فهرست
چگونه بارسلونا از رئال مادرید عقب افتاد؟
چگونه بارسلونا از رئال مادرید عقب افتاد؟

چگونه بارسلونا از رئال مادرید عقب افتاد؟

آی‌اسپورت-  فصل جدید لالیگا آغاز شده، و برای نخستین بار در پنج سال گذشته، رئال مادرید مدافع عنوان قهرمانی به حساب می‌آید و به نظر بخت اول قهرمانی هستند. اما چگونه بارسلونا تاج و تخت قهرمانی خود را به دشمن دیرینه خود واگذار کرد؟

جنگ بر سر عنوان قهرمانی لالیگا در فصل گذشته، تا هفته پایانی ادامه داشت، اما با نمایش‌ها و نتایجی که در دو دیدار سوپر کاپ اسپانیا بین بارسا و رئال مادرید شاهد بودیم، به نظر می‌رسد که فاصله قابل توجهی میان دو تیم در حال به وجود آمدن است. حتی بازیکنان بارسا هم به آن اعتراف کرده‌اند. به یاد بیاورید که جرارد پیکه پس از پایان دیدار برگشت سوپر کاپ چه گفت: در ۹ سالی که در اینجا حضور دارم، این نخستین بار است که مقابل آن‌ها  احساس ضعف می‌کنم.

مطمئنا رئال مادرید برای موفقیت‌هایی که به دست آورده لایق تحسین است. آن‌ها در چهار فصل گذشته سه بار قهرمانی اروپا را به دست آورده‌اند، که نشان از کیفیت بالای آن‌ها دارد. اگرچه، این احساس وجود دارد که بارسلونا در این انتقال قدرت در لالیگا، نقشی پررنگ ایفا کرده. سال ۲۰۱۵ را به یاد بیاورید. بارسا تیمی بود که در موضع قدرت قرار داشت؛ آن‌ها قهرمان اروپا بودند و سه گانه را هم به دست آورده بودند.

اما آن پیروزی برابر یوونتوس، آخرین بازی ژاوی با پیراهن بارسا بود و پدرو در حالی در آگوست به چلسی فروخته شد، که بارسا به دلیل محرومیت، تا ژانویه قادر به خرید بازیکن نبود. الیکس ویدال و آردا توران به نیوکمپ آمدند اما باید تا تعطیلات زمستانی برای اینکه بتوانند پیراهن بارسلونا را به تن کنند، صبر می‌کردند.

تابستان گذشته پول بیشتری برای خرید آندره گومز، ساموئل اومتیتی، لوکاس دینیه، یسپر سیلسن و پاکو آلکاسر خرج شد. برخی از آن‌ها امیدوار کننده ظاهر شدند، اما هیچ یک واقعاً تیم را به جلو نبردند و در واقع تاثیر شگرفی ایجاد نکردند.

از سوی دیگر، تابستان رئال مادرید در سال ۲۰۱۵ چندان قابل توجه نبود، اما زمان ثابت کرد که تا چه اندازه مهم بوده است. کاسیمیرو که به صورت قرضی در پورتو حضور داشت به رئال بازگشت. لوکاس وازکز با یک میلیون یورو از اسپانیول بازخرید شد. مارکو آسنسیو  (که در آن تابستان قراردادش با رئال را به امضا رسانده بود) قرض داده شد و در سال ۲۰۱۶ که به یک بازیکن بهتر بدل شده بود، به برنابئو بازگشت.

از آن زمان دنیلو و موراتا خریده شده و سپس فروخته شده اند، و رئال مادرید با احیای ایسکو، گزینه‌های بسیار بیشتری دارد. حالا با قدرت کاسیمیرو، شور آسنسیو و نبوغ ایسکو، در کنار پاس‌های مودریچ و کروس، به تیم بسیار خوبی در خط هافبک تبدیل شده‌اند. و البته باید به بی‌بی‌سی هم اشاره کرد.

این نکته مهمی است. رونالدو بازیکن مهمی در ترکیب رئال مادرید است و فصل گذشته در لالیگا ۲۵ گل به ثبت رساند. اما برتری رئال مادرید در سوپر کاپ نشان داد که این تیم به هیچ وجه وابستگی‌ای که بارسا به مسی دارد را، به رونالدو ندارد.

مسی فصل گذشته با ۳۷ گل بهترین گلزن لالیگا بود. مشکل اصلی بارسا این است که بدون شماره ده خود، نمی‌تواند بازی کند. بارسا دو بازی از شش دیداری که لیونل مسی نمی‌توانست همراهی‌شان کند را باخت، و این در نهایت به قیمت از دست دادن عنوان قهرمانی تمام شد.در نقطه مقابل، زیدان و شاگردانش همه ۹ دیداری که رونالدو را به دلایل مختلف در زمین نمی‌دیدند، با پیروزی پشت سر گذاشتند.

پس از شکست در برابر رئال مادرید در سوپر کاپ، پیکه در مصاحبه‌اش گفت که اعضای تیم باید در کنار هم بمانند و رو به جلو حرکت کنند. اما آیا آن‌ها واقعاً رو به جلو حرکت می‌کنند؟ تیم دارد به تدریج به لحاظ دفاعی ضعیف می‌شود. آن‌ها در طول سه سال مربیگری لوئیز انریکه کم‌کم آمار گل خورده بیشتری به جای گذاشته اند. این مسئله جای نگرانی دارد و چیزی‌ است که والورده باید به آن توجه کند.

آمار بالا چیزی است که جای نگرانی دارد و ارنستو والورده باید به خوبی آنرا بداند و فکری برای آن بکند. در خط هافبک هم مشکلاتی وجود دارد. مشکلات مصدومیت آندرس اینیستا نشان می‌دهد که نمی‌توان مانند گذشته روی او حساب کرد. اما جایگزین او کجاست؟

لاماسیا در گذشته همواره این خلاءها را پر می‌کرد، اما به نظر می‌رسد که سیستم آکادمی رئال مادرید موثرتر باشد. ده فصل پیش بود که رئال مادرید توانست با موفقیت از عنوان قهرمانی خود در لالیگا دفاع کند و زیدان به دنبال این است تا تبدیل به اولین سرمربی رئال مادرید شود که پس از لئو بینهاکر در سال ۱۹۸۹، از قهرمانی تیمش در لالیگا دفاع می‌کند. بارسلونا اگر می خواهد جلوی این اتفاق را بگیرد باید پیشرفت کند، و سریع هم پیشرفت کند.

90tv

۹ ۱  
آی اسپورت
2017-08-29 18:42:00
نظر دهید

۱ نظر
امیرعباس
چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۶، ۰۵:۱۱
چگونه اش فقط در یک زوج مهار نشدنی خلاصه می شود زوج طلایی و دیوانه وار زیدان-ایسکو
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر