فهرست
ایران؛ سرزمین بی‌عبرت
ایران؛ سرزمین بی‌عبرت

ایران؛ سرزمین بی‌عبرت

آی اسپورت - لابد از حالا به بعد جریان شبه‌روشنفکری فوتبال ایران کله و پاچه گابریل کالدرون را بار خواهند گذاشت که در نشست خبری بعد از بازی کار درستی نکرده و نباید اینطور صریح علیه شاگرد خطاکارش موضع می‌گرفت، اما اتفاقا این درست‌ترین و به‌جاترین جملات مربی آرژانتینی از زمان حضورش در تهران بوده است؛ جایی که او «زبان» هواداران خشمگین تیمش شد و به بازیکن خودخواه فهماند حق نداشته احساسات میلیون‌ها نفر را قربانی تفکرات نازلش کند. اگر علیپور پنالتی‌اش را معمولی می‌زد و خراب می‌کرد، نه استادیوم چنین علیه او می‌شورید و نه مربی در مقابل خبرنگاران برایش خط و نشان می‌کشید؛ درست مثل هفت هفته اول لیگ که او گل نزد و کالدرون هر بار فقط یک جمله را تکرار کرد: «بهترین مهاجم ماست، منتظر گلزنی‌اش می‌مانیم.» اما اینکه در دقیقه آخر یک بازی حساس، از یک لیگ فشرده سراغ تسویه‌حساب و خودنمایی‌های کودکانه بروی، حکایتی جداست.

شگفت‌انگیز است که در فوتبال ایران هیچکس از دیگری عبرت نمی‌گیرد. انگار اینجا به اندازه همه سرها سنگ تراشیده‌اند و هر سری باید فقط به سنگ خودش بخورد تا درس بگیرد. مگر علی علیپور چیپ به فنا رفته فرشید اسماعیلی در داربی را به چشم ندید؟ بدون آن چیپ شاید حتی استقلال می‌توانست قهرمان شود، اما فرشید سرنوشت کل فصل را عوض کرد و خودش هم هنوز دارد تاوان آن ضربه لعنتی را می‌دهد. مگر علیپور هم‌تیمی مهدی طارمی نبود، وقتی مهاجم بوشهری مقابل الریان پنالتی‌اش را با ضربه چیپ از دست داد، هو شد و هیس معروف را نشان داد؟ چرا حتما اصرار دارید خودتان به آتش دست بزنید تا بفهمید داغ است؟ محترمانه‌ترین عبارتی که در این مورد می‌شود به کار برد «سطح درک پایین» است، وگرنه علیپور که پنالتی چیپ پارسالش در جام حذفی به زور گل شد، به قولش عمل می‌کرد و دیگر از این پنالتی‌ها نمی‌زد. در این صورت حتما او می‌فهمید فوتبال تنها دلخوشی کلی آدم فقیر و ندار است و درست نیست شب و روزگار آنها را بازیچه کند.

جنبه دردناک‌تر قضیه اینجاست که حتی اگر این پنالتی چیپ گل هم می‌شد، دو هفته دیگر همه مردم آن را فراموش می‌کردند، درست مثل پنالتی دوضرب رضاییان و طارمی به سپاهان که امروز به ندرت به یاد آورده می‌شود. این ریسک‌ها اما وقتی نتیجه نمی‌دهند تبدیل به رسوایی ماندگار می‌شوند. خوب است که آدم فوتبالیست حرفه‌ای باشد، پولدار و مشهور باشد، اما خوب‌تر آن است که آدم قوه درک و فهم مناسب داشته باشد.

۲۳ ۱  
آی اسپورت
2019-11-03 00:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
امیر
يكشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸، ۰۸:۱۰
مثل همیشه عالی آقای بهروش
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر