فهرست
سیاه بختی؛ ارمغان وزیری که متهم به قرمزها بود
سیاه بختی؛ ارمغان وزیری که متهم به قرمزها بود

سیاه بختی؛ ارمغان وزیری که متهم به قرمزها بود

آی‌اسپورت- آنهایی که کمی حرفه ای و جدی ‌تر فوتبال را دنبال می کنند همان‌هایی که تعلق خاطر به رنگ قرمز دارند،همان‌هایی را می گویم که بعد بردهای برانکو بی توجه به کری خوانی‌های رایج در فوتبال،فقط از یک چیزشاکر بودند؛ شکر از اتمام دوره قبل و پایان دلال بازی‌ها برای انتخاب سرمربی خارجی.آن روزهایی که برانکو بود پرسپولیسی های واقعی و آنهایی که درد دوره قبل را کشیده بودند،فقط از یک چیز خوشحال بودند؛ دیگر خبری از انتخاب سرمربی غریبه با فوتبال ما نیست.یک برانکوست که حتی آمار بازیکنان لیگ یک را دارد، آمارمدافع متوسط پیکان تهران.آمار نادری ناشناخته و جوان در بلژیک. آمار خیلی از چیزها را.یک برانکو بود که نه دنبال بمب بود نه خریدهای گران و بی مصرف. کلا ۱۴ بازیکن داشت که بازی بین آنها تقسیم می شد و خیال همه آنقدر راحت بود که وقتی شاه مهره ای مثل طارمی در پنجره بسته رفت؛ همه گفتند ایرادی ندارد برانکو می تواند تیم را قهرمان کند و اعجاب آور اینکه کرد.دبل هم کرد.

آرامشی که به یغما رفت

اشتباه نشود،این نوشته ها در مدح برانکو و بالا بردن افراطی اش نیست. فقط اشاره به یک دوره آرام ۴ ساله است که در آن ۴ سال هیچ خبری از اخبار گیج کننده امروز نبود.حتی اگر برانکو فصل قبل دو جام را هم به دست نمی آورد باز هم اکثریت، رای به ماندنش می دادند چون آن چیزی را به پرسپولیس برگردانده بود که سال ها در نبودش،تیم ضربه خورد؛آرامش و آرمش و آرامش.حتی وزارت ورزش هم که هیچ نقشی در ماندن و حضور برانکو نداشت و فقط عرضه پراندنش را با انتخاب افرادی همانند ایرج عرب و نبی داشت، بعد از قهرمانی‌های قرمز سینه سپر می کرد و خودش را "سهامدار" موفقیت می‌دانست. تردید دارید؟ سری به توئیتر مازیار ناظمی بزنید.

دلالی با طعم اسپاگتی مسموم

برانکو رفت و حالا پرسپولیس مانده و دلال هایی که چهار سال تمام لحظه شماری می کردند.هر رسانه در حال "پرزنت کردن" یک سرمربی خارجی است.اما به طور اتفاقی همه ایتالیایی! عجیب نیست؟ چرا فقط ایتالیایی؟ سرنخ را بگیرید به یک "اتاق واحد" می رسید که پول ها از آنجا "تقس" می شود. فقط گزینه های ایتالیایی و صد درصد شکست خورده و ناکام در آن هست.مردانی که هرجا رفتند اخراج شدند.بدون جام، بدون عنوان، بدون هیچ نقطه درخشانی. ایرج عرب که حتی عرضه راضی کردن یحیی گل‌محمدی، که بزرگترین آرزوی زندگی اش نشستن مجدد روی نیمکت پرسپولیس بود، را هم نداشت، همچون کودکی معصوم بین این گرگ‌ها افتاده و خودش هم نمی داند تکلیفش چیست.روابط عمومی پرسپولیس هم کلا تعطیل و وامانده.همویی که یک روز کلمه پر شر "خیریت" را در دهان طارمی چپاند تا بدترین مشاوره رسانه ای زندگی اش را به این بازیکن دهد هم دیگر نمی آید که دست کم با تکذیب کردن این اسامی کمی به هواداران آرامش دهد.

مدیران قبل چرا ورود نمی کنند؟

کاش همین امروز محمد رویانیان، حبیب کاشانی، محمدرضا سیاسی،محمد حسن انصاری فرد خودشان را به عرب برسانند و به او بگویند چگونه در گذشته وضعیت پیچیده امروز او را داشتند و چگونه با انتخاب های "غلط "روزهای سیاه را به تاریخ قرمزها تحمیل کردند. کاش رویانیان بیاید و بگوید که چگونه آن همه پول بی زبان را هدر داد، بازیکن بزرگ آورد اما دست آخر درفاصله یک هفته به آغاز لیگ سراغ پیرمردی رفت که اصلا نمی دانست ایران کجاست و فوتبالش چیست. رویانیان، خام دلال ها شد بیش از یک میلیون یورو به مانوئل ژوزه پرتغالی داد و باقی ماجرا که احتیاج به بازگویی مجدد ندارد. کاش کاشانی بیاید و بگوید چگونه مرتکب اشتباه شد و کرانچار را ناگهان آورد و بدتر ازهمه چگونه او را زود اخراج کرد. نتایج خاطرتان هست؟آنهایی که کمی حرفه ای‌تر و جدی‌تر فوتبال را دنبال می کنند،همان‌هایی که تعلق خاطر به رنگ قرمز دارند خاطرشان است چگونه یک دهه بی جامی ، شکل گرفت. خشت خشتش را همین مدیران ناآگاه از جریانات فوتبال، روی هم گذاشتند. ملاتش هم از اتاق دلال ها جور شد. مهندسی اش هم روی سکوها .پای دلال ها هم کاملا مشخص؛ همان هایی که شماره کارت می گرفتند و بعدش ناگهان یک گزینه جدید خارجی در صفحه یک روزنامه های ورزشی معرفی می شد. آخرین بار، زمانی که برانکو آمد هنوز کانال‌های تلگرامی اینچنین قوی نشده بودند.حالا دلال ها سراغ "فیک نیوزها" می روند و ناگهان می بینید اسم چند ایتالیایی بیکار و بی کارنامه، پخش می شود.زبل ترها پول گرفتند و در کانالشان گذاشتند، احمق ترها هم هم بی جیره و مواجب در حال کپی پیست هستند و بیچاره هواداران.

خارجی با کدام شناخت؟

 سوال این است؟ چرا باید حتما گزینه خارجی،جانشین برانکو شود؟ اشتباهی که رویانیان و باقی مدیران سابق پرسپولیس کردند وآن روزهای سیاه را به ارمغان آوردند باید حالا "چراغ راه" پرسپولیس باشد.  مربی خارجی که تا به حال در فوتبال ما کار نکرده، دست کم به یک فصل کامل،زمان احتیاج دارد تا به شناخت کافی و لازم برسد. طبیعتا این فرصت در استقلال و پرسپولیس به هیچ مهره خارجی و حتی داخلی داده نمی شود.پس همانطورکه آینده استقلال با استراماچونی کاملا نامشخص و پرخطر است، پرسپولیس هم اگر مرتکب چنین اشتباهی شود، بدون شک تاوان سنگین تری را بعد از سه قهرمانی متوالی پس خواهد داد. برانکو به عنوان یک خارجی وارد پرسپولیس شد اما همین گزینه خارجی، تجربه سال ها زندگی در ایران را به عنوان مربی و و سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در کارنامه داشت. برانکو آنقدر ایرانیزه شده بود که می دانست از همان بدو ورود نباید کِروات بزند چون در اینجا متداول نیست. کُرواتی که قانون کِروات را می دانست با این وجود در سال اول هیچ جامی را صید نکرد. اما به واسطه نزدیکی دست پرسپولیس به جام لیگ پانزدهم که تنها به واسطه تفاضل گل به استقلال خوزستان فقید رسید، هواداران قرمز به برانکو اعتماد کردند و ماحصلش هفت جامی بود که در سه سال بعد جارو شد. مهمتر از آن 7 جام، فینال لیگ قهرمانان آسیا بود که آن هم محصول صبر هواداران و اعتمادشان به همه تصمیمات سرمربی تیم بود. حتی اخراج ستاره هایی مثل طارمی، رضاییان و مسلمان هم مانع از این حمایت نشد.

سومین اشتباه هم از راه می رسد؟

داستان برانکو دست کم برای یکی دو سال باید فراموش شود. اما چاره چیست؟بهترین راهکار استفاده از اشتباهات مدیران قبل ورود برانکو است.همه گزینه هاییی که هیچ شناختی از فوتبال ایران ندارند فراموش شوند.آنها زمان کافی را ندارند و با توجه به بالا رفتن سطح توقع هوادارنی که در این سه ساله در صدر جدول بودند و جام دیدند، محال است تا نیمفصل کسی تحمل شکست و میانه نشینی جدول داشته باشد. انتخاب یحیی می توانست از بروز یک فاجعه جلوگیری کند اما ایرج عرب اصولا شناختی از مناسبات فوتبال ندارد و تصور کرده با گدایی از مدیران پدیده می تواند سرمربی موفق شان را برباید. عمل ربایش سرمربی را عرب برود از مدیریت الاهلی سعودی یاد بگیرد که بدون آنکه منت کسی را بکشند راحت مربی تحت قرارداد را ربودند به سمت جده.   عرب تا امروز دو اشتباه بزرگ و تاریخی انجام داده که هر یک از آنها برای بی اعتبار کردن هر مدیری کافی است؛ باز کردن درها برای خروج بدون غرامت برانکو و عدم موفقیت برای راضی کردن یحیی برای فسخ قرارداد با پدیده.اشتباه سوم که بهای سنگین تری هم دارد می تواند انتخاب یکی از همین ایتالیایی های بیکار و بی کارنامه باشد.ایرج عرب که محصول بی درایتی محض وزیر ورزش است از حراست وزارت خانه یک شبه مدیرعامل پرسپولیس شد و ناباورانه در حال برگرداندن قرمزها به دوره پیشا برانکوست. 

او تا امروز دو گام اساسی را برداشته و اگر وزیر، همچنان منفعل باقی بماند آن وقت ماموریت نابود کردن "موفق ترین پرسپولیس تاریخ" توسط این مدیر"غریبه با فوتبال" به سرانجام می رسد. این هم ارمغان وزیری که سابقا متهم به پرسپولیسی بودن بود!

۱۶۳ ۱۵  
آی اسپورت
2019-06-23 18:20:00
نظر دهید

۱۵ نظر
...
يكشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸، ۱۸:۵۵
خود مدیران پلشت کیسه میدونستن وزیر چه خدمتی به کیسه کرده و میکنه ولی از نادونی و سفاهت هوادارای شون استفاده میکردن و همزمان خبردلارهای خودفروخته مثل اشک ریز رمز اشوب وزیرپرسپولیسی رو انداختن سرزبون این احمقا. حالا اگه تیمشون موفق شد که حاصل سواد سرمربی و غیرت بازیکنان شونه و اگه موفق نشدن حتی به پخش HD بازی های پرسپولیس هم گیر میدن
مهدی
يكشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸، ۲۰:۰۶
چقدر شما لنگیا پر رو و وقیحید

شما همونایی نیستید ک جلو انبوه فکتهایی ک استقلالیا میاوردن ک ثابت میکرد مدیران دست نشانده استقلال رو به نفع تیم حریف تضعیف میکنن و از اونطرف بهترین امکانات در اختیار تیم رقیب هست با کمال وقاحت استقلالیها رو متهم به توهم میکردید
حالا بعد از اینکه تو این 3 سال با انواع فسادها و زد و بند ها و فشارهایی ک این اواخر دیگه تلاشی هم واسه مخفی کردنش نمیکردن به روز هرچی جام ک میتونستن شده با اسنبت براتون بفرستن بهتون دادن حالا به خاطر رفتن مربیتون( ک اونم وزیر هم پولش رو آماده کرده هم سفیر رو فرستاده بود واسه منت کشی ) دارید میگید مقصر وزارت ورزشه و هر روز میرید تجمع میکنید

واقعا تنها جامی ک باید بگیرید و لایقشید جام وقاحت و پررویی و بی حیاییه
...
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸، ۱۰:۴۱
کیسه تو بدترین روزهاش هم وضعیت فجیع امروز پرپسولیس رو نداشت احمق جون. محض یاداوری کیسه لیاقت جام ولایت هم نداره و تو همون جام سوم شد.
۲
صادق
يكشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸، ۲۰:۲۰
چقدر پر رو هستید شما
۹
رسول
يكشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸، ۲۰:۲۹
به نظرتون چه کسی باید به اشفتگی ورود کنه غیر از وزارت ورزش؟ البته از نهادی خودش این اشفتگی رو به وجود اورده انتظاری نیست. انفعال و سکوت محض وزیر و معاون و سخنگوش بیش از حد مشکوکه، همون کسانی که برای استقلال یقه جر میدادن امروز چون تیم مورد علاقه شون سروسامان گرفته سکوت کردن. عرب مدیر انتصابی وزارت ورزشه پس چرا سکوت کردن؟؟؟؟
جاوید
يكشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸، ۲۰:۴۱
ناز قلمت
شروین
يكشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸، ۲۰:۴۵
طاهرخانی حرف دل ما رو زدی. عرب در حال خلف فاجعه.
مستانه
يكشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸، ۲۰:۵۴
((این هم ارمغان وزیری که سابقا متهم به پرسپولیسی بودن بود!)) این یک تیکه رو با طلا باید نوشت. جواب همه اونهایی که سه سال داد زدن وزیر پرپسولیسی نمی خواییم نمی خواییم
xox
يكشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸، ۲۱:۰۳
آفرین قلمت رو باید طلا گرفت.
بعد از قهرمانی سوم در لیگ برتر قابل حدس بود صبر وزارت در نگهداشتن برانکو تمام خواهد شد بعد از تمام هزینه های مادی و معنوی که وزارت متحمل شد(خرید بازیکن های اتوبوسی و تامین قرارداد سنگین شفر در سال دوم در حالی که پرسپولیس با اینکه 3میلیون یورو از لیگ قهرمانان گرفت و یک چهارم استقلال بازیکن جذب کرد باز هم نتونست به تعهدات مالیش عمل کنه و بعد معنوی ملموسش هم برداشتن گرشاسبی به عنوان تنها مدیر باشگاهی که قانون بازنشستگی در موردش اعمال شد و مدیر بی بخاری مثل عرب جاش گذاشتن که هیچ رزومه ای نداشت) تا استقلال رو تقویت کنه متوجه شد از پس برانکو بر نخواهد آمد (با توجه به این که دست برانکو فصل قبل بدلیل محرومیت بسته بود) بهترین راه رو تضعیف پرسپولیس دیدن چون تقویت سایرین تضمینی بر عدم موفقیت سرخها نبود
توجه داشته اگر حدودا نصف جامعه قرمز و نصف آبی باشند سه سال قهرمانی پرسپولیس یعنی شادی مضاعف نصف جامعه و سرخوردگی نیمه دیگش و این یعنی بهم خوردن تعادل ،چیزی که اصلا به مذاق وزارت خوش نمیاد(بهینش اینه که3 یا 4 تیم پرطرفدار هر سال جامو بین خودشون دست به دست کنن) ولی هتریک قهرمانی وزیر رو تا پای میز استیضاح کشوند و قهرمانی سال چهارم باعث مشکلات بسیار حاد میشد(دقت کنید به مصاحبه های قلعه نوعی،تابش ،خطیر که هنوز بعد از اونهمه اتهام پراکنی یک مدرک رو نکردن و کسی جرات مواخذه دوستان رو نداشت و نمایندههای تبریز که دیگه فشار به کجای وزارت نیاوردن همچنین آشوب در سکوهای استادیوم ها که بیش از این قابل کنترل نبود) از طرفی از نظر اساتید هوادار اشباع از قهرمانی سرخ اگه چند سال دیگه رنگ جام نبینه اتفاقی نمیفته
جالب اینجاست هوادار باشگاه رقیب به خاطر مسائل مضحکی مثل پخش مستقیم فینال در مدرسه جلو وزارت بنر به دست تجمع میکرد اما الان که وزارت چنین خباثتی انجام داده ستون تیمو از جا کنده یکسری رسانه و کانال به ظاهر هواداری، هوادار خشمگین پرسپولس رو به سمت درب باشگاه!!! دعوت میکنه برای بازخواست مدیری که صرفا دست نگاه کن وزیر هست و هیچ اختیاری از خودش نداره!
وزارت هم به عنوان مهره اصلی فراموش شده، حتی از زمان رفتن برانکو یک مصاحبه هم نکرده تا توجه کسی رو به خودش جلب نکنه انگار که هیچ مسئولیتی برای ما ندارن مثلا.
سوال اینجاست که آیا دوستان دلال که جدیدا ایتالیایی پرست شدن به مربی جدید هم میخوان چمدون پول تعارف کنن یا به چشم برهم زدنی پول در حساب سوئیس مربی درپیت مورد نظرشون هست؟ (این هم مدرکی محکم برای خیانت دوستان خواهد شد)
فرشید
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸، ۰۰:۲۳
بابا سلطانی فرتون با همه وزارت خارجه رفتن واسه التماس پیش برانگوه نیومد فقط بخاطر اینکه امسال قرار وی ای ار بیاد نمیتونه داور بخره
حسین اهوازی
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸، ۰۱:۰۱
متن رو نخوندم به دلیل حجم زیادش
اما جواب تیترت
این وزیر پرسپولیسی هست اما نه مدیره نه فوتبالی
این چند سال هم برانکو بخ تنهایی تیم رو جمع کرده بود وگرنه از لحاظ مدیریتی که از دپ پنجره محروم شدیم و بازیکنانشان تو سخت ترین شرایط رفتن.
من استقلالی ام
امیرعباس
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸، ۰۱:۲۹
متوجه اینجور مطالب نمیشم یعنی این ابله که اینو نوشته نمی فهمه که پرسپولیس در طول سه فصل سه بار قهرمان لیگ شده یک حذفی گرفته و سه تا جام پیک موتوری سوپری گرفته که در نتیجه حمایت های پیدا و پنهان وزیر بوده ؟؟یعنی چقدر باید پرت و پلا باشی که این همه موفقیت در سایه حمایت های وزارت رو نبینی و بگی این وزیر کجا بدرد خورد برانکو که رفت قطعا در سوژه بودن رکورد ناصر نامدار و ممباقر محقق رو جابجا کرد این رفیقمون!
۱
nomad
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸، ۰۲:۱۸
واقعا وقاحت رو از حد رد کردید انگار یادتون رفته ۳ ساله وزیر داره براتون جون میکنه انگار یادتون رفته وزیر یک شبه چند ملیون یورو براتون جور کرد تا برانکو بمونه
هر افاقی در لنگ داره میوفته به کسی ربط نداره برانکو نخواست بمونه همین و همین و جناب وزیر تمام تلاشش رو برای تیم محبوبش کرد عین ۳ سال گذشته
۱
.
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸، ۱۶:۳۸
ولی اتفاقی اون چند میلیون یورو سر از حساب اقا چونی دراورد تا بیاد کیسه! جالب نیست؟ رفتن برانکو به وزیر ربطی نداره ولی رفتن تیام به وزیر ربط داشت خخخ منطقت تو حلق کیسه کشا
۱
مهدی
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸، ۱۰:۲۳
امایه چیز نباید فراموش کنیم اونکه هوادار دیگه باید فهمیده باشه وقتی درست کار کنیم حتی اگه مقطعی نتیجه نگیریم باز باید ادامه داد چون موفقیت یه شبه نیست واینکه اگه مربی درست عمل کنه باید بهش اعتمادکرد ستاره ها تنهایی نمیتونن تبم به برد برسونن همانطور که مسی هم نمیتونه ابنکار بکنه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر