فهرست
کی‌روش، ولاسکو و هراس از پله‌برقی
کی‌روش، ولاسکو و هراس از پله‌برقی

کی‌روش، ولاسکو و هراس از پله‌برقی

آی‌اسپورت- چند هفته قبل از آخرین جدال‌های تیم ملی در مرحله مقدماتی جام جهانی، کارلوس کی‌روش به ایران برگشت تا بازیکنان‌اش را برای انتخاب فهرست جدید زیر نظر بگیرد. دوربین‌های تلویزیون، اولین تصویر از سرمربی تیم ملی در بازگشت به ایران را روی پله برقی‌های فرودگاه امام شکار کردند. تصویری که سرشار از آرامش، خونسردی و اطمینان به نظر می‌رسید. دست‌های توی جیب کی‌روش در فرودگاه، یادآور اولین سفر او به ایران بودند. شش سال قبل که او از همین پله‌ها پایین می‌آمد، هنوز کسی نمی‌دانست سرنوشت تیم ملی با این مربی به کجا خواهد رسید. آن روزها، نگراني‌هاي زيادي در مورد تيم حذف‌شده از جام ملت‌ها در دوحه وجود داشت و البته سقف آرزوهای فوتبال ایران، چیزی فراتر از صعود به جام جهانی نبود. حتی بعد از قطعی‌شدن سفر کارلوس به تهران، کمتر کسی تصور می‌کرد ایران ظرفیت راهیابی به جام جهانی 2014 را در خود داشته باشد. بعضی‌ها حضور سی‌کیو در فوتبال ایران را کاری شبیه قرار دادن فرمان بنز روی ژیان می‌دانستند و عده دیگری بر این باور بودند که این مربی هرگز به عنوان نفر اول، مرد موفقی نبوده است اما در طول این شش سال، خشت به خشت عمارت باشکوه او در تیم ملی طوری ساخته شد که حالا فریم‌های بازگشت‌اش به تهران در پایان مرخصی اروپایی، دل علاقه‌مندان به فوتبال در ایران را قرص می‌کنند. مربی پرتغالی کارهای بزرگی در تیم ملی انجام داده و هنوز باید کارهای بزرگ‌تری انجام بدهد.

او اولین مربی تاریخ است که ایران را به دو جام جهانی متوالی می‌رساند اما این اتفاق به تنهایی برای راضی‌شدن کی‌روش از خودش و تیمش کافی نیست. او تصمیم دارد اولین مربی تاریخ تیم ملی باشد که شاگردان‌اش را از گردنه سخت مرحله گروهی عبور می‌دهد. قهرمانی در آسیا بعد از 4 دهه، می‌تواند هدف دیگر کارلوس باشد. بین جام جهانی و جام ملت‌ها فقط 6 ماه فاصله است و کی‌روش اگر در این 6 ماه تیم تازه‌ای را برای خودش انتخاب نکرده باشد، در امارات نیز کنار پسران‌اش در تیم ملی خواهد ایستاد.

کارلوس کی‌روش و خولیو ولاسکو در یک شب به ایران سفر کردند. کارلوس آماده استقبال رسانه‌ها بود اما ولاسکو تصور نمی‌کرد در ورود به ایران با این حجم از خبرنگار روبرو شود. آن‌ها جاه‌طلبی را با خودشان به ایران آوردند و تیم‌های‌شان را به جایگاهی رساندند که برای فوتبال و والیبال ایران دست‌یافتنی به نظر نمی‌رسید. خولیو بعد از مدتی تیم ملی را برای هدایت آرژانتین ترک کرد و والیبال ایران بدون این مربی دیگر هیچوقت به اندازه روزهای در اختیار داشتن او دوست‌داشتنی نشد. کی‌روش اما در تیم باقی ماند تا فوتبال ایران را به بخشی از آرزوهایش برساند. حقیقت آن است که دیر یا زود، کی‌روش نیز مثل ولاسکو در جهت معکوس از پله‌برقی‌های فرودگاه امام استفاده خواهد کرد. این تصویر نه فقط به خاطر دستاوردهای مرد پرتغالی، بلکه به خاطر آینده مبهم تیم ملی در دوران بعد از او، ترسناک به نظر می‌رسد. فوتبال ایران، ترکیبی جذاب از ستاره‌های جوان را در اختیار دارد که می‌توانند چندین سال در کنار هم به میدان بروند اما استعداد جمعی این نسل بدون یک معلم خوب، تباه خواهد شد. شش سال بعد از ورود کارلوس به ایران، باید به این سوال قدیمی برگردیم که فدراسیون، چقدر در موفقیت‌های تیم این مربی سهم دارد؟‌ آیا انتخاب این مربی-معمار، نتیجه کارشناسی عمیق در لایه‌های مدیریتی فوتبال بوده یا اینکه تصادفا، یک انتخاب موفقیت‌آمیز از کار درآمده است؟  از آن‌جایی که پاسخ این پرسش‌ها مثبت به نظر نمی‌رسد، امیدواری برای آن‌که بعد از کی‌روش، مربی بزرگ دیگری از پله‌های فرودگاه امام پایین بیاید و هدایت تیم ملی را در دست بگیرد، چندان زیاد نخواهد بود.

۷ ۴  
آی اسپورت
2017-08-16 16:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
بی طرف
چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶، ۱۸:۰۲
ولاسکو رو با یک مربی دوپینگی و اخراجی مقایسه نکن ولاسکو رو با التماس و فرش قرمز به کشورش برگشت ولی کی روش با اخراج و تحقیر از تیم های قبلیش فراری شده و هیچ پیشنهاد دیگه ای نداره.
۶ ۱
Aria
چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶، ۲۰:۴۶
واقعا چقدر بی طرفی اقای بی طرف
تو نون به نرخ روز خور و چه به کسی که در بهترین تیم های دنیا سرمربیگری کرده.هر بی عقلی دیگه میدونه کیروش بی مشتری نیس همین تیم درب و داغون مارو 2 بار پشت هم برد جام جهانی! و الان جز 30 تیم برتر جهانیم
علی
چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۴۶
باز دستمال کشهای کیروش شروع به حماسه سرایی کردن! آخه ولاسکو بزرگ با سابقه 10 تا قهرمانی جهان رو با کیروش کوچولو که کلا در حد همون دستیار هم بیشتر نیست یکی میکنی؟ دقیقا حرف از کدوم موفقیت حرف میزنید؟ چهارم شدن تو گروه 4 تیمی جام جهانی یا حذف شدن از جام ملتهای آسیا از عراق جنگ زده ؟! اگه منظورتون دوبار صعود به جام جهانیه فکر کنم ننه صمد هم میدونه 7 سال کل رقیبامون تو آسیا فقط کره و ازبکستان و قطر شدن و از بین این گروه ساده هم نمیخواستیم صعود کنیم؟ به کدوم مربی تو تاریخ فوتبالمون 7 سال زمان دادن که بیاد 2 بار ما رو ببره جام جهانی؟ به حشمت خان مهاجرانی دادن؟ به برانکو دادن؟ پس این تحلیل های آب دوغ خیاریت رو برای کیروش جونت بکن
امید از تفت
چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶، ۲۰:۱۲
اینجا باید بگم که انتخاب کیروش اتفاقی نبود. عباس ترابیان که مسئول مذاکره با مربیان خارجی بود، گزینه ها را بر اساس اینکه یک معلم مربی استخدام کنند و خیلی شاخص های دیگه، به گزینه کیروش رسید. حتی اون مقطع خیلی از مربیان اسمی برای تیم ملی مطرح می شدند از جمله ماگات و کلینزمن ولی مورد نظر فدراسیون نبودند چون فدراسیون و ترابیان برای انتخاب مربی بزرگ خارجی برای تیم ملی واقعاً بابرنامه کار کردند.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر