فهرست
نیمه گمشده امیر
نیمه گمشده امیر

نیمه گمشده امیر

آی‌اسپورت- بروس‌لی در یکی از جملات معروفش گفته است: «من از کسی نمی ترسم که ده‌هزار ضربه را یک بار تمرین کرده است، از کسی می ترسم که یک ضربه را ده‌هزار مرتبه تمرین کرده باشد.» به همین دلیل است که مدافعان و دروازه‌بانان لیگ برتر حسابی از کی‌روش استنلی می‌ترسیدند. بازیکنی که شاید فقط یک مهارت داشت و فوتبال را که بازی با پاست بیشتر با سر بازی می‌کرد اما همان یک مهارت را به بهترین شکل ممکن انجام می‌داد. او این کار را آنقدر انجام داد تا آقای گل لیگ برتر ایران شد و تیمش را هم یکی از مدعیان قهرمانی کرد.

کی‌روش بر اساس آمار از ۸۳ ضربه‌ای که به سمت دروازه زد ۱۶ ضربه را تبدیل به گل کرد  و با نرخ تبدیل شوت به گل ۲۰ درصد آمار نسبتا خوبی از خود به جای گذاشت. از ۱۶ گل او به جز سه گل که با ضربه پا به ثمر رسیده بقیه گل‌ها از ضربه سر یا پنالتی کی‌روش به دست آمده که آمار منحصر به فردی محسوب می‌شود. او حدود ۳۵ درصد گل‌های تیمش را به ثمررسانده که نشان‌دهنده نقش پررنگ او در نایب‌قهرمانی سپاهان است. البته به غیر از این ۱۶ گل اگر ضربات سری که باعث شده مالکیت توپ به سپاهان رسیده و بازیکنان دیگر در موقعیت گلزنی قرار بگیرند را هم حساب کنیم کی‌روش نقش کلیدی‌تری در تیم قلعه‌نویی پیدا می‌کند.

این آمار مربوط به بازیکنی است که پیش از حضور در ایران اصلا بازیکن ویژه‌ای نبوده است. نه اسم و رسمی داشته و نه در باشگاه معتبر و یا حتی نام‌آشنایی بازی کرده است. نگاهی گذرا به کارنامه بازیگری او نشان می‌دهد که احتمال داشت فردی که پای او را به ایران باز کرده به دلیل معرفی بازیکن بی‌کیفیت به باشگاه ذوب‌آهن مورد مواخذه قرار گیرد. بازیکنی که بیشتر سال‌های بازیگری‌اش را در تیم‌های قرضی گذرانده و هیچ عملکرد ویژه‌ای هم نداشت. پیش از حضور در ذوب آهن فقط در یک فصل تعداد گل‌های زده‌اش قابل قبول بود و توانست برای پایساندوی برزیل ۸ گل به ثمر برساند. اتفاقات اما جور دیگری پیش رفت و او آقای گل فوتبال ایران شد.

این مهاجم ۳۰ ساله با این کارنامه گمشده قلعه‌نویی بود. این که چه توانایی‌ای دارید یک بحث است و این که در چه جایی قرار می‌گیرید بحث مهم‌تری است. کی‌روش با آمدن به ایران در جایی قرار گرفت که انگار مخصوص همان‌جا ساخته شده بود؛ نوک خط حمله تیم امیرقلعه‌نویی. همین اتفاق کافی بود تا او از یک مهاجم درجه چندم به مهاجمی تبدیل شود که حالا گفته می‌شود دیگر حاضر نیست در سپاهان بماند و ساز جدایی سرداده است. انگار مهاجم برزیلی اعتقاد دارد که گل‌هایش در این دو فصل بستگی به توانایی‌هایش داشته و خیلی به اهمیت جایی که در آن قرار گرفته اعتقادی ندارد! مساله‌ای که احتمال دارد در صورت رفتن به تیم دیگری متوجه آن بشود. اتفاقی که به نفع هیچ یک از طرفین نخواهد بود. قلعه‌نویی قطعا بدون بازیکنی که با گل‌ها و پاس‌گل‌هایش برای او در فصل گذشته ۱۶ امتیاز گرفته دچار مشکل خواهد شد و در هیچ تیم دیگری هم مثل همه تیم در خدمت مهاجم سرزنی مثل کی‌روش نخواهد بود. این جدایی شاید بزرگترین ضرر کارنامه ورزشی مربی و بازیکن باشد. 

۶    
آی اسپورت
2019-06-28 01:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر