فهرست
رازهای بقا در سیما
رازهای بقا در سیما

رازهای بقا در سیما

آی اسپورت - اولین دوشنبه بعد از تعطیلات نوروزی هم بدون پخش برنامه نود پشت سر گذاشته شد و به جای آن، ویژه‌برنامه فوتبال برتر با تم بررسی مسابقات لیگ روی آنتن رفت. حداقل تا پایان روز دوشنبه همچنان از گزارشگری فردوسی‌پور در هیچ‌کدام از مسابقات داخلی و خارجی هم خبری نبود تا روشن شود مسئله حذف عادل در تلویزیون جدی‌تر از آن است که تصور می‌شد. با وجود این، هم در حوزه گزارشگری و هم در بخش برنامه‌سازی، عناصر دست پایین‌تر از فردوسی‌پور همچنان به‌کار مشغولند و بدون زحمت، آنتن را در اشغال خود دارند. همه جای دنیا راز موفقیت و ترقی، احتمالا پشتکار و کیفیت بالاست اما ظاهرا بر تلویزیون ایران، قواعد دیگری حکمفرماست؛ قوانین نانوشته‌ای که این روزها بیش از هر زمان دیگری خودش را نشان می‌دهد. کافی است فقط در حواشی و اخبار این چند هفته اخیر دقیق شوید تا موضوع دست‌تان بیاید.

راز اول؛ خیابانی باش

به گزارش جواد خیابانی روی بازی مهم استقلال و الهلال عربستان گوش کنید؛ یک گزارش بی‌روح، کسالت‌بار و فاقد هر نوع نقطه قوتی. این یک اصل پذیرفته شده در همه جای جهان است که گزارشگر خوب می‌تواند به یک بازی روح بدهد، اما جواد خیابانی درست در مسیر عکس حرکت می‌کند. او اگر فاز هیجان دادن بگیرد، در معمولی‌ترین صحنه‌ها از پیش‌پاافتاده‌ترین مسابقات هم آنقدر داد و فریاد می‌کند و جملات حماسی به‌کار می‌گیرد که آدم کلافه می‌شود. اگر هم توی فاز کسالت باشد، درست مثل همین دوشنبه‌شب بازی سرنوشت‌سازی مثل استقلال و الهلال را از سکه می‌اندازد. عادل گزارش نمی‌کند، چون برای هر بازی یک پلن دارد، چون با اطلاعات بالا، بداهه‌گویی‌های بجا و تحلیل‌های درستش ارزش‌های هر مسابقه را افزایش می‌دهد. امثال خیابانی و یوسفی و علیفر اما با همین فرم فعلی سال‌ها کار کرده‌اند و مطمئن باشید سال‌های سال هم خواهند ماند. فقط یادتان باشد امسال هر ۳ بازی آسیایی استقلال را جواد خیابانی گزارش کرده است!

راز دوم؛ اطاعت کن

به‌نظر شما تصادفی است که این روزها خیلی از چهره‌های مطرح سیما مصاحبه می‌کنند یا پست می‌گذارند و از ضرورت تبعیت عوامل تلویزیون از سیاست‌های سازمان سخن می‌گویند؟ آخرین نفر محمدرضا احمدی است که دیروز ضمن تحسین محمدحسین میثاقی، روی صفحه‌اش نوشته: «ما مدیون تلویزیون هستیم و با افتخار به قوانین و چارچوب‌های آن احترام می‌گذاریم.» اگر یادتان مانده باشد چند روز پیش علی ضیا هم پست مشابهی منتشر کرده بود. علیرضا علیفر هم اخیرا در یک مصاحبه بلند بالا همین حرف‌ها را تکرار کرده است. بقیه هم بوده‌اند. واقعا چطور شده که الان ناگهان همه یاد ضرورت تبعیت از ساختارها افتاده‌اند؟ چرا یک سال پیش اثری از این حرف‌ها نبود؟ آیا نمی‌شود حدس زد یادآوری این تعهدات در شرایط فعلی، از شروط ادامه حضور روی آنتن است؟ آیا حتی یک درصد هم احتمال دارد یکی مثل فردوسی‌پور تن به چنین قواعدی بدهد؟

راز سوم؛ آب خالی باش

خنثی بودن هم محشر است؛ یک فرمول ابدی برای ماندگاری حداکثری. خداوند بهرام شفیع دوست‌داشتنی را غرق در رحمت کند، اما بدون تعارف یکی از اسرار حیات 40ساله ورزش و مردم، همین بود. همین حالا پیمان یوسفی هم پتانسیل آن را دارد که ۴۰ سال دیگر ورزش و مردم را ادامه بدهد! رضا جاودانی را ببینید؛ سینه گرگ را در لوگوی باشگاه رم، درست پشت سرش سانسور می‌کنند و جیک هم نمی‌زند. محمد حسین میثاقی هم یک مثال خوب دیگر است. اجرای توانمندی دارد اما فقط در حد «برید و راضی باشید». کاری هم به معقولات ندارد. اینکه پلیس با مردم چطور رفتار می‌کند، کجا تبانی شده، کی ژن خوب دارد، نماینده مجلس چرا دنبال جابه‌جایی امتیاز تیم‌هاست و... حتی اگر موهایتان رنگ دندان‌تان شود، یک کلمه از این حرف‌ها را از زبان امثال میثاقی یا جاودانی نخواهید شنید؛ پس چرا نصف برنامه‌های تلویزیون را کنترات به محمد حسین ندهند؟

راز چهارم؛ مهران مدیری باش

یک فرمول دیگر هم این است که شبیه مهران مدیری باشی؛ یعنی در ظاهر زبان منتقد و تند و تیزی داشته باشی، اما در عمل همان مسیری را بروی که آقایان می‌خواهند. این یعنی موقع سر کار بودن دولت همسو، بروی دنبال پول درآوردن از شبکه نمایش خانگی و ویلای من و قهوه تلخ بی‌پایان بسازی، اما موقع روی کار آمدن دولت غیرهمسو، فاتحانه به تلویزیون برگردی و بدون مرز به مسئولان بتازی. حتی می‌توانی سیل و زلزله را هم گردن دولتمردان بیندازی. انتقاد کردن وقت دارد؛ اگر این نکته را خوب یاد بگیری، در آینده احتمالا مهران مدیری موفقی خواهی شد!

۱۱۵ ۹  
آی اسپورت
2019-04-12 02:55:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۹ نظر
بیسواد
پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸، ۲۰:۴۷
خیلی،خیلی، خیلی موافقم با نظرات نویسنده محترم،مخصوصا آقای مدیری خوب بلد شده گربه برقصونه برا ملت ساده ایران و اما عادل،باور کنید اگه این آقا پسر رئیس شبکه (آقای فروقی) میدونست با این کارش محبوبیت مجری درستکار نود رو حداقل دو برابر کرده ،هیچ وقت شروع نمیکرد این پروژه رو. بعد هم اینکه مگه عادل که تونسته بود بیست سال با مدیرای مختلف سیما کار کنه و بدون مشکل خاصی برنامه بسازه ،مگه آقای رئیس جدید انتظار چطور بله قربان گویی جدیدی و یا رعایت کدام خطوط قرمز احتمالا تازه ای رو از عادل پاک دست داشته که مدیرای معمولا تند رو و اصولگرا نداشتن؟آیا درستکاری و پاکدستی اونم توی دوران حساس کنونی!!موجب محبوبیت بیشتری برای عادل نشده؟آیا اگه عادل بجز استعداد زیاد در کارش کمی هم استعداد فساد مالی هم داشت ،به نظر شما باز هم همین برخورد یا اون و خیل طرفداراش صورت میگیرفت؟راستی زبان بدن آقا فروقی (آقای رئیس) در مورد اون لحظه که عادل دو جایزه رو از جناب علی عسگری دریافت کرد و نطقی همراه با چاشنی اشک و گلایه ایراد میکرد،چی رو میرسونه؟به حالت چشماشون دقت کردید؟راستی اگه امثال ایشون به پستها و شغلهای بالاتر و حساس تری برسند و وزیری..وکیلی..شدند!!!تکلیف آدمهای درستکار و محبوب جامعه چی میشه...ای کاش خدا قبل از پست و مقام ، ظرفیت و جنبشو عطا کنه..آمین
محسن
جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸، ۱۶:۴۲
داشتن و نداشتن فساد مالی را خوب گفتی.در ضمن اینکه فرمودید اگر فروغی پستهای مهمتری داشت چکار میکرد؟!باید عرض کنم به تجربه ثابت شده که اتفاقا این کجرفتاریها و دهن کجی به خواست عموم،طی کردن پله های ترقی است!!!! آینده به من و شما ثابت خواهد کرد که پست و مقامهایی که انتصابی است(و نه انتخابی)روال کارشان اینگونه است.سرتان را درد نیارم؛یک سعید مرتضوی هستند ایشان با مقیاس کمی کوچکتر یا بزرگتر!
۶
هادی
پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸، ۲۰:۵۰
عالی
۹
یه ایرانی
پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸، ۲۱:۰۴
جناب بهروش و ایضا دیگر فدائیان عادل فردوسی پور ( کیروشپور درست تر است )

میشه بگین چه خبره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من سالهاست ؛ جز فوتبال تقریبا هیچ برنامه ای را از این رسانه میلی نگاه نمیکنم ؛ هنر گزراش گری عادل فردوسی پور را میپسندم در کنار آن کثافتکاریها و رانتش را هم همیشه گفته ام .
همه کسانی که دستی بر آتش رسانه میلی دارند میدانند که آنجا هر کسی در باند و گروهی هست و کسی همینجوری تهیه کننده نمیشود آن هم نه برای فقط یک برنامه که ایشان از چند سفره لفت و لیس تهیه کنندگی خوب بر میداشت و بر میدارد .
عزیزان دل یک کارمند در جایی استخدام میشود بعداز 20 سال یواش یواش وقت بازنشستگی اش است ؛ حالا این برنامه 90 هم بعداز این همه سال تمام شد .
من موافق هیچ چیز نیستم که فکر کنید از رسانه میلی یا رفتارشان دفاع میکنم ؛ نه . این کسی که برنامه 90 را تعطیل کرده سنش گویای همه چیز است . اگر ایشان درس خوانده باشند واقعا ؛ وقتی کلاس سوم ابتدایی بوده اند " فردوسی پور " اولین برنامه 90 را اجرا کرده ؛ پس مشخص است چقدر سابقه کار دارند ایشان .
اما اینها دلیل نمیشود چون 90 تمام شده پس دنیا به آخر رسید . اصلا اگر فردوسیپور انسان شایسته ای است ؛ که قطعا با توجه به تحصیلات و هوشی که دارد واقعا اینگونه است ؛ چه بهتر که این برنامه تام شد . حالا فرصت دارد خلاقیت به خرج دهد و کاری متفاوت انجام دهد همچنان که 90 در ابتدا کاری متفاوت از زمان خودش بود . این همه آه و ناله برای چیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا دوستی خاله خرسه دارید ؟؟؟ حالا رسانه میلی یک برنامه را حذف کرده ؛ بشینید ببینید میتواند بهترش را بسازد یا نه ؟
فردوسیپور خیلی عالی بوده ؟ خب بیاید و دوباره با خلاقیتش اینرا اثبات کند و مدیران رسانه میلی را نقره داغ کند.

بس کنید این مرثیه سرایی را
۹
علی پرسپولیسی
پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸، ۲۱:۵۲
آقا حالمون به هم خورد دقیقا ۵۰ درصد از مطالب سایت راجع به ۹۰ و فردوسی پور و صدا و سیماس!!
بهروش جان شما جوری نوشتی انگار فردوسی پور چگوآرا ی صدا و سیما بوده و ما خبر نداشتیم!! برادر من همین فردوسی پور توی همین صدا و سیما و به زور همین صدا و سیمایی که پشتش بود ۲۰ سال بدون ۱ ریال پرداخت پول به باشگاه ها مفت مفت برنامه ساخت. خدمت شما و دوستانی که مطلع نیستن عرض میکنم که شما حتی اگر تو پیج شخصیت توی اینستاگرام یه کلیپ مثل صحنه گل یه بازی اروپایی رو بذاری، اینستاگرام به دلیل کپی رایت و حق پخش، اون کلیپتون رو حذف و اکانتتون رو بلاک میکنه!! حالا حساب کنید که فردوسی پور و صدا و سیما ۲۰ سال چجوری عشق کردن با این مدل برنامه سازی مفت!
فردوسی پور و صدا و سیما رو لازم نیست جدا کنید! خصوصا وقتی خود طرف با افتخار میگه من فرزند صدا و سیما هستم!! اگر صدا و سیما شیطان باشه فردوسی پور و امثال فردوسی پور که اینچنین غرور آمیز و با افتخار خودشونو فرزند صدا و سیما میدونن فرزندان شیطان هستن.
فردوسی پور اگر بله قربان گو نبود و عدالت خواه بود پیگیر حق پخش میشد ولی چون طرفِ حسابش صدا و سیما شد هیچوقت بهش ورود نکرد. ضمن اینکه خودش هم ضرر میکرد و باید به خاطر ساخت برنامه در مورد لیگ برتر به سازمان لیگ و باشگاه ها پول پرداخت میکرد. عدالت خواهی ای که توش همه چیز به نفع خودت باشه که دیگه عدالت خواهی نیست. شما وقتی عادلی که تو موضوعی که میدونی توش متضرر میشی ورود کنی و حق خواهی کنی.
ول کنید جون مادرتون آدم میاد تو سایت نمیفهمه اومده تو سایت خبری تحلیلی در مورد فوتبال یا اومده تو سایت هواداران عادل فردوسی پور و تحلیل سیاست ها و چشم انداز های پیشِ رویِ صدا و سیما!!
کامیار
پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸، ۲۱:۵۵
دمتون گرم با این نوشته فوق العاده
۶
امید
جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸، ۰۲:۱۴
عالی بود
۷
محسن
جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸، ۰۲:۵۶
چقدر این نوشته قابل لمس و قابل هضم است.یاد رمان دایی جان ناپلئون افتادم.دور و برخودمان را که نگاه کنیم، فقط یکی مثل عادل را میبینیم(اگر باشد و ببینیم) و صدتا صدتا از این مجیزگوهای ابن الوقت.حال به همزنهایی که اتفاقا روزگار بر وفق مرادشان است و مثل گربه هستند:هم انعطاف زیادی دارند و هم بی چشم و رو!!!
۵
مسعود
جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸، ۰۹:۵۸
واقعا نوشتار درست و حساب شده‌ای بود. برای منی که دردم نه دو سه تیم باشگاهی دست در جیب ملت(که هر ازچندی یکی را بر میکنند و یکی زیر،تا چرخ گردون بچرخد و زیر،بر شود و بر،زیر)، که فساد رخنه کرده در جای‌جای این فوتبال هرزه هزارداماد هست، واقعا خوشحال کننده بود مطالعه این زاویه دید

قدرت اول و زورمندتر و پرقدرت تر از هر شخص و نهادی در این مملکت، فساداست و لاغیر
از صداوسیما و فوتبال بگیر تا هر جا و نهادی دیگر.پس ادم کاربلد سالم به هر قیمتی باید سکوت کند یا حذف شود که قد کوتوله‌ها نمایان نشود و لختی پادشاه را کسی فریاد نزند.فقط سکوت

هیچ‌کس با هیچ‌کس سخن نمیگوید...
که خاموشی به هزار زبان در سخن است
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر