فهرست
ایرانی‌تر از خودمان
ایرانی‌تر از خودمان

ایرانی‌تر از خودمان

آی اسپورت- روزهای اول آمدنش به فضیلتی غریب دچار بود؛ عادت نداشت قهر کند، لجبازی کند، زیر و رو بکشد، بین آدم‌ها خط باریکی ترسیم کند و دوست یا دشمن‌شان کند. مثل آدم‌های بالغ رفتار می‌کرد. چنان به پیروزی تیم‌ملی ولع داشت که شک برده بودیم یک جایی وسط شجره‌نامه موزامبیکی‌اش جدوآباد آریایی هم داشته و خبر نبودیم.

حالا، شش سال بعد از اولین روزها، چیزهای تازه‌تری یاد گرفته. یاد گرفته نظم را به‌هم بریزد و توی دنیای بی‌نظمی که ساخته بیش‌تر از حقش بخواهد. یاد گرفته به عوض جلسات چندساعته با این و آن و سپرِ تیم‌ملی شدن و حل کردن معادلات فوتبال پشت درهای بسته و میکروفون‌های خاموش، پشت هم بیانیه دربیاورد و فغان مظلومیت سر بدهد و تیم‌ملی را سپر خودش کند. جماعت اهل فضل ما را شناخته و یاد گرفته چه‌طور شبیه آن‌ها درست وسط جایی که نباید جار و جنجال راه بیندازد و چاقو را روی گلوی تیم‌ملی بگذارد و بیش‌تر بخواهد. یاد گرفته این‌طور ارزان‌تر درمی‌آید و بیش‌تر سر زبان‌ها می‌افتد و مردمِ چشم به دهان هم حتما بیش‌تر به پایش می‌افتند. که اگر هرچیز سرجایش باشد و هرکار به موقع انجام شود بیش‌تر نصیبش نمی‌شود و برای بیش‌تر باید میز را به‌هم بزند و گربه برقصاند. توی حساس‌ترین روزهای فوتبال که یک شکست محتمل در دوحه همه چیز را به خانه اول برمی‌گرداند، برای چندمین بار آسِ رفتنش را رو کرده. درست وسط جایی که نباید. آن‌قدر بی‌موقع و نابه‌جا که این‌بار حتی قلعه‌نویی هم گفته هرطور هست نگهش دارید.

 لابد این همان چیزیست که ما ساخته‌ایم؛ زندگی در پناه بحران. نمونه تمام عیاری از خودمان. آن‌قدر که از دیدنش منقلب بشویم و انگشت به دهان ببریم که شگفتا از این کی‌روش که چه‌قدر هم‌پوست و هم‌گوشت و هم‌استخوان ما شده. که آن‌قدر به خودش ولع دارد که بی رویت شجرنامه هم شک‌مان یقین بشود و باور کنیم از همه‌ی ما ایرانی‌تر است! اصلا چطوری می‌شود که این‌طوری می‌شود، فدراسیون و وزارت ورزش و متولیان دیگر چه‌قدر مقصر این بازی‌های غیرحرفه‌ای‌اند. از کدام کی‌روش به این‌ کی‌روش رسیدیم و از این کی‌روش به کجا قرار است برسیم. انگشت اتهام را هرطرف که بگیریم حالا وقتش نیست. این جنگ تازه یک بازنده واقعی بیش‌تر ندارد؛ تیم‌ملی. پدر مظلومی که فرزندانش از دایی 2009 و نکونامِ 2011 تا کی‌روش امروز هربار یک‌طوری سکته‌اش می‌دهند و لحد میت را زودتر از عربستان و کره و قطر روی سینه‌اش می‌خوابانند. چیزهایی که هر بار بیش‌تر از قبل یادمان می‌اندازد که چرا همیشه بازنده‌ایم.

۱۸ ۱۳  
آی اسپورت
2017-01-08 14:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۳ نظر
عرفان
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۱۰
واقعا متاسفم برای این نوشته
امید22
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۲۵
واقعیت محض هستش... بشین تاسف بخور
حمید
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۱۵
بالاخره یکی یه حرف حساب زد
حمید
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۲۲
آی اسپورت، دست بردار از این مقالات، آقا به شعور ما توهین نکن،
آی اسپورت، آقای سردبیر، کجایی؟؟
ایرانی تر از خودمان یا نویسنده؟؟!!!
۷
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۲۵
وای خدا!
خوابیید شما!
دیگه داره میره بنده ی خدا را ولش کنید.
وقتی هیج چی ما سر جاش نیست و یکی بخواد همه چی سرجاش باشه

معلومه که بهش میگیم بی نظم و زیر و رو کش .

نیست که ما تو فیفا اصلا پرونده نداریم از بس قراداد بستیم و پایبند بودیم.
نیست که میدونیم تاسوعا چه زمانیه از چهار سال جلوتر میگیم بازی نزارن.
نیست که باشگاههامون تند تند تو آسیا مقام میارند.
نیست که امید ما یه باری که نرفت المپیک بخاطر دو کارته بودن بازیکن ما نبود.
نیست که قرادادهای بازیکنامون همه طولانی مدته
فوتبالمون درامد زاست
باشگاههامون زمین و امکانات خوب دارن
بهترین مربیها و بازیکنان خارجی هی میان تو لیگمون !

معلومه کی روش به کلاس ما نمی خوره !
پوریا طباطبایی
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۲۹
مخالفم آقای ارژنگ‌زاده. مثال‌هایی که برای صورت‌بندی پدیدهٔ «ایرانی شدن» یا «از خودمان شدن» کیروش آوردید از نظر من ربطی به آنچه امروز از طرف کیروش رخ می‌دهد ندارد. در واقع این صورت‌بندی را قبول ندارم که تعریفی از ایرانی بودن و از خودمان بودن بدهیم و کیروش را در آن جا بدهیم. کارلوس کیروش پدیده‌ای در تاریخ فوتبال ایران است با همهٔ ویژگی‌های منحصر به فردش.
۷ ۳
فرزاد مهریار
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۲۰
درست می فرمایید آقای طباطبایی . کارلوس کی روش نقطه عطف تاریخ فوتبال ایران است . با همه نقاط ضعف و ویژگی‌های منحصر به فردش...
۴
محمد
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۴۱
بله،کیروش برای خودش پدیده ای است، پدیده ای لمپن که پس از اخراج از رئال مادرید و آمریکا و ژاپن و پرتغال بخاطر نتایج ضعیف، تور خودش رو تو جهان سوم و فدراسیونی بی خاصیت پهن کرده، که هر بار باید نازش را بخرند، برای چه؟! برای بردن ایران به جام جهانی دوره قبل با کمک شانس و بخت و اقبال و کمک داورها، چهارم کردن تیم ملی در گروه 4 تیمی، حذف از جام ملتها توسط تیم جنگ زده عراق،واقعا که پدیده ای برای خودش هست.
۲
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۱۸
میشه رزومه ی برانکو را بگی محمد جان

البته غیر ایران
۶
ما باج نمي دهيم
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۵۱
اين بهترين مطلبي بود که تا به حال در آي اسپورت منتشر شده است.
احسنت
بهراد
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۱۲
تعریفتون یکطرفه و ناقصه از ایرانی بودن و شخصیت ایرانی. ویژگیها و خصایل اخلاقی هیچ ملتی رو نمیشه تو سه پاراگراف معرفی کرد چه رسد به اینکه تحلیلشم بکنی و مصداقش معرفی کنی و حکم هم دربارش صادر کنی. تازه با این فرض که نویسنده دانش تاریخی و اجتماعی لازمو داشته باشه. کلا اینکه با لحن عصبانی و احساسی تصمیمات از روی احساسات و خشم بقیه رو نقد کنی از اساس نقض غرضه.
یه ایرانی
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۵۴
بعد از چند روز بالاخره یه متن خوب نوشته شد در این سایت .
کیروش یه مربی خوب و نزدیک به خیلی خوب هستش ، اما با توجه به میزان حقوق دریافتی واقعا آن چیزی نیست که باید باشد .
به هر دلیلی چندین سال در تیم ملی ماند و اگر منصف باشیم یک دفاع خوب برای تیم ملی درست کرده اما هنوز خط میانه و خط حمله درخور و شایسته ای نداریم . مثل وزنه برداری که بازوهای خوبی دارد اما پاهایش استقامت لازم را ندارند . متاسفانه کیروش که در ابتدا روی توانائی و شهرت خودش حساب میکرد ، در چند سال گذشته پشت تیم ملی پنهان شده و همه رفتارها و ناهنجاریهایش را با کارت اعتباری تیم ملی پرداخت میکند ؛ شخصا دوست ندارم کیروش برود اما بسیار خوشحال میشوم از آن عاج فیل که خودش و اطرافیانش ساخته بودند پائین افتاده و حالا باید یاد بگیرد که فقط یک سرمربی در تیم ملی باشد .
قطعا این وضعیت به مذاقش خوش نیامده که استعفا داده .
متاسفانه اینها فقط و فقط بعلت ناکارآمدی ریاست پیشین و فعلی فدراسیون است که اگر جایگاهش را دقیق مشخص میکردند احتمالا الان یک جو خوب و همراه با احترام در اطراف سرمربی تیم ملی وجود داشت و لزومی به رد استعفا یا هیاهو نبود .
امیدوارم یا کیروش بر اساس احترام متقابل بر نیمکت تیم ملی ابقا شود یــا اگر نشد که بماند ؛ یک مربی باتجربه بین اللملی جایگزین شود ؛ باور کنید با نصف حقوقی که به کیروش پرداخت میکنیم میشود مربی های واقعا ارزشمندی را به ایران آورد
۴ ۱
مصی
دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۰۲
احسنت فوق العاده بود
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر