فهرست
توهم ثروت
توهم ثروت

توهم ثروت

 آی اسپورت- وقتی پس از چند جلسه مذاکره، انتقال داگلاس کاستا از بایرن مونیخ به یوونتوس قطعی شد، جنجال زیادی بین دو تیم به وجود نیامد و با قیمتی منطقی این بازیکن برزیلی راهی تورین شد. این بازیکن 26 ساله با 5 میلیون پوند و قرارداد قرضی دو ساله عضو جدیدی از بیانکونری شد؛ این قرارداد می‌تواند با 35 میلیون پوند به صورت دائمی شود. این قیمت منصفانه در حالی برای برای داگلاس پرداخت شد که او در حال حاضر یکی از بهترین بازیکنان کناری دنیا است و آینده خوبی دارد. اما در سوی مقابل قراردادهای تیم‌های لیگ برتر انگلیس وجود دارد که در این تابستان استاندارد آنها به طور میانگین روی عدد 40 میلیون پوند قرار گرفته و جای تعجب اینجاست که باشگاه‌های انگلیسی چگونه می‌توانند چنین مبالغی را بپردازند. اتفاقی که شاید قیمت‌ها  را از این هم بالاتر ببرد و  دیگر احتمال وقوع معامله‌ای با شرایط معامله میان یووه و بایرن بر سر کاستا وجود نخواهد داشت.

یکی از دلایل انتقال منصفانه کاستا به یوونتوس، رابطه خوب قهرمان سری‌آ و بوندس لیگا در سالهای گذشته در بازار نقل و انتقالات بوده که آنها را به سمت افزایش روابط تجاری میان دو باشگاه هدایت کرد. مساله‌ای که در لیگ برتر انگلیس مسیر مخالف را انتخاب کرده و چیزی که اکنون در تمام باشگاه‌های این کشور اهمیت دارد این است که آنها تا چه اندازه می‌توانند برای خرید یک بازیکن هزینه کنند. حقیقت این است که تیم‌های انگلیسی حدود دو میلیارد پوند بیشتر از تیم‌های لیگ آلمان به‌دست می‌آورند. به همین خاطر باشگاه‌های بازیکن ساز می‌توانند خواسته‌های خود را به این تیم‌ها تحمیل کنند و هر اندازه که می‌توانند از آنها پول بگیرند.

البته خود باشگاه‌های انگلیسی هم از این وضعیت رضایتی ندارند به طوری که برخی از آنها از قراردادهای صورت گرفته با بازیکنان و تیم‌های خارجی با جملاتی چون"کابوس" و "تا حالا همچین پنجره نقل و انتقالاتی را ندیده بودم" یاد می‌کنند. اگر به تمام تیم‌های برتر جزیره نگاه کنید، هر کدام به نوعی از فصل تابستانی نقل و انتقالات ناراضی هستند و با همین نارضایتی خودشان را آماده فصل جدید می‌کنند. در این بین تنها اورتون بوده که متناسب با نیازهایش خرید کرده است اما در طرف مقابل 6 تیم برتر لیگ در حالی به تورهای پیش فصل خود رفته‌اند که هیچ کدام به ترکیب ایده‌آل خود نرسیده‌اند.

در شهر منچستر، یونایتد لوکاکو را خریده تا مشکل مهاجم گلزن خود را برطرف کند و در همسایگی این تیم، سیتی برناردو سیلوا را به خدمت گرفته که خرید خوبی است اما هر دو تیم همچون اصلی ترین رقبایشان در لیگ برتر، برای خریدهای بیشتر دست و پا می‌زنند و به اینها راضی نیستند. باشگاه‌ها و بازیکنان غیرانگلیسی در مقابل تیم‌های دیگر کشورها خواسته‌های معقولانه‌ای دارند اما مقابل تیم‌های انگلیسی معاملات آنها بسیار پیچیده می‌شود و آنها پول بیشتری برای بازیکنان خود می‌خواهند.

یکی از این تیم‌ها موناکو است که در این تابستان هفت بازیکن اصلی و کلیدی این تیم مورد توجه تیم‌های بزرگ اروپا از جمله تیم‌های لیگ برتر قرار گرفته‌اند که از میان آنها تنها برناردو سیلوا با مبلغ گزاف 61 میلیون پوند راهی سیتی شده؛ تیمی که انتظار می‌رود ستاره‌هایش را با نسل بعدی بازیکنان جوان خود جایگزین کند و به همین شکل از فروش آنها درآمدزایی داشته باشد. تیموئه باکایوکو، فابینیو، سیدیبه، مندی، لمار و بالاتر از همه اینها کیلیان امباپه همگی به راحتی می‌توانند راهی تیم‌های دیگر شوند به شرطی که آن تیم‌ها توان پرداخت قیمت شان را داشته باشند.

در جزیره اگر یک مربی بخواهد تیمش را به سطحی برساند که دوست دارد، هیات مدیره باشگاه باید تقریبا تمامی بودجه خود را صرف خرید بازیکنان مورد نظر بکنند. بازیکنان با کیفیت در لیگ جزیره به طور میانگین 40 میلیون پوند قیمت دارند که این مربوط به پایان ماه آگوست می‌شود و ممکن است در ماهای آینده این مقدار بیشتر از این شود. باشگاه‌های انگلیسی از قرارداد حق پخش تلویزیونی و فروش بلیت و تجهیزات پول خوبی به‌دست می‌آورند و همین باعث شده آنها دچار توهم ثروت زیاد شوند؛ آنها اگرچه راحت پول بدست می‌آورند اما به همان نسبت راحت آن را خرج خرید بازیکن می‌کنند و در واقعیت بودجه‌شان کمتر از چیزی است که خرج کرده‌اند.

 

۴ ۱  
آی اسپورت
2017-07-17 13:34:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
ناشناس
دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶، ۱۴:۵۳
توهم ؟؟؟؟؟؟؟؟ اونجا دلار آمریکا یا حتی یورو زیر یک هستش مردم خیلی خیلی ثروتمند هستند بازی برای جای گاه معمولی 20 یورو هم میدم هربازی 60000 میایند میشه بازی 120000 یورو 38 تا بازی هم می کنند حق پخش هم دارند اسپانسر هم دارند که پول مثل آدم واریز می کنه نه مثل ما به زور 1 میلیارد در سال بده در آخر هم بازیکن با کیفیت می گیرنر سال دیگه تو اروپا برن بالا کلی پول از یو سی ال بدست آورند شما نگران نباش
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر