فهرست
آتش‌بازی شیاطین‌سرخ
آتش‌بازی شیاطین‌سرخ

آتش‌بازی شیاطین‌سرخ

آی اسپورت - وقتی «تاکاشی اینوی» که گل اول کشورش مقابل بلژیک را ساخته بود، با شوتی زیبا، دومین گل تاریخ فوتبال ژاپن در مراحل حذفی جام‌های جهانی را وارد دروازه حریف کرد، دوربین روی صورت «تیبو کورتوآ» زوم شد و سر تکان دادن‌های دروازه‌بان ملی‌پوش چلسی نشان‌گر وضعیت سخت بلژیک در ادامه بازی بود. کارگردان تلویزیونی بلافاصله اما تصویر بسته صورت «روبرتو مارتینس» اسپانیایی را شکار کرد. سرمربی بلژیک عکس‌العمل خاصی از خودش نشان نمی‌داد و در مقابل آرامشی عجیب در حرکات او دیده میشد. انگار حسی نشات گرفته از اعتماد بیش از حد به شاگردانش، او را در شرایطی قرار داده بود که در پس ذهن‌اش به سربلند بیرون آمدن از جدال با نماینده شگفتی‌ساز آسیا فکر می‌کرد. هر چند زمان به سرعت برای بلژیک در حال سپری شدن بود و ژاپنی‌ها فقط نیاز داشتند همانطور که در نیمه اول دفاع کردند، بعد از زدن دو گل به یکی از مدعیان قهرمانی، دوباره همانطور سازمان دفاعی خودشان را بچینند تا به جمع هشت تیم نهایی برسند. از طرفی وقت‌اش شده بود ادن آزار و هم‌تیمی‌هایش ثابت کنند چرا از روز اول عنوان مدعی را کنار اسم تیم ملی کشورشان آوردند. هیچکدام از بازیکنان نسل طلایی و جوان بلژیک دوست نداشتند انقدر زود همه بفهمند مدعی بودن بلژیک سرابی بیش نبوده.

دیدار روز آخر مرحله گروهی مقابل انگلیس، جدی‌ترین محکی بود شاگردان مارتینس آن را تجربه کردند؛ دیداری که از دید برخی برای باختن و دوم شدن در گروه بود! چرا که سرگروهی به معنای قرار گرفتن در سمت سخت جدول و روبه‌رو شدن با تیم‌هایی مثل فرانسه و برزیل بود. اما نمایشی که شیاطین‌سرخ مقابل سه‌شیر از خود نشان دادند، خیلی‌ها را روی ادعای‌شان درباره مدعی بودن بلژیک در روسیه 2018، محکم‌تر نگه داشت. بلژیک با تاکید روی این جمله که تیم قهرمان باید توانایی بردن همه تیم‌ها را داشته باشد، از گروه خودش به عنوان صدرنشین صعود کرد و حالا پس از پیروزی مقابل ژاپن، در جمع هشت تیم نهایی جام دیده می‌شود.

مارتینس 44 ساله، بدون شک یکی از خوش‌شانس‌ترین مربیان دنیای فوتبال است، او در ترکیب تیم ملی بلژیک، بازیکنانی را در اختیار دارد که هر کدام در باشگاهی که بازی می‌کنند نفر اول هستند و برای تغییر سرنوشت هر مسابقه‌ای، توانایی لازم را دارند. این موضوع در بازی مقابل ژاپن به وضوح دیده شد؛ از فرتونگن که روی اشتباه او گل اول وارد دروازه بلژیک شد تا مروان فیلینی پرحاشیه و ناصر چادلی. اینها البته در مقابل ستاره‌هایی مثل آزار، دبرون، لوکاکو و مرتنس،  مهره‌های درجه دو مارتینس هستند که هر کدام توانستند سرنوشت جام را برای تیم ملی کشورشان عوض کنند. در واقع گویی از روز اول جام روحیه‌ای در بین بازیکنان بلژیک موج می‌زد که به آنها اجازه پا پس کشیدن نمی‌داد. از بردهای راحت مقابل پاناما و تونس تا برد برابر انگلیس که نشان از اقتدار داشت و حالا ثبت یک کام‌بک فراموش‌نشدنی مقابل ژاپن. هیچکدام از بازیکنان تیم قرمزپوش میدان در بازی ششم مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی 2018، دوست نداشتند از ژاپن به عنوان شگفتی‌ساز جام یاد شود و این مدام در ذهن‌شان مرور میشد که به دنبال حذف زودهنگام‌شان از جام، بار رسانه‌ای منفی تا سال‌ها گریبان‌گیرشان خواهد شد. دقیقاً مثل اتفاقی که برای خیلی از تیم‌های بزرگ دیگر جام‌جهانی در دوره‌های قبلی پیش آمد و هنوز کارشناسان برای نوشتن اسم آنها در صف مدعیان درنگ می‌کنند.

برای کشوری که تنها افتخار بزرگ‌اش قهرمانی در المپیک 1920 به حساب می‌آید، بازگشت به بازی مقابل ژاپن مثل بازگشت به زندگی بود. درست وقتی که از بین هر شانزده تیم دور حذفی، اکثرا بلژیک را به عنوان صعودکننده قطعی می‌شناختند، جام بیست‌ویکم دوباره همه را شگفت‌زده کرد. کار بلژیک برای صعود به قدری سخت و البته بزرگ بود که یان رایت، بازیکن سابق فوتبال انگلیس ترس خود از تقابل برزیل با بلژیک و شاید تقابل دوباره تیم ملی کشورش با این تیم را بیان کرده بود.

گری لینه‌کر که تیم ملی کشورش روز آخر دور گروهی مقابل همین بلژیک شکست خورد، آماری منتشر کرد که شنیدن‌اش برای همه جذاب بود؛ از جام‌جهانی 1970 به این سمت، تیم ملی بلژیک تبدیل به اولین تیمی شد که در دور حذفی جام‌جهانی، شکست با 2 گل را به پیروزی در جریان بازی عوض کرده.

در نیمه اول بازی، شاگردان مارتینس 26 بار در محوطه جریمه لمس توپ داشتند و از این حیث هم نسبت به همه تیم‌های جام‌جهانی 2018، آمار بهتری از خود ثبت کردند. هرچند دفاع بسته ژاپن و البته بی‌دقتی بازیکنان بلژیک باعث شد دروازه سامورایی‌ها در نیمه اول باز نشود.

از این آمار و ارقام که عبور کنیم به این سوال می‌رسیم که آیا بلژیک «تیم‌ترین» مدعی جام‌جهانی 2018 روسیه است؟ اگر تا پیش از این کرواسی به عنوان یکی از یکدست‌ترین تیم‌های جام شناخته میشد، حالا بلژیکی‌ها با قدرت می‌توانند این عنوان را از آنِ خود کنند. تیمی با لشکری از ستارگان مختلف که هر کدام داستانی متمایز در تیم‌های باشگاهی‌شان دارند اما در تیم ملی کشورشان، هیچ‌یک از چالش‌های مرسوم در تیم‌های بزرگ دیده نمی‌شود. بدون شک نقش مارتینس در چنین اتفاقی بسیار زیاد بوده. جانشین ویلموتس که تیم بلژیک را در دور قبلی جام‌جهانی به مرحله یک‌چهارم نهایی رساند، اصلاً دوست ندارد در این جام تیم‌اش به زودی جام قبلی کنار برود. هرچند قرعه بسیار سخت است و جدال مقابل برزیل، نیاز به تمرکز بیشتری نسبت به ژاپن دارد ولی باوری که حالا در دل بلژیکی‌ها نسبت به تیم ملی کشورشان وجود دارد، همه رویاها را به باور تبدیل می‌کند. باوری که می‌گوید خط حمله آتشین شیاطین‌سرخ، توان گذر از هر دفاعی را دارد. این همان چیزی‌ست که ژاپنی‌ها یک لحظه از فکر کردن به آن غافل و بعد به شدت تنبیه شدند.

 

۱    
آی اسپورت
2018-07-04 18:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر