فهرست
چهل‌سالگی‌ات چلچله‌باران باد مَرد!
چهل‌سالگی‌ات چلچله‌باران باد مَرد!

چهل‌سالگی‌ات چلچله‌باران باد مَرد!

آی اسپورت - گاهی خداحافظی هم بهانه خوبی است برای سلام کردن؛ وقتی پای یکی مثل علی کریمی وسط باشد، هیچ چیز غیرممکن نیست. آخرین روزهای اولین ماه تابستان، یادآور وداع غیرمنتظره جادوگر با دنیای فوتبال است. او نتوانست در نقطه‌ای که می‌خواست کفش‌هایش را بیاویزد. شماره هشت لابد در همه فانتزی‌های ذهنش، هزار بار لحظه خداحافظی‌اش را تصویر کرده بود؛ جایی که باید جام قهرمانی را بلند می‌کرد، یاقوت سرخ آزادی را به مرز انفجار می‌رساند و بعد رو به مردم مجنون دست‌هایش را تکان می‌داد و می‌رفت. زندگی اما همیشه همانطور پیش نمی‌رود که آدم دلش می‌خواهد. جادوگر نتوانست تا آخر فوتبالش در پرسپولیس باقی بماند و خودش هم در این میان کم مقصر نبود. تابستان 93 او در حالی برای همیشه فوتبال را کنار گذاشت که فصل قبلش در تراکتورسازی توپ زده بود و برای فصل بعد هم افق بازگشت به پرسپولیس را نمی‌دید. شاید اگر او می‌دانست قرار است علی دایی فقط هفت هفته روی نیمکت قرمزها باقی بماند، کمی منتظر می‌ماند تا با حمید درخشان به تیم محبوبش برگردد؛ اما چه خوب که نمی‎‌دانست و نماند. همین که او تاوان تیم ضعیف و نفرین‌شده استیلی را داد بس است؛ دیگر جایی برای شاهکار درخشان این یکی حمید باقی نبود!

تعدادشان زیاد نیست آنهایی که حتی سالگرد خداحافظی‌شان هم یک روز خاص در تاریخ است. برای ما، علی کریمی شاید یکی از همین نوادر باشد؛‌ یکی که دوست داریم به هر بهانه یادش کنیم. همه اینها البته فقط به خاطر گل‌ها و دریبل‌های جادویی آقای شماره هشت نیست؛ اگرچه او در همین فاکتورها هم کم‌نظیر و شاید حتی بی‌مثال بود. وجه غالب شخصیت کریمی، آزادگی او است. آزادگی البته همان معصومیت نیست. کریمی هم یکی شبیه ماست؛ کسی که گاهی اشتباه می‌کند، تند می‌رود و به خظا می‌زند، اما هیچ‌وقت دنبال سود و منفعت شخصی نیست. در رفتارهای او هرگز نمی‌شود نشانی از تلاش برای سهم‌خواهی دید. با همه خوب و بدی‌هایش، کریمی تلاش کرده صدای مردمی باشد که دوستش دارند. این بالاترین سود یک سرمایه است؛ کسی که روی شانه‌های مردم بالا رفته، مهم‌ترین ماموریتش مرهم گذاشتن روی زخم همان مردم است و البته که کریمی در حد وسعش هیچگاه از انجام این تکلیف دریغ نکرده. اینکه امروز با لذت از او یاد می‌شود، ریشه در همین حقیقت دارد؛ وگرنه چه بسیار بودند طنازان خوش خط و خال که روی یک دستمال کوچک سه نفر را مچل می‌کردند، اما امروز ردی از آنها در خاطره هیچکس نیست. چهل‌سالگی‌ات چلچله‌باران و چله بعدی زندگی‌ات هم زرین باد آقای کریمی!

روزنامه گل

۶۶ ۳  
آی اسپورت
2019-07-22 02:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
شاهین ممسنی ❤❤
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸، ۰۴:۴۰
.
وقتی واژه را میشنویم،ذهن ما ناخودآگاه،از شهر عجیب کاتماکو در مکزیک که مرکز سحر و جادو در دنیا لقب گرفته تا هندوستان که عجیب ترین مدعیان جادوگری را دارد و حتی تا انگلستان که خرافاتی ترین کشور دنیا هستند،معطوف میشوند.

جادوگران و ساحران در هر کشوری وجود دارند و هستند کسانی که باورش میکنند و دلیلی میشوند برای اثبات آن... در فوتبال هم جادوگری و واژه طلسم و خرافات بسیار موجود است.
برای کسانی که فوتبال را زیاد نمیشناسند یا بهتر بگوییم فوتبال را درک نکرده اند،جادوگری در فوتبال توسط همان خرافات مضحک و رمالان سودجو تعریف میشود.

اما برای عاشقان فوتبال و برای کسانی که تنها سهم زندگیشان فوتبال است،جادوگری در همان مستطیل سبز تعریف میشود.

جادو در همان بازیکنانی تعریف میشود که بارها در ورزشگاها و پای گیرنده های تلویزیونی آنها را به وجد آورده اند.

جادو در فوتبال کشور ما، غیر قابل باور نیست.
ما هم بارها جادوگری را در فوتبال درک کرده ایم.
برای ما دیوانگان پرسپولیس،جادوگر کسی بود که میانه میدان با توپ غوغا میکرد.

مردی با صورت سرد و با اخلاقی منحصر بفرد.
کسی که میتوانستیم با وجود او همیشه منتظر کارهای غیر قابل باور باشیم.

بازیکنی که برای رکوردها و افتخارات زاییده نشده بود.

او به دنیا آمد تا به ما ثابت کند،برای سحر و جادو در فوتبال،دل به اتفاقات و خرافات خارج از مستطیل سبز نبندیم.

جادوگران مدعی اند که نبض دنیا را در دست دارند.
جادوگر شماره ۸ ما هم همیشه نبض هیجان دنیای ما را در دست داشت.. پس میشود بخاطر همین درس بزرگ،و لمس هیجانی که به ما هدیه داد،به بهانه روز خداحافظی اش نگاه کنیم لحظات نابی که با اد تجربه کردیم و به دنیا بخاطر داشتن یک جادوگر تمام عیار فخر بفروشیم.

#مهدی_وفامنش
۳
امیر
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۱۶
آقای از خود راضی و همیشه طلبکار ، کسی ک ادعای مبارزه با فساد رو داره اما خودش رفیق اختلاسگر معروف محسوب میشه ، کسی که بزرگترین افتخارش در جام جهانی لگد زدن به کیف پزشک هستش ، باند بازی این آقا در تیم ملی تیم خوبی که برانکو در سال 2006 ساخته بود رو نابود کرد
Saeed
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸، ۱۱:۰۷
ده سال تمام با ایستا بازی کردن ریدی به تیم ملی مون زنده باد کارلوس
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر