فهرست
استراماچونی؛ شرط‌هایی برای نیامدن
استراماچونی؛ شرط‌هایی برای نیامدن

استراماچونی؛ شرط‌هایی برای نیامدن

آی اسپورت - امیدها برای بازگشت آندره آ استراماچونی به ایران و پذیرفتن دوباره هدایت استقلال روزبه روز کمرنگ‌تر می‌شود. این را می شود از لابلای جملات بهمن نیکخو، مشاور مدیرعامل استقلال هم فهمید. او درباره آخرین وضعیت مذاکرات با آندره‌آ استراماچونی گفته است: « تمام تلاش صادقانه بر این  موضوع که صلاح باشگاه در چیست و چه اقدامی انجام شود که در آینده متضمن منافع باشگاه باشد، انجام شده است. تصورم این است که ظرف ۲۴ الی ۴۸ ساعت آینده این موضوع اعلام می‌شود. امروز هم بحث‌هایی شد در ارتباط با مغایرت‌هایی که وجود دارد. ما یک باشگاه هستیم و نمی‌توانیم خارج از باشگاه‌های دیگر مقررات را اعمال کنیم اما خودمان هم مصالحی را دنبال و حق و حقوق باشگاه را پیگیری هستیم. در ۴۸ ساعت آینده اعلام می‌کنیم استراماچونی می‌آید یا خیر.» این حرفها را با بیانیه باشگاه استقلال ساعتی پس از شکست مقابل تراکتور در جام حذفی مقایسه کنید. در آن بیانیه آمده بود: «از امشب رایزنی رسمی مسئولان باشگاه استقلال جهت رفع موانع گذشته و بازگشت استراماچونی با انجام مذاکرات رسمی و ارسال دعوت نامه برای ایشان طبق قرارداد قبلی، انجام خواهد شد تا جلوی خسارت‌های مالی هم به باشگاه استقلال گرفته شود. امیدواریم در فصل آتی بتوانیم دل هواداران را شاد کنیم.»

هر چقدر آن بیانیه لحن مطمئن و امیدوار کننده‌ای داشت، لحن حرف‌های اخیر نیکخو کاملا ناامیدکننده است. گذشته از این حرفها، سکوت عجیب احمد سعادتمند به عنوان مدیر عامل باشگاه و کسی که پروژه فراموش شده استراماچونی را دوباره کلید زد هم کاملا مشکوک است. او تا هفته گذشته با اطمینان از توافق با استراماچونی حرف می زد و تنها مشکل موجود را «قانون منع استخدام بازیکنان و مربیان خارجی» می‌دانست و تلاش‌های زیادی کرد تا بلکه بتواند مدیران وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال را قانع کند تا در مورد استراماچونی استثنا قائل شوند و اجازه بدهند مرد ایتالیایی به تهران برگردد و دوباره سرمربی استقلال شود. اما گویا مشکل فقط این «قانون غلط» نبوده. در واقع مشکل اصلی این نبوده. به نظر می‌رسد  شرطهایی که استراماچونی برای بازگشت به استقلال گذاشته شروطی است که برآورده کردنش برای باشگاه بسیار دشوار و حتی غیر ممکن است. سکوت سعادتمند هم دقیقا از زمانی آغاز شد که این شروط رسانه‌ای شد.

استراماچونی به گفته یکی از اعضای هیات مدیره استقلال و صادق درودگر، عضو هیات رئیسه سازمان لیگ در شرط اول خود قرارداد و غرامت فصل قبل و فصل پیش رو (یک میلیون و هفتصد هزار یورو) را مطالبه کرده است. در شرط بعدی هم گفته در ادامه برای یک قرارداد جدید و مجزا برای فصل پیش رو و با مبلغی بیشتر از قرارداد قبلی مذاکره می‌کند. به این ترتیب تدبیر و منطق باشگاه استقلال که اصرار داشت استراماچونی بیاید و بابت کاری که می‌کند حقوق بگیرد عملا هویتش را از دست می‌دهد. همه اصرار استقلال برای این بود که گمان می‌رفت بازگشت استراماچونی هزینه کمتری روی دست این باشگاه می‌گذارد. اما حالا مشخص شده که اصلا قرار نیست چنین اتفاقی بیفتد. حالا طرفداران به شوق آمده استقلال هم از تب و تاب افتاده‌اند و احساس می‌کنند مدیران باشگاه آنها را فریب داده‌اند. برای همین هست که در کانال های طرفداری هواداران استقلال این روزها سعادتمند تبدیل به متهم درجه یک شده و اغلب هواداران استقلال خواهان برکناری او شده‌اند.

اما به نظر می‌رسد اشتباه اصلی مدیران استقلال در پروژه بازگرداندن استراماچونی خوش‌بینی بیش از حد بوده. خوش‌یینی به این که استراماچونی از حق مسلمش در پرونده شکایت از باشگاه می‌گذرد و به عشق استقلال و هوادارانش! دوباره می‌آید تا در وضعیت اسفناک باشگاه استقلال و البته کلیت فوتبال ایران کار کند. اما واقعیت این است که هیچ عقل سلیمی چنین چیزی را نمی‌پذیرد. استراماچونی هم اینک در کشورش وضعیت خوب و با ثباتی دارد. البته که هنوز بیکار است اما گهگاه در سمینارهای مربیگری و فوتبالی در ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی شرکت می‌کند. او و هممسرش به تازگی صاحب سومین فرزندشان شده اند و این مساله هم سفر استراماچونی به ایران را بسیار سخت‌تر کرده است. برعکس ایتالیا، وضعیت در ایران روز به روز بدتر می‌شود. اقتصاد لجام گسیخته، فشار روزافزون تحریم‌ها، مشکلات مدیریتی در فوتبال ایران، احتمال تعلیق فدراسیون، مشکلاتی که فدراسیون با AFC و FIFA پیدا کرده و چندین و چند مشکل دیگر باعث می‌شود کمتر مربی و بازیکنی از خارج ریسک کار کردن در ایران را بپذیرد. کار در چنین فضایی «عشق به استقلال» می‌خواهد که استراماچونی یک بار نشان داده ندارد! او سال گذشته در حالی استقلال را رها کرد که وضعیت دریافتی‌اش از بقیه مربیان خارجی بهتر بود. اما حالا دیگر همه می‌دانند که برای استراماچونی چیزهایی مهم‌تر از عشق به استقلال هم هست!

 

سازندگی 

۸    
آی اسپورت
2020-09-16 12:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر