فهرست
برانکو و فرار به سوی کار کم دردسر!
برانکو و فرار به سوی کار کم دردسر!

برانکو و فرار به سوی کار کم دردسر!

آی اسپورت - برانکو ایوانکوویچ هدایت تیم ملی عمان را برعهده گرفت؛ فارغ از هیاهوی محرومیت نمایندگان باشگاهی ما از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا و انصراف تیم های ایرانی از این رقابت ها در صورت اعمال این محرومیت، حضور برانکو در عمان پرسش هایی را برای همه ما پدید آورده که بد نیست نگاهی به آنها بیندازیم:

1-جدایی غیرمنتظره برانکو از پرسپولیس و امضای قرارداد با الاهلی عربستان تحلیل های فراوانی به همراه داشت. آن زمان گفته می شد باشگاه پرسپولیس به دلیل ناتوانی در پرداخت حقوق مربی خود مقصر اصلی این ماجراست. آن روزها هیچکس توجه نمی کرد چرا برانکو در طول فصل- یا لااقل نیم فصل دوم- هرگز اعتراضی به پرداخت نشدن مطالباتش نداشت. اگر مربی پرسپولیس واقعا معترض بود، چرا خیلی جدی مثل استراماچونی و کالدرون و ویلموتس این مشکل را بیان نکرد تا همه چیز به انتهای فصل موکول نشود؟ این مربی که نتایج فوق العاده ای با پرسپولیس کسب کرده بود، با کمی ناز و ادا می توانست به راحتی مطالباتش را وصول کند و همچنان سرمربی پرسپولیس بماند اما او برای آینده کاری خود برنامه هایی تازه داشت.

2-برانکو در مرز 66 سالگی دیگر توان کار پرفشار در باشگاهی بزرگ و پرهوادار مثل پرسپولیس را در خود نمی دید و به همین دلیل وقتی با پیشنهاد جذاب و وسوسه کننده الاهلی مواجه شد، بهترین راه برای فرار از این فشار را پیدا کرد؛ دریافت نکردن پول و فسخ قرارداد. طبق قانون جدید فیفا که از اول ماه جون سال 2018 به حالت اجرایی درآمد، اگر باشگاهی به مدت دو ماه متوالی حقوق و دستمزد بازیکن یا مربی را پرداخت نکند، امکان فسخ یکطرفه و دریافت غرامت وجود دارد. برانکو با این پلن از پیش طراحی شده راهی الاهلی عربستان شد؛ باشگاهی که معمولا سراغ مربیان نامدار و دانه درشت دنیای فوتبال می رود و البته سابقه نشان می دهد که حتی مربیانی به مراتب بزرگتر از برانکو در این باشگاه یا دیگر باشگاه های عربستان دوام چندانی نداشتند و خیلی زود از کار برکنار شدند. این موضوع را، هواداران پرسپولیس هم می دانستند و تا همین چند روز پیش که یحیی گل محمدی جانشین کالدرون شد، رویای بازگشت پروفسور را همچنان در سر می پروراندند اما غافل از اینکه برانکو دیگر به پرسپولیس و یک کار سخت و طاقت فرسا فکر نمی کند.

3-برانکو خیلی زودتر از آنچه بدبینترین هوادار الاهلی فکرش را می کرد از کار برکنار شد. عمر مربیگری او در الاهلی حتی به 6 بازی در لیگ عربستان نرسید اما پرفسور به هدفی که در ذهن داشت رسید؛ نخست اینکه از پرسپولیس و دردسرهایش رهایی یافت. او به جای سر و کله زدن برای دریافت پول، پرونده اش را به یک وکیل سپرد تا از طریق فیفا تمام مطالباتش را وصول کند. سرانجام برانکو تمام آن 620 هزار یورو- کمی بیشتر و کمتر- را با ضرر و زیان دیر کرد از پرسپولیس خواهد گرفت. مساله دوم و مهمتر اینکه وقتی هواداران فوتبال ایران از روز اول می دانستند که برانکو خیلی زود از الاهلی اخراج می شود، حتما خود او هم برای چنین اتفاقی آمادگی داشته و برایش اتفاق غم انگیزی نبوده چون بعد از اخراج، باشگاه الاهلی موظف به پرداخت تمام حق و حقوق برانکو و دستیارانش بود. برانکو اینجا هم از یک کار باشگاهی نسبتا دشوار خلاص شد.

4-برانکو خیلی بی سروصدا از الاهلی جدا شد و چند ماه بدون تیم ماند. با رفتن کیروش، خیلی ها منتظر بازگشت او به فوتبال ایران بودند اما فدراسیون فوتبال علاقه ای به او نشان نداد. با آمدن ویلوتس خیال پرسپولیسی ها راحت شد که پروفسور همچنان بدون تیم است و درصورت ادامه روند ناکامی با کالدرون، می توانند روی مربی قبلی و رویاهاشان حساب کنند اما زهی خیال باطل؛ برانکو از همان روزی که رفت، برای همیشه با فوتبال ایران- بخوانید فوتبال باشگاهی ایران- خداحافظی کرد. با رفتن کالدرون وقتی شرایط برای بازگشت این مربی مهیا بود، برانکو عملا در مصاحبه هایش اعلام کرد که به ایران- یعنی پرسپولیس- نمی آید و برای آینده فوتبالیاش تصمیم دیگری دارد. با رفتن ویلموتس، اگرچه برانکو برای حضور در تیم ملی ایران بی میل نبود و مذاکراتی هم با فدراسیون فوتبال انجام داد، اما رقم درخواستی و طلب او از پرسپولیس باعث شد تا برانکو قید تیم ملی ایران را بزند راهی عمان شود. کشوری آرام که آنجا انتظار از فوتبال خیلی بالا نیست و برانکو را به خواسته هایش می رساند. عمان شاید بیش از آن چیزی که برانکو در تیم ملی ایران مطالبه داشت، به این مربی پول می پردازد و از سوی دیگر فشار صعود به جام جهانی و تیغ رسانه های ایران در عمان وجود ندارد.

5-برانکو که آهسته، آهسته به روزهای بازنشستگی فکر می کند، تیم ملی عمان را انتخاب کرد؛ عمان در مرحله نخست مقدماتی جام جهانی 2022 در گروه E با قطر، هند و افغانستان همگروه است. تا اینجای کار عمان با کسب 12 امتیاز در رتبه دوم قرار دارد و با توجه به میزبانی قطر در جام جهانی 2022، تنها انگیزه قطر رسیدن به جام ملت های آسیا است و در صورت دوم شدن در این گروه باز هم قطر یکی از تیم های حاضر در جام ملت های آتی است و این موضوع کار را برای برانکو در مسیر رسیدن به مرحله دوم مقدماتی جام جهانی آسان می کند. با توجه به رقبای آسان این گروه، عمان حتی درصورت دوم شدن هم می تواند از بخت صعود به مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی برخوردار باشد. از آنطرف نگاهی به گروه سخت ایران بیندازیم و ببینیم اوضاع از چه قرار است. هرکسی سرمربی تیم ملی ایران در 4 مسابقه باق مانده باشد، فرصت اشتباه و از دست دادن امتیاز ندارد و باید تمام بازی های بعدی را ببرد تا به مرحله نهایی مقدماتی برسد. تازه از آنجا به بعد دردسرهای مربی و بازی های حساس شروع می شود که ایران باید با وضعیت نابرابر و امکانات ضعیف نسبت به رقبا، به جام جهانی2022 قطر صعود کند و هر نتیجه ای جز این برای سرمربی آتی تیم ملی یک ناکامی بزرگ است.

6-حالا شما جای پروفسور ایوانکوویچ؛ در آستانه 66 سالگی پیشنهاد پردردسر ایران را قبول می کردید یا راهی تیمی می شدید که چند سال کم دردسر پول بگیرید و با حداقل انتظار در سطح آسیا، مربیگری کنید و به امور رستوران و زندگی در واراژدین (زادگاه برانکو در کرواسی) هم مسلط باشید؟! از یک پروفسور انتخابهای دیگر بعید بود!

مدال

۷ ۱  
آی اسپورت
2020-01-19 21:19:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
رضا کیان
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸، ۰۵:۰۴
از اونجا هم با تی پا شوتش می کنن بسمت قطب شمال ☺☺☺
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر