فهرست
امام جمعه تبریز: ورزشگاه جای این حرف‌ها نیست
امام جمعه تبریز: ورزشگاه جای این حرف‌ها نیست

امام جمعه تبریز: ورزشگاه جای این حرف‌ها نیست

آی اسپورت - حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌محمدعلی آل‌هاشم، امام‌جمعه تبریز و نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌شرقی یكی از تماشاگران بازی تراكتورسازی و استقلال بود. او البته در بین دو‌نیمه بازی به ورزشگاه یادگار امام تبریز آمد و با تشویق تماشاگران مواجه شد. در نیمه نخست این مسابقه، جو ورزشگاه با شعارهای تُند و بعضا ناسیونالیستی ملتهب بود؛ آن‌قدر كه كارگردان تلویزیونی مسابقه مجبور شد صدای ورزشگاه را كم كند. بین دو‌نیمه بازی بلندگوی ورزشگاه خبر می‌دهد كه امام‌جمعه وارد ورزشگاه شده‌اند. تلویزیون كاملا صدای ورزشگاه را بسته بود، بااین حال شاهدان می‌گویند فضای نیمه‌دوم بسیار بهتر از نیمه‌اول بوده.

 

آقای آل‌هاشم، می‌خواستم درباره حضور شما در ورزشگاه یادگار امام تبریز سوال بپرسم.

(خنده) این ورزشگاه رفتن ما هم دردسر شده. حالا پشت‌سرهم زنگ می‌زنند و درباره این موضوع صحبت می‌كنند. برخی تقبیح می‌كنند و اكثریت هم این حركت را تحسین می‌كنند.

چه كسانی تقبیح می‌كنند؟

عده قلیلی هستند كه تقبیح می‌كنند و می‌گویند كار سبكی بود وگرنه عامه مردم و جوانان خیلی خوشحال هستند. بهتر است كه آدم به ورزشگاه برود، رفتار دوستانه‌ای داشته باشد. تذكر دوستانه‌ای هم بدهد و یادآوری كند كه ما هم همراه مردم هستیم.

پیش از حضور شما شعارهای نامناسبی در ورزشگاه سر می‌دادند، طوری كه صدای تماشاگران در تلویزیون كم شد تا بینندگان این شعارهای زننده را نشنوند.

یك‌هفته قبل از بازی تراكتورسازی و استقلال فضا در ورزشگاه آزادی هم خوب نبود. منظورم بازی تراكتورسازی و پرسپولیس است. برادران عزیز پرسپولیسی عزیزان ما هستند. برادران عزیز استقلالی هم عزیزان ما هستند. تراكتورسازی میهمان پرسپولیس بود و استقلال میهمان ما بود. خواهش من در این عرصه از جوانان این است كه به مسائل ورزشی بپردازند. حالا بازی برد و باخت دارد و اهمیت امتیازبندی بازی‌ها نباید سبب بوجود آمدن بی‌اخلاقی شود. دراین مواقع رعایت اخلاق اسلامی مورد مطلوب ماست.

البته برخی شعارها نژادپرستانه بود و حتی آقای قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه هم این موضوع را تایید كردند. نظر شما چیست؟

درمورد نظر آقای قاضی‌پور از خودشان بپرسید، اما ما شعار نژادپرستانه را تقبیح می‌كنیم. شعار هواداران واقعی تراكتورسازی این نیست. هواداران تیم‌ها قطعا به كشورشان علاقه دارند. اصلا دلیل حضور من در ورزشگاه یادگار امام به‌خاطر آشوب‌های اخیر كه اتفاق افتاد، بود. وقتی من دیدم كه دشمنان از خارج كشور پیام می‌دهند كه بعد از بازی تراكتورسازی بیایید و از این حرف‌ها، به ورزشگاه رفتم. بعد از بازی شعور و فهم بازیكنان تراكتورسازی و هواداران تبریزی را مشاهده كردم و پیام دادم. از آنها تشكر كردم بابت هوشمندی‌شان. حالا شعارنژادپرستانه از هر تیمی فرقی نمی‌كند و به‌طور كلی مورد پسند نیست. آنهایی هم این شعارها را سر می‌دهند بیگانگان تحریكشان می‌كنند. یعنی بیگانگان برخی را تحریك می‌كنند كه البته یك‌ایرانی هیچ‌وقت چنین شعاری نمی‌دهد.

فضای ورزشگاه‌ها حداقل در مسابقه‌های فوتبال بسیار ملتهب است و در هفته‌های اخیر نیز انتقادهای بسیاری را برانگیخته است. شما چه توصیه یا پیشنهادی برای جلوگیری از چنین شعارهایی دارید؟

افرادی كه در جامعه تاثیرگذار هستند، باید دست به كار شوند. روحانی و غیرروحانی فرقی نمی‌كند و اگر ارتباط صمیمانه‌ای نداشته باشند، كار جلو نمی‌رود. مثلا اینكه تذكر دهند، بگویند كه شعار بد ندهید، فحاشی نكنید و صحبت‌هایی از این دست معلوم نیست كه تاثیرگذار باشد. آنهایی كه روحانی هستند و مسئولیت اجتماعی دارند، باید با تماشاگران صمیمی شوند.

به این شكل آیا می‌شود سازماندهی لازم را روی سكوهای ورزشگاه‌ها انجام داد؟

ببینید آنهایی كه به ورزشگاه می‌روند، اغلب جوانان این كشور هستند. آنها در ورزشگاه می‌توانند هدایت شوند. در تیم‌ها نقش لیدرها مهم است. البته لیدر هواداران مهم است، آنهایی كه خط می‌‎دهند و از نظر اخلاقی می‌توانند تاثیرگذار باشند.

به‌عنوان سوال آخر بفرمایید كه نظر شما درباره حضور بانوان در ورزشگاه چیست. در هفته‌های گذشته دو‌خانم با هیبت مردانه توانستند در استادیوم حضور پیدا كنند. البته برخی نمایندگان مجلس به‌دنبال گرفتن مجوز حضور بانوان در ورزشگاه‌ها هستند.

ورزشگاه جای این حرف‌ها نیست. در مسابقات خواهران، خواهران حضور دارند و برادران هم در مسابقات برادران شركت می‌كنند. این مسائل هم به وزارت ورزش و مجلس مربوط است و سلایق نمی‌تواند در آن دخیل باشد.

 

همشهری ورزشی

۴ ۷  
آی اسپورت
2018-01-10 12:12:00
نظر دهید

۷ نظر
ميلاد
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۴۵
اول از همه ورزشگاه جاي تو نيست
۴
آزاد
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۳۱
ولی مردم تبریز آنچه که در درونشان بود و بهش اعتقاد داشتند رو بدون ترس فریاد زدند!
همان هایی که پشت سرشما نماز می خوانند.
ترک ها از کجا به ایران آمده اند؟ آیا ترک ها و آذری ها یکی هستند؟
راستی اگر ترک ها اصالتا ایرانی نباشند و خودشان هم نخواهند که باشند خاکشان مال ما ایرانی ها است.
پس دوستان قدیمی دلتان خواست می توانید بروید!
۴
تورک اوغلی
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۴۸
همه دنیا دید تورک ها نمیخوان کنار کرد ها فارس ها لر ها شمالی ها و جنوبی ها در ایران باشند
ما برای خودمون کشور داریم پرچم داریم و تنها اسم کشور خودمونو میاریم
ولی به کوری چشم پان ایرانیسم ها محکم استوار پشت نظام میایستیم و هرگز به فتنه ای که مسبب اون فارس و کرد و لر و خوزستانی باشه نمیپیوندیم
۳
Hhh
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۱۲
باز این پانترک ها ......زدند حقتون برید دست یک چند سال اونجا بمونید مفتخورهای .....
۴
حمید آذری کیشی
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶، ۲۱:۳۲
خوبی؟ چی میزنی؟ ساقیت کیه؟
4 خط نوشتی سر تا تهش تناقض...
بالا بری پایین بیای پان ترکیسم به معنی جدایی طلبیه و مطمئن باش مردم کل ایران شعارهای ضد ایرانی کوته فکرهای جدایی طلب از هر قوم و نژادی رو نمیبخشن ... کارهای احمقانه شما پانترکها فقط باعث سر افکندگی ما آذری ها در سراسر ایرانه
چند روز پیشم که میگفتی ما آذری ها نژاد برتریم و امام جماعت تبریز از شعارهای ما حمایت کرده؟؟؟ مگه زمان هیتلره آخه؟ اونوقت فرق شما با داعش چیه؟ خوشبختانه امام جماعت تبریز هم حرفهای بی منطق شما رو رد کرده و دروغ شما رو عیان کردش
کارهای مسخره و جدایی طلبانه شما پانترکها فقط باعث نفرت مردم از ماها میشه بعدشم این قضیه جدایی مگه به این راحتیه؟ با کدوم اقتصاد؟ با کدوم منابع؟ میخواید برید زیر پرچم الهام علی اف؟ دیکتاتور بدبخت و حقیر که یه پارک تو باکو افتتاح میکنه تو تلوزیون AZTV روزی 50 بار میگن ما پیشرفت کردیم پارک ساختیم؟ کل رویاتون رفتن زیر پرچم یه کشوریه که کلا 30 ساله بوجود اومده و مردمش حتی از مردم سیستان و بلوچستان محرومترن؟ سال 90 رفته بودیم باکو تو 3 روز پلیسشون 2 بار از ما رشوه خواست چون مجرد بودیم و با خانواده نبودیم... داداشم بجای بهانه گیری و حرفهای قرن نوزدهمی بشین فکر کن چطور میتونیم آدمهای بهتری باشیم؟ ما آذری ها تو تاریخ با غیرت و سرافراز بودیم کارهای امثال شما باعث میشن ما تحقیر بشیم... پانترکیسم هم بهانه ایه برای سرپوش گذاشتن روی اشتباهات خودمون
یادش بخیر سال 88 تا 89 تو مرند کار میکردم همه پولدارهای شهر مرند و اطرافش رفته بودن شیراز .. برام جالب بود چرا نمیمونن تو شهر خودشون و شهر خودشونو آباد نمیکنن؟ داداشم شما با این حجم نفرت و خشمت بدون اگر همین فردا هم کشور مستقل بشید جز نفرت چیزی برای مردم مظلوم آذربایجان نخواهید داشت.. نفرت که بکاری فقط نفرت درو میکنی...
بعدشم چرا با تهران اینقدر بدید؟ تهران که 70 درصدش آذری اند!!! نکنه با خودتونم درگیرید؟
به هر حال نژادپرستی به قدری کار مسخره ایه که حتی حرف زدن در موردشم حال بهم زنه ... تا خون داریم از ایران و ایرانی از هر نژاد و زبانش دفاع میکنیم از ماکو تا چابهار
گارداش بیراز فیکیرلش...
۲
علی
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۰۰:۲۸
دوستان عزیز این تورک اوغلی مجرم نیست بیمار هست. اذیتش نکنید.
۲
امیر تبریز
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶، ۲۰:۵۳
هموطنان عزیز شما فقط اهل تخریب و کوبیدن هستید و خیلی چیزهارازود ازیاد می برید .مردم آذربایجان خودشان را ایرانی می دانند ودراه وطن شهدای گرانقدر زیادی را تقدیم کرده اند ولی این مردم از دیگر هموطنان خود مخصوصا مرکزنشین های فارس انتظار به چشم هموطن نگریستن رادارند این مردم می خواهند که به آنها توهین نشود واگر خدای نکرده کسی هم ازروی نفهمی و نادانی توهینی کرد دیگر هموطنانمان محکوم کنند که اگر این کار صورت بگیرد دیگر نیازی به مقابل مثل نیست مانند بازی پرسپولیس و تراکتور چطور این همه آدم تودنیا از صداوسیما توهین ۶۰ هزار نفر برعلیه ترکهارا شنیدند و دیدند ولی یک عده دیدند وسکوت کردند اگر رسانه ملی ومخصوصا برنامه ۹۰ این حرکات رامحکوم می کردند کار به اینجاها نمی کشید و هموطن ترک شماهم احساس بیگانگی نمی کرد
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر