فهرست
۱۲۰ سال رقابت؛ بهترین بردهای میلان
۱۲۰ سال رقابت؛ بهترین بردهای میلان

۱۲۰ سال رقابت؛ بهترین بردهای میلان

 

آی اسپورت - سال ۲۰۰۵ وقتی وب سایتی معروف از هواداران میلان نظرسنجی کرد که از میان اینتر و یووه، بزرگ ترین رقیب تیمشان را انتخاب کنند. آن زمان آمار ۵۲ به ۴۸ درصد به یوونتوس اختصاص پیدا کرد. حال که ۱۴ سال بعد، میلان باید روز یکشنبه به میهمان بانوی پیر برود، جالب بود اگر نظرسنجی دیگری از هواداران روسونری صورت بگیرد.

اولین رویارویی میلان و یوونتوس به ۲۸ آوریل ۱۹۰۱ برمی‌گردد. دیداری که در تورین برگزار شد و میلان ۲-۳ برنده شد. آن بازی در لیگ قدیمی ایتالیا برگزار شد و میلان همان سال اولین جام معتبرش را کسب کرد. در مجموع میلان و یوونتوس تاکنون ۲۸۷ بار به مصاف هم رفته‌اند که نتیجه آن ۱۰۷ پیروزی برای یووه، ۹۴ برد برای میلان و ۸۶ تساوی بوده است. میلان ۲۷ بار در زمین یووه پیروز شده است. آخرین پیروزی میلان در خانه یوونتوس به حدود ۹ سال قبل برمی‌گردد که تیم الگری توانست با تک گل گتوزو با سه امتیاز از تورین خارج شود. در سه قهرمانی اخیر میلان در سری آ، این تیم همواره در خانه رقیبان مستقیم خود از جمله یوونتوس پیروز شده است. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به ۵ پیروزی بزرگ و تاریخی میلان مقابل یوونتوس:

میلان ۸-۱ یوونتوس؛ ۱۴ ژانویه ۱۹۱۲

این بزرگ ترین برد میلان مقابل بانوی پیر در تاریخ ۱۱۸ ساله رقابت بین دو باشگاه محسوب می‌شود. در آن بازی یکی از نخستین اسطوره‌های میلان، موفق به هت تریک شد؛ لوییس فن هیخه بلژیکی که در ۹۱ بازی برای روسونری، ۹۸ گل زد! جوزپه ریتزی و آلدو چونینی نیز بریس کردند. این برد، چهارمین از پنجمین برد متوالی میلان مقابل یوونتوس در آن مقطع بود.

یوونتوس ۱-۷ میلان؛ ۵ فوریه ۱۹۵۰

دهه‌ها میلان علی رغم اینکه بازیکنان خوبی داشت، قادر به فتح عناوین قهرمانی نبود. یووه آن زمان مدافع عنوان قهرمانی بود اما نسل طلایی میلان در حال تشکیل بود. روسونری تازه مثلث تاریخی و سوئدی‌اش را رونمایی کرده بود. تیمی که قهرمان المپیک ۱۹۴۸ شده بود. دروازه میلان در دقیقه ۱۲ باز شد اما آن را با ۷ گل جواب داد. گونار نوردال هت تریک کرد. این برد به میلان آن اعتماد به نفس لازم برای بازگشت به شکوه را داد و تیم بوسینی فصل بعد از این پیروزی قهرمان سری آ شد.

یوونتوس ۱-۲ میلان؛ ۷ ژوئن ۱۹۶۷

در آستانه فصل ۱۹۶۶/۶۷ بود و میلان هنوز موفق به فتح کوپا ایتالیا نشده بود. از این تاریخ داستان عوض شد. در این بازی بسیار نزدیک و تاکتیکی که در چارچوب مرحله نیمه نهایی کوپا ایتالیا برگزار شد، کار در وقت های معمول با تساوی ۱-۱ خاتمه یافت. در وقت‌های اضافه این آماریلدو بود که گل پیروزی بخش را به میلان تقدیم کرد. درست همین بازیکن بود که در فینال هم به اودینزه که قدرت آن روزهای ایتالیا به شمار می‌رفت، گل زد و میلان اولین بار فاتح جام حذفی کشور شد.

یوونتوس ۱ (۲)-(۵)۱ میلان؛ اول جولای ۱۹۷۳

باز هم یووه قدرت اول ایتالیا بود و این میلان بود که آنها را از تخت به زیر کشید. میلان در آن سال فاتح دوگانه داخلی شد و این بازی موردنظر، به فینال کوپا ایتالیا برمی‌گردد. جایی که بیانکونری ابتدا در دقیقه ۱۵ با گل روبرتو بتگا پیش افتاد ولی رومئو بنتی کار را به تساوی کشاند. پس از فصلی طولانی، بازی هم به وقت اضافی رفت و هیچ یک از دو تیم نتوانست از فرصت استفاده کند. در پنالتی‌ها میلان هم هر پنج ضربه‌اش را به گل تبدیل کرد و هم دروازه بان تیم، ویلیام وچی موفق به مهار سه پنالتی یووه شد تا میلان به نوعی انتقام دو اسکودتوی از دست رفته دو فصل گذشته را بگیرد.

یوونتوس ۰ (۲)-(۳) ۰ میلان؛ ۲۸ می ۲۰۰۳

بدون هیچ تردیدی بزرگ ترین دوئل بین دو باشگاه به رویارویی آنها در فینال لیگ قهرمانان اروپا در اولدترافورد برمی‌گردد. در آن مقطع یووه دو بار متوالی قهرمان سری آ شده بود و می‌خواست قهرمانی اروپا را هم به ویترین افتخاراتش اضافه کند. میلان نیز در چند سال اخیر زیر نظر آنچلوتی یک تیم در حال بازسازی بود. قبل از بازی صحبت از شانس بیشتر یوونتوس بود اما میلان در طول بازی تیم بهتر بود و در نهایت هم با ضربه آندری شوچنکو، پنالتی‌ها را برد. کسی که یک گل مردود هم زده بود.

طرفداری

۲    
آی اسپورت
2019-11-08 22:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر