فهرست
مدیسون، مانت و سانچو: شیرهای جوان
مدیسون، مانت و سانچو: شیرهای جوان

مدیسون، مانت و سانچو: شیرهای جوان

آی‌اسپورت – دعوت گرت ساوتگیت از جیمز مدیسون، میسون مانت و جیدون سانچو به تیم ملی برای بازی‌های حساس مقابل کرواسی و اسپانیا در لیگ ملت‌های اروپا دلگرمی زیادی برای هواداران تیم ملی انگلیس با خودش به همراه داشت.

حضور این سه هافبک خلاق و جوان در اسکواد سه‌شیرها نشانه‌ای از موج جدید استعدادهای انگلیسی است، موجی که پدیده‌هایی چون فیل فودن و امیل رو اسمیت و جک گریلیش و هاروی بارنز و اولی اتکینز را در خودش دارد. بین این سه بازیکن جدیدی که ساوتگیت به تیم ملی دعوت کرده شاید مانت بیش از دوتای دیگر خوش‌شانس بوده. نه اینکه پیشرفت او تحت رهبری فرانک لمپارد در داربی کانتی را زیر سوال ببریم. مانت این فصل بیش از هر بازیکن دیگری در چمپیونشیپ پاس کلیدی داده (28) و در 12 بازی سه گل زده و یک پاس گل هم به نام خودش ثبت کرده. ولی مثلا بارنز هم این فصل برای وست‌بروم نمایش‌هایی خیره‌کننده داشته و پنج گل زده و دو پاس گل داده.

رقیب اصلی مانت برای قرار گرفتن در ترکیب انگلیس مدیسون است. اگر قرار باشد ساوتگیت به همان ترکیب خط دفاعی سه نفره‌اش ادامه دهد، سیستمی که در جام جهانی کمک زیادی به انگلیس کرد، پست شماره 10 پشت دو مهاجم تیم پستی خواهد بود که این دو هافبک خلاق و جوان برایش خواهند جنگید. تازه راس بارکلی را هم نباید فراموش بکنیم که زیر نظر آموزه‌های مائوریتزیو ساری دوباره فوتبالش رو به رشد شده و برای اولین بار از سال 2016 به تیم ملی دعوت شده است.

اما مدیسون بین تمام این بازیکنان به نظر می‌رسد شانس بیشتری برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی داشته باشد. پدیده سابق نوریچ سیتی، این فصل در ترکیب لستر درخششی فوق‌العاده داشته و جدا از نقش مستقیمی که روی پنج گل تیمش بازی کرده، بیش از هر بازیکن انگلیسی دیگری در لیگ برتر پاس کلیدی داده (15). سبک ضربه زدن او به توپ، به خصوص روی ارسال‌ها و ضربات آزاد با دیوید بکام مقایسه می‌شود و برای همین فوتبالی‌های انگلیسی امید زیادی به آینده این هافبک 21 ساله بسته‌اند.

مدیسون اما تنها استعداد جوانی نیست که انگلیسی‌ها را سر ذوق آورده. سانچوی 18 ساله که ترجیح داد به جای نیمکت‌نشینی در لیگ برتر شانس خودش را در بوندسلیگا و دورتموند امتحان کند این فصل تحت رهبری لوسین فاوره نگاه‌های زیادی را در آلمان به خودش خیره کرده.

سانچو این فصل فقط 216 دقیقه برای تیمش در لیگ بازی کرده، اما شکلی شگفت‌انگیز در همین دقایق محدود شش پاس گل داده (بالاترین آمار در کل پنج لیگ اول اروپا) و یک گل زده. در واقع سانچو به صورت میانگین در هر 31 دقیقه نقشی مستقیم روی یک گل برای دورتموند داشته. آمار خیره‌کننده دیگر برای سانچو در 5.4 پاس کلیدی‌ای است که او به صورت میانگین در هر 90 دقیقه به ثبت رسانده.

تنها نکته نگران‌کننده برای سانچو و حضورش در تیم ملی این است که در سیستمی که ساوتگیت از آن استفاده می‌کند جایی برای یک وینگر کلاسیک وجود ندارد. اما سانچو می‌تواند با الگوبرداری از رحیم استرلینگ که مثل او وینگری کلاسیک بود و کم‌کم بدل به یک واید فوروارد و حتی مهاجم دوم شد، جایی برای خودش در تیم ملی باز کند.

ساوتگیت حالا با دعوت از مدیسون و مانت و سانچو یک قدم درست و رو به جلوی دیگر برای ساختن انگلیس برداشته، قدمی که نگاهش حتی فراتر از یورو 2020 است.

۱    
آی اسپورت
2018-10-10 10:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر