فهرست
نود به ده، تصمیمی خطرناک
نود به ده، تصمیمی خطرناک

نود به ده، تصمیمی خطرناک

آی اسپورت - تصمیم تصمیم خطرناکی است، اینکه سازمان لیگ بخواهد بدون ساز و کار و الزامات و نیازها، هواداران استقلال و پرسپولیس را به جای نسبت۵۰- ۵۰ در استادیوم مثل همه دنیا به ۹۰ – ۱۰ تغییر دهد در حرف آسان می‌آید اما در عمل کار بسیار خطرناکی است آن هم به دو دلیل:

درهم شدن قرمز و آبی

اول: باشگاه‌های ما حرفه‌ای نیستند و به این ترتیب و به این دلیل که هرگز مسئول واقعی فروش بلیط‌ها نبوده‌اند( به ویژه استقلال و پرسپولیس) هرگز هواداران خود را نمی‌شناسند و از آنها اطلاعات زیادی ندارند. همین موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد، مثلا اینکه در همین دربی رفت ممکن است بسیاری از هواداران پرسپولیس خود را استقلالی جا زده و بلیط‌ها را خریداری کنند و یا اینکه در دیدار برگشت همین اتفاق را استقلالی‌ها رقم بزنند.

حتی ممکن است مسئول فروش بلیط در استقلال همان ده درصد را هم به پرسپولیسی‌ها ندهد و به استقلالی‌ها بفروشد و یا برعکس در دیدار برگشت پرسپولیسی‌ها همان ده درصد حق فروش را هم برای خود کنار بگذارند( هر چند معمولا باشگاه میزبان با ارائه ده درصد بلیط‌ها به باشگاه مهمان مسئولیت واگذاری این بلیط‌ها را به مهمان واگذار می‌کند.) در چنین شرایطی باید تاکید کرد که خطر در کمین است، خطر فروش بیش از حد بلیط به یک دسته یا عدم فروش بلیط به دسته مهمان.

هواداران با سنگ همدیگر را می‌زنند!

دوم: به یاد بیاورید که ۶۰ سال است هواداران این دو تیم از شهرستان‌ها می‌آیند و پشت درب آزادی می‌خوابند و صبح برای بلیط فروشی مراجعه می‌کنند. به یاد بیاورید که هواداران هر دو تیم کار سختی در تهیه بلیط داشته‌اند و بعضا بر سر بلیط نزاع هم در گرفته است. به یاد بیاورید که در دیدار تراکتور سازی و استقلال، تبریزی‌ها دو برابر سهمیه خود را از استادیوم آزادی گرفتند و در این راه مصدوم هم دادند. به یاد بیاورید که در اهواز و اصفهان چشم‌ها کور شده‌اند. به یاد داشته باشید که برخی خود سکوهای سیمانی را می‌کنند و به سوی هم پرتاب می‌کنند.

با این یادآوری‌ها به استقبال حرف فتاحی بروید که می‌گوید: «ممکن است استقلالی‌ها و پرسپولیسی‌ها درهم و کنار هم بنشینند.» این موضوع با توجه به نداشتن دوربین‌های مدار بسته، نداشتن اطلاعات از تماشاگران، نداشتن امکانات کافی در آزادی می‌تواند نگران‌کننده باشد. به هر حال بدون تعارف با تماشاگران مدرن و بااخلاقی طرف نیستیم، این تماشاگران همان‌ها هستند که در اوج جنگ با عربستان برای میزبانی جلوی اینفانتینیو همدیگر را با سنگ و گوجه می‌زدند و اصلا برایشان رعایت حرمت معنی نداشت.

شورای تامین موافقت می‌کند؟

در چنین فضایی ده به ۹۰ کردن بسیار سخت است و خطرناک. پرسش اصلی اینست که اصلا شورای تامین موافق این تفکیک هست؟ اگر باشگاه‌ها هوادارانشان را با دقت تمام می‌شناختند این ممکن بود،استقلال فقط به هوادار خودش بلیط می‌فروخت و پرسپولیس هم فقط به هوادار خودش، در آن صورت استقلالی‌ها سرجای خودشان بودند و پرسپولیسی‌ها سر جای خودشان.

اما واقعیت اینست که باشگاه‌ها خودشان هم بعضا بلیط را اشتباهی به هوادار مخالف خود می‌دهند. در چنین فضایی اجرای این قانون و قاعده ممکن به نظر نمی‌رسد یا اگر ممکن باشد خطرات بسیاری به هر حال دارد. وقتی هواداران تراکتور سازی در آزادی را نمی‌توان در ده درصد جمع و جور کرد چطور هواداران استقلال و پرسپولیس را که سالهاست به استادیوم می‌آیند را می‌خواهید به ده درصد قانع کنید؟

امیدواریم این تصمیم که بدون ساز و کار مناسب در حال اتخاذ شدن است عوارض جانبی برای فوتبال ایران نداشته باشد و از آن بدتر اینکه در صورت اصرار و ابرام، تعداد تماشاگرانی را که نمی‌توانند از طریق اینترنت بلیط بخرند یا هویت و رنگ مورد علاقه‌شان برای باشگاه مشخص نیست، در استادیوم کم نکنند. در هر حال اجرای این تصمیم با فرهنگ فعلی تماشاگران و شرایط کنونی که محیط کاملا مردانه است و زورگویانه، چندان مناسب به نظر نمی‌رسد باید دید در نهایت چه تصمیمی در این رابطه اتخاذ می‌شود.

مدال نیوز

 

۱۰ ۱۳  
آی اسپورت
2018-09-14 19:08:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۳ نظر
!!!
جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷، ۱۹:۱۲
لااقل تو ایران تصمیم درستی نیست هوادارایی که سهم کمتری دارن میرن بین هواداران رقیب و درگیری درست میشه
سامان سرخ
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷، ۰۸:۳۹
اگر خرید اینترنتی باشه و سیستم هم هوشمند باشه دیگه كسی نمیتونه بلیط كس دیگه رو بخره مثلا هوادار پرسپولیس كه 10 درصده فقط بلیط چند تا جایگاه معلوم رو میتونه بخره تموم هم شد اگه خواست جایگاه استقلال رو بخره سیستم به طور هوشمند این اجازه رو نده چون قبلا واسه جایگاه مهمان تلاش كرده یا اینگه از روی سابقه كد ملی برای خرید تو بازیهای قبل راحت معلومه بازی كدوم تیم رو قبلا خریده و اینجا هم با كد ملی فقط برای همون تیم بتونه بلیط بخره حالا اصلا هوشمندی سیستم هم نباشه اگه كسی بلیط طرف مقابل رو بخره مغز خر نخورده كه بره تو جایگاه اونا بشینه اونم تو این بازی حساس مگه از جونش سیر شده ؟؟ بخواد ساكت بمونه و هیچ كاری هم نكنه كه اصلا بهش حال نمیده پس نمیره جای دیگه بشینه نمونه اش هم بازی فصل قبل دربی كه پرسپولیسیها بلیط استقلال رو خریدن و جایگاه پرسپولیس بیش از حد ظرفیت جمعیت چپونده بود تو خودش و مال استقلال خالی هیچ پرسپولیسی نرفت تو جایگاه استقلال بشینه این كاملا مردوده شما هم بیخودی فاز منفی ندید بزارید چیزهای ابتدایی فوتبال رو دونه دونه درست كنیم
فرشاد4تای95
جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷، ۱۹:۱۷
اصلاهمه بحثای حاشیه ایش به کناروقتی که شرایط بازی 50 50باشه طرفدارای هردوتیم ازتیماشون انتظاربرددارن ودرنتیجه 2تاتیم واسه بردن تلاش میکنن ولی الان که پرسپولیس میهمان حساب میشه طرفداراش فقط انتظاردارن باخت ندن.به غیراین مسئله ای که من توذهنم بوددربی سرخابی سرهمین نصف به نصف بودن تماشاگراش که خاصه وتودنیامعروفه دیگه وگرنه واسه چی بخوادمعروف بشه دربی فوتبال ایران؟
۵
لنگپولیس به قهقهه رفته!
جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷، ۱۹:۱۸
ما از وحشی بازی تماشاگران بی فرهنگ و درپیت و منفور لنگ میترسیم
تصور کنید اینا بخوان به قهقهه برن اونموقع کی تضمین جون مارو میکنه. بهتره همون ده درصد و هم راه ندن این بی فرهنگ هارو
لنگپولیس منفور
کیسه چرک
جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷، ۲۳:۲۲
راحت توهین کن احمق چون کامنت هایی که جوابت رو داده منتشر نمیشه
۶
حمیدرضا
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷، ۰۰:۴۵
شما کیسه ها تو همین دو ساله به اندازه کافی خودتون رو نشون دادید و هر کسی میتونه خوب تشخیص بده وحشی کیه؟! خخخخخ
۶
آرش666666
جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷، ۲۱:۰۶
تو این شرایط که همه مردم ایران از بیکاری وگرونی لجام گسیخته عصبانی هستن و بدلیل اینکه نمیتونن جایی عصبانیت خودشون رو نشون بدن وتنها محیط ورزشگاهها شده برا تخلیه مقداری از این عصبانیت که نمونه این رفتارها رو در این چند هفته از لیگ و بازیهای امروز در جام حذفی دیدیم بزرگترین اشتباه قانون 90 به 10 هستش فرقی نمیکنه پرسپولیسی باشی یا استقلالی جدا از کری خونیهایی که داریم اگر با این کار خونی از دماغ کسی بیاد (چه پرسپولیسی چه استقلالی ) چه کسی جوابگو خواهد بود.در ایران این شرایط تا زمانیکه دو تیم ورزشگاه اختصاصی نداشته باشن وباشگاهها نتونند هویت طرفدارشون که خواهان خرید بلیط هستش تشخیص بدن باید همون قانون 50 50 اجرا بشه
۸
آرش666666
جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷، ۲۱:۰۶
تو این شرایط که همه مردم ایران از بیکاری وگرونی لجام گسیخته عصبانی هستن و بدلیل اینکه نمیتونن جایی عصبانیت خودشون رو نشون بدن وتنها محیط ورزشگاهها شده برا تخلیه مقداری از این عصبانیت که نمونه این رفتارها رو در این چند هفته از لیگ و بازیهای امروز در جام حذفی دیدیم بزرگترین اشتباه قانون 90 به 10 هستش فرقی نمیکنه پرسپولیسی باشی یا استقلالی جدا از کری خونیهایی که داریم اگر با این کار خونی از دماغ کسی بیاد (چه پرسپولیسی چه استقلالی ) چه کسی جوابگو خواهد بود.در ایران این شرایط تا زمانیکه دو تیم ورزشگاه اختصاصی نداشته باشن وباشگاهها نتونند هویت طرفدارشون که خواهان خرید بلیط هستش تشخیص بدن باید همون قانون 50 50 اجرا بشه
۴
سينا
جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷، ۲۱:۱۰
حق ميزباني يا ده به نود سال هاست همه جاي دنيا داره اجرا ميشه و اصلي بديهيه. بايد زمينه هاش مثل مسايل امنيتي رو فراهم كرد نه اين كه صورت مساله رو كلا پاك كرد. با اين قانون، قطعا دربي جذاب تر ميشه و احتمال تساوي هاي تكراري خسته كننده كمتر ميشه.
۳
حمید
جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷، ۲۱:۳۶
به نظرم باید بی خیال 10 درصد بشن و کل ورزشگاه رو بدن به تیم مهمان
۳
میلانوفسکی
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷، ۰۰:۱۷
حالا شاید شماها زیاد سنتون به اون دوران نرسه که یادتون بیاد یه دورانی که زیادم دور نیست و اواخر دهه شصت و اویل هفتاد، بعضی وقتا بازی این دو تا تیم با حریفاشون پشت هم تو ازادی برگزار میشد. ینی یه بلیط میخریدی دو تا بازی میدیدی و یا کمی قبلترش، ملت تا دور پیست هم مینشستن و بازی رو میدیدن و خون از دماغ کسی نمیومد. تازه اوج قحطی و سختی و جنگ و استرس هم بود.
البته اینم نباید از یاد برد جوونای اون زمان، تحت تاثیر و فرهنگ اموزشی سیستم قبل بودن و هنوز انسانیت سرشون میشد ولی دستپخت سیستم بعدی رو الان که تازه بالغ شدن هر روز تو ورزشگاه ها میبینیم!
۹
حرف حساب
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷، ۰۰:۴۸
این تصمیم مسخره و خطرناک با تحریک و اصرار کیروشی پور گرفته شده و مظمئنا تنها کسی که ازش سود میبره همین ام الفساد فوتبال ماست! یه برنامه جنجالی میره و مسئولان انتظامی و ورزشگاه و فدراسیون و سازمان لیگ رو متهم میکنه خودش میشینه کنار نگاه میکنه و میخنده! خاک بر سرت فتاحی که هنوز از درک اوضاع فوتبال ایران اینقدر عاجزی!!
۴
دانیال
شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷، ۰۱:۵۷
سوای همه حرفایی که گفته شد و کاملا هم منطقی بوود، بنظرم ی نکته دیگه ای که میشه بهش توجه کرد این که اصلا وجه تمایز این دربی با همه دربی های جهان توو این که طرفدارا توو هر شرایطی ۵۰ ۵۰ هستن و فرقی نمیکنه چه تیمی میزبان باشه و بنظرم این خودش هم به اندازه ای منحصر ب فرده و اینکه واقعا زیباست. من حتی لگه تمام ساز و کارها برای ۹۰ به ۱۰ کردن بازی مهیا بود هم باز مخالف این کار بوودم، بنظرم سنت قشنگیه و میشه بهش پایبند بوود.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر