فهرست
سپاهان در موقعیت استقلال لیگ هجدهم
سپاهان در موقعیت استقلال لیگ هجدهم

سپاهان در موقعیت استقلال لیگ هجدهم

آی اسپورت - استنلی کی روش و ولادیمیر کومان پس از اینکه طی لیگ های شانزدهم و هفدهم، باشگاه سپاهان وضعیت خوبی در جذب بازیکنان خارجی نداشت، عملکرد خوبی از خودشان در لیگ هجدهم به عنوان دو خارجی تیم نشان دادند تا باشگاه که از درخشش آنها اطمینان نداشت و با آنها قرارداد یک ساله امضا کرده بود، با درخواست امیر قلعه نویی به دنبال تمدید باشد.

کی روش در لیگ هجدهم به همراه شیمبا عنوان آقای گلی لیگ را با ثبت ١۶ گل ثبت کرد و نقش پررنگی در کسب عنوان نائب قهرمانی طلایی پوشان داشت. علاوه بر آمار خوبی که مهاجم ١٩۵ سانتی متری سپاهان رقم زده، باید به اهمیت او در استراتژی تیمی امیرقلعه نویی هم اشاره کرد؛ با این وصف اگر سرمربی سپاهان که همواره تیم هایش به مهاجمین هدف‌‌ سرزن و فیزیکی وابسته است، کی روش را برای لیگ نوزدهم از دست بدهد با فقدان بزرگی برای کامل کردن پازل های تاکتیکی اش مواجه می شود و به عبارتی مهم ترین بازیکنش را از دست می دهد.

کومان دیگر خرید امیرقلعه نویی در لیگ هجدهم برای تقویت خط میانی بود. او به همراه کیانی هر وقت که در دسترس بود در خط میانی به ترکیب اصلی می رسید و توانست نقش خود را در موفقیت های سپاهان نشان دهد. در پستی از این هافبک باتجربه بازی گرفته می شد که طی دو سال گذشته طلایی پوشان در آن مشکل داشتند و نفرات زیادی را در آن نظیر ادون حسنی به کار گرفتند که هیچ کدام نتوانستند در اصفهان که همواره به داشتن بازیکنان خارجی خوب متکی بوده، ماندگار شوند.

تمرینات سپاهان از یکم تیرماه زیر نظر مستقیم امیرقلعه نویی شروع شده و از روز چهارم با اضافه شدن پیام نیازمند که در اردوی تیم ملی بود، همگی نفرات قدیمی و خریدهای جدید در تمرین حاضر بوده اند، جز خارجی‌هایی تیم و دو مربی پرتغالی.

دو مربی پرتغالی تیم یعنی تکسیرا و روی تاوارس به ترتیب از ١٣ و٢٠ تیرماه به تمرینات اضافه می شوند ولی هنوز در مورد زمان بازگشت کومان و استنلی زمان دقیقی از سوی باشگاه اعلام نشده است؛ موضوعی که نگرانی های زیادی میان هواداران و البته اعضای کادر فنی تیم ایجاد کرده است.

بی شک یکی از دلایلی که تمدید قرارداد با دو بازیکن برزیلی و مجارستانی تیم به درازا کشیده شده، مذاکره بر سر قیمت پیشنهادی برای فصل جدید است و مشکلات ارزی در ایران کار مدیران باشگاه اصفهانی را دشوار کرده است. با این حال تلاش و چانه زنی برای کاهش مبلغ قرارداد ادامه دارد.

استقلال تهران فصل گذشته در شرایطی لیگ هجدهم را آغاز کرد که تحت الشعاع جدایی دو بازیکن خود در بخش میانی و خط هجومی یعنی جپاروف و تیام بود که در نیم فصل دوم فوق العاده کار کرده بودند و بخش زیادی از انرژی این تیم صرف جدل برای دلایل جدایی این دو بازیکن شد که به خاطر فراهم نشدن منابع مالی به ایران بازنگشتند.

سپاهان حالا با مشکل مشابهی روبرو شده؛ امیرقلعه نویی البته در مصاحبه ای عنوان کرده بازیکنانش به تمرینات باز خواهند گشت؛ این را هم گفته که برای این دو، جایگزین هایی به ترتیب اولویت در صورت عدم توافق با آنها در نظر گرفته؛ با این حال پیدا کردن دو بازیکن که بتوانند نقش کومان و استنلی را در پازل تیمی سپاهان طبق تفکرات قلعه نویی عهده دار شوند، کار چندان آسانی نخواهد بود؛ آن هم وقتی تمرینات هر روز در حال انجام است  و روز به روز جدی تر می شود.

سپاهان پیش از تمام مدعیان فصل گذشته لیگ برتر تمریناتش را به دور از حواشی و با اضافه کردن چند مهره تاثیرگذار به عنوان جانشین سیاوش یزدانی و مهرداد محمدی دو جدا شده مهم تیم آغاز کرد و همه چیز در باشگاه و تیم با خرید منصوری، حسینی و گولسیانی خوب پیش می رفت؛ با این حال در صورتی که مذاکرات به نتیجه نرسد و کومان و استنلی به تمرینات بازنگردند، سپاهان دچار مشکل بزرگی می شود که می تواند بخش عمده ای از تمرکز قلعه نویی را به خود اختصاص دهد.

طی هفته های اخیر از میان پنج مدعی لیگ هجدهم، بهترین شرایط را سپاهان داشته و پس از آن می توان به تیم های شهرخودرو مشهد، استقلال تهران، تراکتور و در نهایت پرسپولیس اشاره کرد که هنوز مربی رسمی خود را هم پس از خروج غیرمنتظره برانکو نمی شناسند.

در شرایطی که چهار باشگاه اشاره تا حدودی توانسته اند رفته رفته شرایط خود را با معرفی سرمربی و شروع تمرینات به حالت قابل قبولی برسانند تا مرحله شناخت شرایط کلی باشکاه و بازیکنان را در فاصله یک ماه تا شروع لیگ بررسی کنند، از دست دادن دو مهره مهم سپاهان می تواند این تیم را علیرغم شروع خوبی که داشته، از چهار مدعی بالقوه مسابقات لیگ نوزدهم حداقل از نظر شکل تیمی و نفرات اصلی عقب بیاندازد.

در واقع حالا و پس از گذشت بیش از یک هفته از تمرینات، قلعه نویی باید به دنبال پیدا کردن بازیکنانی برای جایگزینی باشد که حتی در صورت انجام این مأموریت، انتظارات زیادی از آنها که با سیستم تیم هم آشنا نیستند وجود خواهد داشت؛ این موضوع می تواند تیم های دیگر را که تازه به مرحله سرمربی سپاهان رسیده اند را جلوتر از قلعه نویی قرار دهد که فکر نمی کرد برای بازگرداندن دو بازیکن خارجی اش با دردسر و ابهام مواجه شود.

در نهایت این سوال تا چند روز دیگر پاسخ داده خواهد شد؛ اگر دو خارجی سپاهان بازنگردند که این تیم باید بلافاصله به دنبال اضافه کردن نفرات جایگزین و اضافه کردن آنها به تمرینات باشد. حالت دوم برای سپاهان ها بسیار آرامش بخش تر خواهد بود و امیرقلعه نویی که هشتاد یا حتی نود درصد تیمش را با حضور کومان و استنلی آماده شروع فصل پرفشار پیش رو می داند، با خرید یکی دو بازیکن با کیفیت که یکی از آنها هم می تواند خارجی باشد، بار دیگر تیمش را به عنوان بهترین و باثبات ترین تیم پیش فصل لیگ نوزدهم معرفی می کند که برای انتقام دو فصل گذشته از پرسپولیس که بیشتر از نائب قهرمانی به آنها نداد، با انگیزه و انرژی فراوان لیگ را آغاز خواهند کرد تا شاید قرعه ثبت ششمین قهرمانی امیرقلعه نویی و باشگاه سپاهان در لیگ نوزدهم و در سال ١٣٩٩ ثبت شود.

گفتنی است تمرینات سپاهان این روزها در دو نوبت صبح و عصر برگزار می شود؛ آنها سپس اردویی در کردان خواهند داشت با انجام سه بازی دوستانه و سپس به اصفهان باز می گردند تا برای فاز نهایی اردو در ترکیه آماده شوند. امیرقلعه نویی امیدوار است کومان و استنلی کی روش در اردوی ترکیه همراه تیم باشند تا فرصت چند روزه بتواند زمان مناسبی برای ایجاد هماهنگی بازیکنان تیم و دو بازیکن خارجی دیگر باشد.

ورزش 3

۱    
آی اسپورت
2019-06-29 17:49:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر