فهرست
سوژه روز؛ مصاف با جذاب‌ها!
سوژه روز؛ مصاف با جذاب‌ها!

سوژه روز؛ مصاف با جذاب‌ها!

یک- آخرین باری که ایران و ترکیه – که دو کشور همسایه هستند و ترکیه مقصد گردشگری فوق العاده جذابی برای توریستهای ایرانی محسوب می شود – در حدود ۵۰سال قبل بوده. در تقابل های این دو تیم هم آمار کاملا به سود ترک ها بوده. اولین باری که دو تیم روبروی همدیگر قرار گرفته اند، ۷ خرداد سال ۱۳۲۹بوده که شاگردان حسین صدقیانی در استانبول به مصاف حریفشان رفتند و با شکست سنگین ۶-۱ به ایران برگشتند. تنها گل ایران در آن بازی را امیر خلیلی به ثبت رساند. دو تیم در دهه چهل، ۴بار با هم بازی کرده اند که ایران در هیچ کدام از آن دیدارها موفق به برد نشده. در سال ۱۳۴۴و در جام اکو، دو تیم دو بار با هم بازی کردند که هر دو بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید. دیدار بعدی دو تیم، دو سال بعد و در جام اکو بوده که شاگردان حسین فکری با یک گل از حریفشان شکست خوردند. آخرین باری که ایران و ترکیه با هم بازی کردند، ۲۶شهریور سال۴۸ بوده که این بار هم دو تیم در جام اکو با یکدیگر بازی کردند و شاگردان رایکوف در این بازی که در آنکارا برگزار شد ۴گل از حریفشان خوردند.

دو- فوتبال ترکیه در دو مقطع تیم بسیار جذابی بوده. دفعه اول جام جهانی ۲۰۰۲بوده که شاگردان سنول گونش عملکرد فوق العاده ای در آن تورنمنت داشتند و به جمع ۴تیم برتر جام رسیدند. تیمی که گلرش روشتو رکبر بود و در خط حمله اش هاکان شوکور بازی می کرد. ترکیه در آن تورنمنت فقط از یک تیم شکست خورد. برزیل.  ترکیه هم در مرحله گروهی و هم در نیمه نهایی از همبازیان رونالدو و ریوالدو شکست خوردند تا نهایتا در دیدار رده بندی کره جنوبی را شکست دهند. ترکیه در تیم منتخب جام جهانی ۲۰۰۲، سه نماینده داشت. روشتو رکبر، حسن ساس و آلپای اوزالان.

سه- ترکیه ای که در یورو ۲۰۰۸هم حضور داشت تیم جذابی بود. تیمی که فاتح تریم بزرگ روی نیمکتش نشسته بود و توانست تا جمع ۴تیم برتر جام بالا بیاید. این بار ترکیه از دو تیم شکست خورد. یکی پرتغال در مرحله گروهی و دیگری بازی با آلمان در مرحله نیمه نهایی. این بازی به شکل درامی برای ترکیه ای ها به پایان رسید چرا که آنها در شرایطی که تا دقیقه 86 از آلمان عقب بودند بازی را به تساوی ۲-۲ کشاندند اما فیلیپ لام در دقیقه ۹۰ تیر خلاص را به فاتح تریم و شاگردانش زد تا آنها نتوانند به فینال برسند. چهره معروف آن تیم حمید آلتین توپ بود. بازیکنی که هم در بایرن مونیخ بازی کرده هم رئال مادرید و در تیم منتخب یورو ۲۰۰۸ هم حضور داشت.

چهار- چند چهره در فوتبال ترکیه برای فوتبالدوستان ایرانی نام های کاملا آشنایی هستند. نفر اول بدون شک مصطفی دنیزلی است که سابقه کار در فوتبال کشورمان را دارد و پرسپولیسی ها خاطرات بسیار خوبی از او دارند. به جز دنیزلی، فاتح تریم و سنول گونش هم نام های کاملا آشنایی هستند به خصوص آنکه در زمانهای مختلف صحبت حضور آنها در تیم های ایرانی و به خصوص استقلال مطرح بوده و حتی سال گذشته آبی ها بعد از قطع همکاری با علیمنصور سراغ فاتح تریم رفتند و با او مذاکره کردند اما درخواست مالی بالای سرمربی سرشناس ترکیه ای باعث شد که استقلال مذاکره با این مربی را متوقف کند. در بین فوتبالیستهای ترکیه ای هم هاکان شوکور یکی از معروفترین هاست. بازیکنی که در تیم های اینترمیلان و پارما توپ زده و حضور در عالم سیاست را هم تجربه کرده. به جز او حسن ساس به خاطر مدل دیگر تلفظ نام خانوادگی اش! بازیکن سرشناسی است. او در دوران حضورش در گالاتاسرای، با این تیم ۱۳جام گرفت

پنج- هیچ کدام از بازیکنان ایرانی که به فوتبال ترکیه رفته اند خاطره خوبی از این موضوع ندارند. از حامد کاویانپور و خداداد عزیزی و رضا شاهرودی گرفته تا سهراب بختیاری زاده و رامین رضاییان و مهدی طارمی. آخرین نماینده فوتبال ایران در ترکیه پیام صادقیان بود که اگر چه با ترکیه ای ها به مشکل نخورد اما تیم او یعنی عثمانلی اسپور در پایان رقابتهای این فصل سوپرلیگ ترکیه به دسته پایین تر سقوط کرد تا پیام به کشورمان برگردد.

 روزنامه هفت صبح

۳    
آی اسپورت
2018-05-28 11:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر