فهرست
اوکراینی‌ها رفتند؛ ولـی حالا چـرا؟
اوکراینی‌ها رفتند؛ ولـی حالا چـرا؟

اوکراینی‌ها رفتند؛ ولـی حالا چـرا؟

آی اسپورت- سرانجام انتظارها به سر رسید و دو بازیكن اوكراینی پرسپولیس قراردادشان را با این باشگاه فسخ كردند. اگر در دیگر تیم‌های دنیا هواداران از پروسه جذب بازیكن خوشحال می‌شوند، برای پرسپولیسی‌ها اوضاع تا حدود زیادی فرق دارد و در بسیاری از مواقع این قطعی شدن جدایی بازیكنان است كه طرفداران تیم را به وجد می‌آورد! به هر حال خبر جدایی قطعی پریموف و یانسكی از پرسپولیس، در حالی پس از شكست در داربی تهران اعلام شد كه ظاهرا این اتفاق 24ساعت پیش از شهرآورد بزرگ پایتخت رخ داده است. اگرچه مخاطبان فوتبال ایران از مدت‌ها قبل منتظر وقوع چنین اتفاقی بودند، اما شاید زمان نهایی شدن آن كمی عجیب و غریب بود.

  پریموف می‌خواست چهارتا بزند!
مهاجم اوكراینی پرسپولیس تا چند روز قبل از بازی با استقلال روحیه بسیار خوبی داشت. وقتی از او در مورد ایمون زاید و آن كار تاریخی‌اش در داربی74 سوال شد، پریموف ادعا كرد می‌تواند چهار گل به استقلال بزند و اسم خودش را در تاریخ جایی بالاتر از زاید قرار بدهد! این در حالی است كه او در چهار بازی آخر سرخپوشان جمعا چهار دقیقه هم به بازی گرفته نشده بود كه حالا بخواهد چهار گل در یك مسابقه به استقلال بزند! با این وجود رویاهای پریموف خیلی زود نقش بر آب شد و او كه دو روز قبل از بازی از سوی برانكو در لیست 20نفره سرخپوشان برای حضور در این دیدار گنجانده شده بود، قبل از سوت آغاز علیرضا فغانی به همكاری‌اش با باشگاه خاتمه داد. پریموف در این فصل جمعا 300دقیقه برای پرسپولیس بازی كرد؛ 180دقیقه در لیگ كه هیچ حاصلی نداشت و 120دقیقه در جام حذفی برابر قشقایی شیراز كه با تنها گل زده او همراه بود.

  یانسكی و قحطی مدافع
این یكی هم جالب است. پولیانسكی درست در شرایطی از پرسپولیس كنار گذاشته شد كه این تیم به واسطه محرومیت دو جلسه‌ای كمال كامیابی‌نیا، با محدودیت در عناصر ساختار دفاعی مواجه بود. جالب اینجاست كه قبل از داربی پایتخت، استاد تركاشوند كه ظاهرا نقش مهمی در جذب این بازیكنان داشته در گفت‌وگویی مدعی شده بود یانسكی سابقه بازی در پست هافبك دفاعی را دارد و در صورت صلاحدید برانكو می‌تواند برابر استقلال در این پست به میدان برود! در نهایت اما این بازیكن هم در فاصله 24ساعت تا داربی تهران برای همیشه از تیم كنار گذاشته شد تا اوج هماهنگی در باشگاه پرسپولیس به معرض نمایش گذاشته شود! حالا سرخ‌ها در بازی با سپاهان علاوه بر كامیابی‌نیا، دو مدافع میانی خودشان یعنی جلال حسینی و محمد انصاری را هم در اختیار ندارند و درست در همین شرایط كه یانسكی می‌توانست بخت بازی به جای یكی از این سه نفر را داشته باشد، او را از پرسپولیس بیرون كرده‌اند. یعنی همه سیاست‌های باشگاه در قبال این دو نفر عالی بود؛ خریدشان، نوع استفاده از آنها و زمان قطع همكاری‌شان! همه اینها در حالی است كه اگر جدایی این دو نفر یك ماه زودتر رخ می‌داد، باشگاه پرسپولیس با خیال راحت می‌توانست به جای آنها بازیكن بگیرد.

پرسپولیس بـرای اوكـراینی‌ها چقدر پـول دور ریـخت؟
دو بازیكن اوكراینی پرسپولیس كه مدت‌ها بود به فسخ قرارداد رضایت نمی‌دادند سرانجام با دریافت پیشنهاد از كشور خود و با موافقت برانكو از پرسپولیس جدا شدند و از ایران رفتند. یانسكی و پریموف كه در ابتدای فصل به پرسپولیس پیوستند و هیچ‌وقت هم معلوم نشد كه چطور و توسط چه كسی به ایران دعوت شدند در نیم‌فصل اول آن‌قدر ضعیف نشان دادند كه در نهایت پولیانسكی به‌جز بازی اول كاملا نیمكت‌نشین شد و پریموف هم به جز گلی كه در جام حذفی به ثمر رساند هیچ سودی برای باشگاه نداشت. اما نكته عجیب ماجرا جایی است كه این دو بازیكن در ابتدای نیم‌فصل دوم با پیشنهاداتی از كشور خود مواجه شدند و از باشگاه پرسپولیس درخواست رضایتنامه كردند.
اما نكته مهم در مورد دو اوكراینی این است كه با توجه به مبلغ قرارداد آنها باشگاه پرسپولیس طی این مدت چقدر به آنها پول داده است. پندار خمارلو، مدیر روابط‌عمومی باشگاه پرسپولیس در این باره به همشهری ورزشی می‌گوید: «این دو بازیكن درخواست رضایتنامه كردند و این درخواست با موافقت برانكو روبه‌رو شد. در نهایت هم باشگاه دستمزد آنها را تا به اینجای فصل داد و رضایتنامه خود را دریافت كردند و از پرسپولیس جدا شدند.» یانسكی برای دو سال حدود 900میلیون با باشگاه قرارداد بسته بود و مبلغ قرارداد پریموف نیز برای دو سال حدود 840میلیون تومان بود. با توجه به اینكه این دو بازیكن حدود 7ماه در ایران حضور داشتند به نظر می‌رسد كه برای فسخ قرارداد مجموعا 600میلیون تومان از باشگاه پرسپولیس دریافت كرده‌اند. مبلغی كه می‌توان گفت توسط باشگاه پرسپولیس دور ریخته شده و آنها می‌توانستند به كمك این پول بخشی از مشكلات خود را حل كنند.

 كدام پیشنهاد؟
حالا سوال اینجاست كه اگر این دو بازیكن از اوكراین پیشنهاد داشتند كه بعید است چنین چیزی صحت داشته باشد، چرا باشگاه پرسپولیس از محل صدور رضایتنامه برای بازیكنانش كه از تیمی دیگر پیشنهاد دارند درآمدزایی نكرد؟ مگر غیر از این است كه خود پرسپولیس برای بازیكنی مثل سعد ناطق عراقی مجبور به پرداخت رضایتنامه بود؟ به‌هرحال حضور اوكراینی‌ها در این تیم چیزی است كه هنوز افكار عمومی نتوانسته است آن را هضم كند و باشگاه بهتر است برای روشن شدن افكار عمومی یك‌بار برای همیشه موضوع را تفهیم كند كه چرا آنها جذب شدند و چرا رفتند.

 خبر خوش از این لحاظ!
باشگاه با خوشحالی به هواداران خود پیغام داده كه «نگران شكایت اوكراینی‌ها از پرسپولیس» نباشند؛ آنها شكایت نخواهند كرد. فوتبال و مدیریت در كشورمان به‌جایی رسیده كه اگر دو بازیكن ناكارآمد خارجی آوردیم و آنها علیه ما در محاكم حقوقی و فیفا تشكیل پرونده ندادند باید خدا را شكر كنیم و خبر آن را به‌عنوان خبر خوش به هواداران بدهیم!

 

همشهری ورزشی

۴ ۱  
آی اسپورت
2017-02-15 17:50:00
نظر دهید

۱ نظر
برزو
چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۴۴
من خودم استقلالي ام ولي دمتون گرم
دهن لنگيا رو سرويس كردين سر اين اوكراينيا
تا نرفته بودن ميگفتين چرا نميرن حالا كه رفتن ميگيد چرا حالا رفتن
خخخ
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر