فهرست
عربستان فوتبال را هم سیاسی کرد
عربستان فوتبال را هم سیاسی کرد

عربستان فوتبال را هم سیاسی کرد

آی اسپورت - شبکه خبری الجزیره روز چهارشنبه در گزارشی نوشت: «کارشناسان مغربی اعلام کرده‌اند که حمایت عربستان از میزبانی مشترک سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک برای جام جهانی ۲۰۲۶ به تنش سیاسی خاموش میان ریاض و رباط بخصوص موضعگیری بی‌طرفانه مغرب در بحران دیپلماتیک جاری میان عربستان، امارات، بحرین و مصر با قطر بازمی‌گردد که تاکنون نیز ادامه دارد.ِ»

رباط از زمان شروع تنش دیپلماتیک میان برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس موضع بی‌طرفانه‌ای اتخاذ کرد و حتی «محمد ششم» شاه این کشور از دو طرف خواست تا با خویشتن داری در جهت کاهش‌ تنش‌ها و برون رفت از بحران عمل کنند. سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک روز چهارشنبه با ۶۷ درصد آرا در جلسه رای گیری فیفا در مسکو، میزبانی جام ‌جهانی ۲۰۲۶ را بطور مشترک به دست آوردند؛ این در حالی است که مغرب تنها ۳۳ درصد آرا را تصاحب کرد.

«ترکی آل شیخ» وزیر ورزش عربستان هفته گذشته در گفت و گو با شبکه بلومبرگ آمریکا گفته بود که کشورش از آمریکای شمالی به ریاست آمریکا برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ در برابر مغرب رقیب آن در این میزبانی، حمایت خواهد کرد. روزنامه‌های مغربی به دنبال اعلام موضع این مقام سعودی تصمیم عربستان را غافلگیر کننده دانستند و انتظار داشتند که کشورهای عربی – اسلامی – آفریقایی بدون هیچ قید و شرطی از میزبانی کشورشان حمایت کنند.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی اعلام کرده بود که عربستان نه تنها خود از میزبانی آمریکا حمایت خواهد کرد بلکه شماری از کشورهای نزدیک به خود در میان کشورهای عربی و آسیایی را برای رأی دادن به نفع واشنگتن و گردهم آوردن آنها ضد مغرب تلاش خواهد کرد. این روزنامه، پشت پرده دست داشتن «جانی اینفانتینو» رئیس فیفا با سعودی‌ها برای گرفتن رای به میزبانی آمریکا و هم پیمانانش در جام جهانی ۲۰۲۶ را فاش کرد.

براساس گزارش الجزیره «یحیی سعیدی» کارشناس مغربی گفته بود که حمایت عربستان از آمریکا با توجه به وزنی که این کشور در منطقه دارد و کسب حمایت برای سه کشور آمریکا، مکزیک و کانادا به شانس مغرب برای کسب میزبانی ضربه سختی خواهد زد. عربستان با توجه به روابط راهبردی که با آمریکا دارد و از زمان آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ قوی‌تر نیز شده به نفع این کشور رای خواهد داد.

سعیدی تصریح کرد که بر عکس فدراسیون فوتبال اروپا همه فدراسیون‌ها مستقل نیستند بلکه در کشورهای آفریقایی و آسیایی جنبه سیاسی در تصمیم گیری‌ها نقش مهمی دارد و بیشتر تصمیم‌ها جنبه سیاسی دارد تا ورزشی. «عادل بن حمزه» سخنگوی سابق حزب استقلال مغرب نیز گفته بود موضع عربستان به تنش سیاسی پشت پرده در روابط دو کشور به خصوص در موضع‌گیری بیطرفانه رباط در بحران جاری در روابط برخی کشوهای حاشیه خلیج فارس و محاصره قطر باز‌می‌گردد.

در جلسه شورای فیفا که امروز چهارشنبه در مسکو برگزار شد، از مجموع ۲۱۰ عضو، تنها ۲۰۳ کشور حق رای داشتند و پیشنهاد مشترک سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک توانست با کسب ۱۳۴ رای مراکش را شکست داده و میزبانی این رویداد بزرگ را به دست آورد.

مطابق برنامه قرار است ۶۰ بازی از ۸۰ بازی جام جهانی ۲۰۲۶ شامل تمام دیدارهای مرحله یک چهارم به بعد در کشور آمریکا برگزار و ۲۰ دیدار باقی مانده به طور مساوی مابین کانادا و مکزیک تقسیم شود. علاوه بر این، دیدار فینال نیز در ورزشگاه «مت لایف» خارج از شهر نیوبورک برگزار می‌شود.

۶ ۸  
آی اسپورت
2018-06-14 11:39:00
نظر دهید

۸ نظر
کوهیار
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۲۰
حالا نه ایران فوتبالو سیاسی نمیکنه.... تبانی با سوریه و دادن دو مساوی به این تیم سیاسی نیست؟
حمزه
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۴۹
کوهیار انصاف هم خوب چیزیه.
بی رنگ
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۲۲
شما که خودتون رای به بی طرف دادید کارتون از همه سیاسی تر بود ... منظورم فدراسیونه
پرسپولیسی
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۳۱
ای اسپرت و نویسنده تازه فهمیدند عربستان ورزش رو سیاسی کرده.این چند سال کجا بودی؟
۴
پرسپولیسی
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۳۱
ای اسپرت و نویسنده تازه فهمیدند عربستان ورزش رو سیاسی کرده.این چند سال کجا بودی؟
ارش
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۱۸
ایران کاملا غیرسیاسی و ورزشی رای ممتنع داد. ربطی به قطع رابطه سیاسی با مراکش و امریکا و کانادا که نداشت؟
AVA-86
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۳۱
هرکشوری حق داره هر میزبانی هرجا که دوست داره حمایت کنه. این کجاش سیاسیه؟ خود ما دلیلش سیاسی نبود که به هیچ کدوم از دو کشور رای ندادیم!
۹
واقع بین
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۵۸
برسد دست کوهیار .سوریه به جز ایران چند برد و مساوی هم داشت کره جنوبی رو هم برد اون ها هم سیاسی بود .آبی بزن چشمات بهتره تا رو هوا نظر دادن
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر