فهرست
الوعده وفا کاپیتان
الوعده وفا کاپیتان

الوعده وفا کاپیتان

آی اسپورت - جان مکسول در جمله جالبی گفته بود؛ من معتقدم موفقیت زمانی به دست می آید که یک قدم جلوتر برویم؛ یعنی ضمن استقبال از ناملایمات و سختی ها شکست را بخشی از زندگانی خود بدانیم.

حدودای ساعت 10 صبح بود . اورژانس جوونی رو به بیمارستان دی می‌رسونه . جوون مدتی رو تو کما بوده. مشکلش خونریزی داخل ریه هست و لخته های خون آماده ورود به قلبش. حالتِ فوق العاده خطرناکیه، دکترها تو تشخیصِ دقیق وضعیت مشکل دارن . به جوون «هپارین» تزریق میشه . نزدیکای عصر «وارفارین» بهش میدن و حدودای 12 شب , جوون تشنج شدیدی پیدا می‌کنه. ضربان قلبش از 105 میره روی 130 , اکسیژن روی 50 هست , جوون درحال مرگه . ccu به هم ریخته است. حتی دکترها هم ترسیدن . مادربیمار پشته در، در حال گریه و خودزنی هست. اشک ها و شیون های مادر را می‌شه شنید. پرستار گریان و وحشت زده به پسر درحال مرگ می گه: «به خدا فکر کن» .

***

تاریخ همواره بزرگترین رویدادها را در خود ثبت کرده؛ هیچ قدرتی هم نتوانسته جلوی بازگویی حقیقت را بگیرد و آن را وارونه جلوه دهد. حقایقی که گاهی به ذائقه مان خوش نمی‌آید. نمونه اش سرنوشتِ هادی نوروزی که واژه تلخ هم برایش ناچیز بود. تلخی‌اش آنقدر زهرمار بود که رقبا هم میلی برای بازگویی اش نداشتند. هادی نوروزی هفته های آخرِ عمرش آنقدر تحتِ فشار روحی قرار گرفته بود که فقط با روی پا توپ را شوت کرد تا خلاص شود از همه ی این نامهربانی‌ها و توپی که چسبید به سقفِ دروازه مشهدی‌ها. اشک‌های نوروزی به شکلی باور نکردنی در تاریخ ثبت شد تا دلیلش سیلی‌ای باشد بر همه‌ی نامهربانان، و آنها که هیچگاه باور نمی کردند تیمی که رختکنش هم حال و هوای قبرستان را گرفته، آنچنان پوست بیاندازد که بشود مدعی قهرمانی. برانکو هم شاید همان فلسفه مکسول را در پایتخت جاری کرد؛ البته با دیدگاهی قوی تر و عطشی بی پرواتر. جای اینکه به دنبالِ بهانه برود و تئوری توطئه و بدشانسی را پایه گذاری کند، جوانانی را ساخت که جای محرومیت و مصدومیت, کاپیتانِ مرحوم را هم دریبل زدند و آنقدر بیتابِ قهرمانی شده بودند که آرش برهانی هم آنها را به سخره بگیرد. همین امروز شاید اگر تیمی کاپیتانش را فقط برای چند بازی از دست بدهد دوست ندارد دیگر به بازی ادامه دهد، دوست دارد از تونلِ استادیوم یک تاکسی بگیرد و تورنمنت و لیگ را به حالِ خودش رها کند. این وفای به یک عهد بزرگترین اتفاقی بود که برانکو و شاگردانش خواستند و پازل به پازل,تکه به تکه به آن نزدیک می شوند.

موقعیتِ ممتازِ پرسپولیس مبارکِ همه هواداران. همان هوادارانی که فصل گذشته در روزِ آخر وقتی از یحیی ناامید شدند باز پرسپولیس را تنها نگذاشتند. نمی‌دانم؛ شاید باید جامی می‌گرفتند که منتِ هیچ آلترناتیوی روی آن سنگینی نکند. جامی که مختصِ همان هوادارانی باشد که وقتی در بازی آخر متوجه شدند حسرتِ قهرمانی حالا حالاها ادامه دارد باز آزادی را رها نکردند و همانطور که اشک ها را سرمی‌کشیدند تمام قد پرسپولیس, بازیکنان و مربیشان را تشویق می‌کردند. دروغ چرا؛ این هواداران امروز شایستگی این را دارند که پس از یک دهه چنگ بزنند برای قهرمانی و قلم کنند مشت‌هایی را که علیه‌شان گره شود. این هواداران مزدِ صبوری و حمایت‌شان و یک قول را طلب دارند. درست در روزهایی که خوبان‌شان را به بهانه «از جلو نظام» از چنگ‌شان ربودند باز آنها ده نفره طوری در صدر یکه تازی می‌کنند که بیا و ببین. درست در روزهایی که درست یا غلط فدراسیون نشینان را روبروی خود دیدند با همه بی ادعایی شده‌اند مدعی اولِ قهرمانی. شده اند بی‌ظرفیت‌هایی که تحملِ یک روز صدرنشینی تبریزی ها را هم ندارند. این پرسپولیس شایسته ی این است که اینبار بی مرگ و میر, ایسلندی وار جام را به بغل بگیرد و ببرد به کپورچال. حال می‌خواهد با چشمانی خیس, یا فریادِ «دستِ هادی تو کاره»باشد.

***

حدودای 4 صبح , طوفان رد شده و پسر آروم خوابیده و مادرش دعا می‌خونه. چند روز بعد پسر روی تخت دراز کشیده و تو فکر فرو رفته. مادر ازش میپرسه : به چی فکر میکنی ؟

پسر : داشتم به هادی نوروزی فکر می‌کردم .

مادر : خدا رحمتش کنه .

پسر : نمی‌دونم چه جوری این آدم یهو مُرد.

مادر : واقعا سخته روحش شاد .

پسر : هیچوقت نخواست که خانواده‌اش دست جلوی کسی دراز کنه... و اشک‌هایی از گوشه چشم روانه میشود...

مادر بغض میکنه : خدا رحمتش کنه ... گریه...

***

هیچ بازیکنی نیست که اندازه هادی نوروزی تاوان پس داده باشد. کاش می‌شد به او می‌گفتند مهدی طارمی سبکبالتر از همیشه پرواز می‌کند و زلاتانی گل می‌زند. کاش به او می‌گفتند طلسمِ شماره هفت همین امروز درهم شکست. کاش به او میگفتند هیچ زمینی نمانده طعمِ دریبل‌های محسن را نچشیده باشد. کاش به او می‌گفتند از مرگِ او به بعد, هیچ سکویی نمانده که در دقیقه 24 سکوت کند. کاش برایش خبر می‌بردند موشک هم رسید و بر مزارت بارید. کاش به او می‌گفتند الوعده وفا کاپیتان ؛ پرسپولیست رفته برای قهرمانی و هیچ توطئه و قدرتی هم جلودارش نیست که نیست.

راستی حالا مدتها از آن روزها می‌گذره و پسر همونطور که پرستار بهش گفته بود ; «همچنان به خدا فکر می‌کنه»

۴۱ ۱۷  
آی اسپورت
2017-01-14 11:16:00
نظر دهید

۱۷ نظر
SA ADI
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۱:۳۶
خانم اشک ریز دست شما واسه ما رو شده لطفا دیگه از پرسپولیس ننویس.
شاهین
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۲:۱۰
از حسرت ده ساله نوشته... عین بچه ها می مونه این خانم... دو قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی کشک و هشت سال هم برای ایشان ده سال است... جالب است و برایم سوال درین سایت یک نویسنده پرسپولیسی وجود نداره که ایشان سوهان اعصاب هواداران پرسپولیس شده است؟!!!
بهروز
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۱:۵۹
باز ملغمه اي از احساسات الكي و يكم اشك تمساح
خانوم در مورد تيم ما ننويس
منتقد
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۲:۱۷
این هندی بازی ها به #نوچه_های #کیروش نمیاد خانم اشک ریز... این روزها و با درخشش پرسپولیس برانکو شکا باید آب قند بخورین فشارتون نیفته :))
راستی ما از آدمهای #ریاکار متنفریم!
حسن
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۲:۳۶
این بزرگی پرسپولیس است که چه با جام چه بی جام میلیون ها دیوانه دارد که با هر نفسی نام بزرگش را فریاد می زنن تمام ناملایمتی ها روزی تمام می شود دوباره سکوهای سرخ سرود قهرمانی را فریاد می زنن آن هوادار که حتی در روزی که تیمشان در رده سیزدهم دست و پا میزد هم رساترین فریاد ایران بودن این هوادار لایق قهرمانی است تمام سکوها قهرمانی را فریاد می زنن چه سیاست ورزان بخواهند و چه عداوت را تا سر حد انتها آن برسانند این گلوها سرخ این قلب ها سرخ به عشق پرسپولیس دریده تپیده خواهد شد .
۸ ۱
شاهین
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۴۴
لذت بردم از ادبیات متینت... افتخار می کنم پرسپولیسی هستم و دوستانی چون شما نیز
۲
فربد
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۲:۵۵
"مادر بیمار پشته در"
درستش هست "مادر بیمار پشت در"
هکسره رو روعایت کنید لطفا
۸
منتقد
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۰۹
منتقد پایینی تقلبیه
۲ ۱
برزو(گفتم نرو_محمد عليزاده)
يكشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۵۸
همه زدن تو كار تقلب.
منم خودم درگير اين قضيه شدم و ميدونم چقدر سخته.
-------
خانم اشك ريز عالي مينويسين
Afshin
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۵۴
برای مردم بی لیاقت ننویس خب
۲تا جام حذفی دارن یه دونه جام شهدا اینا کم.تیمی نیستن که
نمیشه ازشون تعریف کنی باید هر از گاهی بهشون یاد آوری کنی شعارشون بعد از دربی چوبله"استقلال حیا کن پرسپولیس و رها کن"
یا بعد از از دست دادن پنالتی نوروزی و حذف از جام حذفی
۴ ۶
حمیدرضا
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۰۹
یعنی فکر میکنی طرفداری کردن از یک تیم بخاطر تعدد جامها و یا افتخاراتی هست که داره یا نداره(هرچند پرسپولیس به اندازه کافی قهرمانی تو لیگ های ادواری ایران و جام های حذفی و جام های آسیایی داره_جام درجام آسیا البته نه دررقابت باتیمهای درجه سوم_ و حتی در آسیا سالیان سال جز سه تیم برتر آسیا بوده) طرفدارهای پرسپولیس این تیم رو دوست دارن چون قسمتی اززندگیشونه ازخانواده شونه… فهمیدنش شاید برای بعضی ها سخت باشه
۴
حمیدرضا
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۱۲
البته تنها تفاوت پرسپولیس با استقلال درکسب عناوین همون داشتن عنوان قهرمانی دردسته سوم ایرانه…
۳
منتقد
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۴۸
افشین حرف رایگان نزن...
شما به اسطوره تان ناصرخان رحم نکردین و فحش بارانش کردین!
از فحشهای شما به علی دایی و علی کریمی تا تجاوز به نوجوانان در آکادمی باشگاهتون که مضحکه عام و خاص شدین تا رهبری تیمتان به دست چهارتا لیدر لمپن..
۱
Afshin
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۰۶
قهرمانی تو آسیا اونم نه با تیمای درجه چندم???
تورو خدا بگو ساقیت کیه??،جام حذفی که کمتر دارین لیگ.که کمتر دارین سابقه که حرفشو نزنین آسیا هم که پرروییتونه بخواین حرف بزنین
راجع به شما هم دوست عزیز که میگی که به کریمی و دایی فحاشی شده به کریمی که ما یادمون نمیاد استقلالیا فحاشی کرده باشن ولی شعارای کریمی بیغیرت و توسط پرپولیسیا یه زحمت بکشین گوگل کنید میبینید یا شعارای دایی باید برقصه بازی سایپا پرسپولیس اگه حافظتون ضعیفه ما هستیم یاداوری کنیم گوگل هم هست اثبات کنه
از دست ۳ میگید از مافیای عابدینی و دلیل دسته ۳ رفتنم بگید اینم بگید چطور میشه مستقیم یه تیم از لیگ آزادگان قدیم بره لیگ ۳ مصاحبه عابدینیم بخونید :اگر لابی نمیکردم پرسپولیس قهرمان نمیشد
و شمایی که گفتی از لیدرا قبول داریم از خودشون کثیف تر خودشونه ولی حافظتون باید خیلی کوتاه باشه که مشت لیدر باشگاه پای چشم علی کارت به کارتتون یادتون رفته باشه دکه مطبوعاتی و اینا هم که یادتونه
در کل شما فقط میتونید به جام بین المللی ولایت افتخار کنید
۱
حمیدرضا
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۴۳
با توهین کردن و سفسطه چینی جواب نده آقای استقلالی … آمارهایی که عرض کردم موجوده همه تاریخ تو گوگل نیست یه چیزهایی رو باید به چشم دیده باشی مثل کارهایی که دوران ریاست آقای مصطفوی افتاد … و اینکه رفتن شما به دسته سه ربطی به عابدینی و امثالهم نداره … توی تاریختون ثبت شده و قهرمانی دسته سومتون هم درکنار قهرمانی آسیاتون از افتخاراتتون هستش
حمیدرضا
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۴۵
افشین جان حرص نخور …پسته و پرتقال بخور
فرحان عربخانه بیرجند
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۹:۳۲
وقتی میگن دق كرد و مرد یاد هادی بی هادی میوفتم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر