فهرست
سولشر: عملکرد، رفتار و گفتار یونایتدی
سولشر: عملکرد، رفتار و گفتار یونایتدی

سولشر: عملکرد، رفتار و گفتار یونایتدی

آی‌اسپورت – اوله گونار سولشر آماده پاسخ دادن به سوال‌های خبرنگاران بود. این سوالات هر هفته از او پرسیده می‌شوند، اما در آستانه شروع دو هفته‌یِ حیاتی که شامل سه بازی مقابل پاریس سن ژرمن در چمپیونز لیگ، چلسی در اف‌ای کاپ و لیورپول در لیگ برتر می‌شود، مربی موقت منچستر یونایتد بیش از هر وقت دیگر خودش را برای کنفرانس مطبوعاتی‌اش آماده کرده بود.

سولشر در جواب به این سوال که «فکر می‌کنی نتیجه بازی مقابل پاریس سن ژرمن و لیورپول تاثیری سرنوشت‌ساز روی آینده‌ات به عنوان مربی منچستر یونایتد خواهد گذاشت؟» پاسخ داد: «به این سادگی‌ها نیست. شما راه‌های زیادی برای پرسیدن این سوال پیدا کردید، ولی باید متن‌تان را تغییر دهید. هنوز چند ماه تا پایان فصل باقی مانده، فرصتی برای من که هر کاری از دستم بر می‌آید برای باشگاه انجام دهم».

سولشر طبق معمول با لبخند از این سوال رد شد. اما دلیل تکرار مدام این سوال رزومه‌ایست که او برای خودش در همین مدت کوتاه به عنوان مربی موقت یونایتد ساخته، کارنامه درخشانی که به سختی می‌توان نادیده‌اش گرفت. فقط از منظر آمار اگر در نظر بگیرید، 10 برد در 11 بازی، تازه با تاکید روی این نکته که خودش و بازیکنانش هنوز حسرت دو امتیاز از دست رفته مقابل برنلی را می‌خورند، برای قرار گرفتنش در فهرست گزینه‌های جدی مربیگری یونایتد از فصل آینده به بعد کافی خواهد بود.

اما رفتار او در کنفرانس مطبوعاتی دیروز، دلیل دیگری بود بر دست بالایش نسبت به گزینه‌های دیگری چون موریسیو پوچتینو و مکس الگری. تیم سولشر بازی‌هایش را جوری می‌برد که از منچستر یونایتد انتظار می‌رود. علاوه بر این عملکرد و نتایج، سولشر رفتار و گفتاری یونایتدی دارد، نکته کلیدی‌ای که در هیچکدام از مربیان این باشگاه بزرگ بعد از سر الکس فرگوسن دیده نشد. دیوید مویز نه نتیجه می‌گرفت و نه رفتاری در کلاس باشگاه داشت. لویی ون گال در دو فصل کسالت‌بارش مدام از فلسفه و افتخارات گذشته‌اش حرف می‌زد و ژوزه مورینیو با اینکه بازی‌های زیادی برد و دو جام را هم فتح کرد، در پایان به قدری جوی منفی درست کرده بود که همه چیز و همه کس را غیر از خودش مقصر می‌دانست، از آب و هوا گرفته تا ترافیک.

سولشر اما دقیقا می‌داند چه بگوید و چه کند و تماشای او گاهی آدم را یاد سر الکس می‌اندازد. او برعکس مورینیو که مدام تاریخ یونایتد در رقابت‌های اروپایی را زیر سوال می‌برد، دیروز در کنفرانس مطبوعاتی‌اش یادی کرد از شب‌های به یادماندنی اولدترافورد در چمپیونز لیگ: «فکر کنم آخرین بار مقابل رئال مادرید (2013) بود که نانی اخراج شد. ما با بایرن مونیخ هم در دور حذفی بازی کردیم (2014). بنابراین تماشاگران و بازیکنان به شدت منتظر چنین شب‌های ویژه‌ای بوده‌اند».

سولشر برای اینکه روحیه و ذهنیت تیمش را توضیح دهد، یادی هم کرد از آخرین بازی اروپایی خودش برای یونایتد: «آخرین بازیم مقابل رم بود که 1-7 بردیم، در یک شب کلاسیک اولدترافوردی. ما بازی رفت را باخته بودیم، اما مربی از نمایش تیم راضی بود که بهمان گفت بازی برگشت را حتما می‌بریم، چون او به ما اعتماد داشت. من هم از بازیکنانم می‌خواهم با باور به خودشان مقابل پاریس سن ژرمن قرار بگیرند و بهترین نمایش‌شان را داشته باشند».

تمام این اشاره‌ها و یاد خاطرات روزهای شیرین گذشته کردن به جای خودش، اما سولشر برای اینکه از این مقطع سخت سربلند بیرون بیاید باید وجه دیگری از شخصیت خودش را هم به کار بگیرد، در نقش مربی‌ای که بی‌رحم و بی‌تعارف تصمیماتی لازم می‌گیرد. البته گوشه چشم‌هایی از این وجه از شخصیت سولشر را در همین زمان کوتاه دیده‌ایم؛ از فروش ماروان فلینی گرفته تا کنار گذاشتن روملو لوکاکو و الکسیس سانچز از ترکیب اصلی. اگر قرار باشد سولشر مربی دائم یونایتد شود اما تصمیمات حتی سخت‌تری هم پیش رو خواهد داشت.

یونایتدِ سولشر تا امروز تمام آزمون‌هایش را با موفقیت پشت سر گذاشته، مخصوصا پیروزی‌های خارج از خانه مقابل تاتنهام و آرسنال در لیگ و جام حذفی. چالش‌های پیش رو اما سخت‌تر هم خواهد شد. اگر سولشر از سه بازی آینده‌اش برابر پی‌اس‌جی و چلسی و لیورپول دو پیروزی به دست بیاورد، شاید بتواند مدیران و مالکین باشگاه را قانع کند که شایسته این شغل است. با فرمی که البته تیم او دارد بردن هر سه‌یِ این بازی‌ها هم چندان دور از انتظار نیست.

«فکر نمی‌کنم می‌توانستیم روحیه‌ و اعتماد به نفسی بیشتر از این برای بازی با پاریس سن ژرمن داشته باشیم. ما با اشتیاق منتظر به استقبال چند بازی آینده‌مان می‌رویم و یکی یکی با این چالش‌ها روبرو می‌شویم. من از  تک تک دقایقی که اینجا بودم لذت بردم. ما چالش بزرگی پیش رو داشتیم، چون بعد از شکست مقابل لیورپول وضعیت‌مان در جدول لیگ خوب نبود و روحیه تیم پایین. اما واکنشی که بازیکنان نسبت به این شرایط نشان دادن شگفت‌انگیز بود».

بازیکنان یونایتد سولشر را قبول و برایش بازی کرده‌اند. برای همین است که سوال درباره آینده او مدام مطرح می‌شود.

۸    
آی اسپورت
2019-02-12 10:08:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر