فهرست
شب «ویدئو چک»
شب «ویدئو چک»

شب «ویدئو چک»

آی اسپورت- در شبی که حاشیه‌ها و اتفاقات آن را می‌توان در به کلمه‌ای 3 حرفی خلاصه کرد، VAR، خوب است که یک V و یک A توانستند همه تفاوت‌ها را رقم بزنند. V برای آرتورو ویدال که توانست به خوبی خودش را به تیر دروازه برساند و ارسال A یعنی الکسیس سانچس را وارد دروازه فابریکا اوندوا، دروازه‌بان کامرون کند.

این گل در شرایطی زده شد که 9 دقیقه تا پایان مانده بود و 33 هزار و 492 هوادار شیلی را به وجد آورد، هوادارانی که در ورزشگاه 45 هزار و 360 نفری حاضر شده بودند تا بازی تیمشان در جام کنفدراسیون‌ها را ببینند.

کسانی که برای تماشای این بازی رفته بودند از دقایق ابتدایی بازی شاهد سلطه شیلی بر بازی بودند. در دقایق اول بازی بود که ادگاردو وارگاس تیر دروازه را لرزاند و بعد ژوزه فونزالیدا ضربه‌ای زد که به مهار زیبای اوندوا منجر شد تا کامرون را زنده نگه دارد.

بعد از آن دو شانس فوق‌العاده دیگر هم مشاهده شد، یکی حرکت تیمی زیبا که با بی‌دقتی فونزالیدا از دست رفت و بعد هم وارگاس که او هم نتوانست دروازه را باز کند،‌ آن هم از فاصله‌ای نزدیک. این موقعیت‌ها مربوط به نیمه اول بازی بود، نیمه‌ای که طبق گفته هوگو بروز، سرمربی کامرون، می‌توانست 3 بر صفر به سود شیلی به پایان برسد.

درست قبل از پایان نیمه اول ویدال توپی را برای وارگاس مهیا کرد و او هم دروازه را باز کرد. هواداران به وجود آمده بودند و احساس می‌کردند دیگر شرایط عوض شده است. گری مدل هم خودش را به شکلی عجیب به هم تیمی‌اش رساند تا شادی گل را برقرار کنند. اما داور بازی دمیر اسکومینا تصمیم گرفت از سیستم ویدئویی استفاده کند.

ویدال بعد از این موضوع گفت:«این اولین بار بود که از سیستم ویدئو چک برای ما استفاده می‌شد و قبل از بازی برایمان توضیح داده بودند که چطور کار می‌کند. واقعا متعجب می‌شوی که چه اتفاقی در حال رخ دادن است».

اما چیزی که ویدال را گیج کرده بود، باعث شده بود بروز امیدوار شود:«دیدم داور اشاره کرد. همین تازگی‌ها و قبل از استفاده از سیستم ویدئو چک ما کمک‌‎داور را برای اشتباه سرزنش نمی‌کردیم. اما حالا دوران عوض شده و با کمک خطوط افقی که توسط سیستم ویدئویی کشیده می‌شود مشخص می‌شود که وارگاس در آفساید است».

برای هواداران شیلی همه چیز تمام شد. داور گل را قبول نکرد. معمولا بعد از تصمیمات جنجالی بازیکنان اعتراض می‌کنند، اما این بار همه چیز آرام بود. این بار متفاوت بود. فقط تفاوت این بود به جای رعایت نشدن عدالت، اجرای آن به تعویق افتاده بود.

پیروزی شیلی مقابل کامرون در جام کنفدراسیون‌ها
پیروزی شیلی مقابل کامرون در جام کنفدراسیون‌ها

حداقل این احساسی است که هواداران شیلی داشتند. پیزی، سرمربی قرمزها بعد از بازی گفت:«در شرایطی قرار گرفتیم که واکنش سریع احساسی در فوتبال داشتیم. در عرض 20 ثانیه از نهایت شادی تغیر حالت دادیم و با نتیجه 0 – 0 به رختکن رفتیم. بازیکنان احساسی کار کردند، اما در ادامه انگیزه خوبی پیدا کردند. وقتی چنین سقوط‌های احساسی‌ای برایتان به وجود می‌آید می‌تواند تاثیر زیادی در رختکن داشته باشد. به هر حال برای ما هم همین‌طور شد».

در نیمه دوم کامرون با انگیزه بهتری کار می‌کرد که بالاخره ویدال یخ بازی را آب کرد و گل زد. در ادامه در صحنه‌ای که به نظر می‌رسید گل دوم زده شده، سانچس نتوانست دروازه را باز کند و روی ریباند وارگاس گل زد. پرچم آفساید اما بالا رفت. وارگاس به سمت کمک داور دوید و باورش نمی‌شد که این صحنه آفساید بوده باشد. خب ویدئو چک هم مانند یک درخواست تجدید نظر است که برای آن‌ها درست کار کرد. داور بعد از درخواست ویدئو چک اعلام کرد گل صحیح بوده است و بازی 2 بر صفر به پایان رسید. شیلی که استحقاقش را هم داشت برنده بازی شد.

در دنیای امروز فوتبال هنوز تفاضل گل مهم است و سیستم ویدئو چک در این ورزش کمک کرده تا داوران تصمیمات بهتری بگیرند. وارگاس هم بازیکنی شد که نامش در تاریخ استفاده از سیستم ویدئو چک ثبت شد، به عنوان اولین بازیکنی که در یک بازی یک گلش مردود و یک گلش صحیح اعلام شد.

 

 

 

۴    
آی اسپورت
2017-06-19 17:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر