فهرست
سوگ آتنا و قلب‌ گرم فوتبال
سوگ آتنا و قلب‌ گرم فوتبال

سوگ آتنا و قلب‌ گرم فوتبال

آی‌اسپورت- «قلب‌هایتان داغ باشد و مغزهایتان سرد». این جمله‌ را حسین ماهینی توییت کرده بود. نوشته بود توصیه‌ای است که همیشه برانکو به بازیکنانش دارد. به نظرم توصیه فوق‌العاده‌ای است. می‌تواند بیش از تأکیدی برای انگیزه دادن به بازیکنان فوتبال به کار بیاید.

در روزهای گذشته، ایرانی‌ها با اتفاقی که برای دخترک پارس‌آبادی افتاده، به شدت متأثر شده‌اند. دلشان به درد آمده و مثل همیشه عده‌ای هیجان‌زده‌تر از بقیه، علَم خون‌خواهی برداشته‌اند و جز مرگ جنایتکار چیزی نمی‌خواهند. مردمی که حتی سراغ مغازه مرد بی‌رحم هم رفته‌اند و آن را به آتش کشیده‌اند. لابد خانواده بی‌گناه مجرم هم از این آتش و هجوم بی‌نصیب نمانده‌اند. در عمیق بودن جراحت، کمترین حرفی نیست و در لزوم مجازات هم. اما کاش برانکویی بود و به صدای بلند به همه می‌گفت که اختیارشان را به دست مغزهای داغ و وحشی ندهند. به‌شان می‌گفت که با آتش زدن و تکه کردن، چیزی عوض نمی‌شود. نه برای آتنای معصوم و خانواده‌اش، نه برای آتناهای دیگری که در آینده قربانی خواهند شد و نه شیاطینی که هنوز سر در گریبان دارند. کاش کسی بود نهیب می‌زد که به جای دندان ساییدن و دشنام دادن و خون خون کردن، آستینی باید بالا زد.

فوتبال را دست کم نگیریم. فوتبال و پدیده‌های اجتماعی و فرهنگی سردمداری مثل آن نشان داده‌اند که هر وقت پا وسط گذاشته‌اند، مردم را همراه کرده‌اند. هرچند که هنوز برای اتفاقات اجتماعی از این دست کسی احساس مسؤولیت نمی‌کند. کمتر دیده‌ایم که فوتبالی‌ها در این‌گونه مواقع، دستی به اینستاگرام ببرند و کلامی بنویسند. اما در همدلی‌شان تردیدی نیست. در همین روزها هم علی کریمی برای ورود زنان به ورزشگاه و احقاق حقوقشان صحبت کرده و هم مسعود شجاعی. یعنی حواسشان هست و آنچه از دستشان بیاید دریغ نمی‌کنند؛ اما مانده تا بتوانند حرکتی را سامان بدهند و بانی اتفاقی بشوند.

شاید داغ‌دیدگی آتنا فرصتی باشد تا فوتبال باز هم قدم جلو بگذارد. توجه عمومی را جلب کند و حرکت‌های درست را سرعت بدهد. کار سختی نیست؛ دربی احتمالی در آلمان هست و سوپرجام فوتبال هست و کمی همت می‌خواهد. می‌شود مسابقه را به احترام آتنا برگزار کرد یا تصویری از او بر لباس‌ها نقش ببندد یا برایش دقیقه‌ای سکوت شود. به احترام همه کودکانی که قربانی جهلند؛ برای توجه دادن جامعه به حقوق و معصومیت بچه‌ها. برای اینکه وجدان همه، کمی به خود بیاید و این موضوع دیده شود و در ابعاد بزرگتری تکثیر شود. و کجا بیش از فوتبال می‌تواند اهمیت چنین موضوعاتی را به رخ بکشد. کجا چنین شعارهایی بدهیم که بیش از زمین فوتبال به چشم بیاید؛ که همه ببینند و دست و دلشان بلرزد. تردیدی هم نیست که فوتبالیست‌ها برای چنین کارهایی پایه‌اند. در زمان‌های مشابه نشان داده‌اند که چقدر برای ایستادن کنار مردم اشتیاق و مروت دارند، که چطور می‌توانند پرچم را به دست بگیرند.

آتنا حادثه است. شوربختانه باید اعتراف کرد که آخرین مورد هم نخواهد بود؛ اما درخواست از فوتبال برای شرکت در این فعالیت‌های اجتماعی چندان پرسابقه نیست و نیاز به تمرین دارد. آتنا یک نفر است اما می‌تواند نماد همه اتفاقات تلخ از این دست باشد. می‌شود به بهانه او، خواستار حضور دختران در ورزشگاه‌ شد. می‌شود اولین دیدار تیم ملی را به آتنا و دختران ایران تقدیم کرد و مقدمه حضورشان را فراهم کرد. اینها قلب گرمی می‌خواهد که اهالی فوتبال دارند و مغز سردی که باید از مسؤولان انتظار داشت.

۸ ۱۳  
آی اسپورت
2017-07-15 14:22:00
نظر دهید

۱۳ نظر
امیرحسین
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۴:۲۸
واقعن چرا یه دختر هفت ساله باید دستفروشی کنه؟؟
۶ ۱
دستفروش نبوده است
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۴:۳۸
رفته به پدر دستفروش خود سر بزند
سعید از خوزستان
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۴:۳۳
خدایا چه قدر صبر تو زیاد است

معنی انسانیت چیست ؟

اینها را کی بزرگ کرده ؟

طرز فکر اینها چه جوریه ؟

خدا قاتلش لعنت کنه... حیوون کثیف

گناه این کودک 7 ساله پاک و معصوم چی بوده ؟
حیوون کثیف؟؟
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۵:۴۰
چه حیوانی کثیف است؟؟
چرا برای توهین کردن به بی آزارترین موجودات دنیا توهین می کنیم؟؟
چرا یاد نگرفتیم سرشار از کینه نباشیم
چرا یاد نمی گیریم
چرا این دایره تکراری چرندگویی تمام نمی شود
شاهین
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۴:۴۳
آتنا داستان تلخی دارد اما غریب نیست چرا که این اتفاق ها به مراتب رخ می دهد... لازم است خانواده ها فرزندان خود را آموزش دهند و درباره مسایل جنسی و اینکه چگونه از بدن خود مراقبت کنند به آنان هشدارهای لازم را بدهند... این هیولای ِ تجاوز بازهم قربانی خواهد گرفت؛ تا زمانی که قاتل آزاد باشد و با سابقه تجاوز به عنف و ... در جامعه راست راست راه برود. این اتفاق بازهم تکرار می شود وقتی هیچ آگاهی درین زمینه وجود ندارد، وقتی عده ای مقصر را بی حجابی می دانند و مجرم و محیط جرم زا را به کنار می نهند...
روحت شاد آتنا جان
خوابیدی بدون لالایی و قصه بگیر آسوده بخواب بی درد و غصه

استقلالیم
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۴:۵۹
پارسال ستایش امسال آتنا،تازه اینا مواردی هستن که رسانه ای شدن، چرا فکری برای ای بزهکاری ها نمیشه؟
محمد
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۵:۲۷
تفو بر تو ای چرخ گردون تفو
۷
استقلالیم
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۵:۳۳
ببخشیدا میدونم به این خبر ربطی نداره ولی متاسفانه نمیشه تو خبر مربوط نظرداد،نگران اون تعدادی هستم که با دست ودل لرزون دارن رای میدن به خروج مجتبی جباری از لیست استقلال
۲ ۲
کمی شرافت
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۵:۳۸
توی این پست جای کری خوانی نیست..
نمی دونم شماها توی چه خانواده ای بزرگ شدین
فقط میگم متاسفم
انسانیت
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۵:۴۴
گم ترین واژه است
میلاد
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۵:۳۹
یه سوال ...قاتل آتنا قبلا سابقه تجاوز و سابقه کیفری داشته چطوری میشه همچین آدمی آزاد بگرده برای خودش؟ کلی تبلیغ میکنن راجب پابند های الکترونیکی خوب چندتاشو بزنن به پای این طور آدما معلوم شن چیکار میکنن یا کجا میرن........
در جواب میلاد
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۵:۴۸
به همان دلیل که طوسی آزاد است
میلاد
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶، ۱۷:۳۳
جواب جالب و درخور مطلب بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر