فهرست
فاکتورهای قهرمانی بارسا؛ مسی همه چیز نیست!
فاکتورهای قهرمانی بارسا؛ مسی همه چیز نیست!

فاکتورهای قهرمانی بارسا؛ مسی همه چیز نیست!

آی اسپورت - قهرمانی بارسلونا در لالیگای اسپانیا تقریباً قطعی شده است مگر اینکه اتفاقات فوق‌العاده عجیبی در این لیگ رخ دهد و کاتالان‌ها رتبه اول را از دست بدهند که با توجه به روند بازی‌ها، بعید است چنین شود. آبی‌واناری‌ها شنبه گذشته با برد مقابل اتلتیکو اختلاف امتیاز خود با این تیم که نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌شان به حساب می‌آید را به ۱۱ امتیاز رساندند تا در فاصله هفت بازی مانده تا پایان رقابت‌های لیگ اسپانیا، شک و تردید‌ها را در مورد قهرمانی این فصل از بین ببرند هرچند که هنوز روی کاغذ باید برای گرفتن جشن قهرمانی صبور باشند.

هشتمین قهرمانی بارسلونا در ۱۱ سال اخیر، اما حتماً دلایل مهم و متعددی دارد. درست است مسی یک نابغه به حساب می‌آید و حضور او در هر بازی تفاوت فاحشی ایجاد می‌کند، اما ساده‌انگارانه است که تمام موفقیت‌های تیم ارنستو والورده را به حساب این فوق‌ستاره آرژانتینی بگذاریم.

تراشتگن

دروازه‌بان آلمانی بهترین دوران خود را با بارسلونا تجربه می‌کند. او در بسیاری از بازی‌های این فصل با مهار‌های خود، تعیین‌کننده نتیجه بازی بوده. او در بازی با پا هم مهارت ویژه‌ای دارد که این موضوع به بارسایی‌ها که اکثر مواقع در فاز هجومی بازی می‌کنند، کمک فراوانی می‌کند. تراشتگن حالا جایگاه خود را به عنوان یکی از بهترین دروازه‌بانان جهان تثبیت کرده است.

نبرد‌های رودررو

هر وقت تیمی تصمیم گرفته حکمرانی بارسا در لالیگا را تهدید کند، تیم والورده با قدرت پاسخ آن را داده، به ویژه در مورد دو تیمی که رقیبان اصلی بارسا برای قهرمانی به حساب می‌آیند، یعنی رئال‌مادرید و اتلتیکومادرید. هر دوی این تیم‌ها از بردن بارسا در این فصل عاجز بودند. رئال هر دو بازی را باخت و اتلتیکو یک تساوی و یک شکست را مقابل آبی‌واناری‌ها تجربه کرد.

لانگله شگفت‌انگیز

حتی خوشبین‌ترین هواداران و کارشناسان هم فکر نمی‌کردند کلمان لانگله در این سطح برای بارسلونا کارآمد باشد. مدافع فرانسوی با مصدومیت ساموئل اومتیتی جای او را در قلب دفاعی گرفت و کاری کرد که هیچ‌کس جای خالی مدافع سابق لیون را در بارسا احساس نکند. این بازیکن باکیفیت، یکی از دلپذیرترین شگفتی‌های این فصل برای بارسایی‌هاست.

خودویرانگری رئال

در یک دهه گذشته کمتر پیش آمده رئال‌مادرید این‌قدر زود در رقابت قهرمانی لیگ، قافیه را ببازد. به طور معمول سفید‌ها تا هفته‌های پایانی رقابت تنگاتنگی با بارسلونا برای کسب لالیگا داشته‌اند. امسال، اما رئال کانون دردسر‌ها و مشکلات بوده. بارسا هم این تیم را در سانتیاگو شکست داد تا تیر خلاص را بر آخرین امید‌های رئالی‌ها برای برگشت به کورس قهرمانی زده باشد.

مدیریت والورده

نقش سرمربی بارسا در موفقیت‌های این تیم غیر قابل بحث است. شاید بارسا به زیبایی قبل بازی نکند، اما نکته‌ای در بازی این تیم هست که والورده در آن تبحر دارد: مدیریت تیم. همه در این مورد با تحسین و تمجید از او صحبت می‌کنند. به جز دنیس سوارس که خرید چندان کارآمدی نبود، والورده به خوبی از همه سرمایه‌های تیمش استفاده کرده و حتی مالکوم نیز حالا در ترکیب تیم جای خود را پیدا کرده است.

مسی

بدون شک بازیکنی که ۳۳ گل و ۱۴ پاس گل در ۳۱ بازی را ثبت کرده، نقشی کلیدی در پیشروی بارسلونا در همه جام‌ها داشته. یک فصل دیگر، مسی همان مسی همیشگی بود و حریفان برای مهار او همچنان کاری از پیش نمی‌برند. مدافعان لالیگا بهترین شاهد بر این ادعا هستند.

لوئیس را فراموش نکنید

در چند بازی که فقط قدرت مسی کافی نبود، لوئیس سوارس ناگهان در نقش منجی تیم ظاهر شده است. دو بازی آخر لیگ، مقابل ویارئال و اتلتیکومادرید بهترین مثال‌ها در این زمینه هستند. او تا اینجای فصل ۲۰ گل زده و ۶ پاس گل داده است.

درخشش آرتور

اگر لانگله به عنوان بازیکن غیرمنتظره از میانه‌های فصل به ترکیب بارسا اضافه شد، اما آرتور ملو از همان ابتدای فصل خودش را به عنوان یک خرید عالی برای بارسلونا مطرح کرد. او فقط ۲۲ سال دارد و قبلاً هم در اروپا بازی نکرده، اما طوری بازی می‌کند که انگار سال‌هاست در بارسلونا بازی می‌کند. او یک موفقیت بزرگ برای تیم فنی باشگاه که این بازیکن را انتخاب کردند، به حساب می‌آید.

خبر ورزشی

۲    
آی اسپورت
2019-04-09 16:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر