فهرست
پرسپولیس، تغییر در عین ثبات
پرسپولیس، تغییر در عین ثبات

پرسپولیس، تغییر در عین ثبات

آی اسپورت - حتی فرض محال هم محال نیست، چه برسد به فرض قهرمانی پرسپولیس در آخرین هفته لیگ برتر جاری. با این فرض، برای تیمی که طی ۴ فصل متوالی، ۳ قهرمانی و یک نایب‌قهرمانی کسب کرده باشد، صفتی جز «فوق‌العاده» نمی‌توان منظور کرد. حالا بماند که در این میان دو سوپرجام، یک نیمه‌نهایی و یک فینال قاره‌ای هم وجود دارد و یک احتمال دیگر برای یک جام حذفی. حفظ شرایط فنی یک تیم، برای چنین دوره زمانی، به نسبت فوتبال ایران، کار بزرگی است که برانکو ایوانکوویچ موفق به انجام آن شده است. البته که گل بی‌خار خداست، و به برانکو در همه ۴ سال اخیر، انتقادهای جدی هم وارد است. اما سال‌ها بعد، همه از تعداد قهرمانی و دوران درخشان برانکو خواهند گفت و جزییات، به یاد کسی نمی‌ماند.

اما هر مجموعه، سازمان یا محصولی، بر اساس نظریه «چرخه عمر»، اگر بخواهد در اوج بماند و همچنان خواهان داشته باشد، نیاز دارد تا به هر مرحله از فرآیند، به ویژه به نقطه بلوغ، با ایجاد نوآوری‌های لازم و به‌جا و اثربخش، واکنش نشان دهد. این همان نقطه‌ای است که امروز پرسپولیس در آن ایستاده است. فارغ از آنچه که در هفته آخر لیگ و دو بازی باقیمانده حذفی، برای تیم رخ خواهد داد، برانکو و پرسپولیس باید بدانند که تغییرات، از نان شب برای آنها واجب‌تر است. اما تغییراتی که حتما باید بر بستر ثبات رخ بدهد.

این ثبات چیزی نیست جز ثبات در ماموریت و چشم‌انداز باشگاه، که همانا استمرار موفقیت در کسب عناوین و نزدیک شدن به استانداردهای یک باشگاه واقعی فوتبال است. مسیر این ثبات از مدیریت می‌گذرد، از مدیریت عالی و اداری تا مدیریت فنی. پس نیاز است تا مدیران باشگاه و کادر فنی موفق تیم، در یک فضای هم دل و پیشرو، در کنار هم ثابت قدم بمانند. اما آنچه که باید تغییر کند، در فاز فنی و داخل مستطیل سبز است. جایی که استمرار کامیابی‌ها و فشردگی مسابقات، درکنار پیشرفت رقبا، فضایی حاکی از خستگی، بی‌انگیزگی و قابل پیش‌بینی بودن را برای تیم پرسپولیس فراهم کرده است. نبردن‌های پیاپی، از دست دادن فرصت‌های بیشمار، خنثی شدن نقشه‌های تاکتیکی و گاهی دست کم گرفتن حریفان، تایید کننده چنین فضایی است که در پرسپولیس حاکم شده است.

در امتداد یک مدیریت قاطع و دلسوز و حمایت‌گر، در راس باشگاه، انجام این تغییرات، برعهده کادر فنی و بطور مشخص، برانکو ایوانکوویج است. فرصت سوزی‌های هفته‌های اخیر پرسپولیس، نباید در سایه فرصت‌سوزی‌های رقبا مخفی بماند و ایمان دارم که برانکو به این امر واقف است. پس برای فصل آتی، باید از همین امروز، در عمق اندیشه‌اش دنبال راه چاره باشد. پرسپولیس در دفاع آخر باتوجه به سن و سال سیدجلال نیاز جدی به آینده‌نگری و ترمیم دارد. همین‌طور در هافبک دفاعی و به ویژه در نوک پیکان هجوم‌. دقیقا جایی که فرصت‌های فراوان به هدر می‌رود و علی علیپور به شکل واضحی تنهاست. درکنار نیروی انسانی، دمیدن موج تازه انگیزشی در جان تیم، از واجب‌ترین کنش‌های آتی برانکو است. او باید دوباره تیمش را حریص پیروزی و خواهان پیشتازی کند و این قطعا در کنار یک برنامه جدی ریکاوری روحی و جسمی، بعد از یک فصل طولانی و فشرده است. فصلی که جام جهانی و فینال آسیا را درکنار نیم‌پنجره بسته نقل و انتقالاتی، در دل خود داشت.

این تغییرات لازم، در عین ثبات واجب در باشگاه، بی‌تردید فصل درخشان دیگری را برای پرسپولیس نوید می‌دهد. در سایه همه بدرفتاری‌ها، تهمت‌ها، حاشیه‌ها و نامرادی‌هایی که به ویژه در فصل جاری، لحظه‌ای از آنها دریغ نشد و در آینده هم (با هر انگیزه‌ای) ادامه خواهد داشت.

۱۴ ۴  
آی اسپورت
2019-05-12 16:38:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
...
يكشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۴۷
پرسپولیس 5 بازی داره مساوی میکنه درحالیکه نیاز به 1 برد داره خب چرا هیچ کدوم تون به صدر نرسیدین؟ اگه لیگ مهندسی شده اس همون 1 برد رو خیلی وقت پیش به پرسپولیس میدادن
احسان تاجی
يكشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۰۰
لنگی اسکول خب نمیزارن تیمای دیگه هم ببرن تا به لنگ نرسن نمونش بازی سپاهان و استقلال!!! یعنی هوادار اینقد احمق
۱
6
يكشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۵۲
تهمت این ادم های حقیر پشیزی برامون ارزش نداره.
حالا همه زبون باز کردن مدیرعامل سپاهان گفته پارسال هم قهرمانی رو ازشون گرفته ولی یادش نیست پارسال با دستکاری قوانین نذاشتن تیمش سقوط کنه
کیسه ها از قهرمانی از دست رفته میگن درحالیکه عملا هیچ شانسی نداشتن و حتی اگه پرسپولیس هم قهرمانی رو از دست بده سپاهان تو خونه خودش بعیده که نتونه تیم خوزستانی رو ببره
خطیر از داوری ها مشکوک میگه درحالیکه همین بازی کیسه ماشین سازی تیمش دقیقه 1 ده نفره نشد
درباره مجیدی هم حرفی نمیزنم چون اصلا ارزش حرف زدن نداره
امیرسلیمانی
يكشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۳:۱۰
ثبات پرسپولیس فقط در ترکیب کمیته داوران متبلور است و بس
واقعا خجالت نمی کشید درباره قهرمانی قلابی پرسپولیس حرف می زنید؟؟
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر