فهرست
آن کریمی، این کریمی؛ شما تفاوتی می‌بینید؟
آن کریمی، این کریمی؛ شما تفاوتی می‌بینید؟

آن کریمی، این کریمی؛ شما تفاوتی می‌بینید؟

آی اسپورت - یکی از بازیکنان سابق فوتبال ایران در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ که در آمریکا سکونت داشت، خاطره جالبی نقل می‌کرد. او می‌گفت چند سال قبل همراه با ایرانی‌های مقیم آمریکا یکی از بازی‌های لیگ برتر را تماشا می‌کردیم. تبلیغ یکی از تیم‌ها بستنی رژیمی پاک بود که روی پیراهن بازیکنان توجه‌ها را به خود جلب می‌کرد. اتفاقاً سرمربی همان تیم شهرستانی نیز مثل بازیکنان، آن لباس را پوشیده بود. وقتی تصویر او را نشان داد، اندام او هرگز با تبلیغ روی پیراهن همخوانی نداشت. نه خبری از رژیم بود و نه اندامی متناسب با استایل یک مربی حرفه‌ای. پیشکسوت فوتبال ایران می‌گفت تمام حاضران تعجب کردند و گروهی از آنها خندیدند، چون آن تبلیغ روی پیراهن کسی نقش بسته بود که اندامی چاق و به دور از رژیم غذایی داشت.

در اینکه اندام و نوع لباس پوشیدن یک مربی، او را نزد بازیکنان به یک شخصیت ویژه تبدیل می‌کند هیچ شکی نیست. کافی است شما دو مربی در سطح هم را کنار یکدیگر بگذارید. یکی با لباس و اندام مناسب و دیگری به دور از این خصوصیات. آن وقت ببینید بازیکنان کدامیک را بیشتر می‌پذیرند.

حتی اندام مناسب برای یک مربی و آمادگی بدنی او می‌تواند در تمرینات نیز به او کمک کند. به عنوان نمونه یک مربی که استایل خود را بعد از پایان دوران بازیگری حفظ کرده، راحت‌تر می‌تواند در تمرینات پا به پای بازیکنان بدود و از آمادگی آنها اطلاعات دقیق‌تری داشته باشد. در این زمینه هم نمونه‌هایی وجود دارد. از گابریل کالدرون و کریم باقری بگیرید و به فرهاد مجیدی و علی کریمی برسید.

علی کریمی از جمله بازیکنانی بود که همیشه استعداد چاقی داشت. او اگر فقط چند روز تمرین نمی‌کرد، استایل بدنی‌اش تغییر می‌کرد. به همین خاطر همیشه بیشتر از همه در زمین تمرین بود و اغلب اوقات نیز اختصاصی می‌دوید و وزنه می‌زد. غذاهای لذیذ و مورد علاقه‌اش را نمی‌خورد و به معنای واقعی حرفه‌ای زندگی می‌کرد. کریمی اما بعد از پایان دوران بازیگری نیز ورزش را کنار نگذاشته و می‌بینیم که همه روزه حدود سه، چهار ساعت از وقت خود را صرف دویدن و انجام کارهای بدنی می‌کند.

کریمی حتی در روزهایی که مشغله فراوانی در زندگی فوتبالی و شخصی خود داشته، دو موضوع را فراموش نکرده. ابتدا ساعت خوابش که انگار عقربه کوچک باید روی عدد ۹ باشد و عقربه بزرگ روی ۱۲ و دومی هم همین تمریناتی که به او انگیزه می‌دهد و جادوگر را برای شرکت در دوی ماراتن دبی ترغیب می‌کند. اینها خصوصیات ویژه علی کریمی هستند که چه در دوران فوتبال و چه بعد از آن هرگز رهای‌شان نکرده و همیشه آنها را در برنامه خود قرار داده است.

حالا فکر کنید بعد از مدتی، علی کریمی هدایت تیمی را بر عهده بگیرد. او با انجام تمرینات روزمره و سخت، می‌تواند به خوبی کنار بازیکنان تمرین کند و بیشتر از آمادگی یا عدم آمادگی آنها مطلع شود.

اینها البته ملاک سنجش توانایی‌های یک مربی نیست اما می‌تواند بخشی از مشکلات درون‌ تیمی را برطرف کند و به بازیکنان انگیزه بدهد تا مثل مربی خود برای رسیدن به موفقیت تلاش کنند.

از این دست بازیکنان بزرگی که بعد از پایان دوران فوتبال، ورزش را مثل کفش‌های خود آویزان نکرده‌اند، کمتر می‌بینیم و همین مسأله می‌تواند علی کریمی را به الگویی برای مربیان فوتبال ایران -از این حیث- تبدیل کند. کسی که در دوران بازی هزاران تماشاگر را به ورزشگاه می‌کشاند و حالا هم اغلب افرادی که برای تمرین به مجموعه انقلاب می‌آیند، به تماشای حرکات او می‌پردازند.

 

ایران ورزشی

 

۲۳    
آی اسپورت
2020-01-21 17:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر