فهرست
میراث شوم افتخاری؛ خاموشی نورافکن‌ها
میراث شوم افتخاری؛ خاموشی نورافکن‌ها

میراث شوم افتخاری؛ خاموشی نورافکن‌ها

آی‌اسپورت- سرانجام همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد امروز سونامی تغییرات به باشگاه استقلال رسید و سید رضا افتخاری را با خود برد. مدیرعامل سابق آبی‌ها که از قضا دل پری هم داشت پیش از عزیمت سفره دلش را برای خبرنگاران گشود. حرفهایی که پس از هر کدام مدام تکرار می‌کرد که اگر اینها را قبلا می‌گفت سنگ روی سنگ بند نمی‌شد. تا از خودمان بپرسیم حالا اوضاع تفاوتی کرده که سنگ روی سنگ بند می‌شود؟ یا اگر بند نشود دیگر اهمیتی ندارد؟ نکند دیگی‌ست که برای ما نمی‌جوشد و باید سر سگ درونش بجوشد؟ مع ذلک افتخاری گفت و گفت؛ از کج‌خلقی‌ها و نامرادی‌ها. از جام‌جهانی پردردسر که حتی سرویس بهداشتی‌اش برای استقلال دردسر آفرید و یکی را چنان از فرش به عرش رساند که به جای قرارداد ۸۰۰ میلیونی حالا ۲ میلیارد هم اقناعش نمی‌کرد. افشاگری‌ها کرد و از دو اسپانسری گفت که پشت صحنه نمایش «سوپرجام» بودند تا یادمان بیندازد این‌همه ابرام و اصرار فتاحی نه برای اجرای بی‌تنازل قانون که برای آن دو میلیارد کذایی بوده است.

کاش سیدرضا پس از این سوزن منطقی به سازمان لیگ، یک جوالدوز هم به خودش می‌زد که چرا اجازه داد مربی‌اش برای کارشناسی در شبکه SRF تمرینات تیمش را اینقدر به تاخیر بیندازد که امروز استقلال از لحاظ بدنی عقب باشد و جنگ نکرده تسلیم شود. مگر نه اینکه از فروردین برنامه این بازی مشخص بود و استقلال از فردای جام حذفی برایش نقشه می‌کشید. فارغ از تصمیمات انضباطی و حتی اگر جام بی‌رمقی هم این وسط اهدا شود، شما یک هیجان شیرین را از هواداران هر دو گروه دریغ کردید. نام تعویق را نیاورید که با برنامه فشرده‌ کی‌روش حتی شوخی‌اش هم قشنگ نیست. این که در استراحت نیم‌فصل پس از یک دربی سنگین احتمالی، دوباره دو تیم به مصاف هم بروند را هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد. پس پیشنهاد استقلال چه تعویق، چه تعلیق یک معنی می‌داد: «از خیر این بازی بگذرید.» افتخاری به صراحت می‌گوید «پیش وزیر رفتم و ایشان موافقت کردند که بازی نکنیم» نشان می‌دهد سیکل معیوب ورزش ایران چگونه است. که می‌شود مسابقه‌ای که ماه‌هاست جزو تقویم فوتبالی مملکت است، با یک حکم، یک توصیه و یک تلفن لغو کرد و آب از آب تکان نخورد.

افتخاری از الطاف وزیر می‌گوید اما نمی‌داند همین‌ها آفت جان استقلال شده است. تیم یک‌دستی که منصوریان بر جای گذاشت و برخلاف اغلب ادعاهایش در یک زمینه حق داشت: استقلال ۱۴۰۰. علی منصوریان با بنزین سبز معروفش میراثی برای شفر و مربیان بعدی باقی گذاشت که می‌شد با کمی تامل و تحمل از سوی هواداران و مدیران تیمی باشکوه برای آینده تدارک دید. تحملی که انجام نشد و تاملی که دیده نشد تا حاتم‌بخشی وزارتخانه به خرید مُسکن‌هایی شفابخش اما موقتی منتهی شود. حالا استقلال چنان به تیام‌ها و سرورها وابسته شده که گویی شیشه عمرش دست مدیر برنامه آنهاست. تا شرمن‌ها و ژرمن‌ها هر گربه‌‌ای برقصانند و به افتخاری بگویند باید ۵۰۰ هزار دلار روی میز بگذارید برای یک نیم‌فصل و سِرور سرپیری بگوید باید با من سه ساله قرارداد ببندید. تا افتخاری بگوید جوک می‌گویید؟ اما خنده‌دار نیست حاج رضا. وقتی با بازیکنان میلیون دلاری چنان زلف گره زدید که حیات و ممات‌تان را در دست‌شان گذاشتید همین می‌شود که سقف پرداخت‌های‌تان ناگهان سر به فلک می‌زند. که به قول خودتان ابراهیمی چهار میلیارد طلب کند که پای قرارداد بیاید و چشمی و سید مجید دو میلیارد برای‌شان پول خرد باشد.

این بدعت غلط را خودتان جا انداختید. مگر می‌شود یک بازیکن یک میلیون و صد هزار دلار بگیرد و بقیه بازیکنان صد هزار دلار؟ خب معلوم است بالانس آن تیم به هم می‌خورد. افتخاری می‌رود اما میراث شومی از خود بر جای می‌گذارد که همین بلبشوی بازار فوتبال ماست. افتخاری می‌گوید به سید مجید گفتم قراردادت ۸۰۰ میلیون است دو برابرش می‌کنم، گفت کم است. گفتم باز می‌دهم. جیب پرپول و دل بی‌غم. تازه دو خط پایین‌تر از دغدغه‌اش برای صیانت از بیت‌المال می‌گوید. اگر جیب خودتان بود هم این‌قدر دست و دل‌بازی می‌کردید؟ حالا دوست گرمابه و گلستان حاج رضا مصدر کار شده و نیامده وعده تمدید با تیام و جپاروف را داده است تا خیال‌مان از استمرار پوپولیسم راحت شود. اینجا کسی از نقشه‌هایش برای تامین زیرساخت‌ها نمی‌گوید. همه به دنبال مُسکن‌های مقطعی هستند و دلبری از هواداران. در این میان «نورافکن»ها فراری داده می‌شوند تا نور صحنه روی جپاروف‌های سال‌خورده بتابد.

۱۹ ۱۲  
آی اسپورت
2018-07-19 02:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۲ نظر
آرش6
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۴۶
این آقای فتحی همون رییس کمیته انظباطی مصطفوی نبود که دربی اون سال رو سه صفر براسی استقلال زدند و نصف پرسپولیس

رو سه ساله محروم کردند ؟؟؟
بی سواد
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۵۷
نور افکن و حسینی مال زمان قلعه و پلویز بودن قاچعلی طاها رو نخاست و فقط قاعدی رو‌ اوورد که جمعا ۷۰ دقیقه بازی نکرد
کمیل
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۳:۱۰
بسه دیگه رفت، یه نگاه به حرفات بزن، حداقل یک کم فکر میکردی اینجوری استدلال نمی کردی
یک رییس باشگاه اومده بود که نه تنها استقلال رو به ساحل آرامش رسونده بود بلکه سکان کشتی رو فقط برای قهرمانی هدایت میکرد
به رفیق های دلالتون هم بگین رفت، خیالتون راحت، حاشیه ها جواب داد، افتخاری هم باشگاه رو به نامادریش تحویل داد و رفت
برید شاموریتی بازی تون رو شروع کنید
حمید
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۳:۳۰
قیمت تیام توی ترنسفر مارکت 1.8 میلیون پوند معادل با 2.35 میلیون دلار زده شده. دیگه خودتون حساب بقیه جاها رو بکنین. وقتی هفته پیش ملکی گفت توی پرسپولیس به منشا پاس نمی دادن چون قراردادش از بقیه بیشتر بوده ما اولش پیش خودمون فکر کردیم این یارو چقدر گیجه. ولی نگو ما خودمون گیج بودیم که نفهمیدیم منظورش از منشا در واقع تیام بوده.
۴
...
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۳:۴۲
چرت و پرت هاتو نمیخونم
۴
علی خوشی
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۷:۰۴
آقای غفوری، شما برید در مورد تیم خودتون بنویسید
۶
امیرعباس
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۸:۳۹
یعنی میلیاردها تومانی که صرف چربتر شدن قرارداد برانکوی کروات و شوروات و خرید رفیعی و ترابی شده پوپولیسم نیست هر ریالی که استقلال برای خرید ستاره هزینه کند پوپولیستی محسوب میگردد
شمایی که ان همه نامه فدایت شوم و قربانت بروم برای دکتر طاهری نوشتید آیا شد یکبار از هزینه های آنحضرت که لابد از جیب مبارکشان نبوده و لابد از بیت المال صرف خرید آن همه ستاره شده بود تا جناب مربی کروات و مرواتتان قهرمان لیگ شود حرفی بزنید؟؟
نه رفیق شما نگران نورافکن نباشید او در مسیر درستی به یک تیم اروپایی منتقل شد و انجا خواهد درخشید مجید حسینی و امید ابراهیمی هم ستارگان ایران در جام جهانی بودند و قطعا حق دارند مبلغ بیشتر طلب کنند جپاروف و تیام هم از سطح فوتبال ایران بمراتب بالاتر فوتبال می کنند بنابراین خواسته های آنها هم منطقی است آنچه غیر منطقیست اینکه جزئیات درخواست ها و مبالغ جابجا شده در استقلال هر روز رسانه ای میشود اما مال پرسپولیس همواره در پستوخانه پنهان می ماند مطمئنم اگر قرارداد پرسپولیس با بیرو ترابی ورغیعی علنی شود آنجا هم زلزله می آید اما خوب لابد مصاحتی هست که اینها علنی بشود و آنها مخفی بمانند بالاخره می بایست یکجوری اردوی پیش فصل استقلال را خراب می کردند که کردند!!
امیرحسین
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۱:۱۵
میلیارد استقلال به اعتراف خود افتخاری بوده ولی شما میلیارهای پرسپولیس رو از کجا آرودی؟ از ذهن متوهم و خیال پردازت؟؟ اگر پرسپولیس از این پولها میداد که الان مثل شما زه وارمون در رفته بود که!یکم فکر کن به خدا مخت نمیسوزه! نذار اینقدر آکبند بمونه که همه فضای کله بزرگتو توهم و تعصب بگیره! پرسپولیس تو این چند سال همیشه در حد عرف بازار و فوتبال ایران پول داده! شاید هم دویست سیصد آپشن گذاشته باشه ولی یهو مبلغ قراراداد رو دو برابر نکرده! نمونه خیلی واضحی کاوه رضایی بود که اگر پرسپولیس بهش دویست بیشتر میداد عمرا استقلال میومد! همینطور قضاوت میکنید که میرید جلوی وزارتی که تو این دو سال همه جوره بهتون حال داده شعار وزیر پرسپولیسی میدید!!
۹
110
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۱:۲۱
نرود میخ اهنین در سنگ به خدا حکایت شما استقلالیاست. به بلاهت خودتون اونقدر ادامه بدین تا نابود بشین
۷
پیروزی
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۸:۴۳
از نظر شما استقلال اگه بازیکن خوب بگیره بده ولی اگه تیم رقیب با زد وبند وجعل و سیاسی بازی و پول های حروم هدایتی بازیکن بگیره خوبه...افتخاری باید بازیکن های خوبشو نگه میداشت ولی نه با این سیاست اشتباه..باید برای همه حتی ششفر یه التیماتوم خوب پیدا میکرد و با دست پر مذاکره میکرد که حتی اگه ناز کردن یچیزی داشته باشه
۸
1
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۱:۲۳
مشکل استقلال هوادارای حزب بادش هستن . الان شفر حکم امام معصوم رو براشون داره درست مثل اوایل حضور منصوریان هر انتقادی بکنید فقط بهتون فحش میدن اجازه بدید باز زمان همه چیز رو بهشون ثابت کنه
۶
بهراد نمازی
يكشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷، ۱۴:۱۸
تعجب می‌کنم از آی اسپورت که هر یادداشت فاقد ارزش و غیر حرفه ای رو منتشر می‌کنه! این نویسنده از یه تحلیل ساده عاجزه حالا از روی غرض یا عدم اطلاع و بی سوادی
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر