فهرست
سایه تعلیق بر فوتبال ایران
سایه تعلیق بر فوتبال ایران

سایه تعلیق بر فوتبال ایران

آی اسپورت - روزهای ابتدایی آذر 1385 تیتری کوتاه و دردناک در رسانه‌های مختلف دیده شد، «فیفا فوتبال ایران را برای مدتی نامعلوم تعلیق کرد.»، اتفاقی که نباید می‌افتاد، افتاد و آینده فوتبال ایران در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. قرعه‌کشی جام ملت‌های آسیا، حضور تیم ملی امید در بازی‌های آسیایی و همه فعالیت‌های فوتبال ایران تا مدتی نامعلوم تعلیق شدند.

اصرار مسئولین ورزشی بی‌‌سواد و سیاسی به برکناری دادکان، رئیس وقت فدراسیون فوتبال و انجام این کار موجب تعلیق فوتبال ایران شد. این تعلیق به دستور فیفا اجرا شد. فیفا در نامه‌ای که شامل سه بخش بود، اعلام کرد: «تا زمانی که قوانین اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران مطابق قوانین و اساسنامه فدراسیون جهانی نباشد این تعلیق ادامه‌دار خواهد بود.» فیفا در نامه خود اعلام کرده بود باید کمیته‌ای تشکیل شود که اعضای آن همگی مورد تایید فیفا و AFC باشند. در مرحله بعد باید اساسنامه فدراسیون فوتبال به گونه‌ای باشد که حق دخالت دولتی‌ها در امور فدراسیون سلب شود و در نهایت هم انتخاباتی با نظارت فیفا و  AFC برگزار شود. ادعایی که از کلمه اول تا آخر آن براساس منطق و قانون بود اما ادعای مسئولینی که نمی‌خواستند قبول کنند، اشتباه کردند بسیار عجیب و حیرت‌آور بود. کفاشیان، دبیرکل وقت کمیته‌ ملی‌ المپیک اعلام کرد: «فیفا حق دخالت در برنامه‌های داخلی فدراسیون فوتبال ایران را ندارد.» و نصیرزاده در مصاحبه عجیب خود گفت: «چون نود و پنج درصد اعتبارات فوتبال ایران از دولت تامین می‌شود پس فدراسیون فوتبال ایران دولتی است.» نصیرزاده در ادامه مصاحبه خود به دادکان نیز حمله کرد و استعفای گمراه‌کننده او را باعث تمام این اتفاقات خواند. دادکان در اقدامی منطقی اعلام کرد که حتی متن استعفای او را کارمندان سازمان تربیت‌بدنی نوشتند و او دخالتی در این موضوع نداشته است. کیومرث هاشمی، دبیر هیئت مرکزی گزینش سازمان تربیت بندی، اعلام کرد: «خیالتان راحت، فدراسیون فوتبال ایران تعلیق نمی‌شود.» اما خلاف ادعای دوستان، فیفا فدراسیون فوتبال ایران از کلیه فعالیت‌ها تا مدتی نامعلوم تعلیق کرد. بالاخره سپ بلاتر، رئیس فیفا، در تاریخ بیست و ششم آذرماه و پس از بیست و چهار روز تلاش افرادی فعال و دلسوزی چون صفایی فراهانی رضایت به لغو این تعلیق در چندساعت مانده به قرعه‌کشی جام ملت‌های آسیا 2007 داد تا تیم ملی بتواند در این مسابقات حاضر شود. تیم ملی امید ایران نیز در بازی‌های آسیایی دوحه موفق به کسب مدال برنز شد تا ایران، خاطرات تعلیق را برای مدتی فراموش کند.

حال بهتر است قوانین موجود در این حوزه را یک بار بررسی کنیم تا بهتر از قبل بفهمیم که دخالت دولت در امور فدراسیون فوتبال ایران ممکن است چه فاجعه‌ای را رقم بزند. در بند هشتم اساسنامه فیفا به صراحت تاکید شده که مقامات و نهاد­های فیفا باید از فشار سیاسی دور باشند و استقلال خود را حفظ کنند. در بند پانزدهم اساسنامه بار دیگر به بی‌طرفی در سیاست و مذهب، منع کلیه اشکال تبعیض و مستقل بودن و به دور بودن از هرگونه فشار سیاسی تاکید دارد که همه موارد جز تعهدات فدراسیون به فیفاست که باید مو به مو انجام شود. نکته قابل توجه در بند شانزدهم اساسنامه فدراسیون جهانی فوتبال قرار گرفته که باید آن را همواره در نظر داشت، جایی که فیفا به صورت شفاف اعلام کرده اگر فدراسیونی از عهده تعهدات خود برنیاید، شورا بدون نظر کنگره فورا این نهاد را تعلیق می‌کند. با این بررسی می‌فهمیم که دخالت‌های اخیر در کار فدراسیون فوتبال چگونه و چطور می‌تواند موجب تعلیق ما شود.

شروع سست شدن پایه‌های فوتبال ایران در مجلس شورای اسلامی روی داد. جایی که با تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان و قرار ندادن رئیس فدراسیون و اعضای مجمع در میان استثنا‌ها گامی بزرگ و صدالبته خطرناک در مورد تعلیق یا عدم تعلیق فوتبال ایران برداشت. در این قانون رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضاء شورای نگهبان، وزراء، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاونین رئیس جمهور، همچنین بازنشستگان نیروهای مسلح با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا، دارندگان اجازات خواسته مقام معظم رهبری، جانبازان بالای پنجاه درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا نیز از شمول این قانون مستثنی می‌باشند و همین‌طور که مشاهده می‌کنید رؤسای بازنشسته فدراسیون‌ها شامل این قانون نمی‌شوند و همین موضوع هواداران ورزش ایران مخصوصا فوتبال را به شدت نگران کرده است.

اجرای این قانون درست قبل از جام ملت‎های آسیا آن هم در شرایطی که تیم ملی پس از 43سال، امید اول قهرمانی به شمار می‌رود، نه تنها می‌تواند موجب از دست رفتن شانس قهرمانی ایران در این رقابت‌ها شود بلکه می‌تواند شانس تیم ملی امید را که بعد از سال‌ها، امید به المپیکی شدن دارد را از بین ببرد. بعضی از نمایندگان مجلس اما به جای کمک به حل مشکل با تاج و فدراسیون فوتبال دائما تهمت می‌زنند که او نمی‌خواهد کمکی به اجرای قانون بکند و می‌گویند تاج خود مشکل است، نه کسی که در رفع آن کمک می‌کند. این نمایندگان بهتر است با خواندن قوانین مربوط به تعلیق که فیفا وضع کرده، می‌توانند با آگاهی بیشتر، بیش از پیش به حل مشکلات کمک کنند.

این حرف‌ها زمانی اعتبار پیدا می‌کند که ویدئو دو دقیقه‌ای از مصاحبه  عادل فردوسی‌پور با اینفانتینو، رئیس فیفا، در اینترنت منتشر می‌شود؛ مصاحبه‌ای که اجازه پخش پیدا نکرد و انتشار این ویدئو موجب هراس علاقه‌مندان به فوتبال شد زیرا اینفانتینو همان‎طور که در قانون فیفا ذکر شده بود اعلام می‌کند که در دید اول، این دخالت دولت‌ها در کار فدراسیون است و برای همین رفتن تاج از فدراسیون موجب تعلیق کلیه فعالیت‌های فوتبالی ایران خواهد شد. این موضوع را هم فیفا یک­‌بار با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال گوشزد کرد که باید تمامی فعالیت‌های شما مستقل از دولت باشد انگار مسئولین ورزات ورزش قصد دارند با تاکتیک پر ریسک و اشتباه استعفای اعضای بازنشسته این مشکل قانونی را حل کنند، مشکلی که انجام آن در این شرایط خطرناک‌تر از هر تصمیمی است و باید قدران اعضایی باشیم که حاضر شدند بالاخره از فوتبال جدا شوند.

۱۲ ۱  
آی اسپورت
2018-12-09 02:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
گلگهر
يكشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷، ۰۲:۵۷
تقصیر کیروش است که علیه برانکوچ بیانیه داد.
علاوه براین عدم دعوت سد جلال هم خیلی بد ضربه زد به وجهه جهانی تیم ملی، چون بعد جام جهانی ۲۰۱۴ دنیا سید را میشناخت و بش احترام میذاشت.
تاج هم باید گرشاسبی را کار میذاشت تو وزارتخانه یا از مهرداد مینابند در روابط بینالمللی استفاده میکرد.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر