوایل دهه 80 برمیگرده و ارتبط نزدیکی با احمدینژاد داره و یکی از اون کاسبان تحریم هست. البته این موارد ارتباطی به تراکتور و هوادارانش نداره. پولشویی و کسب محبوبیت جهت بالابردن هزینه در برخورد احتمالی قضایی. دقیقا همون کاری که هدایتی کرد.
۳
تراكتور
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۸:۱۴
اينگونه مطالب فقط در روزنامه همشهري مي تواند چاپ شودچون فروش رفتنش و يا برگشت خوردنشن براي روزنامه اصلا فرقي ندارد همانند تيم هاي سايپا وپيكان كه داشتن و نداشتن تماشاگر برايشان فرقي ندارد چون پول شان را دريافت مي كنند تماشاگر و خواننده اي هم ندارنند كه پيگير سرمايه برباد رفته باشندكسي هم نيس بگويد با هزينه اي صرف اين روزنامه ميشود چه كارها كه نمي شود كرد چون اگر ذائقه خريدار روزنامه مطرح بود اصلا همشهري از ترس فروش نرفتن اينها را نمي نوشت و امثال بهروش بايد مي رفتن دنبال كار خودشان ولي حالا بهروش پولش مي گيرد روزنامه هم فروش رود و يا برگشت خورد فرقي ندارد اصلا فروش روزنامه براي همشهري مهم نيس
تراکتور_استرالیا
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۸:۲۳
ابله ک... مفز مزدور چند تا نکته برا این چند پاراگراف مزخرفاتت:
- نادان خودت و هفت جد و مادر هزار شوهرته
- تراکتور برای ما ورای فوتباله. اگر تو نفهم این موضوع را بفهمی آنوقت درک می کنی که برای ما تراکتور با تاکید بر خ به جای ک نماد خیییییلی چیزها فراتر از فوتباله. اینگونه می شود که حتی بازیکن ترک گسترش و مس سونگون و والیبال شهرداری و ... ارومیه و اردبیل هم تراکتوری می شوند. چه بسا دوستان استاد و پزشکم که استادیوم به عمرشان ندیده اند شال تراکتور رو تو کمدشون دارند.
- محدود کردن تراکتور به تبریز به کژراهه رفتنه. برا ماها تاثیری نداره اما شما رو به خطا و بن بست می بره. اینگونه ست که من و دوستانم بعد از نزدیک به دو دهه زندگی در استرالیا هوادار دو آتیشه تراکتور می شویم بدون اینکه تبریزی باشیم و حتی احساسی نسبت به آن داشته باشیم. قول میدم اگه بلیط بازیهاشو مثل لیگ اینجا پکیجی بفروشند هزاران بسته بلیط بازی هایش را ترکهای خارج از ایران می خرند بدون اینکه امکان حضور داشته باشند.
- نمی فهمی و نخواهی فهمیدکه ما برای فوتبال عاشق تراکتور نیستیم. ما با تراکتور ویرایش مدنی کاملا مدرن و مفهومی از حق طلبی و مبارزه مدنی برا درخواستهای به حقمان را ارائه می دهیم. شاید شعار جاودانه شما "شیر سماور ..." و "علی دمبه ..." باشد. اما ما با شعارهایمان به دقایق فوتبال مفهوم و اعتبار می دهیم. الان غیر از اندک ابله و مزدور و معاند همه می دانند که در دقیقه 7 و 15 و 29 و ... چرا چه شعاری داده می شود. ما با تراکتور با شعارهای "... وار السون" و "یاشاسین ...." زنده بودنمان را هر هفته فریاد می زنیم و بلند تر خواهیم زد. صدایمان را آنقدر بلند خواهیم کرد که حتی قلم به دستهای خائن مزدوری که هیچ وقت شعارهای "صدای ... ترکه صداش در نمیاد" و "اششک اششک" و ... نمی شنوند هم روزی مجبور به شنیدن شوند.
- اینکه در مورد کرمانشاه و زاهدان و ... کاری کرده یا نه برای ما در الویت نیست. ما تراکتور را نماد حق طلبی آذربایجان قرار داده ایم و با آن مظلومیت خودمان را فریاد خواهیم زد. قطع به یقین در مورد ورزقان و دریاجه ارومیه و ... نرخ بالای بیکاری و فقر همه استانهای آدربایجان و حق تحصیل به زبان مادری و ... قدم موثر و حتی کوچکی برداشته نشده. بدون سلاح و گروگان و بمب به سبک تاریخی و مدنی خودمان حقمان را می خواهیم.
- نمی فهمم چرا ما باید مثل باسک و تهران و گیلان فوتبال را ببینیم. اینکه تو و ولد حرام های مزدور قلم به دست نوع نگاه ما را نمی فهمید و یا مدل ما با قالب فاسد فکریتان نمی خواند مشکل شماست. ما مبارزه مدنی مان را می کنیم. زنوزی و اتاق فکرش که نمایندگان نظامند هم خوب می دانند که بهتر است شیر اطمینان تراکتور را باز نگه دارند تا دیگ خانمان براندازمان را بر سرتان منفجر نکنیم که اگر بشود تاریختان مسیرش عوض خواهد شد.
- بدبختی بزرگی برای یک کشور است که کینه بزرگ و عمیق ملتی جند ده میلیون نفره را اقلیت انگشت شمار فاسدی مثل وزیر نفهم و تاج ها و فغانی ها با همراهی افراد کوچک و مزدور و ده دلاری قلم به دستی مثل شما رقم می زنند. یعنی در این کشور عاقلی پیدا نمی شود که از قضیه روزنامه ایران پند بگیرد؟؟؟؟؟؟
تراختور کبیر
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۸:۲۳
دادن شور و هیجان به فوتبال مرده ایران
اینها و خیلی از موضوعات دیگر و هواداران تراختور مطرح کردند و میکنند، وقتی که طرفداران تیمهای تهرانی با پول و بودجه بیت المال و حمایت دولتی مشغول فحاشی به این و ان و تفرقه افکنی وخیلی ناهنجارهای دیگر هستند.
دلیل ناراحتی شما مشخصه این بزرگی و نمیتونی ببینی و از حقارت خودتون خجالت میکشید!
تراختور نباید میلیونها هوادار داشته باشه نباید ملت آذربایجان پشت تراختور باشند.باید از اسدقلال وپیروزی تهران حمایت کنند چون اینها تیمهای حکومتی هستند.مردم نباید از تراختور حمایت کنند نباید تیم مردمی وجود داشته باشد.هواداران تراختور نباید از دیگر تیمهای آذربایجان حمایت کنند بلکه باید رودروی هم قرار بگیرند و با هم بجنگند و به هم فحش بدهند!! آذربایجان نباید اتحاد داشته باشد باید همه با هم دشمن باشند!
بلکه فرصتی برای امثال شما فراهم بشه برای ماهی گرفتن از اب گل الود! یعنی همان تفرقه بنداز و حکومت کن! زمانه عوض شده و بی عدالتی ها کمرنگ و ریشه کن باید...
تراختور کبیر
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۸:۳۷
تحصیل به زبان مادری تورکی
حمایت از ورود خانم ها به استادیوم
دفاع از حقوق اقوام کشور
عدالت خواهی
بارها حماسه آفرینی و مورد تمجید جهانیان قرار گرفتن
کامنت من نصفه اومد یا شما سانسور کردی؟اینارو من ابتدای کامنت نوشته بودم
ناصر
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۱:۴۹
به تراختور کبیر؛ ضمن همدلی با بخش عمده دیدگاه شما دوست عزیز البته به جز مورد اول باید عرض کنم چیزی که در قانون اساسی هست تحصیل زبان محلی هست. یعنی اینکه زبان ترکی آذری که زبان محلی ماست و زبان آذربایجان هست آموزش داده شه که تفاوت زیادی با ترکی استانبولی یا جاهای دیگه داره. ادبیات خودمون رو یاد بگیریم نه ادبیات چین و جاهای دیگه. یعنی اینکه زبان محلی که بنده دارم صحبت میکنم رو بتونم بنویسم. چیزی که در قانون اساسی هست و مردم بهش رای دادن همینه. چیزی که شما میفرمائید یه مسئله دیگری هست که فارغ از غیرقانونی بودن و رای نیاوردن در هر رفراندوم دیگه، خود مردم آذربایجان هم در درجه اول با اون مخالف هستن. ما به عنوان آذربایجانی اول باید زبان فارسی رو یادبگیریم چون اگه یادنگیریم بعدا یادگیریش برامون سخت خواهد بود و اونوقت از امکانات کشور نمیتونیم استفاده کنیم و منزوی میشیم. هیچ دستاوردی هم برامون نداره. اما زبان محلی که زبان بومی و رایج هست چون دائما به گوشمون میخوره به مرور یاد خواهیم گرفت. شکل نوشتاری اون رو هم با دو واحد تمام زبان ترکی آذری که به صد صفحه هم نمیرسه میشه به راحتی آموخت. اما یه مسئله جالب تر اینکه یادگیری زبان اونم در قرن بیست و یکن با اینهمه پیشرفت فن آوری ارتباطات الزاما نیازی به آموزش رسمی نداره. کسی جلوی شما رو گرفته که زبان فرانسه یا روس و انگلیسی یادنگیرید؟ هرزبانی رو بهش علاقه داشته باشید میتونید خودتون حتی بصورت خودآموز یادبگیرید. این نکته رو هم به فهرست درخواستهای شما اضافه کنم که تمرکز زدایی قدرت و ثروت هست. بدون این هیچ عدالتی برپا نخواهد شد.
۵
تراختور کبیر
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۸:۳۲
اولا بلیط در چند بازی پانصدتومان بود و از نیم فصل دوم همان قیمت قبلی یعنی 5هزار تومان است یه بار به استادیوم یادگار اومده باشی و بیرون شهر و مسیر بسیار نا هموار و نبود وسایل ایاب و ذهاب و کلی سختی دیگه ارزش این حماسه سازی های تراختور و درک میکنی و برای حضور در هیچ استادیوم هوادار اینقدر سختی تحمل نمیکنه هرچند بخوبی اطلاع دارین ولی خودتو به نفهمی زدید. در تهران هم مترو تا بغل استادیوم میره و با کلی خدمات 5تا 10 هزار نفر میاد میگید 40 هزار! شما ها به دروغ و پوچی عادت کردین
حسن قنبری
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۸:۳۲
ازیوا اسدروموشام
nima bagheri
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۱۹:۲۴
من یادمه ماشین سازی یک تیم ریشه داری بود که رقیب درجه یک تراکتور بود و واقعا نصف تبریز طرفدارش بودن، الان کجان طرفداران ماشین سازی؟ واقعا باید یه نحقیق میدانی بشه و معلوم بشه که ماشینی ها کجان و چی شد که نابود شدن و الان هم کل باشگاه شده کارمند درجه دو تراکتور...امیدوارم یه مالکی مثل زنوزی بیاد و ماشین سازی رو بخره و دوباره این تیم رو پر طرفدار و جذاب رو پر هوادار کنه تا دربی تبریز به یه دربی واقعی بدل بشه پر از تنش و جنگ و درگیر و کری خانی نه مثل الان که مدی عامل ماشین به جای دفاع از منافع باشگاه خودش چون مزدور زنوزیه شده سخنگوی تراکتور تراژدیه این وضع این قتل تمام عیار ماشین سازی تبریز به اسم خدمت بهش
۲
Dakhli
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۰:۱۱
ببینید کیا میان در مورده اخلاق فوتبالی نظر میدن که تاحالا یه کفش چمن از نزدیک ندیدن حاشیه سازی در مورد تیم بزرگ تراکتور به نتیجه‌ای نخواهد رسید
رسول زارعی
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۰:۱۴
رسول بهروش را خیلی وقت است میشناسم! او که خیلی دوست دارد ژست اجتماعی روشنفکر بی طرف و با کلاس فوتبالی بگیرد، نویسنده ی متعصب پرسپولیسی، که با ژستی حق به جانب، دیدگاههایی را که به نفع پرسپولیس محبوبش تمام می شود را به خورد مخاطب دهد،هنوز که هنوز است جوابی به سوالات و مطالبات بنده در جواب یادداشت های پرسپولیسی شان نداده اند! پنج تا از این مطالبات را در پیشگاه عموم دوباره مطرح می کنم، بازی با کلمات را رها کنید و جواب دهید جناب آقای خیلی روشنفکر! :
یک_ تکلیف ادعای لابی و تبانی امیر عابدینی مدیرعامل سابق پرسپولیس برای قهرمانی این تیم و بریدن سر تیم ریشه دار بهمن چیست و در عرصه جهانی با چنین تخلفی چه می کنند؟!
دو_ با توحش و بیشعوری محض هواداران پرسپولیس و پرتاب نارنجک دستی و ترقه، در دیدار مقابل تراکتور سازی،آن هم مقابل دیدگان نماینده ی ناظر فیفا، سه سال تمام است که تیم های ایرانی از امتیاز میزبانی مقابل نمایندگان عربستانی محرومند، چه کسی جوابگوی این خسارت تیم های دیگر است؟ چرا اشاره ای به بیشعوری هوادارانتان نمی کنید؟!
سه_ تقلب قطعی و جعل سند مدیران پرسپولیس در عقد قرارداد مهدی طارمی که محرز شد و با آگاهی تمام توسط مسئولین این تیم انجام شده است، کجای نوشته هایتان گم شده؟ تیمی که با گلزنی های بازیکنی غیرقانونی قهرمان شده در هرکجایی بغیر از ایران چه مجازاتی برایش در نظر گرفته میشد؟! چرا هیچ تغییری در نتایج تیم متخلف ایجاد نشد؟! پای تیم محبوبتان که در میان بود صدایتان درنیامد؟

چهار_ توهین های قومیتی و نژاد پرستانه هواداران تیم محبوبتان به تک تک قومیت های این سرزمین ( شما یک قومیت و یک شهر پیدا کنید که هواداران خیلی بافرهنگ!!!! تیمتان به آنها توهین و فحاشی نکرده باشند) در فوتبال حرفه ای و جهانی و در فرهنگ جهانی چه جریمه و تنبیهی دارد؟ بفرمایید تا به همان راضی باشیم

پنج_ اشاره کرده اید به تعویض زمین بازی تراکتور و ماشین، خب این که بار اول این دو تیم بود، برایمان بگویید از سالها خوردن حق میزبانی تیم های پاس تهران، سایپا، پیکان، صبا باتری، راه آهن، نفت تهران در بازی با تیم محبوب شما! و همینطور چرایی اختصاص بیشتر از ده درصد برای تیم محبوبتان در بازی های خارج از خانه، قوانین فیفا می گوید تیم میزبان حق دارد حتی اگر تماشاگر نداشته باشد فقط و فقط ده درصد در اختیار تیم میهمان قرار دهد و حتی اگر تمام بقیه صندلی های ورزشگاه خالی بماند باز هم این حق برای میزبان محفوظ است و پرهوادار بودن یا نبودن تیم میزبان، هیچ تاثیری!!!! روی این قانون ندارد
سپر
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۰:۲۱
در ایران اسلامی ما که مردمش صب رو با تفکر خرچنگی شب میکنن باید هم امثال رسول بهروش ها شروع کنن به عقده گشایی. تو خودتو نجات بدی و تنبون خودتو بکشی بالا هنر کردی لازم نیست تراکتور و نجات بدی. اه اه. حالم به هم خورد از حسودیت. حالم به هم خورد از عقده هایی که رو شونه هات سنگینی میکنه. تا دیروز که تراکتور لگدمال سپاه بود خوب بود الان که رو پاهای خودش وایساده بدت اومده؟! در ضمن همه مثه من نیستن تو چهار سطر نوشته از زن و خواهر و مادرت بگذرن. یهو دیدی یه جایی خفتت کردن و حالت جا اومد. از خدات باشه طرفدار تراکتور باشی بدبخت
سلام
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۰:۲۶
رسول بهروش هیچ وقت نتونستی بدون تعصبات رنگی بنویسی. خبرنهار قلم فروش
سعید
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۱:۱۵
بهروش جاهل ونادان و حقیر که یه چرتپولیسی هستی.نام تیم مقدس تراختور کبیر و به دهن...! نیار
بار آخرت باشه در مود تیم مقدس تراختور یاوه گویی میکنی
مهرداد
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۱:۱۶
من به عنوان طرفدار سپاهان عرض میکنم این تیتری که نویسنده برلی این متن انتخاب کرده به مراتب بدتر و تفرقه انگیز تر از شعارهای استادیم تبریزه

ایشالا سپاهان قهرمان بشه ولی اگر نشد و مثلا تراکتور شد طرفدارای پرسپولیس نباید مثل نویسنده این متن به تراکتور بی رحمانه حمله کنند
Qoshachay
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۱:۵۶
اتفاقا این تراکتور اونقدر دوست داشتنی هست که امثال شما دارین از حسادت جر میخورین، شما به فکر توهین سیستماتیکتون باشین اونم از طریق صدا و سیمای ملی اونم هررر روز خدا
علیرضا نیکبخت
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۴۲
میدوارم روزی کاسه و کوزه نژادپرستانی مثل نویسنده این مقاله از این کشور جمع بشه. آزربایجان وار اولسون ... ایستمین کور اولسون
علیرضا نیکبخت
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۲:۴۲
میدوارم روزی کاسه و کوزه نژادپرستانی مثل نویسنده این مقاله از این کشور جمع بشه. آزربایجان وار اولسون ... ایستمین کور اولسون
ترک
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷، ۲۳:۳۵
چرت و پرت است .
۸
قاسم
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۰۰:۲۲
من خودم از کسانی هستم که چهار سال دوران لیسانسم رو در تبریز گذروندم و سرم هم در بازی تراکتور پرسپولیس شکست ولی صدام به جایی نرسید. متاسفم که چنین شرایطی در اون خطه برقرار شده به طوریکه در بازی اسیایی این تیم بنر ضد ایرانی میارن یا هواداران پرسپولیس و استقلال رو افغانی خطاب میکنند در صورت که افغانی هم انسان است و برای خودشان شخصیت و منزلت دارند. این رفتاز انها هم توهین به ایرانی است و هم دوستان افغانی. واقعا متاسفم که یه سری پانترک بی هویت روی جوانان اون خطه اثر گذاشتند و افراد بی خردی مثل زنوزی تازه به دوران رسیده و ... از این حرکات حمایت هم میکنند!حرف زیاد هست برای گفتن ولی افسوس که گوش شنوایی نیست...
۲
Ali
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۰۰:۴۱
مطلب بسیار یک طرفه و طبق معمول باعث ایجاد تفرقه خواهد شد همه شما ما را به تبانی متهم می کنید اما نمی گویید تبانی برای چه ؟تیمی که فدراسیون تا حالا اجازه نداده قهرمان بشه و در دقیقه اخر با اون سناریوی کثیف قهرمانی را ازش گرفتند چرا باید تبانی کنه وقتی می دونه اجازه قهرمانی ندارد بلی شمادر ایام قدیم از تراکتور حمایت می کردید ولی زمانی که تراکتور خطری برای تیم های دردانه ایجاد نکرده بود اون سالها قهرمانی بین استقلال و پرسپولیس تقسیم می شد و خیال شما اسوده پس از تراکتور هم می نوشتید شما چند بار در مقاله از واژه ای استفاده کردید که مردم خطه ازربایجان حساسیت شدیدی به این کلمه دارند اما شما به عمد از این واژه استفاده کردید عین این می مونه که شما به ما فحش بدید و انتظار داشته باشید ما شما را بابت این گستاخی تشویق هم کنیم شما اگر نمی دانید چرا این شعارها سر داده می شودمنظورم شعارهای درج شده در مقاله تشریف بیاورید به تبریز تا ما این مسئله را برای حضرتعالی روشن کنیم شما در پایتخت نشسته اید و فتوا صادر می کنید ما اذربایجانی های ایران اسلامی برای این اب و خاک شهید دادیم از مدافع وطن تا مدافع حرم و اگر نیاز باشد باز هم اینکار را خواهیم کرد اما قرار نیست هر چه شما بگویید درست باشد شما سیستان بلوچستان را با ازربایجان مقایسه می کنید و این نشان می دهد که شما چقدر از مرحله پرت هستید که فکر می کنید مردم ازربایجان در مورد شرایط اقتصادی حرف می زنند اگر واقعا می خواهید شرایط درست شود باید اول بدانید اصل ماجرا چیست و بر اساس توهمات فانتزی ذهن خود مقاله ننویسید ما همانهایی هستیم که با هر گل تیم ملی فوتبالمون در جام جهانی و جام ملتها شادی می کردیم در پیج های فضای مجازی خود مدام به تیم ملی روحیه می دادیم در شرایطی که بعضی از دردانه های پایتخت با تحریک همکاران شما از شکست تیم ملی شاد می شدند حتما یادتان رفته بازیکن اسبق پرسپولیس از باخت تیم ملی کشورش خوشحال بود پس چرا مقاله ای ننوشتید بلی این چنین است ما ایرانی تر از شماها هستیم حتی نیاز باشد در راه دفاع از این کشور جان هم می دهیم به قول ستارخان خاک می خوریم اما خاک نمی دهیم و اگر تا الان نتونستید درک کنید اصل ماجرا درباره تراکتور چیست بعدها هم درک نخواهید کرد مگر اینکه برای فهمیدن بنشینید پای درد و دل هواداران تراکتور در ضمن این گلایه های طرفداران تراکتور ناشی از یکی دو سال اخیر نیست بلکه ریشه در اتفاقات ده سال گذشته لیگ دارد و در اخر خداوند کشور زیبای ایران اسلامی را در پناه خود نگاه دارد
۶
حامد
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۰۱:۵۰
آقای بهروش جواب مقاله شما فقط یک مصرع از مولوی است:
کی شود دریا به پوز سگ نجس.
علی
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۰۱:۵۳
لطفا خفه ما احتیاجی به کاسه داغ تراز آش نداریم ياشاسين تراختور
جوادم
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۱۳:۵۳
بسم رب حق
جناب بهروش در مقاله خود اولین توهین قوم گرایی در ورزشگاه آزادی را یادتان رفت بنویسید که دو تیم حکومتی در هر دو بازی شعار "اشک" را سر دادند.
میدانم شما رسانه ها و طرفداران تیم حکومتی از کجا میسوزین. برای تمام کارها و تمام شعارها و غیره شما فقط زنوزی یک مصاحبه کرد و شماها فلفل درخود کرده و فریاد سوختم با قلم به سر می دهید. دیگر دوران حکومت تک نژادی در ایران به سر رسیده. ایران یا برای همه هست. طبق اصل 15 قانون اساسی به زبان مادری درس خواهیم خواند. شبکه سراسری خواهیم داشت. زبان تورکی را یک زبان رسمی خواهیم کرد. به حق انسانی خود خواهیم رسید و کمک خواهیم کرد دیگر اقوام در ایران به حق خود رسیده و از تک نژادگرایی ایران رها شوند.
آقای به اصطلاح جناب بهروش ، یادتان می آید برای زاینده رود طرح انتقال آب دریای خزر به اصفهان در مجلس مطرح شد ولی برای دریاچه ارومیه باز کردن سد ها و یا انتقال آب رودخانه ارس به ارومیه با وصله کردن پانترک کنار گذاشته شد. فکر کنم یادتان رفته که به زلزله ورزقان عزای عمومی گفته نشد. یادتان رفته شادی فارس ها از حادثه قطار تبریز. یادتان رفته پاک کردن نام قاچاقچی از کسانی که مرزبانان ترک را می کشند. یادتان رفته مصادره منابع مالی مس سونگون به کرمان و اصفهان. یادتان رفته 8 سال دفاع مقدس و لشکر عاشورا که صدام از شنیدن صدای ان می لرزید. یادتان رفته مهدی باکری ها.
از همه مهم تر یادتان رفته نماینده مردم اصفهان گفت اگر از طوفان نمک ارومیه می ترسند بیایند در کویر های ما زندگی کنند. حرف از عدالت میزنی؟ یک اصل 15 رعایت نمی شود. رقم دقت شود "اصل 15" نه اینکه اصل 100 و خورده ای. از عدالت حرف میزنی؟ شرکت کشت و صنعت مغان چه شد؟ از عدالت میگویی؟ بخشیدن آستارا به بهانه قطع تورک ها به راه دریا. از عدالت حرف میزنی؟ لطفا از جامعه مدنی بین المللی و حقوق بشر و قانون انسانی مدنی بخوان تا بدانی حق چیست.
واقعا متاسفم برای کسانی که انسان را در ایران فقط یک نوع نژاد می بینند. به هر دینی بروید با همین دیدگاه شما را ترد می کنند. همانکه اسلام شما را ترد می کند. اسلام قرآن نه اسلام ساختگی روحانیون شما.
۸
امیر
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۱۴:۲۱
آنچه تو را آزار میدهد الزاما دیگران را آزار نمی دهد
۸
امیر
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۱۴:۲۶
البته تراختور تیم آزربایجان است نه تبریز
۸
آذری
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۱۴:۳۰
با مراجعه به سایت نفرت پراکن و قوم گرای یول پرس که توسط برادران قاچاقچی جهت تفرقه افکنی بین اقوام اداره میشه و دفترش در ارومیه هست و نگاهی به تعداد بازدیدکننده های این سایت درپیت متوجه خواهید شد از 10 مطلب پربیننده آن 8 مطلب راجع به موضوع ورزش و تراکتور هست جهت بالا بردن تعداد بازدیدکننده های خود و در کنار اون القا کردن دیدگاهی تفرقه افکنانه و نژادپرستانه بین اقوام. بیشترین بازدید حدود 2500 هست که به قدرکافی گویایی انزوا و بی توجهی مردم آذربایجان به چرندیات و یاوه گویی های این سایته. این آمار دقیقا نشون دهنده تعداد ارازل و اوپاش تجزیه طلبی هست که بعد از سالها تونستن جمع کنن که اگر ای پی ها هم منتشر بشه که نمیشه خواهید دید که بیشترشون هم از خارج ایران هستن. جالبتر اینکه چندماه پیش پربازدیدترین اخبارشون به حدود 5 هزارتا میرسید که البته اونم در مقابل تعداد قابل توجه آذری ها و ترک زبان ها واقعا عددی نیست اما نصف شدنش نشان از این داره که مردم آذربایجان فریب این بازیها رو نمیخورن. یه نفر با ورود به این سایت اول از خودش میپرسه چطور این سایت از رهبر انقلاب و مدافعین حرم حمایت میکنه درحالی که به فارس زبان ها و دیگر اقوام توهین میکنه نفرت پراکنی میکنه از سیاست های اردوغان حمایت میکنه!!!!! چه جوری یه نفر میتونه هم تجزیه طلب باشه ضد فارس باشه هم از رهبر انقلاب حمایت کنه؟ جواب روشن هست. این سایت رو اطلاعات سپاه حمایت میکنه در راستای تفرقه افکنی بین مردم. اما آذری ها و ترک زبان ها به این مسئله کاملا واقف هستن و فریبشون رو نمیخورن.
۴
ایلدروم
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۱۸:۰۱
هر آنکه گشتی در ائل‌گلی و آبرسان و چهارراه شهناز زده باشد، می‌داند که فرهنگ امروز تراکتورسازی فرهنگ تبریز نیست و خیلی از مردمان همین شهر هم از آن اعلام برائت می‌کنند. (حرف حساب)
۳
علی
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷، ۲۱:۰۱
تراکتور در حالی که با حضور بیش از 100 هزار هوادار خود در ورزشگاه یادگار امام تبریز در بازی با استقلال تهران که حتی سایت های معتبر جهانی و همچنین ای اف سی و حتی فیفا نیز تصاویر پرشمار هواداران تراکتور را رسانه ای کرده بود. رسانه های مثلا ملی ما ( البته میلی پایتخت ) حتی در برنامه ورزشی خودشان که هیچ حتی در برنامه نود حاضر نشدند که تصاویر را به نمایش بگذارند جالب اینجاست که رسانه پایتخت حتی در برنامه میلی نود تصاویری که به نمایش میگذاشت که هنوز ورزشگاه پر نشده بود و ساعات قبل از بازی به نمایش میگذاشت. این کارها نشانه ی چیست این امثال این کارها برای مردم آذربایجان چه چیزی را تلقی میکند.
۴
رضا
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۵:۲۰
ای کاش نویسنده مقاله شعار هواداران تراکتور که " ترکی دیلی مدرسه اولمالیدی هر کس سه " که بیان میکند یعنی تدریس زبان مادری خود در مدرسه ( ترکی ) برای ما امری واجب است. نویسنده مقاله چرا به این شعار اشاره نکردید چرا باید مردم آذربایجان از حق به جا و قانونی خود یعنی تدریس زبان مادری خود در مدارس از سمت دولت مرکزی منع شوند. این نشانه چیست نادانی ما - مردم آذربایجان حق قانونی خود را طلب میکند. چرا به این موضوع اشاره نمیکنی چون به ضررتان است و با رفتن به بیراهه جز هدف تفرقه و نفاق چه چیزی را شما دنبال میکنید.
۴ ۱
کریم
پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷، ۱۸:۵۲
دوست عزیز ترک دیلنده مدرسه اولمالدی هرکسه به فارسی چی میشه؟ میشه تدریس زبان مادری خود در مدرسه؟ میشه مدرسه به زبان ترکی برای همه باید باشه. این فرق میکنه با برای خودمون. اما تدریس زبان محلی نه به زبان محلی در قانون اساسی هست و امیدواریم اتفاق بیفته اما درفضای امنیتی که یه سری قوم گرای تجزیه طلب باعثش هستن و بهانه دادن دست حکومت مدام داره عقب میفته. دوست عزیز برای چند هفته این مسائل رو ول کنید ما در شرایط حساس لیگ هستیم درمسیر قهرمانی بعد به قدر کافی زمان برای شعار و صحبت و پیگیری هست. چند هفته دندون رو جیگر بذارید بهانه برای ایجاد حاشیه دست سودجویان داده نشه. با تشکر
۱
فرشاد
جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷، ۱۳:۵۸
نیمی از تبریزی ها طرفدار پرسپولیس هستند اما جرآت حضور در استادیوم را ندارند حتی هواداران قدیمی تراکتور هم به ورزشگاه نمیایند از دست این جماعت تجزیه طلب
آذربایجانی
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷، ۱۱:۵۹
شما از اول هم تراکتور را دوست نداشتید و اصلا نباید هم دوست داشته باشید... ما ترک های ایران محکم پشت این تیم هستیم... شما کماکان بنویسید
۲
یاشاسین تراکتور، مرگبر تمام بدخواهان تراکتور
جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۴:۰۶
آرزو کنید روزی آنقدر قدرت نیابم که نتوانید راه فراری پیدا کنید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر