فهرست
چالش دنباله‌­دار دختران ایرانی با بز گاندی!
چالش دنباله‌­دار دختران ایرانی با بز گاندی!

چالش دنباله‌­دار دختران ایرانی با بز گاندی!

آی‌اسپورت- انگلیس­‌ها همیشه به داشتن قوانین عجیب شهره بوده‌­اند. شاید مهمترین دلیل آن قدیمی بودن قوانین انگلیس است. این که پارلمان و قانونگذاری سابقه چند صد ساله در این کشور دارد و تغییر و انقلاب بزرگی وجود نداشته تا همه مصوبات تاریخی را با خود بشوید و ببرد. اینها باعث شده بسیاری از احکامی که به صورت قانون درآمده، پس از سال­ها همچنان قابل استناد و ارجاع باشند. قوانینی که بعضا خنده‌­دار به نظر می‌­رسند اما تا وقتی اصلاح یا حذف نشده‌­اند لازم الاجرا هستند.

در میان این قوانین «بز گاندی» جایگاه خاصی دارد! قانونی که می­‌گوید ورود هر حیوانی به پارلمان ممنوع است به جز بز گاندی. شأن نزول آن هم به سخنرانی مهاتما گاندی در پارلمان انگلیس برمی‌­گردد. رهبر رهایی‌­بخش هند گفته بود در پارلمان حاضر نخواهد شد مگر این که بز شیرده‌­اش همراهش باشد. پارلمان برای مجاب کردن او و فراهم کردن شرایط حضورش در پارلمان قانونی را گذراند که امروز خنده‌­دار به نظر می­رسد. قانونی که مطمئنا در زمان تصویب‌­اش با چالش‌­های بسیاری مواجه بوده. اصرار گاندی بر همراه بردن بز، حتما برای درهم شکستن هیمنه بریتانیای کبیر بوده و می‌­خواسته بر استقلال هند صحه بگذارد. همانطور که کرامول –تنها رییس‌جمهور انگلیس، که مدت کوتاه در قرن هفدهم در این کشور اعلام جمهوری کرد- وقتی مقرر کرده کسی حق مردن در پارلمان را ندارد و مجرم بازداشت خواهد شد(!)، قصد داشته جنگ را از پارلمان دور نگه دارد. قوانین بامزه و غیرعقلانی محدود به انگلیس نیستند و می­‌شود سیاهه‌­ای از قوانین و سنت‌­های باورنکردنی در کشورها و اقوام مختلف ردیف کرد. همین امروز کره‌­شمالی، سرزمین شگفتی‌­ها با قوانین و محدودیت‌­هایی باورنکردنی است. اما قوانین قدیمی که با زندگی امروز تناسبی نداشته‌­اند یا برای شرایطی ویژه وضع شده‌­اند و حالا سالبه به انتفاع موضوع‌­اند یا عوض می‌­شوند و کنار گذاشته­ می‌­شوند یا اگر ضرری به کسی نمی‌­رسانند همچنان موجبات خنده و شادی را فراهم می‌­کنند.

در فوتبال ایران هم می‌شود از قواعدی گفت که در گذشته وضع شد‌‌‌‌‌ ­اند، یا تبدیل به سنت و عادت شد‌‌ ­اند و ماندگارند. قواعدی که بعضا اعتراض جدی هم به آنها نمی­‌شود و همه با آن کنار آمده­‌اند. یکی از این قوانین نانوشته که در پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال، داخلی و خارجی، بدون استثنا رعایت می‌­شود، استفاده از دیلیر یا تأخیرانداز است. این که هیچ مسابقه‌­ای نباید به شکل زنده و مستقیم به نمایش درآید و دیده شود، چرا که روزی، جایی، مدیری فکر کرده ممکن است صحنه‌­هایی از مسابقات فوتبال مناسب دیده شدن نباشند. پس از سال­‌ها از این تصمیم و با وجود همه تمهیدات برای سانسور و قطع و جایگزینی تصاویر، ایرانی­‌ها مسابقه فوتبال و لابد همه رویدادهای ورزشی دیگر را –که اطلاعاتی از شیوه نمایش‌­شان در دست نیست- بدون استثنا غیرزنده و با تأخیر چند ثانیه‌­ای می‌­بینند. دیگر کسی هم معترض نمی‌­شود و کسی هم حواس‌­اش نیست که احتمالا ما تنها کشور دنیا هستیم که چنین محدودیتی را اعمال می‌­کنیم.

در زمینه رکوردهای جهانی، از ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌­ها هم باید نام برد. قاعده عجیب و باز ننوشته‌­ا­ی که معلوم نیست اولین‌بار کدام شیر پاک‌­خورده‌­ای کلیدش را زده اما سال‌هاست با انتقاد و اعتراض مواجه است. کلنجار دختران و حامیان حقوق زنان با متولیان ورزش در دو دهه گذشته بر سر برداشتن این محدودیت هم هنوز به جایی نرسیده. اما در فصل اخیر فوتبال، حضور دختران حالا متعدد، که با ظاهر مردانه از موانع می­‌گذرند و خود را به روی سکوها می‌­رسانند، مواجهه را وارد فاز تازه‌­ای کرده است.

دختران ایرانی برای گرفتن حق طبیعی­‌شان پافشاری می‌کنند و از همه ابزارها استفاده می­‌کنند تا صدای خود را به گوش مسئولان برسانند، مسئولان هم گویا پشت درهای بسته موانعی را بررسی می­‌کنند که خود ایجاد کرده‌­اند و حالا یارای برداشتنش را ندارند. مسئولانی که اغلب فضای ورزشگاه را تجربه نکرده‌­اند و خودشان با فشار مراکز قدرت مواجه‌­اند. قدرتمندانی که اصلا تصوری از یک مسابقه فوتبال و آنچه در میدان ورزشی می­‌گذرد ندارند و بر اساس توهمات و تخیلات خطرناک خود برای جامعه تصمیم­‌سازی می‌­کنند. این کلنجار حالا حالاها ادامه خواهد  داشت و ظاهرا قرار نیست کسی کوتاه بیاید. چه بسا دختران بیشتری خود را گریم مردانه کنند و چه بسا مسئولان باز هم موانع ایذایی را بیشتر کنند. اما چیزی که فعلا تغییر نمی‌­کند، ممنوعیت غم‌­انگیز و بی‌­دلیلی است که از ناکجاآباد آمده و ماندگار شده است. نه مثل قانون بز گاندی دلیلی برای بی‌­اثر شدنش وجود دارد و نه دخترها فوتبال را بی‌خیال می­‌شوند. عقربه‌­های ساعت اما نمی‌­ایستند و فردا پشت در بی‌­قراری می­‌کند.

۱۶ ۵  
آی اسپورت
2018-01-27 15:15:00
نظر دهید

۵ نظر
امید
شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۱۴
هرچی تلاش کردم ارتباطی بین قانون بز گاندی و این موضوغ پیدا نکردم. فقط میتونم بگم نویسنده به تازگی از قانون بز گاندی خبر پیدا کرده و میخواسته به زور یه جایی ازش استفاده کنه.
سایت زرد
شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۴۳
راستش من هم اولین بار هست که داستان بز گاندی و تغییر قانون پارلمان بریتانیا را می شنوم و یک جستجوی ساده به انگلیسی نشان داد چنین چیزی واقعیت ندارد و فقط یک وبسایت ایرانی انگلیسی این را بدون منبع نوشته. ضمن اینکه بریتانیا به زور برای دادن استقلال به هند مستعمره حاضر به مذاکره بود بعد بیاید بز طرف مقابل را به مجلسش راه بدهد طویله که نیست برادر عزیز.
خلاصه که بعضی از این نویسندگان سایت زرد در ارتباطات گودرزی شقایقی و خیال پردازی و اراجیف بافی و تحمیق مخاطب حسابی شورش را درآورده اند.
سایت زرد
شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۱۱
راستش من هم اولین بار هست که داستان بز گاندی و تغییر قانون پارلمان بریتانیا را می شنوم و یک جستجوی ساده به انگلیسی نشان داد چنین چیزی واقعیت ندارد و فقط یک وبسایت ایرانی انگلیسی این را بدون منبع نوشته. ضمن اینکه بریتانیا به زور برای دادن استقلال به هند مستعمره حاضر به مذاکره بود بعد بیاید بز طرف مقابل را به مجلسش راه بدهد طویله که نیست برادر عزیز.
خلاصه که بعضی از این نویسندگان سایت زرد در ارتباطات گودرزی شقایقی و خیال پردازی و اراجیف بافی و تحمیق مخاطب حسابی شورش را درآورده اند.
۱
soltan
شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۳۳
منطقی ! جالب ! قابل تامل ! سپاس
۳
ناوی
يكشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۳۹
قانون بز گاندی باشه یا نباشه تو کشور خودمون هزار تا قانون عجیبتر داریم. بدتر از اون قوانین کسایی هستن که ازشون دفاع نیکنن و توجیه میکنن این قوانین عجیب و غریب رو. کسایی هم هستن که آماده ان تا هر کس میخواد برای اصلاح قوانین و برداشتن محدودیت ها کاری بکنه مسخره کنن و دخلش رو بیارن. بیچاره محمود صادقی نماینده مجلس که چه آینده ای در انتظارشه. رحمانی بی خیال. لیاقتش رو باید داشته باشیم که نداریم. الان میرن برات جستجو میکنن که ایرانیها لیاقت دارند یا نه و نتیجه میگیرند که ندارند. پس ندارند که ندارند.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر