فهرست
گزارش ویژه: مصر به فرمان صلاح
گزارش ویژه: مصر به فرمان صلاح

گزارش ویژه: مصر به فرمان صلاح

آی‌اسپورت- دو سال بعد از آخرین حضور مصر در جام جهانی‌ تازه به دنیا آمد و همین دو شب پیش با دو گلی که وارد دروازه کنگو کرد، برای اولین بار در 28 سال گذشته، دوباره مصر را مسافر جام جهانی‌ کرد‌؛ محمد صلاح، امید اول «فراعنه» در حساس‌ترین دیدار تیمش در منطقه آفریقا و در جدال با کنگو، ابتدا در دقیقه 64 و سپس در شرایطی که بازی یک - یک بود در دقیقه 90 روی یک ضربه پنالتی حساس گلزنی کرد تا مصر بالاخره به جام جهانی‌ برود‌؛ آخرین باری که فراعنه به جام جهانی‌ رسیده بودند مربوط به سال 1990 بود که بسیاری از بازیکنان کنونی این تیم خاطره کمرنگی از آن جام در ذهن دارند و یکی مثل صلاح که ژوئن 1992 به دنیا آمده به غیر از شنیده‌ها چیزی از آن جام در ذهن ندارد.

بعد از نیجریه

 مصری‌ها در شرایطی بعد از نیجریه به عنوان دومین تیم آفریقایی و در مجموع پانزدهمین تیمی که به جام جهانی‌ رسیده خودش را معرفی کرد که پیش از این فقط دو بار در تاریخ سابقه حضور در این تورنمنت بزرگ را داشته‌؛ یکی سال 1934 و دیگر سال 1990. این تیم با پیروزی که در فاصله یک هفته مانده به پایان رقابت‌های مرحله انتخابی در آفریقای جنوبی به دست آورد اختلاف امتیازش با اوگاندا تیم دوم جدول گروه E به چهار امتیاز رساند‌؛ به این معنی که حتی اگر آخرین بازی‌‌اش در این گروه را هم ببازد باز صدرنشینی و صعودش به جام جهانی‌ به خطر نمی‌افتد.

سکاندار آرژانتینی

به غیر از محمد صلاح که یکی از ستون‌های اصلی فراعنه در راه انتخابی جام جهانی‌ بود، مصری‌ها وامدار هکتور کوپر، سرمربی آرژانتینی تیمشان هم هستند‌؛ مربی‌ای که پیش‌تر در عرصه باشگاه با هدایت تیم‌هایی مثل والنسیا و اینتر نامش را سر زبان‌ها انداخته بود. او ماه مارس 2015 بعد از مدت‌ها غیبت در عرصه اول فوتبال هدایت مصری‌ها را به دست گرفت و حالا نزدیک به دو سال بعد توانسته در اقدامی تاریخی، این کشور را مسافر جام جهانی‌ کند. البته کوپر هم در صحبت‌های بعد از بازی‌‌اش اگرچه ذوق زیادی داشت ولی نشان داد که خون دل‌های زیادی خورده است: «برای تپش قلب ناشی از استرسی که از انتقادات زیاد به من وارد می‌شود، هر روز قرص می‌خورم. درست است که زندگی پر از استرس است ولی رسیدن به جام جهانی‌ بزرگترین چالش و بیشترین استرسی داشته که من تا به حال با آن روبه‌رو بوده‌ام».

احیای فراعنه

تیم کنونی مصر روی کاکل محمد صلاح می‌چرخد‌؛ بال سرعتی که جولای همین سال 2017 از رم جدا شد و به لیورپول پیوست. ترانسفری که البته در مصر و قاره آفریقا تاریخی هم بود‌؛ او با رقمی که گفته می‌شود بین 42 تا 50 میلیون یورو است به انگلیس سفر کرد تا پیراهن لیورپول را به تن کند. به غیر از صلاح باید از دروازه‌بان اسطوره‌ای و 44 ساله مصری‌ها یعنی عصام الخضری هم نام برد که برای خودش رکوردهای مختلفی را ثبت کرده. به غیر از این دو، نباید از جوان اول این تیم یعنی رمضان صبحی که در استوک‌سیتی بازی می‌کند هم گذشت. شاید به خاطر همین بازیکنان است که مصری‌ها بعد از سال‌ها غیبت در سطح اول فوتبال که حاصل تغییرات سیاسی و جنبش مردمی در ژانویه 2011 بود، دوباره جان گرفته است. این تیم که رکورددار قهرمانی در جام ملت‌های آفریقاست همین امسال بعد از 7 سال غیبت در این رقابت‌ها دوباره جواز حضور را گرفت و تا فینال هم پیش رفت هر چند که در فینال در دیداری نفسگیر 2 بر یک به کامرون باختند.

 سجاد فیروزی، خبرورزشی

۲    
آی اسپورت
2017-10-10 17:37:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر