فهرست
کولاک کرونا در بلاتکلیفی فوتبال
کولاک کرونا در بلاتکلیفی فوتبال

کولاک کرونا در بلاتکلیفی فوتبال

آی اسپورت – ادامه لیگ نوزدهم یا تعطیلی آن یکی از بحث‌های داغ فوتبال ایران در ماه‌های گذشته بوده است. موافقان و مخالفان برای اقناع افکار عمومی و تصمیم‌گیرندگان استدلال‌های مختلفی داشتند، ولی در نهایت رأی به برگزاری بازی‌ها داده شد. تمام آن چانه‌زنی‌ها در قالب بحث‌های نظری و روی کاغذ بود و طبعاً مسئولیت زیادی را متوجه گوینده‌اش نمی‌کرد، ولی حالا که مسابقات شروع شده و تعدادی از بازیکنان مبتلا شده‌اند، هر نظر و تصمیمی می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد.

روز گذشته بعد از ابتلای دسته‌جمعی بازیکنان فولاد، نوبت باشگاه استقلال بود که خبر مثبت شدن آزمایش تعدادی از بازیکنانش را اعلام کند. درست ده روز قبل لیگ برتر با بازی این دو تیم شروع شد و نتایج آزمایش بازیکنان دو تیم نشان می‌دهد که ابتلای پرشمار آنها احتمالاً به بازی جنجالی اهواز برمی‌گردد.

این دو تیم بعد از آن یک بازی دیگر هم برگزار کردند و خطر ابتلا به کرونا بازیکنان ماشین‌سازی و سایپا را هم تهدید می‌کند؛ دو تیمی که امشب در لیگ برتر بازی دارند و خودشان می‌توانند ناقل باشند!

موافقان برگزاری لیگ اعتقاد داشتند که با رعایت پروتکل‌ها می‌توان مثل لیگ‌های اروپایی مسابقات را از سر گرفت، ولی مشخص بود که فوتبال ایران امکانات کافی برای اجرای این پروتکل‌ها را ندارد و البته سختگیری کافی هم از سوی باشگاه‌ها یا سازمان لیگ اعمال نخواهد شد.

ادامه بوندس‌لیگا با کمترین مورد ابتلا برگزار شد و به عنوان یک نمونه مثبت از اجرای پروتکل می‌توان به آن استناد کرد، ولی لیگ برتر ایران با گذشت تنها دو هفته شاهد موارد مثبت زیادی است و اگر قرار به ادامه آن باشد مشخص نیست چند نفر از بازیکنان می‌توانند از این ویروس مرموز در امان باشند.

متأسفانه خطر کرونا چندان جدی گرفته نشد و تیم‌ها تنها سراغ حرکات نمادینی مثل تونل ضدعفونی رفتند، در حالی که بساط عکس‌های دسته‌جمعی در تمرینات به روال گذشته برقرار بود. شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که بازیکنان حتی حاضر نشدند قید تفریحات روزمره را بزنند و حتی برخی از آنها در ویدیوهای تبلیغاتی هم حاضر شدند!

با اوضاع بحرانی لیگ مجبوریم به سؤالاتی برگردیم که قبل از شروع دوباره لیگ مطرح بود: مسئولیت برگزاری لیگ با چه کسی است و حالا کدام نهاد باید درباره ادامه آن تصمیم بگیرد؟ کدام مصلحتی است که حکم به برگزاری لیگ در این شرایط سخت می‌دهد؟

همان روزها گفته شد که ستاد ملی مبارزه با کرونا مسئولیت برگزاری مسابقات را به فدراسیون‌ها واگذار کرده و فدراسیون فوتبال هم آن را به سازمان لیگ سپرده. باشگاه‌ها به این سازمان تعهد داده‌اند که پروتکل‌ها را رعایت کنند و اگر بازیکنی به خاطر رعایت نکردن پروتکل دچار حادثه شود، مسئولیت آن با مدیرعامل باشگاه خواهد بود. همچنین بر اساس پروتکل بازی تیم‌ها در صورتی لغو می‌شود که 25 درصد اعضای آن مبتلا به کرونا شده باشند، ولی برگزاری بازی تیم‌هایی مثل استقلال و فولاد با توجه به دوره نهفتگی کرونا ریسک بالایی دارد و می‌تواند گروه بزرگتری را گرفتار کند. با کنار هم قرار دادن این موارد به نظر می‌رسد آینده ترسناکی در انتظار لیگ نوزدهم باشد. وقت آن رسیده که یک نفر مسئولیت بپذیرد و فوتبال را از این وضعیت نجات بدهد، ولی با بلاتکلیفی این روزهای فدراسیون بعید است کسی پا پیش بگذارد.

 

ایران ورزشی 

۱ ۱  
آی اسپورت
2020-07-05 14:59:00
نظر دهید

۱ نظر
Ali
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹، ۲۳:۵۴
همش دروغه شما چرا برپایه دروغ خبرچرت میذارید؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر