فهرست
عملیات نجات ونگر در چهار سال
عملیات نجات ونگر در چهار سال

عملیات نجات ونگر در چهار سال

آی‌اسپورت – آرسن ونگر در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه اعلام کرد شکستِ سنگینِ 1-5 مقابل بایرن تاثیری بر تصمیمش مبنی بر آینده‌اش در آرسنال نداشته و برایِ تصمیم نهایی تا ماهِ مارچ، و حتی آوریل صبر خواهد کرد. ونگر همچنان امیدوار است شرایط تیمش در مقطع پایانیِ فصل بهبودی چشمگیر پیدا کند و بدین واسطه به دورانِ مربیگری‌اش در امیریتس ادامه دهد، دورانی که به گفته‌یِ خودش می‌تواند چهار سال دیگر به طول انجامد.

بازگشت مقابل بایرن و صعود به دور بعدی چمپیونز لیگ بسیار نامحتمل است، بدین خاطر ونگر امیدش را به لغزشِ چلسی در لیگ برتر و فتح اف‌ای کاپ برایِ سومین بار در چهار فصلِ اخیر بسته است. آرسنال در این راه امشب باید مقابلِ ساتن یونایتد، تیمی خارج از لیگ‌هایِ حرفه‌ای انگلیس، قرار بگیرد و با پیروزیِ احتمالی در این بازی، در دورِ یک چهارم باید به جدالِ لینکولن سیتی، دیگر تیمِ خارج از دسته‌هایِ چهارگانه‌یِ انگلیس و پدیده‌یِ این فصلِ جام حذفی برود.

 تجربه‌یِ سال‌هایِ گذشته نشان داده آرسنال در این مقطع از فصل، و بعد از حذفِ سنتی‌اش در یک هشتمِ نهاییِ چمپیونز لیگ اوج می‌گیرد و همین روند راه نجاتی برایِ ونگر فراهم می‌سازد. کافی است نگاهی به کارنامه‌یِ توپچی‌هایِ شمالِ لندن در مقطعِ پایانیِ چهار فصلِ گذشته بیندازیم:

 

2013-2012

بعد از حذف از چمپیونز لیگ به دستِ بایرن مونیخ، که البته با یک بازگشتِ دراماتیکِ نیمه‌کاره هم همراه بود، ونگر و آرسنال که از اف‌ای کاپ هم کنار رفته بودند تنها لیگ برتر و جنگیدن برایِ چهارمی را پیشِ رو می‌دیدند. توپچی‌ها اما در میانه‌هایِ آوریل هم همچنان در رده‌یِ پنجم قرار داشتند و به نظر می‌رسید برایِ اولین بار در دورانِ مربیِ فرانسوی‌شان سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ را از دست خواهند داد. اما هشت پیروزی و دو تساوی در 10 بازیِ آخر لیگ باعث شد تا آرسنال با یک امتیاز بیشتر از تاتنهام در نهایت به جمعِ بیگ‌فور برسد.

 

2014-2013

قراردادِ ونگر در پایان این فصل به پایان می‌رسید و آرسنال که برایِ دومین سالِ متوالی به دست بایرن مونیخ در یک هشتمِ نهاییِ چمپیونز لیگ حذف و در لیگ هم متحملِ شکست سنگینِ 0-6 مقابل چلسی شده بود، شرایطی سخت را تجربه می‌کرد. اما توپچی‌ها یک بار دیگر در آوریل اوج گرفتند و با پنج پیروزیِ پیاپی لیگ را در رده‌یِ چهارم به پایان بردند. به علاوه ونگر در این فصل بالاخره به 9 سال بی‌جامی پایان داد و اف‌ای کاپ را فتح کرد. بدین ترتیب قراردادِ او برایِ سه سال دیگر تمدید شد و دورانِ جدیدی برای آرسنال رقم خورد.

 

2015-2014

آرسنال یک بار دیگر حذفی دراماتیک را در یک هشتمِ چمپیونز لیگ تجربه کرد. شاگردانِ ونگر در خانه به موناکو، با درخششِ آنتونی مارسیال و یانیک کاراسکو، 1-3 باختند و با وجودِ پیروزیِ 0-2 در بازیِ برگشت یک بار دیگر با دست خالی اروپا را ترک کردند. اما بعد از این سرخوردگی توپچی‌ها چهار بازیِ پیاپی در لیگ را بردند، از جمله پیروزیِ 1-4 مقابل لیورپول، و تا پایان فصل تنها یک بار دیگر شکست خوردند تا از سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ مطمئن شوند. این فصل برایِ آرسنال دومین قهرمانیِ پیاپیِ اف‌ای کاپ را هم به همراه داشت تا آن‌ها را با 12 عنوان، بالاتر از منچستر یونایتد، به عنوان پرافتخارترین تیمِ تاریخِ این تورنمنت معرفی کند.

 

2016-2015

یک شکستِ دیگر در اولین دورِ حذفی چمپیونز لیگ، این بار مقابلِ بارسلونا. بعد از این بازی اما آرسنال به سنت اخیرش دیگر هیچ بازی‌ای را نباخت و لیگ را با پنج پیروزی و چهار تساوی به پایان رساند. این روند، کنارِ افتِ وحشتناکِ تاتنهام در هفته‌هایِ پایانی باعث شد تا روزِ "سنت تاترینگهام" یک بار دیگر از راه برسد و آرسنال باز هم بالاتر از رقیبِ همشهری‌اش در جدول لیگ فصل را به پایان ببرد و رده‌یِ سوم را از آن خودش کند.

آیا این بار هم تاریخ تکرار می‌شود و ونگر از مقطع پایانیِ فصل راه نجاتی برایِ خودش می‌سازد؟

۷    
آی اسپورت
2017-02-20 12:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر