فهرست
لیورپول و کلوپ: از نفس افتاده
لیورپول و کلوپ: از نفس افتاده

لیورپول و کلوپ: از نفس افتاده

آی‌اسپورت – لیورپولی‌ها در دقایقِ پایانی بازی مقابلِ منچستر سیتی که در آن با کسبِ تساویِ 1-1 با پنج امتیاز اختلاف نسبت منچستر یونایتد (البته با دو بازیِ بیشتر) در رده‌یِ چهارم جدول ایستادند، از نفس افتاده بودند. شاگردانِ پپ گواردیولا هم البته شرایطی مشابه داشتند، اما خستگیِ آن‌ها با توجه به بازیِ چهارشنبه شب‌شان مقابلِ موناکو قابلِ درک و انتظار بود.

لیورپول این فصل 38 بار در رقابت‌هایِ مختلف به زمین رفته، یعنی هفت بار کمتر از سیتی و 10 بار کمتر از یونایتد. از این منظر انتظار می‌رود شاگردانِ یورگن کلوپ در این مقطع پایانیِ فصل با انرژیِ بیشتری، چه جسمی و چه ذهنی، ظاهر شوند. اما برعکس نمایشِ آن‌ها در دقایقِ پایانیِ جدال مقابلِ سیتی امیدِ ژوزه مورینیو برایِ بردنِ کورس چهارمی در لیگ را بیشتر کرد.

لیورپول در این شب دو امتیاز از دست داد که تا شانسِ مورینیو و تیمش برای کسب سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ بیشتر شود، تیمی که البته ممکن است مجبور باشد تا پایانِ فصل 16 بار دیگر به زمین برود و شاید این حقیقت، و خستگیِ مشخصِ آن‌ها در دقایقِ پایانیِ پیروزیِ 1-3 مقابلِ میدلزبورو در نهایت این شانس را ازشان بگیرد.

لیورپول همانطور که در بازیِ دو ماه پیش در اولدترافورد موفق نشد از گلِ جیمز میلنر از رویِ ضربه‌یِ پنالتی دفاع کند و در نهایت گلِ تساوی را از زلاتان ابراهیموویچ خورد، این بار هم در منچستر موفق به کسبِ سه امتیاز نشد، سه امتیازی که البته حتی بعد از گلِ تساویِ سرخیو آگوئرو می‌توانست با یک ضربه‌یِ بغلِ پایِ ساده توسطِ آدام لالانا از شش قدمیِ دروازه‌یِ ویلی کابایرو به دست بیاید.

توپی که لالانا از دست داد نمادی از وضعیتِ کلیِ لیورپول در دقایقِ پایانی بود، وقتی که انگار رویِ شنِ روان بازی می‌کردند. کلوپ بعد از پایان بازی این شرایط را چنین توصیف کرد: «ما کیلومترها دویده بودیم. آدام در رختکن از بقیه عذرخواهی کرد، کاری اصلا لازم نبود بکنه، چون نمایش کلیش عالی بود.»

سوالی که حالا کلوپ باید بهش پاسخ دهد این است که چرا تیمش در حالی که این فصلِ برنامه‌یِ سبکی داشته و در رقابت‌هایِ اروپایی حاضر نبوده، در دقایقِ پایانیِ بازی‌ها تا این حد خسته می‌شود؟ و تازه دو ماهِ دیگر از این فصل هم باقی مانده است.

شاگردانِ کلوپ مقابلِ سیتی البته رکوردِ بیشترین مسافتِ طی شده در این فصل را ثبت کردند، که نشان از آمادگیِ آن‌ها دارد. اما یک بار دیگر با وجودِ شروعِ پر فشار و پر انرژی، لیورپول در مقطعِ پایانیِ بازی افت کرد و به حریف اجازه‌یِ بازگشت به آن را داد. این استراتژیِ کلوپ است که انرژیِ بسیار زیادی از بازیکنانش می‌گیرد، حقیقتی که با توجه به نداشتنِ تعطیلاتِ زمستانی، بر عکسِ آلمان، بدل به مسئله‌ای دردسرساز برایِ لیورپول شده است.

اگر در نهایت کورسِ چهارم شدن بینِ لیورپول و یونایتد برگزار شود، امری که با توجه به وضعیتِ جدول و نتایج اخیر بسیار محتمل است، این انرژیِ تیم‌ها در قدم‌ها و نفس‌هایِ پایانی خواهد بود که نقشی بسیار تاثیرگذار در نتیجه‌یِ پایانی خواهد گذاشت. لیورپول کلا تا پایانِ فصل فقط 9 بازی دارد و کلوپ قصد دارد بازیکنانش را که در بازی‌هایِ ملی هفته‌یِ آینده حضور ندارند به منطقه‌ای گرمسیر برایِ استراحت و ریکاوری ببرد. اما از لحظه‌ای که اورتون در روزِ اول آوریل پا به آنفیلد می‌گذارد این کورسِ ماراتون‌وار شروع می‌شود و برایِ پیروزی در آن بالاترین سطحِ انرژیِ فیزیکی و تمرکزِ ذهنی لازم است.

نکته‌یِ دیگری که می‌تواند در این راه به لیورپول کمک کند بازی‌هایِ باقی مانده در لیگ است. یونایتد تا پایانِ این فصل باید به خانه‌یِ آرسنال، منچستر سیتی و تاتنهام سفر کند و در خانه‌یِ خودش هم باید از چلسی و اورتون پذیرایی کند. در نقطه‌یِ مقابل لیورپول تمام بازی‌هایش با اعضایِ دیگرِ "تاپ سیکس" را به پایان برده و حتی یک بار هم مقابلشان شکست نخورده است.

مشکلِ لیورپول البته این فصل در بازی‌هایِ به ظاهر ساده‌تر بوده. شاگردان کلوپ در جدال مقابلِ اعضایِ تاپ سیکس 20 امتیاز گرفته‌اند، اما مقابلِ شش تیمِ پایین جدول در مجموع 19 امتیاز کسب کرده‌اند. لیورپول بعد از رویارویی با اورتون در دربیِ مرسی ساید، باید دو بار دیگر مقابلِ تیم‌هایِ پایین جدول، به علاوه‌یِ بورنموس و واتفورد که هنوز باقیشان در لیگ قطعی نشده، به زمین برود.

به هر سو لیورپول دو هفته فرصت استراحت دارد و باید بهترین استفاده را از این فرصت برایِ جدال با یونایتد در جدول ببرد. اما اینکه چرا برعکسِ لیورپول، چلسی هم با شرایطی مشابه، با حضور نداشتن در بازی‌هایِ اروپایی و حذف زودهنگام از جام اتحادیه، حالا با اقتدار در صدرِ جدول لیگ برتر قرار گرفته، سوالی است که کلوپ حداقل برای فصلِ آینده باید پاسخی درست برایش پیدا کند.

۴    
آی اسپورت
2017-03-20 10:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر