فهرست
بیا کمی تمرکز تیم­ ملی را به هم بزنیم!
بیا کمی تمرکز تیم­ ملی را به هم بزنیم!

بیا کمی تمرکز تیم­ ملی را به هم بزنیم!

آی اسپورت - دلخوری کی‌روش از رسانه‌‌ها را نباید زیاد جدی گرفت. در روزهای گذشته، وقتی از مسکو با بچه‌ها در تهران تماس گرفته شد که اگر می‌توانید خودتان را زودتر برسانید چون دور و بر اردو خلوت است و کسالت‌بار، معلوم بود که کی‌روش و بازیکنانش کمی حاشیه و بزن و بکوب نیاز دارند. سرمربی تیم ملی حتی برای غر زدن و گلایه هم محتاج جمع خبرنگاران است تا مقابلش بنشینند و احتمالا کمی با او کل‌کل کنند. شاید ناخودآگاه یا هوشمندانه فکر می‌کند انتشار اخبار تیم ملی و داغ شدن رسانه‌ها و فضای عمومی جامعه، اتمسفر تیمش را بهتر خواهد کرد. تزریق هیجان و انرژی. بالا بردن فشار روانی بازیکنانی که ممکن است در ایام طولانی اردو، از این نظر خسته شده و کمی تحلیل رفته باشند.

تیم ملی در همه سال‌های حضور کی‌روش یکی از بی‌دغدغه‌ترین دوران‌ها را پشت سر گذاشته است. ماه‌ها و روزهایی که نه از یاغی‌گری خبری بوده، نه کسی به ساک لگد زده و نه لباس تیم ملی زمین زده شده. اگر بوده، به ندرت. کی‌روش هر کاری را بلد نباشد مدیریت اردوهایش را خوب بلد است. برای همین هم هست که دیگر در تیم، خداداد و نیک‌بختی پیدا نمی‌شود که جو را به هم بریزد. نه از باندبازی خبری هست و نه از ناز و کرشمه. کی‌روش حتی با بازیکنان بدقلقی مثل رامین رضاییان و طارمی هم طوری تا کرده که برای تیم دردسر درست نکنند. برخلاف برانکو که با چنین بازیکنانی مشکل پیدا می‌کند و حتی گاهی ترجیح می‌‌دهد ردشان کند، کی‌روش با شلاق نامرئی و لبخند مرئی‌اش همه را به تواضع و خشوع وامی‌دارد.

این آرامش و صمیمیت را می‌شود در فریم‌‌هایی که همیشه از تیم او مخابره می‌شود دید. حالا خبرنگارانی که دنبال یک کاه می‌گردند تا از آن کوه بسازند هم گزک دستشان نمی‌افتد تا برای تیم جنجال درست کنند و با خبری اغراق‌شده یا واقعی همه‌چیز را به هم بریزند. این اتمسفر مثبت و رفیقانه اما تمام ماجرا نیست. فوتبال نیاز به برافروختگی دارد. نیاز به احساساتی شدن. به رگ‌های متورم و چهره‌های سرخ از خشم یا خوشی یا انگیزه. فوتبالیست، نویسنده و نقاش نیست که برای کارش خلوت و آرامش مطلق بخواهد. فوتبال هم تنیس نیست که نیاز به سکوت داشته باشد تا تمرکز بازیکنان به هم نریزد. فوتبال، بازی فریادهای هرچه بلندتر است. تیم در زمان دفاع تشویق هواداران را می‌خواهد تا با هر سیو دروازه‌بان و هر تکل مدافع، روحیه سلحشوری جمع را بالا ببرند و در زمان هجوم چنان التهابی ایجاد کنند که اسید لاکتیک در عضله‌ها بیاثر شود. بدون این شور و روحیه حتی تمرینات هم ممکن است ایده‌آل نباشند. برای همین است که فوتبالیست‌ها معمولا ترجیح می‌دهند در حضور هواداران تمرین کنند. در جوی پرهمهمه و محرک.

احتمالا برای همین‌ها هم بوده که کی‌روش و سرپرستان تیم ملی دلشان می‌خواسته طرفداران و خبرنگاران زودتر برسند و فضا را از رخوت بیرون بیاورند. در چنین احوالی ممکن است حتی دعواهای ساختگی هم راه بیفتد تا بازیکنان کمی برافروخته شوند. مربی ممکن است به بچه‌هایش مطالب تحریک‌آمیز و غیرواقعی بگوید تا احساساتی‌شان کند. این کارها در عالم فوتبال کم رواج ندارد. همانطور که درباره حشمت خان مهاجرانی روایت می‌کنند؛ که بین بچه‌ها بازی راه می‌انداخت و خودش هم می‌نشست به بازی و گاهی عمدا می‌باخت و سر و صدا ایجاد می‌کرد تا تیم از نظر روانی در اوج بماند. همانطور که درباره رابطه پپ با بازیکنانش می‌گویند. تمرکزی که همیشه در بی‌خبری و کناره‌گیری از اجتماعات به دست نمی‌آید. چه بسا جنجال‌های کوچک، مثل آنچه برای طارمی به وجود آمد، آنچنان که تصور می‌شود و سروصدا به پا شد هم مخرب نباشد. دعوای دو سه تا از ستاره‌های تیم ملی با امیرمهدی ژوله در فضای مجازی.

شاید از کی‌روش بپرسید، لبخند موذیانه‌ای بزند و پسرانش را بابت این یقه‌گیری‌ها شماتت نکند. او می‌داند که اسکادش حرفه‌ای‌تر از همیشه است. بعید است مدافعانش وسط بازی با هم درگیر شوند و به صورت هم سیلی بزنند. یا با ترس و اشتیاق بچگانه‌شان، برای خطا کردن روی بازیکنان پرتغال و اسپانیا نیتی داشته باشند. برای همین‌ها هم هست که احتمالا، حالا که اردوی خنک ترکیه و بازی پشت پرده لیتوانی را پشت سر گذاشته‌ایم، کارلوس دلش کمی شلوغی بخواهد. کمی صدای ساز و هیاهو که از پشت پنجره‌های هتل، بچه‌های تیم را بجنباند. کمی جنجال و شیطنت و کمی حاشیه مثبت قبل از بازی جمعه شب. زمانی که داور بخواهد سوت آغاز را در ورزشگاه شیک کریستوفسکی سن‌پترزبورگ به صدا درآورد. وقت زیادی هم نمانده.

 

همشهری ورزشی

۲۶ ۱۴  
آی اسپورت
2018-06-12 12:53:00
نظر دهید

۱۴ نظر
Hasan
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۰۰
بدقلیقی رضائیان و طارمی به دلیل مستر سی کیو بود
امید میم
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۰۴
جا داره یادی هم کنیم از مدیریت علمی آقای پروفسور کروات:
** به چندین سال قبل برگردیم، در جام ملت های آسیا 2004 چین و در بازی برابر عمان بود که شما و رحمان رضایی با یکدیگر درگیری لفظی و فیزیکی پیدا کردید و در حالی که بازی به صورت مستقیم پخش می شد به یکدیگر سیلی زدید، چه شد که کنترل خود را از دست دادید؟

ما آن زمان در اردوی آلمان بودیم و قرار شد برای انجام یک دیدار دوستانه به اتریش برویم که در آن بازی من، رحمان، حسین کعبی و محمد نصرتی مدافع بودیم. در همین دیدار بازیکن حریف پس از گرفتن توپ، رحمان را لایی زد و توپ را وارد گل کرد که آن موقع رضایی به خاطر این موضوع با من، کعبی و نصرتی برخورد کرد. در همین بازی رضایی سر من داد زد و من به او گفتم، رحمان چرا داد می زنی.

بعد از این مسابقه برای ادامه اردو به آلمان برگشتیم که رضایی به برانکو گفت، بداوی با من حرفش شد که برانکو هم دنبال من فرستاد تا بداند که چه شده است. من هم نزد او رفتم و برانکو به من گفت که بین تو و رحمان چه چیزی پیش آمده است. من هم گفتم رحمان زمانی که توپ را خراب می کند، به من و سایر مدافعان گیر می دهد که برانکو به من گفت این در ذات ایرانی ها است که زمانی که توپ را خراب می کنند، خودشان را مقصر نمی دانند، بلکه دیگران را مقصر می دانند و بهتر است تو با رحمان دیگر بحث نکنی که من هم پذیرفتم.

در همین سال در مسابقات آسیایی بود که با تیم عمان بازی داشتیم. من دفاع چپ بودم و در بازی به هافبک تیم حریف اجازه حرکت ندادم و بسیار خوب بازی کردم. رحمان رضایی روی فوروارد حریف خطا کرد و بعد از این کار، او در حالی که داد می زد، به سمت من آمد که به او گفتم، این موضوع چه ربطی به من دارد، داد نزن و سپس من را هل داد و من هم او را هل دادم که بعد رحمان من را زد و من هم سیلی ای به صورت او زدم. بعد از این اتفاق برانکو یکی، دو دقیقه بعد من را تعویض کرد
رضا
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۰۶
و همچنان تلاش برای دو قسمت کردن ملت. خبرنگاری ورزشی کثیف ترین کاریه که یه نفر تو ایران میتونه اتجام بده. دسته که همه اینجوری نیستن ولی چون اکثریت رویه کثیفی برای کار کردن دارن متاسفانه اون عده کم هم به پای این افراد میسوزن.

خیانت خبرنگاران سود جو ورزشی تو این دوسال رو نمیشه فراموش کرد. تقسیم مردم به دو دسته برای نفع شخصی.

نفرینتون میکنیم که روی خوش زندگی رو نبینید. انیدوارم عزیز ترین لحظات زندگیتون پر از غم بشه
رضا
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۲۸
گامبو باز چرت نوشتی
مصطفی
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۳۵
خب خداروشکر پرچم جماعت کیروشی پور هیچ وقت زمین‌ نمیمونه یه روز شقی‌ اشکریز یه روز جعفل مومنی یه‌ روزم بشکه فقط یه سوال چرا اینا مطلبی نمینویسن که اسم برانکو توش نباشه یعنی اینقدر خاطره بد از پرفسور دارن!
علی
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۴۷
بشکه جان هرچقدر هم بخای ایراد بنی اسرائیلی از برانکو بگیری یا بهش تیکه وکنایه بندازی مطمئن باش ما پرسپولیسی های اصیل یه تار موی گندیده پرفسور روبه سرتاسر زندگینامه کی‌روش وکیروشی پورها تعویض نمی‌کنیم ضمنا فقط محض اطلاع تویی که خودتو ژورنالیست حرفه ای هم می‌دونی تیمی که تحت نظر برانکو بود سه بازیکن با سابقه بازی بایرن‌مونیخ توش بودن شیش تا بازیکن از بوندسلیگا ویه بازیکن از سری‌آ بازیکناش بودن حالا اگه تو میخای مدیریت اون بازیکنا رو با این بچه‌خوشگلایی که کی‌روش از لیگ‌های درجه سه‌وچهار اروپایی جمع کرده مقایسه کنی قطعا کم سوادی خودت رو داری جار میزنی
علی
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۵
نهایت کم عقلی یه ژورنالیست رو‌ میرسونه که داره مربیگری تیم ملی با دایره انتخاب بازیکن بالا و اردوها و بازیهای محدود رو با مربیگری باشگاهی که هیچکدوم از این مزایا رو ندارن مقایسه می‌کنه البته نهایت هنر کیروشی پورها چیزی بیشتر از این سفسطه ها نیست
گئورگ استراتولات
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۷
جماعت استقلالی و کیروشی له، جفنگیات تحویل بدید که قراره با مدافع مدرنتون جرواجر بشین.
۸
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۰۹
متاسفم
شما حتی بلد نیستید که کمک کنید شاید واقعا نیت خیر دارید ولی بلد نیستید !
اینهمه مصاحبه از تیم ملی پخش می شود پس برای کی است ، کلا که تیم در قرنطینه است و اونقدری خبر نگار آزادی برای تهیه گزارش ندارند پس این چه حرفیه !
طوری شما نوشتید آدم فکر میکند تیم ملی در برهوت بیابان بسر می برد که هیج آدم زنده ای در اطرافش یافت نمی شود ....

در ثانی شما فکر میکنید الان مثل گذشته هاست که دیگه هیج کس دسترسی به اخبار و صحت و سقم خبرها نداشته باشه!

در ضمن چکار به برانکو دارید !?

اینقدر که شما تلاش میکنید برای تبرئه ی کی روش ، برانکو را متهم کنید واقعا بین اون دوتا مربی این مشکل وجود ندارد اگر هم داشته باشد تمرکز فنی اونها را بهم نمی زند.

در ضمن به نظر من مشکلی برای هواداری تیم ملی وجود ندارد و این تیم هواداران ثابت خود را دارد.
اقبال عمومی در حد خوبیست ولی متاسفانه چیزی که از آن احساس نگرانی دارم یک امید بزرگ و توقع آنچنانی از این تیم است.
اینکه ما امتیازات خوبی در این گروه می گیریم ، کی روش یا مورینیو یا پپ و یا لو ، فکر می کنم با هیچکدامشان نمی توانستیم توقع بیش از یک امتیاز داشته باشیم !
دو هزار و شش را فراموش نکنیم که چقدر انتظارات از تیم کشنده شده بود.
با آرزوی بازیهای آبرومند از تیم ملی ایران
بی طرف
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۱۲
بعد از سه بازی ایران هم منتظرم ببینم چطوری از کی روش دفاع می کنی.
۳
حمید
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۴۲
به پرسپولیس واقعی

یک قاعده کلی هست که برای همه روزنامه نگارها صدق می کنه، صرف نظر از جناح و طرز فکرشون. این قاعده ضعف شدید در قدرت استنتاج و انالیز اماریه. نظرسنجی هاشون اکثرا چیزی در حد چرند مطلقه. چون خودم زیاد آمار خوندم اینو میگم. بدیهی ترین چیزها رو نمی دونن. فرق بین جامعه اماری و نمونه اماری رو نمی دونن. پس طبیعتا ازشون انتظار نمی ره روش رسیدن از متغیرهای نمونه آماری (به عنوان جز) به جامعه آماری (به عنوان کل) رو بلد باشن. یا اینکه بدونن چه وقت از چه نمونه ای و برای چه جامعه ای نتیجه گیری کنن. خلاصه ش این که فکر می کنن همه طرفدارهای فوتبال همین چند نفر توی آی اسپورت و اینستاگرام هستند. و از روی همین عده در مورد همه نتیجه گیری می کنند. البته این مساله اونقدر بدیهیه که نیاز به دونستن تفاوت نمونه و جامعه اماری از نظر علمی نداره و هر ادمی که ذره ای منطق داشته باشه حتی اگه سواد هم نداشته باشه اینو می فهمه اما ظاهرا فعالین حوزه فوتبال نمی دونن. یادمه یه زمانی به شوخی می گفتم داوری روی بینایی تاثیر منفی داره ولی حالا باید خیلی جدی بگم فوتبالنویسی بدجوری روی قدرت تحلیل آدم تاثیر منفی می ذاره!!!
رضا
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۳۸
ببین آش چقدر شور شده که ذوب شدگان در ولایته کیروش هم صداشون دراومد. این حجم از عقده بی سابقس. بازیکن 3 روز مونده به جام جهانی تا 5 صبح توی اینستا پلاسه از نظر رحمانی این مدیریته برتره کیروشه اصلا خودش گفته برید پاچه ی ملتو بگیرید و همه چیز تحته کنترله ولی برانکو نه اقتدار داشت و همه هم واسش تصمیم میگرفتن. واقعا دیگه تهو آور دارید میشید شماها. چی از جونه این مرد می خواید شماها؟ من یکی دقبقا بخاطر همین عقده ای بازی هاتون تا وقتی کیروش گورشو گم نکنه تیمه ملی واسم یک ریال ارزش نداره دیگه. یکساله یکروز در میون دارید پاچه ی برانکو و پرسپولیسو میگیرید جز حس تنفر طرفدارای این تیم چی واسه خودتون خریدید؟ شرف داشته باشید.این نونا خوردن نداره. دیگه مطمعنم یه گروه توی مملکتمون رو کیروش با پول خریده. غیر از این این مزخرفاتو هیچ جوره نمیشه هضمش کرد
۶
Arta
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۱۳
یاد داشت خوبی بود. نه اینکه با تمامش موافق باشم ولی نکاتی اشاره شده که کمتر به آن توجه میشه . مننونم .
عالیجناب سرخپوش
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۱۴
یکبار یکی از طرفداران کیروش مطلب نوشت و در مطلبش به برانکو تیکه نینداخت و مرد .
جالب اینجاست که در تیم کی روش بازیکنان اگر دچار حاشیه و دعوای اینستاگرامی هم بشوند نشانه ای است از حرفه ای گری کیروش که به روحیه تیم کمک میکند . همینقدر بیمایه . همینقدر یکسویه نگر , همینقدر با بغض برانکو
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر