فهرست
خروس‌ها طلایی شدند
خروس‌ها طلایی شدند

خروس‌ها طلایی شدند

آی اسپورت – در شبی تابستانی که در ادامه، باران آن را شبیه پاییز کرد بازی فینالی برگزار شد که حواشی روسای جمهور دو کشور فرانسه و کرواسی آن را بیشتر شبیه کمپین سیاسی کرده و‌قدرت فوتبال برای محبوبیت را بار دیگر به نمایش گذاشت. همان قصه‌ای که روزگاری ژنرال ویدلا آرژانتینی در فینال ۱۹۷۸ آرژانتین و موسلینی در جام‌های جهانی۱۹۳۴ و ۱۹۳۸ و صد البته  در ابعادی بی کران پر فاصله با روسای جمهور امروز فرانسه و کرواسی تعریف کردند.

باری؛ فرانسوی‌ها فینال جام جهانی را این بار هم پر گل برگزار کردند. آنها در فتح اول جام، برزیل را با اختلاف سه گل بردند و بیست سال بعد کرواسی که از آنها به عنوان برزیل اروپا نام برده می‌شود را با فاصله دو ‌گل شکست دادند. نقشه دیدیه دشان برای رسیدن به رکورد زاگالو و بکن باوئر چون بازی بازی‌هایشان در برابر آرژانتین و اروگوئه و بلژیک بود. آنها حریفان را وادار می‌کردند به گونه‌ای بازی کنند که آنها در آن روش مسلط بودند. خروس‌ها با خط میانی خوب‌شان که بی اغراق شایستگی‌هایی چون خط‌های میانی دهه۸۰ آنها با پلاتینی و ژیرس و...و‌ یا خط میانی  اواخر دهه ۹۰ و دهه اول قرن ۲۱ دیدیه دشان و زیدان... مسلط بر بازی بودند کانته و پوگبا به خوبی فضاهای میانه میدان را پوشش داده و اجازه بازیسازی به مودریچ و راکتیچ چون دی بروین و آزارد در بازی با بلژیک و مسی در بازی با آرژانتین ندادند.

متوئیدی و امباپه و گریزمان مثلثی در جلوی زمین ساخته بودند که اجازه همکاری خط دفاعی کرواسی به خط میانی نداده و در ضد حمله‌ها توانستند دو‌گل توسط پوگبا و امباپه در نیمه دوم به ثمر برسانند و عرصه را به کرواسی آنقدر تنگ کردند که بازی مطابق سلیقه آنها یعنی بردن بازی به کناره‌ها و اقدام به سانترهایی کنند که واران و اومتیتی برای مهار  آنها کار سختی نداشتند. ضربات ایستگاهی در نیمه اول چون بازی در برابر بلژیک برای خروس‌ها کارساز چون اشتباهات فردی کرواسی بود که بی گمان می‌توانست بخاطر خستگی بیشتر آنها به نسبت تعداد دقایق بیشتر بازی آنها در مسابقات پیشین بود. تیم دالیچ وقتی فاصله گل‌های‌شان در اواسط  نیمه دوم بیشتر شد برخلاف دشان نتوانست کاری صورت دهد که بی گمان نه تنها ارتباط به فاصله بضاعت نیمکت دو تیم داشته بلکه تفاوت کلاس و تجربه این دو مربی موثر بود. باری؛ آبی‌ها  رویای ناپلئون را محقق و روسیه را در بعد فوتبال فتح کردند و کرواسی خاطره ساز شد.

۱    
آی اسپورت
2018-07-16 11:16:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر