فهرست
موتزارت کوچک ؛ ستاره عصر طلاییِ چک
موتزارت کوچک ؛ ستاره عصر طلاییِ چک

موتزارت کوچک ؛ ستاره عصر طلاییِ چک

آی اسپورت - در ۴ اکتبر ۱۹۸۰ متولد شد ، پسری از نسل طلایی جمهوری چک ، دوران ابتدایی فوتبال خود را مثل اکثر فوتبالیست‌های پراگ در تیم اسپارتا آغاز کرد ، ظرف چند سال مورد توجه باشگاه‌های بزرگ دنیا قرار گرفت ولی ترجیح داد به بوندسلیگا برود و در ۹ ژانویه ۲۰۰۱ با انتقالی پنج ساله به تیم رویایی آن زمان دورتموند منتقل شود و کنار هموطن خود یان کولر و دیگر ستارگان دورتموند مانند مائوریسیو آموروسو، ینس لمن، کریستوفر متزلدر، سباستین کهل و اورتون بازی کند . او حالا با مبلغ ۲۵ میلیون مارک گرانترین انتقال تاریخ بوندسلیگا و جمهوری چک لقب گرفته بود، در همان فصل ۰۲_۲۰۰۱ توانستند قهرمان آلمان شوند و در جام یوفا و لیگا پوکال (جام حذفی) نایب قهرمان شوند .

تک نوازی‌اش در وسط زمین و ریتم و آهنگ بسیار زیبایی که در تیم ایجاد می‌کرد باعث شد تا لقب موتزارت کوچک را از هواداران بگیرد. حالا آنقدر می‌درخشید تا لورنزو سانز کاندیدای آن زمان مدیریت رئال مادرید در رقابت با فلورنتینو پرز در وعده اول خریدهای خود نام روسیچکی را قرار دهد و به هواداران وعده خرید هافبک مطرح چک را بدهد . اما پرز در انتخابات آن زمان پیروز شد تا توماس زیر ذره بین آرسن ونگر قرار بگیرد .

در ۲۳ می ۲۰۰۶ روسیچکی ۲۵ ساله پیراهن شماره ۷ آرسنال را بر تن کرد و در ورزشگاه هایبری به هواداران معرفی شد. درخشش او آغاز شد و طی دوران ۱۰ ساله او، آرسنال دوبار فاتح جام حذفی انگلستان شد. فصل ۲۰۰۸_۲۰۰۷ را خیلی خوب آغاز کرد اما در ژانویه ۲۰۰۸ در دیدار جام حذفی در مقابل نیوکاسل زردپی توماس آسیب دید و کل فصل و حتی یورو ۲۰۰۸ را از دست داد این مصدومیت ها حتی باعث از دست رفتن فصل ۲۰۰۹_۲۰۰۸ هم شد.

در تیم ملی شاید اگر در نیمه نهایی یورو ۲۰۰۴ مقابل یونان اتو ری‌هاگل بدشانسی نمی‌آوردند و توپ‌های‌شان گل می‌شد به فینال می‌رسیدند و شاید می‌توانستند با شکست پرتغال قهرمان اروپا شوند. تیمی که به گواه کارشناسان آماده‌ترین تیم یورو ۲۰۰۴ بود اما آن‌ها با گل وقت اضافه از یونان باختند و به فینال نرسیدند .

در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان هم، توماس بعد از شروع خوب در دیدار اول چک و آمریکا امیدها را در نزد هواداران چک زنده کردند اما دو شکست مقابل غنا و ایتالیا باعث حذف چک در دور گروهی شد . در ۳۰ آگوست ۲۰۱۶ توماس خبر بازگشتش را به باشگاه ابتداییش یعنی اسپارتا داد تا پس از یک سال در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۷ برای همیشه از فوتبال خداحافظی کند. شاید اگر مصدومیت‌های وحشتناک و طولانی گریبان گیرش نمی‌شد او می‌توانست به افتخارات بسیار بیشتری در دنیای فوتبال برسد .

۲۲    
آی اسپورت
2019-10-05 11:23:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر