فهرست
ساختارسازی شفر؛ تغییرات دفاعی بدون سردرگمی
ساختارسازی شفر؛ تغییرات دفاعی بدون سردرگمی

ساختارسازی شفر؛ تغییرات دفاعی بدون سردرگمی

آی اسپورت- شفر با خیال راحت و بدون استرس خط دفاعی تیم‌اش را هر بازی که نیاز باشد تغییر می‌دهد و با توجه به سازمان و اساسی که ساخته اطمینان دارد که این تغییرات باعث سرگیجه بازیکنان‌اش نخواهد شد. تغییری بزرگ در تیمی که هفته‌های ابتدایی لیگ را تماما به سردرگمی گذرانده بود. شفر بعد از ورود به استقلال سعی در بازسازی اساسی آبی‌پوشان داشت و حالا بعد از هفته‌ها به بخشی از اهداف خود رسیده و استقلال بی سر و سامان روزهای ابتدایی فصل حالا با یا بدون چند ستاره هم می‌تواند تیمی مدعی مثل فولاد را در اهواز زمین‌گیر کند. شفر ساختار دفاعی استقلال را به طور سازمانی تغییر داده و حالا فرقی نمی‌کند کدام بازیکن در زمین حضور داشته باشد. دفاع تیمی استقلال حریفانش را خسته می‌کند و ضربه زدن به دروازه این تیم جزو سخت‌ترین کارهایی است که حالا تیم‌های مختلف در آرزوی رسیدن به آن هستند.

بازی با فولاد یکی از متفاوت‌ترین خطوط دفاعی استقلال در طی فصل بود. پادوانی مدت‌ها بود برای استقلال به طور ثابت بازی نمی‌کرد. روزبه چشمی با وجود تجربه حضور در قلب خط دفاع به طور تخصصی متعلق به این پست نیست؛ و آرمین سهرابیان که برای اولین بار در فصل اخیر از ابتدا برای استقلال به زمین رفته بود. شاید بتوان گفت فقط وریا غفوری بود که در جای همیشگی خود قرار داشت و حضورش چهره متفاوتی به استقلال نداده بود. با این وجود خط دفاع نسبتا عجیب استقلال موقعیت چندانی به مهاجمان تند و تیز و آماده فولاد نداد. حتی بعد از مصدومیت پادوانی در اواخر نیمه اول و حضور حیدری در سمت چپ خط دفاع و سهرابیان به جای مدافع برزیلی هم خللی در هماهنگی ساختاری خط دفاع استقلال به وجود نیامد و مهاجمان فولاد در نیمه دوم هم نتوانستند برابر آبی‌پوشان کاری از پیش ببرند. نه زهیوی که روی یک ضربه ایستگاهی در نیمه اول دروازه استقلال را باز کرده بود. نه بیت‌سعید که بعد جدایی از استقلال دوباره ستاره شده بود و برای این بازی انگیزه‌های فوق‌العاده‌ای داشت.

تغییر در خط دفاعی استقلال را می‌شود در بازی‌های گذشته آبی‌ها هم دید. در بازی با الهلال چهار نفر خط دفاعی برای اولین بار از حیدری، مجید حسینی، چشمی و غفوری تشکیل شد اما یکی از بهترین نمایش‌های دفاعی استقلال را برابر تیم قدرتمند عربستانی دیدیم و عملکرد دفاعی استقلالی‌ها همراه با بسته نگه داشتن دروازه‌شان کاملا در نگاه شفر رضایت‌بخش بود. پیش از مصدومیت منتظری هم استقلال به تناوب تغییراتی در قلب و سمت چپ خط دفاع داشت و نورافکن هم چند هفته‌ای را به طور ثابت به جای زکی‌پور بازی می‌کرد و به جز بازی با ذوب‌آهن در هفته بیست و دوم، استقلالی‌ها در ایجاد دیواری مطمئن در قلب خط دفاع موفق بودند. استقلال حالا در پایان هفته نهم نیم‌فصل دوم فقط ۴ بار دروازه‌اش باز شده. آماری که استقلال را در کنار پرسپولیس به سازمان‌یافته‌ترین خط دفاعی لیگ برتر تبدیل کرده است.

نود

۱۴    
آی اسپورت
2018-02-24 22:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر