فهرست
فدرر در صدر؛ جایی که مال خودش است
فدرر در صدر؛ جایی که مال خودش است

فدرر در صدر؛ جایی که مال خودش است

آی اسپورت – همان زمان كه در ملبورن بر بیستمین جام گرنداسلم زندگی‌‌اش بوسه زد، لحظه‌شماری‌ها شروع شد‌‌؛ لحظه‌شماری برای اینكه، بهترین تنیس‌باز تاریخ كی می‌تواند دوباره مرد شماره یك تنیس دنیا شود. راجر فدرر سوئیسی كه پیش از این در تابستان گذشته فرصت شماره یكی را از دست داده بود بعد از رقابت‌های اوپن استرالیا انگیزه بیشتری پیدا كرده بود‌‌. او می‌دانست اگر در رقابت‌های تنیس رتردام در هلند بتواند خودش را به نیمه‌نهایی برساند كار تمام است! البته با علم اینكه رافا نادال، مرد شماره یك قبلی تنیس دنیا در این رقابت‌ها شركت نمی‌كرد. از قبل مشخص بود رافا قصد شركت در این تورنمنت را ندارد و برای راجر همه چیز مهیا بود.

جمعه شب، فدرر در یك‌چهارم نهایی رقابت‌های رتردام به مصاف رابین هاس رفت‌‌؛ دیداری كه می‌دانست فقط به دو ستش نیاز دارد تا مرد شماره یك تنیس دنیا شود‌‌؛ با این حال بازی برابر مرد شماره ۴۲ تنیس دنیا چندان برای راجر كه مضطرب به نظر می‌رسید، كار راحتی نبود‌‌؛ دلیلش هم اینكه او برخلاف انتظار ست اول را ۶ بر۴ واگذار كرد ولی با تمركز بالا به بازی برگشت و دو ست باقی‌مانده را با نتیجه مشابه ۶ بر یك به برتری رسید.

ركوردی تاریخی برای راجر

برتری مقابل هاس در یك‌چهارم نهایی معنی مشخصی داشت: راجر فدرر دوباره مرد شماره یك تنیس دنیا شد! او كه درست بعد از به دست‌آوردن بیستمین گرنداسلمش در استرالیا احساساتی شده بود این بار هم همان ژست را گرفت‌‌؛ بعد از دست دادن با رقیب و داور و پاسخ هواداران را دادن، روی نیمكت نشست، دو دستش را روی صورتش گذاشت و شروع كرد به گریه كردن. «شماره یك دنیا شدن، نقطه اوج كار در ورزش ماست‌‌؛ دیوانه‌كننده است. این شماره یكی درست مثل رؤیایی بود كه برای من محقق شد». البته فدرر با همین شماره یك شدنش ركورد تازه‌ای به ركوردهای بی‌شمار زندگی‌‌اش اضافه كرد‌‌؛ او با ۳۶ سال و ۶ ماه، مسن‌ترین تنیس‌باز تاریخ است كه توانسته دوباره شماره یك شود. راجر این عنوان را از چنگ آندره آغاسی درآورد كه پیشتر با ۳۳ سال سن، مسن‌ترین مرد شماره یك دنیای تنیس محسوب می‌شد.

شماره یك رسمی‌‌؛ همین فردا

۶ ماهی می‌شد كه راجر فدرر فرصت داشت شماره یك دنیا شود‌‌؛ در تابستان و در رقابت‌های تنیس مونترال اگر در فینال مغلوب الكساندر زفرف نمی‌شد می‌توانست این عنوان را از چنگ رافا نادال بیرون بكشد. آن روز كمرش دوباره آسیب دید و همان آسیب‌دیدگی روی عملكردش در اوپن آمریكا تأثیر گذاشت و در آن گرنداسلم در یك‌چهارم نهایی مغلوب خوان مارتین دل پوترو شد. همان شكست هم باز مانع تقابلش با رافا نادال در نیمه‌نهایی شد. در نهایت در اوپن استرالیای همین سال هم راجر می‌توانست مرد شماره دنیا شود به شرط آنكه قهرمان می‌شد و رافا به یك‌چهارم نهایی نمی‌رسید ولی از بخت بد راجر، رافا خودش را به یك‌چهارم نهایی رساند. حالا اما هرچه كه باشد تمام شد و همین فردا، دوشنبه، به صورت رسمی، راجر تبدیل به مرد شماره یك تنیس دنیا می‌شود.

۳۴۵ امتیاز بیشتر از رافا نادال؟

اگر فدرر بتواند قهرمان رقابت‌های روتردامی شود كه امشب فینالش برگزار می‌شود آن وقت ۳۴۵ امتیاز از نادال پیشی می‌گیرد. نادال اسپانیایی این هفته بازی ندارد و خودش را مهیا می‌كند تا در رقابت‌های آكاپولسو كه قرار است ۱۰ روز دیگر برگزار شود شركت كند. در این تورنمنت رافا باید از ۳۰۰ امتیازش دفاع كند چون سال گذشته او به فینال تورنمنت اپاكولسو رسید و بازی را باخت. حالا اگر رافا قهرمان آن تورنمنت شود، آن وقت ۹۹۶۰ امتیازی می‌شود و راجر فدرر باید در رقابت‌های تنیس دبی هرطور شده ۴۵ امتیاز بگیرد. اگر راجر در تورنمنت امارات به میدان نرود او ۱۰۰۶۰ امتیازی باقی می‌ماند و آن وقت فقط فاصله ۱۰۰ امتیازی با رقیب پیدا می‌كند. همه این موارد به شرطی است كه فدرر فاتح رقابت‌های روتردام شود چون در غیر این صورت اختلاف امتیازاتش با رافا بسیار كمتر خواهد شد.

۵ سال و ۱۰۶ روز انتظار

آخرین باری كه راجر فدرر مرد شماره یك تنیس دنیا بوده مربوط به ۴ نوامبر ۲۰۱۲ می‌شود. فردای آن روز، او این عنوان را با شكست در فینال رقابت‌های مسترز به نواك جوكوویچ صرب واگذار كرد. حالا در تاریخ هرگز سابقه نداشته كه تنیس‌بازی اینقدر برای رسیدن دوباره به جایگاه شماره یكی دنیا انتظار بكشد: ۵ سال و ۱۰۶ روز.

۳۶ سال و ۱۷۳ روز‌‌؛ دوشنبه

فردا، راجر فدرر با ۳۶ سال و ۱۷۳ روز دوباره مرد شماره یك دنیا می‌شود. از شروع رده‌بندی در دنیای تنیس كه از سال ۱۹۷۳ تا به حال محسوب می‌شود، فدرر مسن‌ترین ورزشكاری می‌شود كه این عنوان را به دست‌آورده است. پشت‌سر او در این رده‌بندی آندره آغاسی قرار دارد كه با ۳۳ سال و ۳ ماه و ۲۷ روز، توانست مرد شماره یك تنیس دنیا شود. البته رافا نادال، رقیب همیشگی فدرر هم هست‌‌؛ او با ۳۱ سال و ۸ ماه و ۱۵ روز در رده سوم قرار دارد. البته شرایط برای رافا مهیا است تا چند هفته یا چند ماهی به این ركوردش بیفزاید.

پیش به سوی سیصدوسومین هفته

این هم یكی دیگر از ركوردهایی است كه شاید به این زودی‌ها شكسته نشود‌‌؛ راجر فدرر فردا سیصدوسومین هفته‌ای را شروع می‌كند كه توانسته در آن مرد شماره یك باشد. پشت‌سر او نام‌های بزرگی است‌‌؛ پیت سمپراس (۲۸۶)، ایوان لندل(۲۷۰) و جیمی كانرز(۲۶۸). نواك جوكوویچ، رافا نادال و اندی ماری هم با ۲۲۳، ۱۶۷ و ۴۱ هفته، فعلاً فاصله زیادی با راجر دارند. فدرر البته ركورد شماره یك بودن در هفته‌های متوالی را هم در اختیار دارد: او ۲۳۷ هفته پیاپی بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸، شماره یك دنیا بوده است. پشت‌سر او هم جیمی كانرز، ایوان لندل و نواك جوكوویچ به ترتیب با ۱۶۰، ۱۵۷ و ۱۲۲ هفته متوالی قرار دارند.

۲۶ تنیس‌باز از سال ۱۹۷۳

از سال ۱۹۷۳ تا به حال، ۲۶ تنیس‌باز مختلف توانسته‌اند بر صندلی شماره یك دنیا تكیه بزند‌‌؛ ایلی ناستاز از رومانی اولین آنها بود. راجر فدرر سال ۲۰۰۴ زمانی كه شماره یك دنیا شد، نفر بیست‌وسوم بود. تا سال ۲۰۱۶، بعد از فدرر، نادال، جوكوویچ و اندی ماری این فرصت را به دست‌آورده‌اند. نكته جالب اینكه در ۱۵ سال گذشته، عنوان شماره یكی فقط بین ۴ تنیس‌باز دست به دست شده در حالی كه در ۱۵ سال قبل از آن، ۱۶ نفر توانسته بودند شماره یك بودن را تجربه كنند.

 

خبر ورزشی

۶ ۲  
آی اسپورت
2018-02-18 11:07:00
نظر دهید

۲ نظر
علیرضا نیجزیه ای
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۵۵
اخه چرا دیگه اخبار تنیسو نمیزارید
سال 97 اصلا خبری از تنیس نگذاشتید
ممگه میشه؟
۳
علیرضا نیجریه ای
يكشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۲۷
لطفا این دسته تنیس رو بردارید
داره گرند فرانسه برگذار میشه حتی یه خبر هم از این مسابقات نگذاشتید
دیگه سایتتون به درد تنیس نمیخوره
گوفین هم باخت
اه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر