فهرست
آن مهار رویایی چند می‌ارزد؟
آن مهار رویایی چند می‌ارزد؟

آن مهار رویایی چند می‌ارزد؟

آی‌اسپورت- جدیدترین نظرسنجی سایت رسمی AFC به انتخاب برترین بازیکن آسیایی تاریخ ادوار جام جهانی اختصاص دارد؛ نام‌هایی نظیر پارک جی سونگ، کیسوکه هوندا، تیم کیهیل و سامی الجابر. در میان این اسامی، نام علیرضا بیرانوند برای دنبال‌کنندگان پروپاقرص فوتبال قاره کهن کمی غریب به نظر می‎رسد. 

بیرو بی‌شک یکی از برترین سنگربانان تاریخ آسیا در دهه اخیر است. ولی او تنها در یک دوره جام‌جهانی حاضر بوده، صعود به دور حذفی را تجربه نکرده و تنها یک کلین‌شیت به ثبت رسانده. اگر بخواهیم به دور از تعصب به گزینه‌ها بنگریم، انتخاب بازیکنی با این کارنامه در کنار هوندا که یک تنه سامورایی‌ها را از گروهشان در جام‌جهانی ۲۰۱۰ بالا برد، کیهیل که یکی از ۷ بازیکنی است که از سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ در هر ۳ دوره پایش به گلزنی باز شد، و پارک جی سونگ که ۴ مرتبه عنوان بهترین بازیکن زمین را از آن خود کرده، جای سؤال دارد. 

در قیاس با این اسطوره‌ها، بیرو تنها یک برگ برنده دارد: «مهار پنالتی کریستیانو رونالدو». تردیدی نیست که آن مهار پنالتی یادگاری حماسی از روسیه بود که می‌تواند حتی برای نوه‌هایمان نماد فوتبال نسل ما باشد. اما سؤالی که در اذهان بسیاری به وجود می‌آید این است که صرف این مهار می‌تواند نام بیرانوند را هم‌رده برترین‌های آسیا در بزرگترین آوردگاه فوتبال ملی جهان قرار دهد؟ برای کنکاش بیشتر این سؤال، به مرور دروازه‌بانانی که در سال‌های اخیر موفق به مقاومت برابر پنالتی رونالدو شده بودند و سرگذشت فوتبالی آنها پرداخته‌ایم. 

پیش از بیرانوند، ولادیسلاو استویانوف شناخته‌شده‌ترین چهره فوتبال جهان در ناکام گذاشتن ستاره پرتغالی در جدال تن‌به‌تن بود. وی هم با پیراهن لودوگورتس بلغارستان و هم با پیراهن تیم ملی بلغارستان از پس محافظت از دروازه‌اش از گزند پنالتی رونالدو برآمد؛ ولی صرف این دو مهار نه پای او را به باشگاه معتبرتری خارج از مرزهای بلغارستان باز کرد و نه حتی برای مدت طولانی سنگربان شماره یک کشورش نگاه داشت. 

کارلوس کامنی دیگر دروازه‌بانی که در سال‌های اوجش در مالاگا دو فصل متوالی پنالتی سی‌آرسون را در لالیگا مهار کرد، در تیم‌ملی کشورش کامرون هم جایگاه ثابتی نداشت. تاب‌آوری در نبرد یک‌به‌یک با رونالدو برای سرخیو ریکو دروازه‌بان ذخیره کنونی پاریس‌سن‌ژرمن خوش‌یمن‌تر بوده؛ چرا که باعث شد نگاه‌ها به وی جلب شود و حتی یک بار در انتهای فصل (۱۵-۱۶) در تیم ملی اسپانیا به او بازی برسد. 

استفانو سورنتینوی ۴۱ ساله، آخرین دروازه‌بانی است که تاکنون موفق به مهار پنالتی رونالدو شده (ژانویه ۲۰۱۹). اما پس از آن که باشگاه کیه‌وو حاضر به تمدید قراردادش در انتهای فصل نشد، به تیمی گمنام در سطح هشتم فوتبال ایتالیا پیوست. 

بیشتر این نمونه‌ها نشان می‌دهند که دفع ضربه پنالتی یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ فوتبال، هرقدر افتخار ارزنده‌ای باشد، به‌تنهایی نمی‌تواند دروازه‌بانی را حتی از سایر همتایانش متمایز کند. شاید نام بیرانوند در نظرسنجی کنفدراسیون فوتبال آسیا آورده شده، تا از عطش فوتبال‌دوستان ایرانی به شرکت در این فستیوال‌های مجازی برای تقویت برند AFC استفاده شود. سر جای خود هم، همین فوتبالدوستان به‌دست همین کنفدراسیون از تماشای بازی تیم محبوبشان در لیگ قهرمانان آسیا محروم می‌شوند! 

قصد تخریب زحمت‌های قلعه‌چی اصلی چند سال اخیر تیم ملی نیست. بیرو خودش هم می‌داند که اگر به نظر کارشناسان بود، این او نبود که با ۹۳ درصد آرا در چنین رقابتی از هوندا و پارک جی‌سونگ پیشتازی می‌کرد. بیرانوند با پیراهن تیم ملی حتی به نیمه راه هم نرسیده. این عقاب لرستانی پتانسیل این را دارد که مانند محمد الدعایه برای عربستان، در تاریخ فوتبال ایران جاودانه شود ولی برای پیچیدگی راه پیش رویش، باید اشاره کنیم که «مهار پنالتی رونالدو» در لیست کوتاه افتخارات سنگربانانی مانند پترچک و مانوئل نویر جایی ندارد.

ایران ورزشی

     
آی اسپورت
2020-04-06 09:38:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر