فهرست
تیم ملی مربی بین‌المللی می‌خواهد
تیم ملی مربی بین‌المللی می‌خواهد

تیم ملی مربی بین‌المللی می‌خواهد

آی اسپورت - بره‌کشان مربیان داخلی شده است؛ تحریم‌های زشت و کریه اگر برای همه مردم ایران بد باشد، برای مربیان داخلی خوب است. آنها که در عصر کی‌روش ها، برانکوها، استراماچونی‌ها، دنیزلی‌ها و کالدرون‌ها طی یک دهه اخیر گوشه رینگ بودند و تقریبا دست‌شان به هیچ جامی نرسیده بود، حالا بدشان نمی‌آید که نامه‌نگاری کنند و نه از مسیر علم و کارنامه که از مسیر دور برگردان‌های تحریم دوباره به نیمکت استقلال و پرسپولیس و در نهایت به جام برسند و از آن بالاتر، به نیمکت تیم ملی ایران.

نامه‌نگاری علیه مربی خارجی!

دکتر ذوالفقارنسب می‌گوید: «در این رابطه نامه می‌نویسیم، تیم ملی را به مربیان ایرانی بدهید!» در صدا و سیما هم تقریبا در همه برنامه‌های تخصصی بحث بازگشت به مربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی به راه افتاده و از همه سلول‌های فسفری‌اش ادلّه مختلفی برای بازگشت به عصر مربی داخلی دیده می‌شود.

فوتبال نژادپرست نیست

نکته اول:‌‌ بحث مربی داخلی و خارجی یک بحث نژادپرستانه به نظر می‌رسد. فوتبال اما نژادپرست نیست؛ بحث اصلی کارنامه‌دار بودن و کارنامه‌ندار بودن در ابعاد بین‌المللی است، نه نژاد بور و سیاه و سفید و زرد! خارجی و داخلی مرز خوبی نیست که جناب دکتر ذوالفقارنسب و برخی مربیان داخلی دیگر به آنها اشاره دارند. از دیدگاه فوتبال، بحث فقط کارنامه، آن هم از جنس بین‌المللی است.

اگر به علم بود این بازگشت به عقب نابخشودنی بود!

نکته دوم: با اعتنا به نکته اول، مربی داخلی که جام بین‌المللی و تجربه بین‌المللی داشته باشد نداریم؛ نه مربی لژیونر داریم، نه مربی داخلی که در دو دهه اخیر حتی یک جام میلز هندوستان برده باشد! در واقع از نظر علمی مسیر بن‌بست است. اگر به علم بود، رهرو این مسیر بودن اشتباه بزرگی بود، اشتباهی نابخشودنی!

FATF علیه فوتبال ایران!

نکته سوم: حالا اما بحث تحریم‌هاست، فوتبال گره خورده به FATF و تحریم‌ها! حساب خارجی‌ها مسدود می‌شود، پول شاید باشد، اما مسیر پرداخت معلوم نیست. نه مربی می‌تواند راحت پولش را بگیرد نه باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها می‌توانند دستمزدها را پرداخت کنند.

مربی باید بین‌المللی باشد!

اینجا دیگر بحث فوتبال نیست، بحث کارنامه نیست، بحث علم و جام بین‌المللی و جام جهانی و ... نیست. اینکه با کی‌روش دو جام جهانی دیدیم زیاد مهم نیست. اینکه با برانکو تا فینال آسیا رفتیم زیاد مهم نیست. اینکه استرا در لیگ ایتالیا (یکی از برترین لیگ‌های جهان) مربیگری کرده زیاد موضوع مهمی نیست. مهم جبر است، اختیار نیست. مهم این است که باید برگردیم. کاش در راه این بازگشت حداقل بین‌المللی بودن را در نظر بگیریم و از مربیانی استفاده کنیم که در دایره بین‌الملل دستکم دویده باشند، مربیگری پیشکش! حداقل بدانند برای موفقیت چه ابزاری لازم است. دایی‌ها، نکونام‌ها، مهدوی کیاها، هاشمیان‌ها، داریوش یزدانی‌ها و ... حداقل در ابعاد بین‌الملل بازی کرده‌اند و مربیگری هم بعضا!از دکتر ذوالفقارنسب خواهش می‌کنیم که در نامه‌های‌شان مراقب بخش بین‌الملل باشند. بین‌المللی بودن این روزها از همه چیز مهم‌تر است. تیم ملی در رقابت داخلی شرکت نمی‌کند، کلیه رقابت‌هایش با اطوارهای بین‌المللی است نه سازه‌های داخلی و قواعد خاص فوتبال ایران برای فشار آوردن به داور و سانترهای آسیایی و اوت‌دستی!

۱۰ ۱  
آی اسپورت
2019-12-08 17:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
رضا
يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸، ۲۳:۳۴
چقدر دلم برای کیروش تنگ شده ارزو میکنم یه روز برگرده ایران . لطفا استراماچونی بذارید سرمربی تیم ملی هم جوونه هم انگیزه داره. البته در صورتی که دستمزد به موقع داده بشه .
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر