فهرست
شماره یک‌ها در جام جهانی؛ تاریخ‌سازان
شماره یک‌ها در جام جهانی؛ تاریخ‌سازان

شماره یک‌ها در جام جهانی؛ تاریخ‌سازان

آی اسپورت - آخرین نفر در بین تمام بازیکنان! یک لغزش و یک اشتباه کافی است برای از بین رفتن تمام آرزوهای یک تیم؛ ولی گاهی با درخشش می‌توان روحیه را به یک تیم برگرداند اما گاهی موضوع مهم‌تر از این حرف‌هاست؛ جایی که پای آرزوهای یک کشور در میان است. در این متن به بررسی دروازه‌بان‌های تیم‌های برنده جام جهانی می‌پردازیم.

1930

بالستررو (اروگوئه): تیم ملی اروگوئه همراه با بالستررو همراه تیم ملی آمریکا تنها تیم‌هایی بودند که بدون گل خورده راهی مرحله بعد شدند و در مرحله نیمه‌نهایی و فینال تیم ملی اروگوئه با درخشش دروازه‌بانش قهرمان اولین دوره جام جهانی و همچنین بالستررو دستکش طلا و همچنین در تیم منتخب آن دوره قرار گرفت.

1934

کمبی(ایتالیا): دروازه‌بان ایتالیا که در آن جام جهانی سی و یک ساله بود که توانست اولین قهرمانی آتزوری را به ارمغان آورد. او در چهار بازی سه گل خورد و عنوان دستکش طلا به زامورا گلر افسانه‌ای اسپانیا واگذار کرد.

1938

اولیویری (ایتالیا): دروازه‌بان تیم ملی ایتالیا در جام جهانی فرانسه اولیویری دروازه‌بان سابق لوچزه و تورینو بود . تیم ایتالیا همراه با این دروازه‌بان پنچ گل در چهار مسابقه دریافت کرد و موفق نشد دستکش طلایی را بدست آورد و دروازه‌بان چک اسلوواکی پلانیچکا این عنوان را بدست آورد.

1950

ماسپولی: دروازه‌بان تیم ملی اروگوئه در جام جهانی ۱۹۵۰ روکه ماسپولی بود. در جامی که اروگوئه در گروهی قرارگرفت که اسکاتلند و فرانسه از شرکت در آن خودداری کردند با تک‌بازی به مرحله نهایی جام جهانی راه یافت و در نهایت در مرحله نهایی که به شکل گروهی برگزار می‌شد توانست در آخرین بازی برزیل را در کشور خودش ببرد و قهرمان شود و روکه ماسپولی دستکش طلایی را با درخشش در رقابت‌ها به دست آورد.

1954

تورک (آلمان غربی): کویتکفسکی درون دروازه آلمان ایستاد و در بازی با مجارستان هشت بار دروازه‌ آلمان باز شد. مربی آلمان‌ها به این نتیجه رسید که تورک دروازه‌بان دوسلدورف در ادامه بازی‌ها استفاده کند و ولی تورک با تمام عملکرد خوبش نتوانست به خوبی دروازه‌بان مجارستان عمل کند و در رقابت دستکش طلا بازنده بود و گولا گروشیچ این عنوان را بدست آورد.

1958

گیلمار(برزیل): دروازه‌بان تیم ملی برزیل در آن مسابقات گیلمار بود. برزیل با او توانست در چهار بازی اول دروازه‌ خود را بسته نگه دارد و بتواند با حضور پله و گارینشا در خط تهاجمی تیمش موفق به فتح جام جهانی شود ولی با این وجود، هری گرگ دروازه‌بان تیم ملی ایرلند شمالی دستکش طلایی را بدست آورد.

1962

گیلمار(برزیل): گیلمار برای بار دوم همراه تیم ملی برزیل و در کنار گارینشا و پله دوباره قهرمان جهان شد ولی اینبار هم نتوانست دستکش طلایی را ببرد و رقابت را به شرویف باخت.

1966

گوردون بنکس(انگلستان): بنکس دروازه‌بان تیم ملی انگلستان در جام جهانی ۱۹۶۶ بود. بنکس در آن سال‌ها برای لسترسیتی بازی می‌کرد و در تنها سه گل در آن مسابقات دریافت کرد و موفق شد دستکش طلایی را به دست آورد.

1970

فلیکس(برزیل): دروازه‌بان برزیلی‌ها در آن دوره از مسابقات فلیکس بود. بازیکن وقت فلومیننزه توانست دروازه‌بان فیکس تیم ملی برزیل لقب بگیرد. اما نتوانست برنده دستکش طلایی شود و رقابت را به دروازه‌بان اروگوئه واگذار کرد و ناکام ماند.

1974

سپ مایر(آلمان): دروازه‌بان افسانه‌ای بایرن مونیخ که هجده سال برای این بازی دروازه‌بان آلمان غربی در آن رقابت‌ها بود و توانست با درخشش در این رقابت دستکش طلایی مسابقات را به دست آورد.

1978

فیلول(آرژانتین): فیلول دروازه‌بان آن روزهای ریورپلاته در جام جهانی برای آرژانتین بازی کرد و توانست همراه با دیگر ستاره‌های این تیم قهرمان جام جهانی شود و برای اولین بار آرژانتین قهرمان جهان شود. او دستکش طلا را نیز به دست آورد.

1982

دینو زوف( ایتالیا): دروازه‌بان افسانه‌ای تیم ملی ایتالیا در جام جهانی ۱۹۸۲ دینو زوف بود. او و ایتالیا تنها چهار بار دروازه خودشان را بازشده دیدند که دو گل آن مربوط به درخشش فوق‌العاده برزیل و سوکراتیس در جام جهانی بود و او با درخشش خارق‌العاده خود توانست دستکش طلا را بدست آورد.

1986

نری پمپیدو: دروازه‌بان تیم ریورپلاته آرژانتین در جام جهانی ۱۹۸۶ نری پمپیدو بود. آرژانتین با او در آن مسابقات پنج گل دریافت کرد و در رقابت با ژان ماری فاف شکست خورد و نتوانست عنوان بهترین دروازه‌بان رقابت ها را به دست آورد.

1990

ایلگنر(آلمان): دروازه‌بان کلن در جام جهانی ۱۹۹۰درون دروازه آلمان‌ها ایستاد. او اولین دروازه‌بان در طول تاریخ بود که در فینال جام جهانی دروازه‌اش باز نشده. او بعد‎ها به رئال مادرید رفت و دو لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد ولی در آن جام جهانی رقابت را برای به دست آوردن بهترین دروازه‌بان آن رقابت‌ها به سرجیو گوی کوچه‌آ باخت.

1994

تافارل(برزیل): تافارل دروازه‌بان اول تیم ملی برزیل در جام جهانی ۱۹۹۴ لقب و توانست با این تیم عنوان قهرمانی را کسب کند. او تنها در طول مسابقات سه گل دریافت کرد اما با تمام این حرف‌ها عنوان بهترین دروازه‌بان مسابقات را دریافت نکرد.

1998

بارتز(فرانسه): دروازه‌بان تیم ملی فرانسه در آن دوره از مسابقات بارتز بود. او توانست عنوان بهترین دروازه‌بان جام را به دست آورد و همچنین تنها دو گل در هفت مسابقه دریافت کرد و توانست در کنار زیدان و دیگر  جام جهانی را در کشور خود فتح کند.

2002

مارکوس (برزیل): گلر بیست و هشت ساله تیم پالمیراس توسط اسکولاری به دیدا دروازه‌بان تیم آ.ث میلان ترجیح داده شد تا درون دروازه پرافتخارترین تیم جام‌های جهانی قرارگیرد. او در این رقابت‌ها چهار گل دریافت کرد.

2006

بوفون (ایتالیا): گلر افسانه‌ای باشگاه یوونتوس در سومین جام جهانی خود عملکردی فوق‌العاده از خود به جا گذاشت و تنها دو بار دروازه خود را باز شده دید. یکبار در فینال مقابل زیدان دروازه‌ ایتالیا باز شد و بار دیگر با گل به خودی زاکاردو. او در پایان مسابقات به عنوان بهترین دروازه‌بان انتخاب شد.

2010

ایکرکاسیاس(اسپانیا): دروازه‌بان خوش استایل تیم رئال مادرید در این مسابقات به ویکتور والدز و رینا ترجیح داده شد و توانست با دریافت تنها دوگل و کسب عنوان بهترین دروازه‌بان مسابقات کار خود را به بهترین شکل تمام کند. کاسیاس اولین دروازه‌بان اسپانیایی است که قهرمان جهان شده است.

2014

مانوئل نویر(آلمان): دروازه بان بلندقامت آلمان با درخشش در آن رقابت‌ها عنوان بهترین دروازه‌بان و قهرمانی را برای خود به ارمغان آورد. او که بارها با خروج‌های بی‌نظیرش ضعف دفاع آلمان‌ها را از عمق پوشش داد تنها چهار گل دریافت کرد.

۸ ۲  
آی اسپورت
2018-06-05 16:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
قارتال
چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷، ۰۵:۳۱
چرا شماره یک ها رو از تیم قهرمان جام جهانی انتخاب کردید؟قطع به یقین دینوزوف تأثیر گذارترین دروازبانها بین این اسامی است هرچند بازیهاش به سن من قد نمیده ،ولیکن با ذکر نام نری پمپیدو یاد اون گل بچه گانش تو بازی افتتاحیه ی جام جهانی 90 از کامرون میفتم که بعد همون گل با مصدومیتش لطف بزرگی به تیم ملی آرژانتین کرد چرا که در ادامه گوی گوچه آ بهمراه مارادونا آرژانتین را تا فینال رقابتها رسوند. در مورد بودو ایلگنر هم بیشتر از چهره ی قهرمان جام 90 چهره ی یک شکست خورده ی تمام عیار پس از جفت گلی که از بلغارستان نوش جان نمود یادآور ذهن ها میشه.هارلد شوماخر ،سر گوی گوچه آ ،رنه هیگوئیتا ،خورخه کامپوس ، جیانلوکا پاکلویچا ،میشل پرودوم ،گیرمو اوچوا ...این دروازبانها بیشتر چهره ی قهرمان ملی داشتند .
۳
امیرعباس
چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷، ۰۷:۰۹
یه دوره های ازو جام های جهانی یادم میاد که فیلمای مستندشو دیدم که یک گلر توش در نقش یک چهره منحصربفرد علی حده ظاهر شده البته که فهرست من با این فهرست متفاوته مثلا بنظر من جام جهانی 94 اصلا دروازه بان چهره ای نداشت ولی بعضی جام ها رو حتی میشه با یک چهره خاص بیاد اورد
مثلا جام جهانی 66 رو حتما باید باسم گوردن بنکس نوشت یا جام جهانی 74 که سپ مایر عامل اصلی قهرمانی آلمان تو اون جام بود یا دینوزوف تو جام جهانی 82 و نویر تو جام جهانی 2014 که واقعا بی نظیر بود و جام 2010 اگر کاسیاس اون پنالتی رو از تیم پاراگوئه نگرفته بود اصلا بعید نبود که اسپانیا تو همون مرحله یک هشتم حذف بشه اینا گلرای تیمای قهرمان بودند ولی واقعا یکسری گلرها هم بودند که تیمشون قهرمان جام نشد ولی اونها چهره ماندگاری توجام شدند مثلا جام 2006 برای من بیشتر از بوفون یادآور اون صحنه تاریخی دلداری کان به ینس لمان قبل از پنالتی های جلو آرژانتین بود یا سال 2002 حتما خاص ترین گلر اون جام اولی کان افسانه ای بود سال 90 برای من با گویکوچه آ و درخشش بی نظیرش تو پنالتی گیری همراهه و جام 86 توی گلرها فقط یک چهره شاخص وجود داشت اونم هارولد تونی شوماخر بود!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر