فهرست
گیر کرده در گذشته: مورینیو و توجیه‌های توخالی
گیر کرده در گذشته: مورینیو و توجیه‌های توخالی

گیر کرده در گذشته: مورینیو و توجیه‌های توخالی

آی‌اسپورت – ژوزه مورینیو در دو روزی که کارشناس شبکه بی‌این اسپورتس بود مشاهدات و نظرات جالبی داشت. از همه بیشتر اما توصیه‌اش به اونای امری درباره مسوت اوزیل بود که توجه‌ها را جلب کرد: «او برای بازگشت به اوج نیاز به توجه و مراقبت دارد». این توصیه بود که باعث گرد شدن چشمهای همه یونایتدی‌ها شد.

مورینیو هیچوقت خودآگاهی زیادی نداشته، اما اینکه او به مربی دیگری بگوید باید احساسات بازیکنانش را در نظر بگیرد دیگر نمونه بارزی از این «به کاری که می‌کنم توجه نکن، به چیزی که می‌گویم گوش بده» بود. پل پوگبا، مارکوس رشفورد، لوک شاو، الکسیس سانچر و کریس اسمالینگ همه حاضرند شهادت دهند که مربی سابقشان خودش به توصیه‌ای که به امری کرده بود عمل نمی‌کرد.

ماه‌های آخر مورینیو در اولدترافورد پر از جو منفی بود و نظرات او درباره اوزیل در استودیوی بی‌این اسپورت دقیقا نشان داد چرا او برای بازگشت به بالاترین سطح مربیگری باید تغییری در راه و روش‌هایش پدید بیاورد. چیزی که بیش از هر چیزی در این دو روز دیده شد گیر کردن مورینیو در گذشته بود. هیچ بحثی درباره کارنامه او وجود ندارد، مربی‌ای که در پرتغال و انگلیس و ایتالیا و اسپانیا قهرمان لیگ شده، دو بار چمپیونز لیگ را فتح کرده و جام‌های داخلی زیادی هم برده. اما یک مربی برای ادامه دادن به موفقیت باید به آینده نگاه کند، نه گذشته.

سر الکس فرگوسن در تمام سال‌های مربیگری‌اش در یونایتد از ایده‌ها و افکار و دستیارهای جدید استقبال می‌کرد و مهمتر از همه همیشه نگاهش به آینده بود. در نقطه مقابل این رویکرد مورینیو قرار دارد. او ادعا کرد اصطلاح "پارک اتوبوس" وقتی ساخته شد که رئال مادریدش با ۱۰۰ امتیاز و ۱۰۶ گل زده لا لیگا را فتح کرد. مورینیو موفقیت یورگن کلوپ و پپ گواردیولا را در حمایت باشگاه‌هایشان دانست و کلا این حقیقت را نادیده گرفت که خودش در پنج پنجره نقل و انتقلات بیش از ۴۰۰ میلیون پوند برای یونایتد خرید کرد.

مورینیو از رفتار ناعادلانه نسبت به خودش با گواردیولا و کلوپ حرف زد: «وقتی مورینیو کنار خط رفتار بدی دارد، وقتی مورینیو بطری آب را شوت می‌کند، وقتی مورینیو این کار را می‌کند، وقتی مورینیو این کار را می‌کند، محروم می‌شود؛ اما وقتی پپ و یورگن این کارها را می‌کنند اما نه. بهشان می‌گویند مربیانی پرشور». مورینیو پیش از اینکه از دوران موفقش در چلسی بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ تعریف کند هم به موریسیو پوچتینو بابت جام نگرفتنش با تاتنهام حمله کرد.

از نظر مورینیو وقتی تیم می‌بازد و شرایط مساعد نیست همه مقصرند غیر از او. از نظر او ساختار باشگاه منچستر یونایتد مشکل داشته. هفت پیروزی پیاپی یونایتد به رهبری مربی موقتش، اوله گونار سولشر اما چیز دیگری نشان می‌دهد. مورینیو با منفی‌پراکنی خودش به تمام قسمت‌های باشگاه منچستر یونایتد ضربه زده بود و همه‌جا مشکل پیدا می‌کرد. اما بزرگ‌ترین مشکل در این میان خود مورینیو بود.

اگر مورینیو فیلم حضورش در استودیوی بی‌این اسپورتس را یک بار تماشا کند می‌بینید که چقدر یک سری از نظرات و توجیه‌هایش توخالی بوده. او با هر حرفی که می‌زد نشان می‌داد چرا از فوتبال مدرن عقب مانده و مهمتر، چرا حالا بیکار است.

۲۰    
آی اسپورت
2019-01-23 13:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر