فهرست
بدون رونالدو و زیدان از جام خبری نیست
بدون رونالدو و زیدان از جام خبری نیست

بدون رونالدو و زیدان از جام خبری نیست

آی اسپورت - از رونالدو و زیدان و جام خبری نیست. قبل از بازی چهارشنبه رئال مادرید و اتلتیکومادرید در سوپرجام اروپا می‌دانستیم نه زیدانی در کار است و نه رونالدویی. آنچه نمی‌دانستیم این بود که قهرمان اروپا در تالین دفاع ندارد. چهار مدافع رئال رنجور و ضعیف بودند و مقهور دیگو کاستای درخشان شدند اما در نهایت به بی‌عرضگی خودشان باختند. هر یک از گل‌هایی که در باخت 4 بر 2 خوردند حداقل با یک اشتباه فاجعه بار دفاعی همراه بود.

از این جنبه، اشتباه است اگر همه تقصیرها را به گردن خولن لوپتگی بیندازیم بخصوص با توجه به ناهمگنی‌های پیش‌فصل و خستگی‌های بعد از جام جهانی که عامل موثری در شلختگی شوکه کننده بازیکنانش محسوب می‌شود در عین حال مربی جدید سفیدها شروع خوبی نداشت.

از سال 1948 و مربیگری مایکل کیپینگ، هرگز مربی رئال مادرید در نخستین بازی خود چهار گل نخورده بود و اینکه این شکست سنگین به دست تیم همشهری رقم زده شد، این تجربه را تلخ‌تر می‌کند.

مرگ، مالیات و پیروزی بر اتلتیکو در رقابت‌های اروپایی، سه مولفه اجتناب ناپذیر حیات در زندگی هواداران رئال بود اما این نتیجه فقط به نگرانی هواداران متعصب برنابئو در آستانه فصل جدید شدت بخشید. این بازی قبل از شروع به اندازه کافی ابهام داشت. رئال بدون زیدان چگونه بازی می‌کند؟ نبود رونالدو را چه می‌کنند؟ چرا هیچ بازیکن بزرگی را این تابستان نخریدند؟

آخرین چیزی که هواداران رئال می‌خواستند از تیم ببینند چنین نمایش ناهماهنگ و منفصلی بود. بی‌انسجامی عجیب و غیرقابل باور تیم از سوت آغاز به چشم می‌آمد و رئال سریعترین گل تاریخ سوپرجام را خورد. کاستا تنها 49 ثانیه زمان می‌خواست تا گلزنی را آغاز کند با استفاده از نه یک، نه دو بلکه سه اشتباه بازیکنان رئال. انفعال سرخیو راموس و بی‌خاصیتی رافائل واران همراه شد با اشتباه کیلور ناباس که از زاویه بسته دروازه‌اش باز شد. این کاستاریکایی که رقیب سرسختی به نام تیبو کورتوآ را کنار خود می‌بیند، می‌توانست با درخشش در این بازی شماره یک بماند. او شاید تنها کسی نباشد که در بازی ابتدای فصل لالیگا برابر ختافه شایستگی نیمکت را داشته باشد، واران هر چه بازی به جلو رفت بدتر شد و روی گل سوم او توپ را لو داد. البته راموس که یک پنالتی گل کرده بود، با پاس به زوجش در قلب دفاع بی‌جهت او را تحت فشار گذاشت. دنی کارواخال روی گل چهارم و تیر خلاص اتلتیکو مقصر بود و اگر کسی می‌گفت رئال چهار گل در این بازی می‌خورد، قابل پیش‌بینی بود که مارسلو حداقل روی یکی نقش داشته باشد اتفاقی که روی گل تساوی اتلتیکو به دست آمد.

این نگرانی وجود داشت که آیا رئال بدون رونالدو برش لازم را دارد، مارکو آسنسیو ثابت کرد فصل بزرگی پیش رویش است، ترکیب گرت بیل و کریم بنزما منجر به گل فوق‌العاده‌ای شد که یادآور کلاس بالایشان بود اما هر چه کردند جبران خلل‌های دفاعی رئال نشد که برای نخستین بار در یک فینال چهار گل از اتلتیکو خورد.

ترس آورتر اینکه می‌توانستند گل‌های بیشتری هم بخورند چون با بیرون کشیده شدن کاسمیرو در فاصله 15 دقیقه به پایان دروازه رئال آماج حملات قرار گرفت.

لوپتگی قبل از بازی از فراموش کردن گذشته برای ساختن تاریخ در آینده گفته بود اما اینکه رئال برای نخستین بار در 18 سال گذشته در یک فینال اروپایی ببازد، قطعا منظور او نبود. در نتیجه او در زمان حال مطمئنا به ساختن تاریخ فکر نمی‌کند بلکه می‌خواهد ثابت کند مادرید جدیدش فرداشب در آغاز لالیگا شباهت بیشتری به خود همیشگی‌اش داشته باشد.

مترجم: سیدعلی بلندنظر

۴    
آی اسپورت
2018-08-18 16:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر