فهرست
به یاد ممد بوقی: یک سپیدرودی و پرسپولیسی اصیل
به یاد ممد بوقی: یک سپیدرودی و پرسپولیسی اصیل

به یاد ممد بوقی: یک سپیدرودی و پرسپولیسی اصیل

آی اسپورت - اگر همین حالا از فوتبال دوستان بپرسید نامهای مشترک میان سپیدرود و پرسپولیس را برایتان بشمارند، قریب به اتفاقشان از شایان مصلح و حسین کعبی خواهند گفت. یا از شهاب کرمی و افشین ناظمی و اگر قدیمی تر باشند شاید رضا نیک نظر را به خاطر بیاورند. اما شاید انگشت شمار باشند کسانی که از محمد نایب عباسی بگویند.

هم او که نفسش به سرخهای رشت و تهران بند بود و آنقدر محبوب و خوشنام که حتی برای تیم ملی ایران هم دم میزد و یگانه بود.

عشقش سپیدرود بود، هرچند او را با پرسپولیس شناختند. آنگاه که بوق ۱۲ شاخه اش هر وجود یخ زده ای را بر سکوهای امجدیه و آریامهر و آزادی به خروش می افکند و به قلیان می آورد. از میدان بهارستان تا جام جهانی آرژانتین رفتن، آنهم در زمانه ای که هنوز صنفی بنام "لیدر" در فوتبال ایران اختراع نشده بود، شاید فقط از او بر می آمد که بازدم هیچ دمیدنی در آن ساز، برایش سکه نزد.

محمد بوقی
محمد بوقی

غفور جهانی زننده گل صعود ایران به جام جهانی ۱۹۷۸ به یاد می آورد که در آن روزها نشریات خارجی عکس "ممد بوقی" را بزرگ چاپ کردند و از توانایی او در بصدا درآوردن آن ساز غریب آنهم در طول یک مسابقه فوتبال متحیر بودند. آنهم در روزگارانی که هنوز وو وو زلا وارد فوتبال نشده بود: "روزنامه‌ها عكس‌هاي متفاوتي از او چاپ كرده بودند و از اينكه او چطور مي‌‌تواند در مدت طولاني اين بوق بزرگ را به صدا در بياورد، متعجب بودند و زير يكي از عكس‌هايش نوشته بودند: اين آدم چه نفسي دارد. با برق 24 ولت هم نمي‌‌شود اين بوق را زد! و به اين ترتيب ممد بوقي هم كلي براي خودش معروف شد. "

مرد محبوب فوتبال ایران هرگز رویارویی دو عشق ازلی و ابدی اش را در یک میدان رسمی ندید. چه بسا اگر بود، در انتخاب میان آن دو، در دل دو پاره اش، سخت ترین لحظه ها را تجربه میکرد. پاپتی های روزگار هم، حتی اگر دیگر نباشند، سهمشان از خاطره ها و یادها محفوظ است. به ویژه که برای بسیارانی خاطره ساخته باشند. یادش به یادها...

۲۴ ۳  
آی اسپورت
2017-12-06 08:58:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
ویلی
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۰۹:۱۵
سپاس بابت این مطلب متفاوت....
آرین
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۰:۳۴
عالی عالی عالب
۳
عالیجناب سرخپوش
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۲۶
یادش بخیر , عشق بود این بشر , بی ادعا و عاشق
" ممد آرژانتینی " لقبی بود که تو استادیوم صداش میکردیم . وقتی تو دربی سال 65 غلام فتح آبادی واسش گل آورد تا دلجویی کرده باشه برای کوچ به استقلال و ممد بوقی با دلخوری حتی گل رو نگرفت هم عشق به پرسپولیس رو تو چشمهای ممد بوقی دیدم و هم احترام و عزتی که بین بازیکنا داشت تو چشم های غلام فتح آبادی . روحش شاد .
پی نوشت : همان بهتر که نیست تا این روزها و این لیدر های وقیح و فحاش و این هواداران زامبی این ایام را ببیند
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر