فهرست
سپاهانی‌‌های تاریخ استقلال/ از دل‌پیرو تا فرمانده
سپاهانی‌‌های تاریخ استقلال/ از دل‌پیرو تا فرمانده

سپاهانی‌‌های تاریخ استقلال/ از دل‌پیرو تا فرمانده

آی اسپورت - با جدایی امید ابراهیمی، مهره تاثیرگذار استقلال در فصول گذشته، پیدا کردن جایگزین برای این مهره کلیدی، تبدیل به یکی از دغدغه‌های مدیران استقلال شد تا اینکه سرانجام علی کریمی به استقلال پیوست. علی کریمی جانشین بازیکنی شد که خود او نیز از سپاهان به استقلال ملحق شده بود. کریمی پس از وریا غفوری، آرمین سهرابیان و سرور حپاروف چهارمین بازیکنی است که از لیگ پانزدهم از سپاهان جذب استقلال شده است و تقریبا تمامی این خریدها، بازیکنان موفقی در استقلال بودند.

اولین خرید جنجالی

سپاهان از اواخر دهه هفتاد، توانست خود را در فوتبال ایران مطرح کند و از دهه هشتاد فوتبال ایران از حالت دو قطبی درآورد با این حال در این مدت نقل و انتقالات زیادی بین این دو قدرت فوتبال ایران صورت گرفته است.

اولین انتقال جنجالی بین این دو تیم در سال ۷۸ شکل گرفت جاییکه مدیران وقت سپاهان و پرسپولیس (ساکت و عابدینی) بر سر انتقال مومن‌زاده به پرسپولیس به توافق رسیده بودند ولی این بازیکن با باشگاه استقلال وارد مذاکره شد و سرانجام پس از کش و قوسهای بسیار، مومن‌زاده استقلالی شد. این بازیکن توسط علی فتح‌الله‎زاده مدیرعامل استقلال در آن دوره، ملقب به دل‌پیرو شد ولی در این باشگاه توفیقی نداشت اما این مساله مانع از انتقال‌های پرتعداد از باشگاه سپاهان به استقلال نشد.

سیدمهدی رحمتی، یکی از شاخص‌ترین چهره‌هایی است که از سپاهان استقلالی شده، این بازیکن در لیگ چهارم در عضویت سپاهان بود و پس از آن به استقلال رفت اما این حضور دو فصل بیشتر طول نکشید تا اینکه در لیگ یازدهم بار دیگر از سپاهان به استقلال بازگشت و این بار حضور تقریبا مستمری داشت.

بازیکنان مشترک استقلال و سپاهان در جمع پرافتخارترین بازیکنان تاریخ لیگ برتر

با مرور پرافتخارترین بازیکنان تاریخ لیگ‌برتر، پس از عبور از نام‌هایی چون سید جلال حسینی و محرم نویدکیا به بازیکنانی می‌رسیم که سابقه حضور در استقلال و سپاهان را دارند. هر چند امیر قلعه‌نویی به عنوان بازیکن در سپاهان بازی نکرده ولی به عنوان سرمربی در هر دو تیم فعالیت داشته است. رفت و برگشت قلعه‌نویی از استقلال به سپاهان نیز باعث رفت و برگشت چندین بازیکن بین این دو باشگاه شد که از آن جمله می‌توان به فابیو جان‌واریو، خسرو حیدری، رضا عنایتی و هاشم بیک‌زاده اشاره کرد. بازیکنانی که به همراه مهدی رحمتی حداقل با هر کدام از این دو تیم حداقل یک بار به قهرمانی لیگ رسیده‌اند.

امید ابراهیمی نیز یکی از کشفیات امیر قلعه‌نویی در سپاهان بود و در لیگ چهاردهم و در آخرین فصل حضور ژنرال در استقلال، آبی‌پوش شد و در طی ۴ فصل حضور در این تیم، تبدیل به یکی از مهره‌های تاثیرگذار این تیم شد. احمد کعبیان‌پور، محمدرضا مهدوی، اصغرطالب‌نسب، حسین کاظمی‌، حمید شفیعی و یعقوب کریمی از دیگر سپاهانی‌های تاریخ استقلال هستند.‌

نود

۱ ۱  
آی اسپورت
2018-07-16 17:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
فرهاد
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۱۴
در طول تاریخ تا توانستند حاصل دسترنج سپاهانی ها را به یغما بردند حالا اگر سپاهان یک بازیکن از این دو تیم بگیرد وا ویلا می شود و هزار تهمت مافیایی به سپاهان نسبت می دهند ولی خودشان دهانشان همیشه باز است تا یک سپاهانی را لقمه چپ کنند
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر